SCENARIUSZ ZAJĘCIA
z zakresu edukacji społeczno-przyrodniczej
Data:
Grupa wiekowa: 5-6 latki
Treści programowe:
- rozpoznawanie drzew po liściach i owocach,
- wykorzystanie owoców w działalności plastycznej, dekorowanie nimi kącika przyrody
- prezentowanie własnych wyrobów, dokonanie samooceny ich wykonania
Temat zajęć: „Dlaczego liście usychają”
Cele edukacyjne
Dziecko:
- wie, że liście usychają,
- wymienia nazwy wybranych drzew, ich owoce i liście,
- wzbogaca kącik przyrody,
- dokonuje oceny swojej pracy
Metody nauczania:
- słowna: rozmowa, żywego słowa
- czynna (działalność praktyczna dzieci): kierowanie własną działaniem, zadań stawianych do wykonania,
- oglądowa: obserwacja,
Formy organizacyjne
- indywidualna,
- zbiorowa,
Środki dydaktyczne:
opowiadanie J. A. Hockuby „Co się tutaj dzieje?”, obrazki drzew (klonu, kasztanowca, jarzębiny, dębu), pudełko z obrazkami nosków klonu, kasztanów, kiści jarzębiny, żołędzi, kolorowe listki, szarfy, podziurkowane kasztany, jarzębinę, żyłki
Literatura przedmiotu:
Czapara E., Żaba-Żabińska W.[red.] „Przedszkole czterolatka. Przewodnik metodyczny”, wyd. MAC Edukacja, Kielce 2008;
Kwaśniewska M., Żaba-Żabińska W. „Nasze przedszkole. Program edukacji przedszkolnej wspomagający rozwój aktywności dzieci”, wyd. MAC Edukacja, Kielce 2009;
Przebieg zajęć
Tok zajęć |
Czynności n-la |
Czynności dzieci |
Czynności organizacyjno-porządkowe Wprowadzenie do tematyki zajęć
Uświadomienie celu zajęć Realizacja tematu - zabawa dydaktyczna (poznawanie owoców i liści wybranych drzew)
Zabawa orientacyjno porządkowa „Liście”
Karty pracy Bawię się i uczę, cz.1
Rozwijanie małej motoryki.
Podsumowanie i ocena pracy dzieci |
- zaproszenie dzieci na dywan,
- czytanie opowiadania J. A. Hockuby „Co się tutaj dzieje?” - rozmowa na temat opowiadania: Co się stało z liśćmi klonu? Czy z jodłą stało się to samo? Czy drzewa iglaste są zielone cały rok? Gdzie odleciały ptaki? Kiedy powrócą? Jaki ptak przyleciał do nas na zimę? Czy wiecie, dlaczego liście opadają? - poznawanie oznak jesieni (usychania i opadania liści, odlotu ptaków). - s-tka pokazuje wszystkim dzieciom obrazki drzew (klonu, kasztanowca, jarzębiny, dębu) i przypina je na tablicy, poleca, by dzieci powtórzyły nazwy kolejnych drzew. Nast. s-tka pokazuje pudełko z obrazkami nosków klonu, kasztanów, kiści jarzębiny, żołędzi, wyciąga je kolejno i nazywa, po czy odkłada do pudełka. Prosi dzieci, by podchodziły po kolei do tablicy, wybierały jeden obrazek z pudełka i wskazały drzewo do którego pasuje ten owoc. Na koniec dzieci powtarzają nazwy drzew i ich owoców. S-tka pokazuje kolejne pudełko z obrazkami liści klonu, kasztanowca, jarzębiny i dębu, nazywa je. Prosi, by dzieci kolejno podchodziły, wybierały jeden obrazek i dopasowały do odpowiedniego drzewa. Na koniec dzieci powtarzają nazwy drzew, ich owoców i liści. - s-tka poleca, by dzieci stanęły w rozsypce, rozdaje każdemu dziecku kolorowego liścia, rozstawia szarfy tych samych kolorów co liście na dywanie, Mówi: Kiedy będę grać na tamburynie poruszacie się po Sali, ale uważajcie, by nikomu nie zrobić krzywdy, gdy przestanę grać jak najszybciej stajecie przy szarfie w kolorze waszego liścia. - s-tka zaprasza do stolików, każde dziecko dostaje swoją książkę, otwiera na podanej stronie. S-tka poleca: połączcie w pary liście tego samego drzewa i pokolorujcie jedną parę liści z tego samego drzewa. Sprawdzenie czy wszystkie dzieci dobrze wykonały zadanie. - s-tka rozdaje na każdy stolik podziurkowane kasztany, jarzębinę, żyłki do nawlekania, mówi: dziś udekorujemy nasz kącik przyrody i wykonamy korale z kasztanów i jarzębiny. Nawlekamy je na żyłki, które macie na stolikach. Kiedy dzieci skończą wzbogacają kącik przyrody wykonanymi koralami. - s-tka prosi by dzieci przypomniały, o czym dziś mówiliśmy, o jakich drzewach, ich owocach i liściach, co się z nimi dzieje jesienią; - podziękowanie za wspólną zabawę; |
- dzieci siadają w rozsypce na dywanie,
- dzieci uważnie słuchają opowiadania, - odpowiadają na pytanie studentki,
- próbują podawać oznaki jesieni, jakie usłyszały w tekście, jakie widać za oknem, - kolejno podchodzą do tablicy, wybierają rysunek i odpowiednio go klasyfikują, nast. powtarzają zadanie z obrazami liści;
- dzieci poruszają się po sali do rytmu wystukiwanego przez tamburyno, gdy nastaje cisza pośród rozstawionych na dywanie szarf podchodzą do tej w kolorze trzymanego liścia;
- wykonają zadanie z kart pracy;
- nawleka kasztany, jarzębiną na żyłkę, wzbogaca nimi kącik przyrody,
- przypominają co było tematem zajęć, swobodna rozmowa, |