Joanna Budzyńska
PWiP II, gr. B
Konspekt zajęć |
Placówka: Przedszkole nr 1 im. Krasnala Hałabały w Gryfinie Grupa: 3-latki Nauczyciel prowadzący: |
Temat bloku: W gospodarstwie domowym. Temat dnia aktywności: Poznajemy zwierzęta domowe i ich młode. Temat do dziennika: Wypowiedzi na temat dorosłych zwierząt domowych i ich młodych na podstawie ilustracji oraz własnego doświadczenia - dobieranie w pary. Zabawa dydaktyczna pt. „Dzieci, mama was woła”. Kolorowanie rysunków dorosłych i młodych zwierząt występujących w gospodarstwie domowym. Zabawa ruchowa pt. „Pieski aportują”, „Zaganianie świnki”. |
Cele ogólne: - rozpoznawanie dorosłych zwierząt i ich młodych występujących w gospodarstwie domowym. Cele operacyjne: dziecko: - podaje nazwy zwierząt dorosłych i odpowiadających im młodych występujących w gospodarstwie domowym; - łączy w pary dorosłe zwierzęta z ich młodymi. |
Metody: - metody oparte na słowie: dyskusja; - metody oparte na obserwacji: metoda pokazu; - metody oparte na działalności praktycznej uczniów: metoda zajęć praktycznych (wg Cz. Kupisiewicza). |
Środki dydaktyczne: - dmuchana piłka; - obrazki zwierząt dorosłych i młodych znajdujących się w gospodarstwie domowym (duże); - obrazki młodych zwierząt znajdujących się w gospodarstwie domowym (małe); - kredki; - małe piłeczki. |
Formy organizacyjne: indywidualna, zbiorowa. |
Czas trwania: 60 min. |
Literatura: - K. Wlaźnik, Wychowanie fizyczne w przedszkolu, Warszawa 1972. |
Szczegółowy przebieg zajęć: |
||
CZYNNOŚCI NAUCZYCIELA |
CZYNNOŚCI UCZNIÓW |
ŚRODKI DYDAKTYCZNE |
1. - czynności organizacyjne (zebranie dzieci w kole na dywanie, przywitanie się); - zapoznanie dzieci z zabawą; - nauczyciel turla piłkę do dzieci.
2. - czynności organizacyjne (zebranie dzieci na dywanie); - prośba o wybranie przez dzieci bajki; - czytanie wybranej przez dzieci bajki;
- zadawanie pytań do obrazków znajdujących się w książce oraz do tekstu czytanej bajki. 3. - czynności organizacyjne (zebranie dzieci w kole na dywanie); - zapoznanie dzieci (przy pomocy ilustracji) z nazwami zwierząt dorosłych i ich młodych występujących w gospodarstwie domowym: gęś - gąska; kaczka - kaczątko; koń - źrebię; kot - kotek; koza - kózka, koźlątko; krowa - cielę; kura - pisklę; owca - jagnię; pies - szczenię; świnia - prosię. - pomieszanie wszystkich obrazków zwierząt dorosłych i młodych znajdujących się w gospodarstwie domowym; - zapoznanie dzieci z ich zadaniem; - wyznaczanie dzieci do wykonania zadania.
4. - czynności organizacyjne (zebranie dzieci na dywanie, rozdanie dzieciom po jednym małym obrazku młodych zwierząt występujących w gospodarstwie domowym); - zapoznanie dzieci z zabawą dydaktyczną pt. „Dzieci, mama was woła”; - odsunięcie się na pewną odległość od dzieci oraz wywoływanie ich słowami: „Dzieci moje, chodźcie do mamy!”, a także poprzez pokazywanie obrazków dorosłych zwierząt. 5. - czynności organizacyjne (zebranie dzieci przy stolikach; rozdanie dzieciom kartek z ilustracjami zwierząt domowych do pokolorowania oraz kredek); - zapoznanie dzieci z ich zadaniem. 6. - czynności organizacyjne (zebranie dzieci na dywanie, rozdanie połowie dzieci małych piłeczek); - zapoznanie dzieci z zabawą ruchową pt. „Pieski aportują”.
7. - czynności organizacyjne (zebranie dzieci w kole na dywanie w siadzie klęcznym, w odpowiednich odstępach od siebie); - zapoznanie dzieci z zabawą ruchową pt. „Zaganianie świnki”. |
- dzieci siadają w kole na dywanie, witają się z nauczycielem;
- dziecko, które złapie piłkę, mówi swoje imię, a następnie turla piłkę do wybranej osoby w kręgu. Osoba ta natomiast powtarza te imię jeszcze raz, mówiąc przy tym coś o tej osobie (podając np. jakiś element ubioru danej osoby), a także mówi własne imię i podaje piłkę kolejnej osobie w kręgu, itd.
- dzieci siadają na dywanie;
- dzieci wybierają bajkę do przeczytania; - dzieci uważnie słuchają bajki czytanej przez nauczyciela; - dzieci odpowiadają na stawiane przez nauczyciela pytania.
- dzieci siadają w kole na dywanie;
- dzieci przy pomocy nauczyciela podają nazwy zwierząt dorosłych i odpowiadających im młodych występujących w gospodarstwie domowym.
- wyznaczone dzieci łączą w parę jedno dorosłe zwierzę z jego młodym.
- dzieci siadają na dywanie oraz losują po jednym obrazku;
- dzieci, które posiadają obrazki młodych zwierząt odpowiadających dorosłemu, pokazanemu przez nauczyciela, po jego słowach natychmiast biegną do „mamy”.
- dzieci siadają przy stolikach;
- dzieci kolorują ilustracje zwierząt domowych.
- dzieci stają na dywanie;
- dzieci stoją parami obok siebie; jedno z piłeczką w ręce jest gospodarzem, który toczy piłkę przed siebie, a dzieci-pieski biegną za nią, zatrzymują piłkę w biegu i przynoszą ją z powrotem (zamiana ról).
- dzieci siadają w kole na dywanie w siadzie klęcznym, w odpowiednich odstępach od siebie;
- piłka-świnka chce wydostać się z podwórka. Dzieci uderzeniami pięści podają sobie piłkę na obwodzie koła po podłodze pilnując, aby świnka nie uciekła z podwórka (świnka idzie w jedną i w drugą stronę, czyli dzieci wykonują popychanie prawą i lewą ręką). |
- dmuchana piłka.
- książka z bajkami dla dzieci (znajduje się w sali).
- obrazki zwierząt dorosłych i młodych znajdujących się w gospodarstwie domowym (duże).
- obrazki zwierząt dorosłych (duże) i młodych (małe) znajdujących się w gospodarstwie domowym.
- ilustracje zwierząt dorosłych i młodych znajdujących się w gospodarstwie domowym (duże).
- małe piłeczki.
- dmuchana piłka. |
……………………………………………………
ocena konspektu i podpis nauczyciela prowadzącego
- 4 -