Scenariusz zajęć z edukacji polonistycznej do klasy I
Czas trwania zajęć: 90 min
Temat bloku: Święta Bożego Narodzenia
Temat dnia: Zwyczaje bożonarodzeniowe
Temat poszczególnych zajęć edukacyjnych: Poznajemy dwuznak "Ch, ch" na podstawie wyrazu "choinka".
Cele ogólne:
Wprowadzenie dwuznaków ch, Ch.
Kształtowanie świadomości stosunków przestrzennych.
Zapoznanie dzieci z zwyczajami bożonarodzeniowymi.
Bogacenie i aktywizowanie słownictwa.
Pobudzanie aktywności twórczej uczniów.
Cele operacyjne(uczeń):
Rozpoznaje dwuznak „Ch” i „ch” spośród innych znaków oraz odróżnia „ch” od litery „h”.
Potrafi pisać "ch, Ch" po śladzie a następnieodwzorowuje samodzielnie w liniaturze.
Podaje poprawną liczbę głosek i liter w wyrazach w których występuje dwuznak „ch”.
Dokonuje analizy i syntezy słuchowej wyrazów z dwuznakiem ch.
Bezbłędnie używa określeń wyrażających stosunki przestrzenne : „do”, „z”, „na”, „w”, „od”.
Wymienia dwa zwyczaje odnoszące się do Świąt Bożego Narodzenia.
Wymienia minimum 5 wyrazów powiązanych tematycznie z Bożym Narodzeniem.
Śpiewa na podstawie tekstu piosenkę pt. „W grudniowe noce”.
Metody:
metody oparte na słowie: opowiadanie, pogadanka, opis, praca z książką;
metody oparte na obserwacji i pomiarze: pokaz;
Formy organizacyjne:
Praca indywidualna
Praca zbiorowa
Środki dydaktyczne:
Podręcznik „Nasza Klasa” klasa 1 szkoły podstawowej, część 4, płyta CD, plansza z literką „h” oraz dwuznakiem „ch”, tablica.
Przebieg zajęć:
Część przygotowawcza:
Wstępna organizacja i przygotowanie do zajęć.
Sprawdzenie listy obecności oraz pracy domowej.
Powtórzenie wcześniejszego materiału związanego z poznaniem litery „h”.
Wprowadzenie do tematu zajęć poprzez zagadkę
Na jesieni, latem, zimą oraz wiosną
Na tym drzewku zieloniutkie igły rosną
A raz w roku, gdy gwiazdkowe trwają święta
Stoi w domu wystrojona jak panienka. Choinka
Uświadomienie celu zajęć
Na dzisiejszych zajęciach zapoznamy się bliżej ze zwyczajami bożonarodzeniowymi.
Część podstawowa:
Podanie nowych treści.
Rozmowa z dziećmi na temat zwyczajów świątecznych w ich domach - rozwijanie umiejętności opowiadania i dzielenia się z innymi własnymi doświadczeniami i przeżyciami. Pokazanie dzieciom ilustracji z różnymi drzewami i wspólne odszukanie wśród nich choinki.
Podział wyrazu "choinka" na sylaby, głoski, litery.
Wprowadzenie dwuznaku "Ch, ch" w oparciu o wyraz podstawowy "choinka".
Zapis dwuznaku "Ch, ch" przez nauczyciela na tablicy. Każde dziecko indywidualnie podchodzi do tablicy i wodzi palcem po wzorze.
Zapis dwuznaku "Ch, ch" w liniaturze powiększonej i zwykłej w karcie pracy.
Podpisywanie obrazków, liczenie głosek i liter w wyrazach, uzupełnianie ilości głosek i liter. - karty pracy
Łączenie dwuznaku „ch” z literami - tworzenie sylab.
Tworzenie wyrazów zawierających dwuznak „ch”.
Zrozumienie.
Nauczyciel czyta dzieciom opowiadanie z podręcznika. Wyszukiwanie dwuznaku "ch" w tekście czytanki "Drzewko pachnące lasem". - podręcznik str. 56
Ja przeczytam tekst z podręcznika, a wy w tym czasie odszukajcie w tekście czytanki wyrazy z dwuznakiem "ch" i za pomocą ołówka otoczcie je pętlą.
Odczytanie znalezionych wyrazów.
Rozmowa na temat przeczytanego tekstu i ilustracji.
Przyjrzyjcie się ilustracji w podręczniku, co dzieje się na rysunku? Dlaczego na stole postawione jest dodatkowe nakrycie? Kto siedzi przy stole? Ile jest potraw? Ile zgodnie z świąteczną tradycją powinno być potraw ?
Nauka piosenki „W grudniowe noce”. Wspólny śpiew.
3. Opracowanie i zebranie treści.
Podpisywanie obrazków, liczenie głosek i liter w wyrazach, uzupełnianie ilości głosek i liter. - karty pracy
Uzupełnianie wyrazów powiązanych tematycznie ze świętami bożego narodzenia. - karta pracy.
Uzupełnianie tekstu zaimkami „do”, „z”, „na”, „w”, „od”.
Część końcowa.
Powtórzenie i utrwalenie wiadomości.
Każde dziecko układa słowo rozpoczynające się dwuznakiem „ch”.
Dziecko w zeszycie piszę jedną linijkę dwuznaku „ch” oraz jedną linijkę wyrazu wymyślonego przez siebie rozpoczynającego się tym dwuznakiem.
Omówienie zadania domowego.
Na zadanie domowe dzieci mają narysować w zeszycie jak wyglądają ich wymarzone święta i napisać o nich kilka zdań.
Wykorzystanie i wzbogacenie podanych zagadnień.
Powtórzenie piosenki „W grudniowe noce”