Konspekt zajęć dla klasy I
TEMAT: Dbamy o zdrowie i wygląd .Ubieranie się stosownie do okoliczności i pogody - doświadczenie wskazujące jakie tkaniny utrzymują ciepło.
CELE:
- rozumienie konieczności dostosowania stroju do okoliczności,
uświadomienie dzieciom potrzeby ciepłego ubierania się w chłodne zimowe dni,
poznanie tkanin z których uszyte są ubrania zimowe,
doskonalenie umiejętności układania wyrazów z sylab,
doskonalenie umiejętności czytania zbiorowego głośnego i indywidualnego cichego.
rozwijanie umiejętności wypowiadania się na określony temat,
wdrażanie do formułowania wniosków na podstawie obserwacji,
wdrażanie do efektywnej pracy w grupach.
CELE OPERACYJNE:
Dziecko potrafi:
dobrać strój stosownie do okoliczności i warunków pogodowych,
- wymienić części garderoby , które należy założyć na dwór w chłodny zimowy dzień,
wyjaśnić dlaczego zimowe ubrania uszyte są z grubych tkanin,
rozróżnić ubrania letnie od zakładanych zimą,
ułożyć zdania z rozsypanki wyrazowej,
przeczytać wyraz i dopasować go do rysunku,
interpretować ruchem treść poznanej piosenki,
zgodnie współpracować z kolegami w grupie,
FORMY PRACY:
zbiorowa jednolita
grupowa jednolita i zróżnicowana
indywidualna
METODY:
asymilacji wiedzy (rozmowa z uczniem , pogadanka)
samodzielnego dochodzenia do wiedzy
działalności praktycznej
eksponujące (pokaz)
doświadczenie
twórcze (burza mózgów, język ciała)
POMOCE DYDAKTYCZNE:
ubrania na różne pory roku i sytuacje,
kartki z podpisami strojów,
plastikowe butelki, rzeczy do „ubrania” butelek,
rozsypanki wyrazowe i zdaniowe,
duże kartony dla każdej grupy z konturem postaci,
- kredki, klej
magnetofon, kaseta z piosenką pt: „Hymn zdrowych dzieciaków.”
PRZEBIEG ZAJĘĆ
Powitanie.
Wprowadzenie do zajęć. Burza mózgów na temat : Czy nauczyciel jest odpowiednio ubrany? Postanowienie końcowe -Pani musi się przebrać.
Pokaz strojów na różne okoliczności, podpisanie ich właściwymi kartami. Głośne odczytanie podpisów.
Zabawa: „Magiczna torba” - wybieranie ubrań, które należy założyć w chłodne zimowe dni. Dyskusja nad efektami pracy.
Pogadanka: Z jakich materiałów i tkanin wykonane są ubrania zimowe?
6. Doświadczenie pt: Jak należy ubierać się, żeby na dworze zatrzymywać ciepłotę ciała?”
7. Praca w grupach. Ubieranie butelek w zimowe rzeczy. Pokaz i omówienie wykonanych prac.
8. Doświadczenia ciąg dalszy: Wstawienie butelek do klasy. Rozmowa na temat : Które są cieplejsze? Sformułowanie wniosków.
9. Pogadanka na temat różnych rodzajów tkanin i ich pochodzenia .
Znaczenie właściwego dobierania ubrań do pogody, dla naszego zdrowia.
10. Zaśpiewanie piosenki pt.: „Hymn zdrowych dzieciaków”.
11. Podsumowanie - uczniowie układają zdania podsumowujące z rozsypanek wyrazowych i odczytują je na głos.
12. Zakończenie.
Opracowała: Mirosława Bariasz