KONSPEKT Z LEKCJI PLECY PŁASKIE, Konspekty


KONSPEKT LEKCJI : 1

PROWADZĄCY:

MIEJSCE ĆWICZEŃ: sala gimnastyczna

CZAS TRWANIA: 45'

PRZYBORY I PRZYŻĄDY: maty, szarfy.

PŁEĆ: chłopcy, dziewczęta, grupy F22 I F23

TEMAT: ĆWICZENIA KOREKCYJNO KOMPENSACYJNE DLA PLECÓW PŁASKICH

CELE GŁÓWNE LEKCJI:

1. ZASTOSOWANIE ĆWICZEŃ KIFOTYZUJĄCYCH, LORDOZUJĄCYCH W CELU WYKSZTAŁCENIA PRAWIDŁOWEGO WYGIĘCIA W ODCINKU PIERSIOWYM I LĘDŹWIOWYM.

KLATKA PIERSIOWA PRAWIDŁOWA, CHARAKTERYZUJE SIĘ TYM, ŻE MOSTEK I CAŁA PRZEDNIA CZĘŚĆ KLATKI PIERSIOEWJ WYSUNIĘTA JEST KU PRZODOWI, ŻEBRA UNIESIONE SĄ KU GÓRZE , TAK ŻE NAJDALEJ WYSUNIĘTĄ CZĘŚCIA CIAŁA JEST PRZEDNIA ŚCIANA KLATKI PIERSIOWEJ.

PLECY PŁASKIE CHARAKTERYZUJĄ SIĘ ONE SPŁASZCZENIEM LUB BRAKIEM FIZJOLOGICZNYCH KRZYWIZN KRĘGOSŁUPA. WADA TA WYSTĘPUJE PRZY ZMNIEJSZONYM KĄCIE PRZODOPOCHYLENIA MIEDNICY W BADANIU NIE STWIERDZA SIĘ NATOMIAST OGRANICZENIA RUCHOMOŚCI W POSZCZEGÓLNYCH ODCINKACH KRĘGOSŁUPA. U OSÓB Z WADĄ O TYPIE PLECÓW PŁASKICH KLATKA PIERSIOWA JEST PŁASKA, JEJ RUCHOMOŚĆ I POJEMNOŚĆ SĄ OGRANICZONE, BARKI OPADNIĘTE. ZMNIEJSZENIE FIZJOLOGICZNYCH WYGIĘĆ KRĘGOSŁUPA POWODUJE WYPADNIĘCIE FUNKCJI AMORTYZACYJNEJ KRĘGOSŁUPA, SPRZYJA POWSTAWANIU ZMIAN PRZECIĄŻENIOWYCH I ZWYRODNIENIOWYCH KRĘGOSŁUPA.

TOK LEKCJI

ZADANIA SZCZEGÓŁOWE

DOZOWANIE

(czas)

UWAGI ORGANIZACYJNO - METODYCZNE

CZĘŚĆ I ORGANIZACYJNO PORZĄDKOWA 10'

1.Czynności organizacyjno - porządkowe

1. Zbiórka

2.Sportowe powitanie

3.Sprawdzenie obecności i gotowości do zajęć

4'

-Dyscyplina całej klasy

-Kontrola stroju, miejsca ćw. przyborów i przyrządów

2.Motywacja do zajęć

1.Podanie tematu zajęć i omówienie celów lekcji

2'

3.Rozgrzewka (rozwój psychomotoryki i profilaktyki)

Zabawa ożywiająca:

1. KTO PIERWSZY DA KLAPSA

Uczestnicy zabawy dobrani parami trzymają się za prawe dłonie. Na sygnał, każdy z ćwicz. stara się dać klapsa koledze, a jednocześnie ustrzec się przed otrzymaniem od niego klapsa. Wygrywa ten, kto dał najwięcej klapsów i sam otrzymał ich najmniej.

2.ZAJĄCE DO NOREK

Bieg po Sali wokół rozłożonych szarf „norek” na hasło „Zające do norek” uczniowie wykonują w norkach wspięcie na palcach wznos RR do góry (wdech) opust RR (wydech)

2'

2'

-Nie wolno rozrywać dłoni.

Po minucie zmiana chwyt lewymi dłońmi

-szarfy

CZĘŚĆ II GŁÓWNA 30'

4.Kształtowanie umiejętności, doskonalenie sprawności oraz rozwijanie zdolności twórczych

Wzmacnianie mięśniu grzbietu

Rozciąganie mm prostownika grzbietu i lor dozujące odcinek L KKG

Ćw. lor dozujące odcinek L kręgosłupa, ćw. korygujące położenie miednicy

Rozciąganie mm prostownika grzbietu odcinka piersiowego

Ćw. górnej części grzbietu, kofotyzacja odcinka piersiowego, lordozowanie odcina lędźwiowego

Ćw. mm grzbietu lordozujące powiększające przodopochylenie miednicy

Kofotyzowanie odcinka piersiowego kręgosłupa

Ćw. mm grzbietu część dolna

Ćw. mm klatki piersiowej, zwiększenie ruchomości klatki piersiowej

Ćw. mm brzucha

Ćw. wzmacniające mm dolnego odcinka grzbietu

PW: Postawa rozkroczna

Ruch: skłony T w przód nisko a następnie skłon w tył

PW : Postawa rozkroczna Ruch: 1-3 pogłębiane skłony T do PN na 4 wyprost na 5-7 skłony do LN na 8 powrót do PW

PW: w parach, stanie w rozkroku tyłem do siebie, w odległości ok. 80cm Ruch: klaśnięcia w dłonie partnera pod nogami i nad głową

PW: klęk rozkroczny, RR w przód Ruch: zgięcie T w przód, głowę ciągniemy między kolana, jednoczesne przeniesienie RR przodem w tył, wytrzymanie

PW: klęk podparty Ruch: uwypuklenie pleców w górę (koci grzbiet), wytrzymać 5s, plecy opuszczone w dół (końskie siodło), wytrzymać 5s

PW: klęk podparty Ruch: jednoczesne uniesienie przed siebie PR i wyprost do tyłu LN. Po 10s zmiana

PW: siad klęczny RR wzdłuż T Ruch: przenoszenie przodem RR w przód (wdech nosem) wykonanie ukłonu japońskiego (wydech ustami)

PW: siad klęczny, RR na karku, łokcie w przód Ruch: niewielki opad T w tył z wygięciem w odcinku L

PW: leżenie tyłem NN proste w kolanach RR wzdłuż T Ruch: przeniesienie rąk w górą za głowę (wdech) powrót do pozycji wyjściowej (wydech)

PW: leżenie tyłem NN proste RR wzdłuż T Ruch: wznos T w przód z wyciagnięciem RR w przód

PW: leżenie przodem Ruch: nożycowe ruchy NN

6x

6x

6x

6x

6x

6x

6x

6x

6x

6x

6x

-Maty

CZĘŚĆ III KOŃCOWA 5'

5.Uspokojienie organizmu

Marsz dookoła sali ręce na biodrach miednica skorygowana

Marsz dookoła sali wspięcie na palce wznos RR bokiem do góry (wdech) opust RR (wydech)

1'

1'

-Samokontrola

-Wyrabianie nawyku prawidłowej postawy

6.Czynności organizacyjne i wychowawczo - dydaktycznie

1.Zebranie sprzętu

2.Podsumowanie lekcji

1'

-Uczniowie pomagają posprzątać sale gimnastyczną

-Nauczyciel omawia najczęściej występujące błędy

7.Nastawienie do samodzielnych zadań ruchowych

1.Zbiórka w siadzie skrzyżnym

2.Pochwalenie uczniów za prawidłowo wykonywanie ćwiczeń

3.Pożegnanie

2'

-N koryguje ewentualne błędy

8.Uwagi o lekcji


