kl. I Ja wiem co i po co jem


Natalia Neuman III KZiWP

Scenariusz zajęć zintegrowanych w klasie I c (02.12.2008 r.)

Temat bloku: Ja wiem, co i po co jem!

Temat dnia: (Nie spisałam tematu dnia)

Zapis w dzienniku: Podział pożywienia na: nabiał, wędlinę, pieczywo, owoce, warzywa. Co należy jeść, aby zdrowo się odżywiać. Wypowiedzi na temat zdrowego odżywiania. Omówienie higieny spożywania pokarmów. Litera „j” drukowana i pisana. Pisanie sylab i wyrazów z literą „j”.

Czytanie tekstu o Joli z podziałem na rolę. Litera „j” drukowana i pisana. Przeprowadzenie i udzielenie wywiadu.

(czy mogę pozmieniać zapis w dzienniku?)

Cele ogólne:

Cele operacyjne: uczeń

Metody :

Formy pracy:

Materiały i środki dydaktyczne:

ilustracje z produktami spożywczymi, utwór Fasolek „Witaminki”, plakat z piramidą zdrowego żywienia, mała piramida do wklejenia do zeszytu, płyta z prezentacją multimedialną, lista szkodliwych substancji, karty pracy, podręcznik, dyktafon

Część wstępna:

1. Powitanie dzieci, rozdanie naklejek z imionami.

2. Zagadki związane z podziałem produktów żywnościowych na nabiał, wędliny, owoce, warzywa i pieczywo:

3. Zabawa ruchowa do piosenki „Witaminki” :

Dzieci ustawiają się w kole i chwytają się za ręce, podczas zwrotki podskakują w jedną stronę, a podczas refrenu puszczają ręce kolegów i tańczą w dowolny sposób. W drugiej zwrotce, gdy wymieniane są owoce i warzywa dzieci udają, że jedzą, a na koniec piosenki krzyczą: „Mniam mniam!”

Część właściwa:

4. Rozmowa z dziećmi na temat zdrowego odżywiania:

5. Przedstawienie i objaśnienie piramidy zdrowego żywienia:

Po prezentacji każde dziecko dostaje swoją piramidę, którą musi odpowiednio uzupełnić wyciętymi rysunkami produktów i wkleić do zeszytu.

6. Pokaz multimedialny dotyczący złego odżywiania.

7. Odczytanie składu z opakowania przyniesionej na lekcję, ulubionej przekąski i sprawdzenie go z listą szkodliwych substancji dodawanych do żywności.

8. Projektowanie rysunkowego jadłospisu na cały dzień (karty pracy - cz. 3 str. 4)

9. Wprowadzenie litery „j” na podstawie wyrazu „jajko”:

Analiza słuchowa wyrazu:

(Jest w klasie ruchomy alfabet i kolorowe nakrywki, czy mam zrezygnować z tej części?)

Analiza wzrokowa wyrazu:

Prezentacja wielkiej i małej drukowanej litery „j”:

Prezentacja małej i wielkiej pisanej litery „j” (ruch):

* pisanie litery małej, a następnie wielkiej:

9. Zapisanie liter i zdań w kartach pracy (cz.3 str. 3).

10. Czytanie tekstu o Joli z podziałem na role (podręcznik str. 46).

11. Wyjaśnienie pojęcia „wywiad”:

Wywiad - rozmowa dziennikarza z kimś (zwykle jest to osoba znana), po to, by zebrać potrzebne informacje o tej osobie lub zdobyć informacje z jakiejś dziedziny. Wywiad jest często prezentowany w prasie, radiu lub telewizji.

12. Przygotowanie w parach wywiadu na temat „Twoje ulubione danie”:

Dzieci w parach na zmianę ćwiczą rolę dziennikarza i osoby udzielającej wywiad. Następnie uczniowie dzieleni są na 6 grup (4- i 5-osobowe). Jedna osoba z grupy wciela się w rolę dziennikarza, a pozostałe udzielają wywiadu nagrywanego na dyktafon.

13. Uzupełnienie dialogów (karty pracy - cz. 3 str. 6).

Część końcowa:

14. Wypełnienie kart ewaluacyjnych.

3


