Scenariusz lekcji matematyki w klasie IV
TEMAT: Rodzaje kątów.
CELE:
OGÓLNY: utrwalenie pojęcia kąta, kształcenie umiejętności rozpoznawania kątów prostych, ostrych, rozwartych, półpełnych, pełnych i zerowych, rozwijanie spostrzegawczości, zdolności analizowania i wnioskowania.
OPERACYJNE:
Uczeń
Zna - sposób przedstawiania (rysowania) dowolnego kąta na płaszczyźnie, zapis symboliczny kąta i sposób oznaczania kątów.
rozumie - pojęcie kąta jako figury geometrycznej na płaszczyźnie
wie - jakie są rodzaje kątów, z jakich elementów zbudowany jest kąt.
potrafi - rozróżnić kąty przedstawione na rysunku, porównać je, a także narysować wszystkie poznane kąty.
WYCHOWAWCZY: wdrożenie do pracy zespołowej, kształcenie umiejętności współdziałania i współpracy z innymi, wdrażanie do samodzielności i samokontroli.
ŚRODKI DYDAKTYCZNE:
prezentacja multimedialna w programie Power Point ( załącznik nr 1)
( z internetu adres: http://www.gwo.pl/gazeta)
plansza z rysunkami różnych kątów
karta pracy do samodzielnego rozwiązania (załącznik nr 2)
podręcznik „Matematyka wokół nas”
kartka z krzyżówką „Matematyka z krzyżówką. Klasa 4”- Zuzanna Ziółkowska, Anna Werner (załącznik nr 3)
zeszyt ćwiczeń część I „Matematyka wokół nas”
METODA PRACY:
Pokaz z elementami dyskusji
Aktywizująca - burza móżgów
FORMA PRACY :
Praca z całym zespołem klasowym
Elementy pracy samodzielnej.
PRZEBIEG LEKCJI:
1. WPROWADZENIE
Na tablicy umieszczona jest plansza. Zadaniem uczniów jest wypisanie (podanie nazw) wszystkich kątów widocznych na rysunku. Celem ćwiczenia jest przypomnienie i utrwalenie pojęcia kąta.
Podanie tematu lekcji.
2. PRACA Z CAŁĄ KLASĄ
Uczniowie oglądają na monitorach komputerowych prezentację przygotowaną w programie Power Point. Składa się ona z 11 slajdów.
Pierwszy slajd jest slajdem tytułowym
Slajdy od 2 do 8 włącznie przedstawiają rysunki kątów: prostych, ostrych, rozwartych, półpełnych jak również ich określenia. Przy czym każdy slajd jest przedstawiony w formie zdania pytającego, dzięki czemu uczniowie mogą najpierw samodzielnie spróbować odpowiedzieć na pytanie czy też sformułować definicję, sprawdzić poprawność swojej wypowiedzi, gdyż potem pojawia się na każdym slajdzie poprawna odpowiedź.
Trzy ostatnie slajdy tj. 9,10,11 stanowią swego rodzaju sprawdzenie. Na tych slajdach znajdują się zadania. Od tego momentu rozpoczyna się praca uczniów w oparciu o rozdane uprzednio karty pracy (załącznik nr 2). Na każdym slajdzie najpierw pojawia się polecenie, które głośno odczytujemy, potem uczniowie przystepują do samodzielnej pracy. Po upływie wyznaczonego przeze mnie czasu, na slajdach pojawia się prawidłowe rozwiązanie, które wspólnie z uczniami analizujemy i omawiamy.
3. PRACA INDYWIDUALNA UCZNIA.
Uczniowie na podstawie obejrzanej prezentacji sporządzają notatkę w zeszytach. Wykonują rysunki poznanych rodzajów kątów i opisują je.
Ponieważ w prezentacji nie ma mowy o kącie zerowym i pełnym, polecam uczniom odnaleźć w podręczniku na podanych stronach jakie są jeszcze inne rodzaje kątów i zaznajomić się z nimi, zrozumieć i zapamiętać . Po lekturze podręcznika uczniowie zamykają je, wymieniają jakie to kąty były pominięte w prezentacji i omawiają ich własności. Następnie dopisują je w zeszytach.
4. PODSUMOWANIE LEKCJI.
Uczniowie rozwiązują krzyżówkę, którą otrzymują na kartkach (załącznik nr 3). Uczniowie pracują indywidualnie. Efektem końcowym prawidłowego rozwiązania krzyżówki jest otrzymanie właściwego hasła.
5. ZADANIE DOMOWE.
Zeszyt ćwiczeń str. 38 ćwiczenie : 1, 2, 3, 4; str. 39 ćwiczenie: 5, 6.
Załącznik Nr 2.
Opracowała:
mgr Elżbieta Maciejasz