Scenariusz - wykorzystanie komputera na lekcji języka polskiego w klasie 5
(2 godziny)
Temat: Poznajemy bazyliszka - opis.
Cele:
Uczeń umie:
zredagować opis postaci literackiej;
dzięki zastosowaniu różnorodnych środków stylistycznych osiągnąć plastyczność opisu;
wyszukać odpowiednie fragmenty w tekście;
przełożyć obraz literacki na obraz plastyczny;
pracować w grupie
Metody: pogadanka, m. przekładu intersemiotycznego, elementy m. norm i instrukcji
Pomoce dydaktyczne: tekst legendy Bazyliszek, program komputerowy Paint
Formy pracy: zbiorowa, grupowa, indywidualna
Tok lekcji:
Przypomnienie treści legendy - opowiadanie (praca domowa uczniów)
Zapisanie tematu.
Wyodrębnianie z tekstu legendy opisu bazyliszka. Zapisywanie w ramce elementów opisu.
Opis z legendy |
Nasze wyobrażenia |
kogucia głowa, purpurowy grzebień w kształcie korony; długa, cienka, wężowa szyja; pękaty kadłub - pokryty nastroszonymi, czarnymi piórami; wysokie, kosmate nogi; łapy o ostrych i dużych pazurach; wyłupiaste, okrągłe, sowie, jaskrawe, płomieniste oczy - jarzące się czerwono i żółto; podobny do koguta i węża |
|
Określanie barw, którymi namalował bazyliszka narrator (czerwony, żółty, czarny i purpurowy). Określanie rodzajów barw - dodatkowa praca przygotowana przez uczennice uzdolnione plastycznie.
Rysowanie bazyliszka w programie Paint (wykorzystanie opisu potworka z legendy, odwołanie się do wyobrażeń uczniów). Uzupełnianie tabeli - nasze wyobrażenia.
Opis bazyliszka - praca samodzielna. Przypomnienie kompozycji opisu, zwrócenie uwagi na konieczność zastosowania różnych czasowników i przymiotników. Praca wykonywana na kartce z brudnopisu.
Omówienie jednego wypracowania.
Zadanie pracy domowej
Popraw swoje wypracowanie. Przepisz je do zeszytu.
Dla chętnych - Czy bazyliszki żyją dziś na świecie? - znajdź informacje o nich w encyklopedii PWN lub multimedialnej.