SCENARIUSZ ZAJĘCIA 4-latki
Grupa wiekowa: 4-latki.
Temat: Zabawa matematyczna „Gdzie jest pies?”.
Cele operacyjne:
- dz. określi położenie sylwety psa używając słów: na, za, obok,
- dz. policzy sylwety psów,
- dz. wysłucha wypowiedzi kolegów
-dz. wykona reakcję ruchową- wejdzie do „koszyka”- na przerwę w muzyce
.
Metody:
czynna- zadań stawianych do wykonania,
samodzielnych doświadczeń.
Formy pracy: praca grupowa, indywidualna,
Środki dydaktyczne: ilustracje przedstawiające położenie psów względem innych przedmiotów, sylwety psów, budy dla psów, nagranie muzyki na CD, krążki.
Przebieg zajęcia:
Zadania edukacyjne
|
Zamierzone efekty |
Środki dydaktyczne |
1.Powitanie-piosenka „„Popatrzcie na jamniczka”.
2. Rozwiązanie zagadki. „Dają mu ludzie mieszkanie w budzie. Człowieka przyjaciel, dobrze go znacie”.
3. Zabawa „Gdzie jest pies?”. Dzieci określają położenie psa Względem innych przedmiotów.
4. Układanie ilustracji z rozsypanki obrazkowej. Dzieci umieszczają elementy na ilustracji wg określonych przez n-lkę warunków.
5. Zabawa inhibicyjno-incytacyjna „Jamniczki do koszyczka” ,,Abrakadabra, hokuspokus, Obracam się na pięcie, pałeczką robię zaklęcie. Niech się cały świat zmienia, niechaj czarownik dzieci w psy zamienia”. Przy melodii piosenki „Popatrzcie na jamniczka” dzieci -pieski wesoło baraszkują i chodzą na czworakach między koszykami- krążki. Podczas przerwy w muzyce pieski wchodzą do swoich koszyków i odpoczywają- śpią.
|
-dz. podejmie próbę wspólnego śpiewu piosenki „Popatrzcie na jamniczka”;
-dz. poda rozwiązanie zagadki, umieści obrazek-rozwiązanie zagadki na tablicy;
-dz. określi położenie psa używając słów: „na budzie”, „za budą', „obok budy”, wysłucha wypowiedzi kolegów,
-dz. wysłucha poleceń n-lki, policzy psy, umieści sylwety psów na ilustracji wg określonych warunków, np.: „umieść psa na budzie”.
-dz. wykona reakcję ruchową- wejdzie do koszyka- na przerwę w muzyce, |
nagranie płycie CD
obrazek przedstawiający psa
ilustracje
sylwety psów, obrazek budy dla psa
nagranie muzyki na CD |
mgr Mariola Burnicka