Scenariusz zajęć z przyrody dla klasy VI
Temat: Co to jest elektryczność?
Cel ogólny:
- zainteresowanie ucznia otaczającym światem oraz zjawiskami fizycznymi zachodzącymi
w środowisku.
Cele szczegółowe:
- poznanie źródeł prądu,
- umiejętność zastosowania w życiu codziennym,
- badanie przewodnictwa elektrycznego różnych ciał,
- dzielenie ciał na przewodniki i izolatory,
- wywołanie iskry elektrycznej,
- określenie warunków przepływu prądu,
- porównanie komórki do przewodu elektrycznego.
Metody:
- oparte na słowie: rozmowa z uczniem, pogadanka,
- oparte na działaniu: wykonanie doświadczeń (wg Kupisiewicza)
Forma pracy:
- praca zespołowa
- praca indywidualna
Środki dydaktyczne:
- balony,
- metalowa płytka,
- przewody elektryczne,
- żarówki,
- bateria,
- grafit z ołówka,
- szklana płytka,
- gwóźdź,
- klucz,
- drewienko,
- gumka,
- instrukcja do zadań,
- wiersz J. Tuwima „Pstryk”.
PRZEBIEG ZAJĘĆ
Faza wstępna
1. Czynności organizacyjne:
- sprawdzenie obecności,
- przygotowania uczniów do lekcji,
- sprawdzenie pracy domowej.
2. Nawiązanie do poprzednich tematów - przypomnienie wiadomości o maszynach prostych.
3. Podanie tematu lekcji.
Uświadomienie celu
4. Wysłuchanie wiersza J. Tuwima „Pstryk”.
„Pstryk”
Sterczy w ścianie taki pstryczek,
Mały pstryczek - elektryczek,
Jak tym pstryczkiem zrobić pstryk,
To się widno robi w mig.
Bardzo łatwo:
Pstryk - i światło!
Pstryknąć potem jeszcze raz,
Zaraz mrok otacza nas.
A jak pstryknąć trzeci raz -
Znowu dawny świeci blask.
Taką siłę ma tajemną
Ten ukryty w ścianie smyk!
Ciemno - widno -
Widno - ciemno.
Któż to jest ten mały pstryk?
Może świetlik? Może ognik?
Jak tam dostał się i skąd?
To nie ognik. To przewodnik.
Taki drut, a w drucie PRĄD,
Robisz pstryk i włączasz PRĄD!
Elektryczny bystry PRRRĄD!
I stąd światło?
Właśnie stąd!
5. Krótka pogadanka na temat źródeł prądu, znaczenia i przepływu prądu.
Faza zasadnicza
6. Badanie przewodnictwa różnych substancji: drewna, żelaza, miedzi, srebra, gumy, szkła,
grafitu (zad. 1).
Zad. 1
Wykorzystując wcześniej zbudowany obwód elektryczny - włączaj do obwodu
przygotowane przedmioty. Następnie obserwuj żarówkę. Na podstawie swoich spostrzeżeń
uzupełnij tabelę.
Przewodniki |
Izolatory |
1. Przykłady:
|
1. Przykłady:
|
7. Pogrupowanie substancji na przewodniki i izolatory.
8. Wyjaśnienie pojęcia ładunku elektrycznego.
9. Wywołanie iskry elektrycznej (zad. 2).
Zad. 2
Na szklanym naczyniu umieść metalową szalkę. Napełnij balon powietrzem. Pocieraj
balonem wełnianą tkaninę. Połóż ostrożnie balon na szalce. Dotknij palcem szalkę.
Przedstaw swoje odczucia i obserwacje.
10. Przykłady przeskoku iskry elektrycznej.
11. Wykazanie różnicy między iskrą elektryczną a prądem.
Faza podsumowująca
12. Porównanie przepływu prądu do impulsu nerwowego.
13. Odpowiedź na pytanie zawarte w temacie.
14. Ewaluacja.
Ocena pracy uczniów.
Praca domowa - wymień 3 przykłady wykorzystywania elektryczności przez człowieka.
Udowodnij, że prąd może być niebezpieczny.