4946


Konspekt lekcji

Temat lekcji: Witaj w krainie historii.

Klasa: IVb(i)

Data: 12.09.2011

Treści programowe:

  1. Historia jest nauką o przeszłości.

  2. Historia przybliżająca życie ludzi w dawnych czasach.

  3. Elementy życia kształtujące historię i wpływające na nią:

Cele ogólne:

  1. Ukazanie historii jako nauki badającej przeszłość.

  2. Przedstawienie historii jako nauki, która przedstawia życie ludzi w dawnych czasach.

Cele operacyjne:

Po zakończonej lekcji uczeń potrafi:

Cele operacyjne dostosowane do potrzeb uczniów z upośledzeniem umysłowym w stopniu lekkim:

Po zakończonej lekcji uczeń potrafi:

Metody:

Formy pracy:

Środki dydaktyczne:

Struktura i opis lekcji

Fazy lekcji

Czynności nauczyciela

Czynności ucznia

I

Wprowadzenie

1.Czynności organizacyjne:

Przywitanie uczniów, sprawdzenie obecności.

2.Rekapitulacja wtórna.

- Sprawdzenie wizytówki przedmiotu na str.1 zeszytu ucznia.

- Jak nazywa się przedmiot na którym jesteśmy?

3.Wprowadzenie tematu.

Rozpoczynając edukację historii i społeczeństwa w klasie IV, dowiemy się co to właściwie jest historia, kto ją tworzy i dlaczego warto się uczyć historii. Na te wszystkie pytania odpowiemy sobie na dzisiejszej lekcji.

Nauczyciel formułuje temat i zapisuje go na tablicy. Temat brzmi: „Witaj w krainie historii”.

Uczniowie przygotowują podręczniki, zeszyty, atlasy i przybory do lekcji.

Przedstawiają wizytówki i odpowiadają na pytanie.

Uczniowie zapisują temat do zeszytu.

II

Rozwiniecie

4. Nauczyciel proponuje uczniom przeprowadzenie „burzy mózgów” dotyczącej ich skojarzeń ze słowem historia.

5.Na koniec „burzy mózgów” nauczyciel podsumowuje wypowiedzi uczniów, wybierając najtrafniejsze skojarzenia.

6. Nauczyciel poleca przeczytanie ze słowniczka w podręczniku ze str.9 pojęcia historia i prosi uczniów o podanie własnej definicji pojęcia.

Nauczyciel podsumowuje wypowiedzi uczniów i podaje pełną definicję pojęcia.

Historia jest to nauka o przeszłości.

Nauczyciel mówi skąd pochodzi to słowo historia i co ono wcześniej oznaczało.

Słowo historia pochodzi od greckiego słowa istoria (badanie, dochodzenie do wiedzy).

7. Nauczyciel zadaje pytanie:

- Kto tworzy historię?

Poleca przeczytać fragment podręcznika ze str.9 i przeprowadzić analizę zdjęć i ilustracji w podręczniku ze str.10.

Nauczyciel zadaje pytania:

- Kim był Jan Matejko?

- Kim był Stanisław August Poniatowski?

- Kim był Tadeusz Kościuszko?

- Kim był Józef Piłsudski?

- Kto jeszcze tworzył oprócz wymienionych postaci tworzył historię?

8. Nauczyciel przypomina uczniom, o tym, że historię tworzy też zwykli ludzie. Nauczyciel poleca przeczytanie podpisu pod obrazkiem z podręcznika ze str.11.

-Prosi uczniów o powiedzenie kim byli ludzie na rysunkach?

9. Nauczyciel opowiada uczniom o tym, że historia pozostawia po sobie ślady, dzięki czemu wiemy co działo się w przeszłości. Mówi, kto zajmuje się badaniem historii. Za pomocą przygotowanych planszy przedstawia, etapy pracy historyka na przykładzie wydarzenia jakim była II Wojna Światowa.

10.Nauczyciel na podstawie analizy plansz uzasadnia dlaczego warto uczyć się historii. Mówi o powiedzeniu: „Historia jest nauczycielką życia”

Uczniowie przedstawiają swoje skojarzenia.

Uczniowie słuchają.

Uczniowie głośno czytają tekst z podręcznika (s.9) i próbują definiować pojecie.

Uczniowie słuchają.

Uczniowie odpowiadają.

Uczniowie głośno czytają i analizują tekst w podręczniku.

Uczniowie odpowiadają.

Uczniowie słuchają.

Uczniowie głośno czytają.

Uczniowie odpowiadaja.

Uczniowie słuchają.

Uczniowie analizują przebieg pracy historyka.

Uczniowie słuchają.

III

Podsumowanie

11. Rekapitulacja pierwotna. Nauczyciel prosi uczniów o sporządzenie notatki z lekcji wg. wzoru i przepisanie jej do zeszytu:

Historia to…

Specjalista zajmujący się badaniem historii to…

Kto tworzy historię?...

12. Nauczyciel zadaje zadanie domowe: zad.3 str.11 w podręczniku.

13. Nauczyciel ocenia pracę uczniów na lekcji.

Uczniowie przepisują wzór notatki do zeszytu i samodzielnie udzielają odpowiedzi.

Wskazany uczeń odczytuje całą notatkę.

Uczniowie zapisują zadanie domowe do zeszytu.


