Konspekt lekcji dla klasy IV szkoły podstawowej.
Temat lekcji: Dlaczego w życiu tak ważna jest przyjaźń? - poznajemy treść opowiadania
„Spotkać przyjaciela”.
Cele:
Cel ogólny:
Uczeń wie, jak ważna w życiu każdego z nas jest prawdziwa przyjaźń.
Cele szczegółowe:
*dotyczące wiedzy:
1) Uczeń poznaje utwór K. Jędruszko pod tytułem „Spotkać przyjaciela”.
2) Uczeń wie, jakie cechy powinien mieć przyjaciel.
3) Uczeń wie, czym różni się prawdziwy przyjaciel od kolegi, znajomego.
*dotyczące umiejętności:
1) Uczeń tworzy kodeks cech prawdziwego przyjaciela.
Metody: heureza, dyskusja, metoda problemowa.
Środki dydaktyczne: podręcznik „Między nami” do klasy IV
Faza: |
Czynności nauczyciela: |
Czynności ucznia: |
Uwagi: |
Faza wstępna |
Rozmowa wstępna: Pytam uczniów, czym jest dla nich przyjaźń, spostrzeżenia na ten temat zapisuję na tablicy.
Pytam uczniów, czy mają przyjaciela. Jeśli tak, co to za osoba.
Pytam kilkorga z uczniów, dlaczego akurat ta osoba zasłużyła na miano ich przyjaciela. |
Przyjaźń dla uczniów to uczucie silnej więzi z drugą osobą, chęć spędzania z nią wolnego czasu, dzielenia się troskami i radościami. Prawdziwy przyjaciel to ktoś, komu możemy powierzyć każdą tajemnicę, ktoś komu bezgranicznie ufamy i wiemy, że pomoże nam w każdej sytuacji.
Większość uczniów ma przyjaciela, często to kolega z ławki lub podwórka.
Wybrani uczniowie uzasadniają, wymieniają wyjątkowe cechy swoich przyjaciół. |
|
Faza właściwa |
Przechodzimy do odczytania opowiadania „Spotkać przyjaciela”, mówię uczniom, jako ciekawostkę, iż autorką opowiadania jest ich rówieśniczka.
Wybrani uczniowie, na głos czytają tekst opowiadania. Reszta słucha.
Po przeczytaniu tekstu proszę uczniów, by podali mi kilka informacji na temat bohaterów. Pytam: *kim byli bohaterowie utworu, *jak to się stało, że zaprzyjaźnili się?
Pytam uczniów, czy w realnym świecie ludzi taka sytuacja także może się wydarzyć.
Zwracam uczniom uwagę na jeszcze jeden aspekt, czy ludzie w codziennym życiu tak łatwo, jak stworzonka w tekście nawiązują rozmowę, dalsze kontakty?
Właśnie! Często, mając przyjaciela zaniedbujemy go z braku czasu, nie doceniamy tego, że ktoś obdarza nas tak pięknym uczuciem, jakim jest przyjaźń.
Pytam uczniów, co możemy zrobić, żeby tak się nie działo.
Zadanie: Na ozdobnych kartkach ( przygotowanych wcześniej przez nauczyciela ) każdy z uczniów, tworzy KODEKS PRAWDZIWEGO PRZYJACIELA, czyli cechy, jakie ten powinien posiadać, aby być dobrym przyjacielem. |
Bohaterowie utworu to robaczek Tadzio i motyl. Spotkali się siedząc samotnie nad wodą. Po krótkiej rozmowie obydwoje doszli do wniosku, że w pojedynkę są bardzo samotni, dlatego robaczek Tadzio zaproponował motylowi, żeby ten wprowadził się do niego, a wtedy już nigdy nie będą samotni.
Uczniowie mówią, że jest to niemożliwe. Ludzie nie wprowadzają się do siebie po jednym dniu, nawet, jeśli są bardzo samotni.
Uczniowie mówią, że nie. W dzisiejszych czasach, ludzie są bardzo zabiegani, „gonią” za swoimi sprawami i często nie są zbyt chętni do nawiązywania nowych kontaktów, nierzadko, z braku czasu, zaniedbują także swoje przyjaźnie.
Uczniowie zgodnie twierdzą, że będąc czyimś przyjacielem, jest nie tylko przywilejem, ale i obowiązkiem. Dlatego nie powinniśmy zaniedbywać tej drugiej osoby, pomagać jej w trudnych chwilach, służyć dobrą radą, po prostu - tę przyjaźń pielęgnować.
Uczniowie wykonują zadanie. |
|
Faza końcowa |
Proszę kilku uczniów, o zaprezentowanie kodeksu klasie.
Pozostałych pytam, czy cechy, które ich szkolni koledzy zawarli w swoich kodeksach, znajdują się też w ich własnych.
Rozmawiamy chwilę o cechach, które pojawiają się najczęściej.
Na koniec, mówię uczniom, aby pamiętali o tym, iż kodeks, który stworzyli dotyczy także ich samych. Powinni więc robić wszystko, by dla swoich przyjaciół być takimi, jakich sami chcieli by mieć, bo przyjaźń to jedna z najważniejszych rzeczy w życiu każdego człowieka. |
Wiele cech prawdziwego przyjaciela pojawia się w kilku kodeksach. |
|