SCENARIUSZ LEKCJI
GEOGRAFIA III ETAP EDUKACYJNY
Temat: Środowisko przyrodnicze gór.
TREŚCI KSZTAŁCENIA
9.8.: uczeń: wykazuje wpływ gór na cechy środowiska przyrodniczego oraz gospodarkę krajów alpejskich.
CELE ZOPERACJONALIZOWANE:
Uczeń:
wie, które kraje nazywamy alpejskimi;
rozumie wpływ Alp na cechy środowiska przyrodniczego krajów alpejskich,
rozumie wpływ Alp na gospodarkę krajów alpejskich.
NABYWANE UMIEJĘTNOŚCI:
Uczeń:
potrafi wymienić i wskazać kraje alpejskie na mapie;
potrafi scharakteryzować łańcuch Alp;
potrafi scharakteryzować środowisko przyrodnicze Szwajcarii, Austrii i Liechtensteinu;
potrafi scharakteryzować gospodarkę Szwajcarii i Austrii;
poprawnie czyta mapy;
zdobywa, gromadzi i przetwarza informacje;
samodzielnie uczy się;
współpracuje w grupie.
Etapy lekcji |
Przedmiot nauczania |
Kompetencje kluczowe |
Przebieg zajęć |
Środki dydaktyczne |
Metody nauczania |
Formy pracy |
Etap wstępny |
Geografia, Język polski, Wiedza o Społeczeństwie, Informatyka |
Porozumiewanie się w języku ojczystym umiejętność uczenia się, |
Nauczyciel zadaje uczniom pytanie, jak nazywa się najwyższy szczyt w Europie (Mont Blanc, 4811 m n.p.m.) oraz w jakim łańcuchu górskim się on znajduje (Alpy). Nauczyciel wiesza mapę fizyczną Europy. Pokazuje, że Alpy ciągną się od wybrzeże Morza Śródziemnego po dolinę Dunaju. Długość łańcucha wynosi ok. 1200 km. Prosi wybranego ucznia, by podszedł do mapy i przeczytał, w jakich państwach są położone Alpy. Zgodnie z Konwencją Alpejską z 1991 r. państwa alpejskie to: Austria, Niemcy, Włochy, Liechtenstein, Monako, Słowenia i Szwajcaria. Dodaje, że często termin "państwa alpejskie" odnosi się do państw, w których Alpy pokrywają większą część terytorium i ich obecność wpływa na charakter państwa. Przy takim podejściu za państwa alpejskie uznaje się Austrię, Liechtenstein i Szwajcarię.
|
Mapa, atlas,
|
Burza mózgów, pogadanka, ćwiczeniowa |
Zbiorowa, jednolita |
Etap realizacji |
Geografia, Język polski, Biologia |
Porozumiewanie się w języku ojczystym umiejętność uczenia się, kompetencje społeczne i obywatelskie,
|
Nauczyciel dziel klasę na 3 grupy. Każda z grup opracowuje charakterystykę środowiska przyrodniczego Szwajcarii, Austrii i Liechtensteinu (każda grupa opracowuje informacje na temat innego państwa) na podstawie materiałów przygotowanych przez nauczyciela bądź Internetu. Przedstawiciel każdej z grup pokrótce referuje temat. Nauczyciel uzupełnia wypowiedzi uczniów, a następnie wskazuje ucznia, którego zadanie jest porównanie środowiska omawianych krajów na podstawie przedstawionych właśnie informacji. |
Mapa, atlas, Internet
|
Burza mózgów, pogadanka, ćwiczenie, dyskusja |
Zbiorowa, Jednolita, grupowa |
|
Geografia, Język polski, Wiedza o Społeczeństwie, Informatyka |
Porozumiewanie się w języku ojczystym umiejętność uczenia się, kompetencje społeczne i obywatelskie,
|
Nauczyciel prezentuje galerię zdjęć, dzięki którym uczniowie zapoznają się ze specyfiką środowiska naturalnego oraz gospodarki Austrii oraz Szwajcarii (zasób nr 1). Nauczyciel prosi, by uczniowie omówili wpływ gór na gospodarkę obu krajów. Zachęca uczniów do aktywności. Dyskusja. |
Mapa, atlas, karta pracy, galeria zdjęć (zasób nr 1)
|
Burza mózgów, pogadanka, dyskusja |
Zbiorowa, Jednolita, grupowa |
Etap podsumowania |
Geografia, Wiedza o Społeczeństwie,
|
umiejętność uczenia się, kompetencje społeczne i obywatelskie, |
Uczniowie wykonują ćwiczenie pokazujące zależność między elementami środowiska przyrodniczego oraz gospodarką krajów alpejskich. |
Ćwiczenie interaktywne (zasób nr 2) |
Ćwiczenie , dyskusja |
Zbiorowa, jednolita |
4