Sieci komp. - Internet, I


KONSPEKT

I. Metryczka konspektu.

    1. 1.Imię i nazwisko: - Piotr Krzysztoń

    2. 2.Data prowadzenia zajęć: - 1998-09-25

    3. 3.Typ szkoły: - Szkoła podstawowa nr 1

    4. 4.Nauka przedmiotu: - Informatyka

    5. 5.Klasa: - VIII b

6.Miejsce realizacji lekcji: - Pracownia komputerowa

II. Umiejscowienie lekcji w jednostce metodycznej.

    1. 1.Temat lekcji poprzedniej: - Połączenia zestawu komputerowego.

    2. 2.Temat lekcji prowadzonej: - Sieci komputerowe - internet.

    3. 3.Temat lekcji następnej: - Dyskowy system operacyjny-funkcje.

    4. 4.Czas trwania lekcji: - 2 x 45 minut

5.Czas trwania jednostki metod. - 2 x 45 minut.

III. Cele.

    1. 1. Cele operacyjne lekcji.

1.1 Wiadomości do zapamiętania:

a). Uczeń będzie posługiwał się prawidłowymi nazwami podstawowych urządzeń w sieci komputerowej (modem, łącza, urządzenia peryferyjne, szyna, gwiazda, pierścień, przeglądarka internetowa, serwer, nadzorca (supervisor), poczta elektroniczna);

b). Uczeń będzie poprawnie wymieniać nazwy poszczególnych elementów zestawu komputerowego dostosowanego do pracy w internecie, które będą pokazywane w różnej kolejności;

1.2 Wiadomości do zrozumienia:

a). Uczeń wyjaśni cel zastosowania konkretnego urządzenia w zestawie, na poziomie dostatecznym;

b). Uczeń poprawnie opisze działanie wskazanego przez nauczyciela elementu zestawu;

1.3 Umiejętności intelektualne.:

a). Uczeń poprawnie odróżni poszczególne elementy zestawu komputerowego bez użycia dodatkowych pomocy;

b). Uczeń bezbłędnie określi zastosowanie poszczególnych urządzeń.

c). Uczeń bezbłędnie odróżni poszczególne rodzaje sieci komputerowych;

1.4 Umiejętności praktyczne:

a). Uczeń poprawnie skojarzy elementy zestawu z innymi elementami z możliwością korzystania z pomocy naukowych;

b). Uczeń poprawnie zaloguje się do odpowiedniej sieci w zależności od poszukiwanej informacji;

1.5 Zdolności poznawcze:

a). Pobudzenie u uczniów wyobraźni technicznej - przestrzennej (związaną z podłączaniem zestawu komputerowego do sieci;

b). Wyrobienie u uczniów myślenia technicznego - abstrakcyjnego (związanego z pracą zestawu komputerowego w sieci internet);

c). Wytworzenie u uczniów zainteresowań w dziedzinie informatyki.

2. Cele kierunkowe prowadzonej lekcji:

a). Uczeń zrozumie konieczność przestrzegania przepisów BHP przy eksploatacji urządzeń komputerowych oraz podczas montażu i demontażu;

b). Uczeń zrozumie sens stosowania sieci komputerowych.

IV. Treści nauczania.

    1. 1. Zapotrzebowanie społeczeństwa na sieci komputerowe;

    2. 2. Zalety i wady połączeń sieciowych na przykładzie internetu;

    3. 3. Zagrożenia związane z korzystania z sieci;

    4. 4. Zapoznanie się z siecią internet;

V. Metody nauczania.

1. Faza przygotowawcza.

a). Zorientowanie się: „Co wiedzą uczniowie?” - pogadanka;

b). Rozmowa na wybrany temat związany z tematem lekcji, który już jest opanowany przez uczniów - dyskusja.

c). Pokazanie kilku wybranych urządzeń - pokaz + omówienie.

d). Wykład na temat pracy w sieciach komputerowych;

2. Faza wykonawcza.

a). Demonstracja logowania się do sieci internet;

b). Pokaz obsługi.

c). Praktyczne zastosowanie nabytej wiedzy poprzez:

VI. Formy nauczania.

1. Faza przygotowawcza:

a). Forma podstawowa - praca zbiorowa;

b). Forma awaryjna - praca zbiorowa;

2. Faza wykonawcza:

a). Forma podstawowa - praca zespołowa;

b). Forma awaryjna - praca zbiorowa;

Praca samodzielna.

VII. Środki dydaktyczne.

    1. 1. Tablica

    2. 2. Kreda

3. Gotowe urządzenia komputerowe podłączone do sieci;

VIII. Przebieg lekcji.

    1. 1. Faza przygotowawcza.

    1. 1.1 Czynności organizacyjne.

    2. a). Przywitanie klasy;

    3. b). Sprawdzenie obecności;

    4. c). Podanie tematu lekcji;

    5. d). Wprowadzenie w temat lekcji.

1.2 Określenie celów lekcji.

a). Celem będzie zapoznanie się z pracą w sieciach komputerowych

2. Faza wykonawcza.

a). Pytania ogólne do klasy typu „Co wiedzą o internecie?”

b). Pogadanka związana z tematem lekcji.

c). Pokaz urządzeń komputerowych służących do pracy w sieci

d). Wykład na temat zastosowanie poszczególnych elementów.

e). Nadzór i kontrola samodzielnego posługiwania się urządzeniami przez uczniów.

3. Faza końcowa.

a). Sesja pytań na temat przeprowadzonej lekcji (uczniowie zadają pytania);

4. Etap kontrolny.

Etap ten został wykonany w fazie wykonawczej lekcji.

-2-


