Konspekt zajęć prowadzonych
przez Wandę Malinowską w grupie 6-latków
Temat: Odtworzenie wzoru graficznego piosenki „Zasiali górale” z zastosowaniem metody dobrego startu.
Cele:
-rozwijanie funkcji językowych, funkcji spostrzeżeniowych: wzrokowych, słuchowych, dotykowych, kinestetycznych(czucie ruchu) i motorycznych oraz współdziałania między tymi funkcjami, czyli integracji percepcyjno-motorycznej.
Cele operacyjne:
- dziecko umiejętnie reguluje swój oddech,
- dziecko zna części swojego ciała,
- rozpoznaje melodie znanych piosenek.
- tańczy z jednoczesnym śpiewaniem,
- umie zatańczyć proste układy,
- dziecko wie, która jest prawa i lewa ręka,
- umie nazywać stronę prawą i lewą,
- potrafi odtworzyć kierunek ruchu od prawej do lewej,
- umie odtworzyć wzór graficzny pokazany przez nauczycielkę,
- reaguje na zmiany tempa,
- potrafi wystukać, wytupać, wyklaskać rytm piosenki,
- czerpie radość z pracy tą metodą,
Pomoce: ilustracja przedstawiająca górali, woreczki wypełnione grochem, plansza ze wzorem graficznym piosenki, tacki z kaszą manną, kartka z bloku, kreda, kredki, karta pracy.
Przebieg:
1. Część wprowadzająca
a) Powitanie
dzieci stoją w parach naprzeciw twarzą do siebie, witają się na różne sposoby: prawą ręką, dotykają się czołami, brodami, łokciami na przemian, nóżkami na przemian, paluszkami, nogą lewą z lewą ręką.
b) Słuchanie piosenki
- Zagadka muzyczna- rozpoznanie, śpiew zbiorowy piosenki „Zasiali górale”
- Rozmowa nt. piosenki (odsłonięcie gazetki) O kim mówi piosenka? Co robią górale? itd.
- Ćwiczenia słuchu fonematycznego- „Głoska „r” budzi nas”
Dzieci siedzą w kole, mają opuszczone głowy. Gdy słyszą głoskę „r” w wymienionych przez nauczycielkę słowach, podnoszą głowę do góry.
2.
a) Ćwiczenia ruchowe
Zabawa „Ptaszki”. Ptaszki śpią (przysiad). Na „raz”, dwa, trzy” ptaszki wyskakują z gniazda i fruwają (machają skrzydełkami). Zniżają lot i znajdują na ziemi. Co? (owies). Dzieci naśladują dwoma paluszkami dziobanie ziarenek (dwa paluszki - kciuk + plus pozostałe po kolei - 4x.
b) Ćwiczenia ruchowo - słuchowe (woreczki)
Dzieci śpiewają piosenkę „Zasiali górale”, uderzają o woreczek:
- prawą ręką - pięścią, wewnętrzną stroną, krawędzią dłoni
- lewą ręką - tj. wyżej
c)Ćwiczenia ruchowo - słuchowo - wzrokowe
- Demonstracja wzoru - skojarzenie wzoru z piosenką. N - ka śpiewa piosenkę jednocześnie
wodząc ręką po wzorze
- Wodzenie palcem po wzorze z równoczesnym śpiewaniem piosenki: 2 - 3 dzieci
- Odtwarzanie wzoru w powietrzu przez wszystkie dzieci
- Wzór ginie - odtwarzanie wzoru w powietrzu przez wszystkie dzieci
- Odtwarzanie wzoru na stole
- Odtwarzanie wzoru na tacach z kaszą
- Odtwarzanie wzoru kredą na kartce z bloku
3.Zakończenie
omówienie prac
ćwiczenia relaksujące
Zabawa ruchowa „Taniec górali”
4. Pożegnanie - dzieci żegnają się - podają sobie ręce
Opracowała:
Wanda Malinowska