konspekt ZIMNA WOJNA, Testy, sprawdziany, konspekty z historii


28 kwietnia 2003 roku w naszej szkole odbyła się lekcja otwarta z historii w klasie III c gimnazjum dla nauczycieli z Zespołu Humanistycznego. Zajęcia obserwował również pan dyrektor B. Ferenc oraz pani dyrektor Z. Wojdanowska. Scenariusz lekcji znajduje się poniżej

Scenariusz lekcji historii w klasie III c gimnazjum

Temat: Europa i świat w okresie zimnej wojny.

Cele :
Po zakończonych zajęciach uczeń:
- zna działalność W. Churchilla , H. Trumana ;
- rozumie pojęcia : " żelazna kurtyna" , plan Marshalla , zimna wojna , demilitaryzacja , denazyfikacja , dekartelizacja ;
- rozumie znaczenie dat:
- początku zimnej wojny,
- utworzenia RFN i NRD
- wymienia decyzje w sprawie Niemiec podjęte na konferencji w Poczdamie;
- wymienia podstawowe założenia planu Marshalla,
- rozumie dlaczego nastąpił podział Europy;
- rozumie założenia doktryny Trumana;
- podaje przykłady wrogości między ZSRR a USA;
- charakteryzuje metody jakimi posługiwali się komuniści przejmując władzę;
- lokalizuje na mapie:
- ZSRR , Stany Zjednoczone;
- państwa uzależnione politycznie od ZSRR;
- linię podziału Europy;
- NRD i RFN;
- umie korzystać ze słownika , atlasów , mapy i innych źródeł historycznych.

Pomoce: Podręcznik G. Wojciechowski " Razem przez wieki", zeszyt ćwiczeń, atlasy, mapa, " Europa po II wojnie światowej", słowniki ( j. polskiego , terminów historycznych ), teksty źródłowe , karty pracy ucznia.

Metody : praca w grupach , praca z mapą , atlasami , tekstami źródłowymi , problemowa.

Przebieg zajęć:
I .Faza wprowadzająca:
- naświetlenie celów lekcji,
- podanie tematu zajęć.
II. Faza realizacji:
- podział klasy na 4 grupy ( przydział ról w grupach ) , rozdanie materiałów , kart pracy uczniom i wyjaśnienie problemów nad którymi będą pracować podczas lekcji;
- praca w grupach: nauczyciel służy pomocą , zwłaszcza w zakresie doboru słownictwa ( korzystanie ze słownika terminów historycznych i wyszukiwania nowych terminów historycznych), uczniowie pracują nad przydzielonymi im w drodze losowania problemami , formułują wnioski , pracują z atlasami . Swoje spostrzeżenia notują ;
- sprawozdanie z pracy poszczególnych grup ( prezentacja wyników pracy i efektów działań ) , ocena.
III. Faza podsumowująca:
- wspólna podsumowująca analiza dotycząca tematu lekcji;
- wyjaśnienie zadania domowego;
- pożegnanie.


