Nr4. Konspekt
Metryczka konspektu.
Grzegorz Woźniak
Data 19.02.2002
Klasa :1h 1i,
Gimnazjum nr.2 w Jaśle
Umiejscowienie lekcji w strukturze jednostki metodycznej:
Temat lekcji poprzedniej:. Przypomnienie wiadomości dotyczącej bezpieczeństwa w ruchu drogowym ze szkoły podstawowej.
Temat lekcji prowadzonej:. Zasady pierwszeństwa przejazdu przez skrzyżowanie.
Temat lekcji następnej: Motorower - obowiązkowe wyposażenie motoroweru.
Czas trwania lekcji: 2 x 45 min.
Wiązka operacyjnych celów lekcji:
Operacyjne cele instrumentalne.
1.Wiadomości.
Wiadomości do zapamiętania.
Na podstawie zdobytych na lekcji wiadomości uczeń wymieni zasady pierwszeństwa przejazdu przez skrzyżowanie.
Wiadomości do zrozumienia.
Uczeń wyjaśni kolejność pierwszeństwa przejazdu różnych pojazdów przez poszczególne skrzyżowania.
Umiejętności.
Umiejętności intelektualne (teoretyczne).
Uczeń będzie umiał poprawnie omówić, który z pojazdów ma pierwszeństwo na skrzyżowaniu
Umiejętności praktyczne.
Poprzez pokazanie uczniom plansz z różnymi krzyżówkami uczeń będzie w stanie poprawnie ocenić sytuację na skrzyżowaniu.
Zdolności poznawcze.
Rozwijanie myślenia technicznego.
Myślenie wyobrażeniowe - (analiza zasad pierwszeństwa przejazdu przez skrzyżowanie)
Rozwijanie wyobraźni technicznej.
- przestrzenna(omawianie skrzyżowań przy pomocy planszy dydaktycznych)
Rozwijanie zainteresowania technicznego.
Uczeń będzie rozwijał zainteresowanie techniczne poprzez przedstawienie im rysunków z różnymi skrzyżowaniami.
Cele operacyjne kierunkowe.
- utrwalenie przestrzegania ogólnych zasad obowiązujących przy przejazdach przez skrzyżowanie
Metody nauczania.
- pogadanka, opowiadanie, opis
Środki dydaktyczne.
Kreda, tablica
Plansze dydaktyczne
Podręcznik
Formy organizacyjne lekcji:
W czasie pogadanki uczniowie uczestniczą w niej jako jedna wspólna grupa, w pozostałym okresie lekcji uczniowie pracują samodzielnie.
Struktura lekcji
sprawdzenie obecności, zapisanie tematu lekcji
sprawdzenie wiadomości z poprzedniej lekcji
pogadanka wstępna - uświadomienie uczniom czego i po co mają się uczyć
opracowanie nowego materiału(podyktowanie wiadomości do zeszytu a następnie przeprowadzenie pogadanki w celu objaśnienia podanego nowego materiału)
usystematyzowanie i utrwalenie najważniejszych informacji
omówienie założeń zadania domowego
Przebieg lekcji
Czynności nauczyciela |
Czynności ucznia |
Czas |
1.Sprawdzenie obecności, podyktowanie tematu lekcji. |
Zapisanie tematu lekcji do zeszytu. |
5 min. |
2.Uświadomienie uczniom konieczności posiadania wiedzy dotyczącej zasad pierwszeństwa przejazdu przez skrzyżowanie. |
Słuchanie z uwagą. |
15 min. |
3.Podanie uczniom ogólnych zasad. |
Zapisywanie do zeszytu. |
15 min. |
4.Pokazanie uczniom różnych skrzyżowań przy pomocy planszy dydaktycznych i omówienie zasad. |
Słuchanie, uczestnictwo w pogadance. |
45 min. |
5.Podsumowanie lekcji, zadawanie uczniom pytań w celu sprawdzenia stopnia opanowanego materiału, wyjaśnienie założeń zadania domowego. |
Słuchanie, odpowiadanie na pytania. |
10 min. |
Uwagi końcowe.
Klasa 1h 1i - Podczas lekcji uczniowie wykazali się dużymi wiadomościami z zakresu omawianego tematu. W czasie pogadanki chętnie w niej uczestniczyli, powodując tym samym, że na lekcji panowała miła atmosfera.
1