PLAN METODYCZNY3, edukacja wczesnoszkolna


PLAN METODYCZNY- KONSPEKT LEKCJI

Przedmiot nauczania: Nauczanie zintegrowane

Klasa: II

Liczba godzin: 2

Temat lekcji: Sprzątanie świata

WSTĘPNE OSIĄGNIECIA UCZNIA:

Poziom A Wie jakie są główne założenia programu Sprzątanie Świata

Poziom B Umie wybrać sposób porządkowania terenu wokół siebie; wie na czym polega segregowanie śmieci

Poziom C Rozumie dlaczego dbanie o środowisko jest ważne dla ludzi

CELE OGÓLNE NAUCZANIA:

1. Utrwalenie w dziecku zachowań proekologicznych

2. Wskazanie jak wiele daje współpraca w osiąganiu celów

3. Pobudzanie aktywnych postaw wobec ochrony środowiska

CELE OPERACYJNE - ZAMIERZONE CZYNNOŚCI UCZNIA:

Uczeń:

Poziom A Rozumie pojęcia środowisko, ekologia

Poziom B Wie, które działania człowieka są dobre, a które złe dla ochrony wspólnego dobra, jakim jest Ziemia

Poziom C Wie jakie działania sprzyjają czystości środowiska

Poziom D Potrafi ocenić efekty swojej pracy i przewidzieć jej skutki dla najbliższego otoczenia.

METODA słowna (rozmowa kierowana); ćwiczeniowa, projektu

FORMA indywidualna, zbiorowa

ŚRODKI DYDAKTYCZNE Szary papier, flamastry, kredki, farby, gazety, tekst

pt.” Historia o całkiem zwykłych butelkach”, worki na śmieci, gumowe rękawiczki

PRZEBIEG LEKCJI:

  1. Wprowadzenie:

Przywitanie dzieci, wprowadzenie do tematu; wyjaśnienie tego, jak będą przebiegały zajęcia.

  1. Realizacja

Czytanie historii o butelkach; wypowiedzi dzieci na temat tekstu; wyjaśnienie przez nauczyciela pojęcia EKOLOGIA. Jak również tego, na czym polega akcja Sprzątanie Świata, utworzenie przez dzieci w grupach na szarym papierze plakatów „Ziemia moja planeta”; Co mogę zrobić dla ochrony przyrody? Każdy uczeń otrzymuje kartkę, na której zapisuje swoja propozycje ochrony przyrody. Zapisanie własnego pomysłu i wyciągnięcie wniosku. Analiza pomysłów uczniów.

  1. Podsumowanie

Podsumowanie zajęć. Czy dzieci mogą przyczynić się do ochrony otaczającego środowiska?
Czy w naszym mieście istnieje konieczność rozwiązywania problemów związanych z ochroną środowiska? Wyjście z dziećmi poza teren szkoły w celu sprzątania okolicy.



