Can-introduction, Scenariusze lekcji j. ang SP


KONSPEKT LEKCJI

1.Typ szkoły: Szkoła Podstawowa

2. Poziom nauczania: IV klasa (3 godziny tygodniowo)

3. Liczba uczniów: 11

4. Data: 22.05.2009 r.

5. Imię i nazwisko nauczyciela: Martyna Fiuk

6. Czas trwania lekcji: 45 minut

7. Temat lekcji: I can swim.-verb „can” introduction.

8. Cele ogólne jednostki lekcyjnej:

9. Cele operacyjne jednostki lekcyjnej:

10. Pomoce, materiały, środki dydaktyczne

11. Metody pracy

12. Formy pracy

PRZEBIEG LEKCJI

Wstęp

  1. Zapisanie na tablicy tematu lekcji.

  1. Nauczyciel wprowadza uczniów w temat lekcji poprzez pokazywanie obrazków ludzi wykonujących różne czynności. Zadaniem uczniów jest odgadnięcie kluczowego czasownika „umieć”.

  1. Po odgadnięciu nauczyciel zapisuje czasownik na tablicy wraz z tłumaczeniem, a uczniowie przepisują do zeszytów.

Prezentacja

  1. Nauczyciel zawiesza na tablicy zdjęcia i grupę czasowników, a uczniowie dopasowują je w pary.

  1. Gdy zadanie jest wykonane, nauczyciel podaje dodatkowo wymowę. Uczniowie notują nowe czasowniki.

  1. Na podstawie obrazków uczniowie tworzą zdania oznajmujące z użyciem czasownika „can”. Następnie przepisują materiał do zeszytów.

Faza główna

  1. Uczniowie wykonują ćwiczenia na kartach pracy.

    1. Zadaniem jest zaznaczenie czynności, które potrafią wykonywać oraz napisanie zdania z tymi czasownikami.

    2. Uczniowie piszą zdania na podstawie obrazków zwierząt (np.”I can sing.”- Ja umiem śpiewać.)

  1. Nauczyciel dzieli uczniów na dwie drużyny. Uczniowie ustawiają się w rzędach. Nauczyciel mówi szeptem zdanie pierwszej osobie z drużyny, a uczniowie przekazują sobie zdanie. Dwie ostatnie osoby z drużyn powtarzają wymawiają je głośno, porównują je ze sobą i poprawiają w razie potrzeby.

  1. Uczniowie wykonują kolejne zadanie na kartach pracy. Zadaniem jest przeczytanie tekstu i uzupełnienie zdań na jego podstawie. Po skończeniu ćwiczenia uczniowie głośno czytają swoje prace.

  1. Uczniowie czytają opisy zwierząt i próbują odgadnąć jego nazwę. Na końcu wybrani uczniowie głośno czytają odpowiedzi.

  1. Uczniowie dostają zdjęcie przedstawiające twarz ludzką. Naklejają je do zeszytu i dorysowują resztę ciała wybierając czynność, którą dana osoba mogłaby wykonywać. Następnie dopisują zdania zaczynające się od słów „I can” - Ja potrafię.

Podsumowanie

Jako podsumowanie uczniowie zastanawiają się nad zdaniem opisującym jedna z ich umiejętności. Gdy wszyscy są gotowi każdy mówi swoje zdanie.

Zakończenie

Praca domowa-Ćwiczenie utrwalające poznane zagadnienie gramatyczne i słownictwo.


