KONSPEKT ZAJĘĆ ZINTEGROWANYCH DLA KLASY III
OPRACOWANY PRZEZ JOANNĘ OWSIEJKO (2012)
Temat: Wypowiedzi uczniów na temat treści tekstu „Jesienny spacer”.
Odwoływanie się do własnych obserwacji i przeżyć dzieci.
Redagowanie wypowiedzi ustnej na temat piękna jesieni.
CELE ZAJĘĆ:
Uczeń potrafi:
- czytać tekst ze zrozumieniem
- odpowiadać na pytania związane z tekstem
- wypowiadać się na dany temat
- uzupełniać tekst wyrazami
- układać wyrazy w kolejności alfabetycznej
- dodawać i odejmować w zakresie 200
- śpiewać piosenkę
- współpracować w zespole
Uczeń zna:
- zmiany zachodzące w przyrodzie jesienią
Uczeń wie:
- że prawidłowe zachowanie sprzyja dobrej atmosferze w czasie zajęć i umożliwia mu lepsze zdobycie wiedzy
Metody pracy:
- pogadanka, dyskusja, praktycznego działania
Formy pracy:
- zbiorowa, zespołowa, indywidualna
Środki dydaktyczne:
- tekst „Jesienny spacer”, działania matematyczne, kaseta z nagraniem piosenki „Jesień chodzi po lesie”, dary jesieni, zdjęcia i ilustracje jesiennego krajobrazu, tekst do uzupełnienia, materiały do pracy w grupach, arkusze szarego papieru
PRZEBIEG ZAJĘĆ
1. Przywitanie gości.
2. Rozwiązanie matematycznych działań i ułożenie wyników rosnąco.
Odczytanie hasła „Jesień wokół nas”.
58 - 32 = 26 - J
96 - 45 = 51 - E
84 - 22 = 62 - S
55 + 28 = 83 - I
131 - 45 = 86 - E
25 + 63 = 88 - Ń
124 - 34 = 90 - W
66 + 33 = 99 - O
76 + 24 = 100 - K
134 - 27 = 107 - Ó
159 - 47 = 112 - Ł
85 + 32 = 117 - N
100 + 37 = 137 - A
94 + 47 = 141 - S
3. Ciche czytanie tekstu „Jesienny spacer”.
4. Wypowiedzi uczniów na temat przeczytanego tekstu.
- Gdzie wybrały się dzieci?
- Kto wybrał się do parku?
- Jakie jesienne dary zbierały dzieci?
- Co dzieci będą robiły z tych darów?
- Kto to jest Tomek?
5. Wybór tekstu mówiący o tym, dlaczego Krzyś zbierał w parku kasztany i
żołędzie.
6. Ćwiczenia śródlekcyjne
Zabawy ruchowe przy piosence „Jesień chodzi po lesie”.
7. Wypowiedzi uczniów na temat piękna jesieni.
8. Praca w grupach
Każda grupa otrzymuje instrukcję do wykonania oraz arkusz szarego papieru.
I grupa
Napiszcie list do pani Jesieni, w którym podziękujecie jej za jesienne dary. W swojej pracy możecie wykorzystać przygotowane materiały. Wykorzystajcie całą kartkę szarego papieru. Możecie ozdobić kartkę rysunkiem. Podzielcie się zadaniami. Pracujcie zgodnie. Mówcie do kolegów szeptem.
II grupa
Ze zgromadzonych materiałów wykonajcie na szarym papierze panią Jesień. W swojej pracy wykorzystajcie farby, papier kolorowy, bibułę, kredki. Możecie napisać kilka zdań opisujących panią Jesień. Podzielcie się zadaniami. Pracujcie zgodnie. Mówcie do kolegów szeptem.
III grupa
Spróbujcie napisać jesienny wiersz. Możecie wykorzystać przygotowane materiały oraz ozdobić kartkę rysunkiem. Dopiszcie własne zdania. Wykorzystajcie całą kartkę szarego papieru. Podzielcie się zadaniami. Pracujcie zgodnie. Mówcie do kolegów szeptem.
IV grupa
Napiszcie list pani Jesieni do dzieci, w którym jesień zaapeluje do nich o poszanowanie przyrody. Możecie wykorzystać przygotowane materiały oraz ozdobić kartkę szarego papieru rysunkiem. Podzielcie się zadaniami. Pracujcie zgodnie. Mówcie do kolegów szeptem.
9. Prezentacja prac wykonanych przez grupy.
10. Uzupełnianie zdań dotyczących piękna jesieni.
11. Rozpoznawanie darów jesieni po dotyku.
12. Układanie wyrazów w kolejności alfabetycznej.
Burak, kasztan, żołędzie, wrzosy, jarzębina, marchew, ziemniak
13. Drama: „Rozmowa drzew”.
14. Podsumowanie zajęć.
Ocena pracy uczniów - otrzymanie znaczka „Miłośnik Zielonej Ziemi”.