4270


Konspekt zajęć do kl. VI a (integracyjnej), 24.11.2008 - poniedziałek

dla uczniów upośledzonych w stopniu umiarkowanym.

Prowadzący - oligofrenopedagog mgr Gierłach Elżbieta

Temat tygodniowego ośrodka pracy: Komunikacja na wsi i w mieście.

Temat dziennego ośrodka pracy: Środki komunikacji miejskiej.

Czas zajęć: 4 x 45 minut

Cele ogólne:

Cele rewalidacyjne:

Cele operacyjne

Dziecko:

Metody pracy:

Formy pracy

Środki dydaktyczne:

Kalendarz pogody, etykiety z nazwami dni i miesięcy, zeszyt ucznia, karta do ćwiczeń grafomotorycznych, rozsypanka wyrazowa zdania, ilustracja miasta, portu, lotniska, kaseta z nagraniem dźwięków pojazdów, karty pracy, rysunki do zadań.

Przebieg zajęć:

I Zajęcia wstępne

  1. Przywitanie z dziećmi.

  2. Sprawdzenie listy obecności.

  3. Ustalenie nazwy dnia, daty( przeliczenie dni tygodnia, nazw miesięcy), zapisanie jej w zeszycie.

  4. Omówienie pogody (praca z kalendarzem pogody).

  5. Ćwiczenia metodą kinezjologii edukacyjnej P. Dennisona.

  6. Sprawdzenie pracy domowej.

II Praca poznawcza - obserwacja i kojarzenie.

  1. Ćwiczenia grafomotoryczne.

  2. Rysowanie szlaczków w zeszycie.

  3. Rozwiązanie zagadek tematycznych jako wprowadzenie do tematu dnia.

Jedna - elektryczna, druga - jest parowa. Pod jedną i drugą droga jest stalowa.

Choć ma ławki, klasy, ale to nie szkoła. Mknie przez pola, lasy, na stalowych kołach.

Można wtedy jechać na nim, kiedy kręci się nogami.

Pod dowództwem kapitana pływa po morzach i oceanach.

  1. Ułożenie z rozsypanki wyrazowej zdania będącego tematem dnia Środki komunikacji miejskiej i wklejenie go do zeszytu.

  2. Rozmowa przy planszy „W mieście”

  3. „Głosy dużego miasta” - słuchanie nagranych dźwięków różnych pojazdów.

Co wydaje taki odgłos?- ćwiczenia słuchowe - rozróżnianie odgłosów pojazdów, prawidłowe ich nazywanie.

  1. Wyrożnianie znanych dzieciom środków transportu.
    - podział na transport :
    · samochodowy
    · powietrzny
    · wodny
    · kolejowy - pociągi pasażerski ( osobowe , pośpieszne , ekspresowe )
    pociągi towarowe ( rodzaje wagonów )

  2. Uczniowie losują kartkę z wyrazem. Odczytują wyraz i dokonują klasyfikacji -

dopasowują wyraz do rodzajów środków transportu.

  1. Odgłosy pojazdów - zabawa ortofoniczna - ćwiczenie narządów mowy przez powtarzanie zgłosek.Naśladowanie za nauczycielką odgłosów pojazdów:

pociąg - puf, puf, puf

samolot - szz,szz,szz

samochód - wrr, wrr, wrr

  1. Analiza i synteza słuchowa wyrazów związanych z tematem - nazw środków transportu.