SCENARIUSZ ZAJĘCIA ZINTEGROWANEGO W GRUPIE DZIECI 6 - LETNICH
Temat: Zabawy badawcze z magnesem inspirowane bajką A. Puszkina pt. „Bajka o rybaku i złotej rybce”.
Cele operacyjne: dziecko potrafi:
· wymienić postacie występujące w teatrzyku i ocenić ich zachowanie,
· dostrzec i rozwiązać problem - dlaczego postacie występujące w teatrzyku poruszały się,
· określić kształty, kolory oraz rodzaj tworzywa, z którego wykonane są magnesy,
· przeprowadzić proste doświadczenie z magnesem, posegregować materiały na: dające cię przyciągnąć przez magnes, i nie podlegające zjawiskom przyciągania magnetycznego,
· sklasyfikować w/w materiały,
· wspólnie z rówieśnikami bawić się i przeprowadzać doświadczenia,
· podporządkować się zawartym umowom.
Środki dydaktyczne:
· teatrzyk magnetyczny, sylwety postaci z bajki zaopatrzone w metalowe elementy,
· magnetofon z kasetą, magnesy o różnych kształtach,
· kieszonki z napisem TAK, NIE,
· napis „Bajka o rybaku i złotej rybce”,
· legenda punktacji,
dla każdego dziecka:
· magnes, tacki z przedmiotami z drewna, włóczki, plastiku, tkaniny, styropianu , metalu itp.
· Emblematy,
· Magnetyczne wędki, akwaria z pudełek,
· Sylwetki różnokolorowych rybek z elementem metalowym.
Organizacja: dzieci zebrane na dywanie, przed teatrzykiem, zawarcie umów.
Przebieg zajęć:
1. Zapoznanie z treścią bajki, manipulowanie sylwetami przy pomocy dużego magnesu.
Przed rozpoczęciem teatrzyku, chętne dziecko odczytuje tytuł: „Bajka o rybaku i złotej rybce”.
Ø Jakie postacie występowały w bajce?
Ø Co przydarzyło się rybakowi?
Ø Jakie były dalsze losy rybaka i jego żony?
Ø Jakie mogły być losy rybaka i jego żony?
2. Zabawa ilustracyjna przy utworze „Akwarium” C. Seansansa.
3. Rozwiązanie zagadki: w jaki sposób postacie z bajki poruszały się?
Dzieci podają swoje propozycje, jeżeli nie odgadną, dyskretnie podpowiadam manipulując sylwetką i magnesem. Jeżeli w dalszym ciągu mają problem, pokazuję magnes.
Jedno dziecko manipuluje magnesem i wybraną sylwetką.
4. Pokaz magnesów o różnych kształtach, wyjaśnienie zasady działania.
Podczas oglądania magnesów, zwracam uwagę na kształt i rodzaj materiału, gładkość powierzchni, twardość.
Magnesy wykonane są ze sprasowanego żelaza w wysokiej temperaturze. Przedmioty ze stali umieszczone w pobliżu magnesu są przyciągane.
· Globus - pokaz gdzie na świecie kopane są naturalne magnesy ( RPA) .
5. Zabawy badawcze przy stolikach.
Dziecko badając przyciąganie przedmiotów przez magnes, dzieli je na dwie grupy: przedmioty przyciągane przez magnes i pozostałe.
Wspólnie z dziećmi wyciągamy wnioski: magnes przyciąga przedmioty wykonane z metalu, pozostałe zaś nie.
6. Zabawa ruchowa: „Magnes”.
Dzieci otrzymują emblematy, na których narysowane są przedmioty przyciągane przez magnes i nie. Biegają po sali, na sygnał przykucają te, które mają na emblematach przedmiot przyciągany przez magnes. Zamiana kartoników 3x.
· klasyfikowanie do dwóch kieszonek TAK, NIE.
7. Zabawa „Łowienie rybek”.
Dzieci podzielone na 3 grupy. Każda grupa tworzy koło, otrzymuje jedno akwarium pełne rybek i magnetyczne wędki. Dzieci łowią ryby przez określony czas, na umówiony sygnał odkładają wędki i liczą punkty wg podanej legendy:
· rybka czerwona - 1 pkt
· rybka zielona - 1 pkt
· rybka niebieska - 2 pkt
· rybka pomarańczowa - 2 pkt
· but - brak punktu
· złota rybka - 5 pkt
8. Część utrwalająca.
Utworzenie specjalnego kącika zainteresowań, gdzie można będzie przeprowadzać zabawy badawcze z wykorzystaniem magnesu.