Konspekt zajęć zintegrowanych
mgr Dorota Wojaczek - Szkoła Podstawowa nr 39 w Częstochowie
Temat kręgu : Ulubione baśnie i bajki
Temat dnia: Opowiadamy o Odrobince
Klasa II c
Czas trwania zajęć: 90 min
Temat:
Ustalenie kolejności zdarzeń i łączenie ich z ilustracjami kolorowanymi przez dzieci
na podstawie lektury baśni H. Ch. Andersena „Dziecię elfów".
Gromadzenie słownictwa określającego wybrane postacie z baśni: Odrobinkę, mysz,
ropuchę, jaskółkę.
Przypomnienie wiadomości o przymiotnikach.
Mnożenie i dzielenie przez 3, 4, 5.
Ułożenie z rozsypanki sylabowej przysłowia.
Poznanie wiadomości na temat trybu życia zwierząt występujących w baśni
(kret, ropucha, mysz polna).
Wykonanie modelu kwiatu - wycinanie z papieru, modelowanie i ozdabianie
kredkami świecowymi.
Cele:
rozwijanie umiejętności swobodnego, poprawnego wypowiadania się,
doskonalenie umiejętności wyróżniania postaci i wydarzeń,
doskonalenie umiejętności właściwego porządkowania ilustracji i tytułów,
wdrażanie do słuchania,
utrwalenie wiadomości o przymiotniku,
bogacenie słownictwa uczniów,
doskonalenie umiejętności mnożenia i dzielenia,
wyrobienie nawyku starannego wykonywania prac,
kształcenie sprawności manualnych,
budzenie uczuć opiekuńczych w stosunku do przyrody i ludzi pokrzywdzonych
Cele operacyjne:
Uczeń zna i potrafi:
treść lektury H. Ch. Andersena „Dziecię elfów",
dostrzec związek między treścią lektury a ilustracjami,
dobrać odpowiednie określenia do postaci,
rozpoznawać przymiotniki.
uzasadniać własne sądy o bohaterach,
prawidłowo porządkować tytuły wydarzeń
wyróżniać postacie pozytywne i negatywne w ba śni.
prawidłowo mnożyć i dzielić,
wykonywać pracę plastyczno-techniczną według podanego wzoru,
koncentrować uwagę na lekcji.
Metody pracy wspomagające aktywność dziecka:
słowna, oglądowa, praktycznego działania.
Formy pracy:
indywidualna i zbiorowa, jednolita i zróżnicowana.
Środki dydaktyczne:
egzemplarze lektury H. Ch. Andersena „Dziecię elfów", ilustracje
malowane i rysowane przez uczniów, karty pracy dla każdego ucznia, tytuły wydarzeń, 8 elementów w kształcie kwiatów z liczbami i sylabami do przypięcia na tablicy, szablon kwiatu z „ogrodu króla elfów", kaseta magnetofonowa z utworem muzycznym, ilustracje z albumu o zwierzętach i książek przyrodniczych.
Przebieg lekcji
EDUKACJA POLONISTYCZNA
Wprowadzenie do tematu.
Sprawdzenie pracy domowej z poprzedniego dnia.
Przypomnienie tytułu i autora lektury.
Ustalenie kolejności zdarzeń.
Zawieszenie na tablicy dziecięcych ilustracji przedstawiających przygody Odrobinki.
Uporządkowanie ilustracji według kolejności występowania zdarzeń w lekturze,
omawianie przebiegu wydarzeń.
Indywidualne układnie planu wydarzeń z rozsypanki
- praca dwupoziomowa (karta pracy nr 1)
I poziom - u. porządkują wydarzenia z rozsypanki
II poziom - u. porządkują rozsypankę, w której część wydarzeń jest już
ponumerowana.
Sprawdzenie wykonanej pracy przez wspólne układanie tytułów wydarzeń na tablicy
przypinanie według właściwej kolejności.
Głośne odczytywanie tytułów.
Ustalenie słownictwa określającego wybrane postacie (karta pracy nr 2)
Wyliczenie postaci występujących w lekturze: Odrobinka, ropucha, mysz, kret,
chrabąszcz, jaskółka, król elfów, czarownica, kobieta, itd....
Jaka była Odrobinka?
Jaka była ropucha? Dopasowywanie określeń do
Jaka była mysz? postaci z baśni
Jaka była jaskółka?
Przypomnienie wiadomości o przymiotnikach jako częściach mowy określających
cechy rzeczowników.
Postawienie pytania problemowego: Czy Odrobinka zawsze postępowała dobrze?
EKSPRESJA MUZYCZNO-RUCHOWA
Naśladowanie ruchem rąk, gestem, mimiką sytuacji i postaci z lektury
z wykorzystaniem nagrania muzycznego (utwór pt. „Łąka").
EDUKACJA ŚRODOWISKOWA
Przedstawienie uczniom informacji na temat wybranych zwierząt, które są
bohaterami lektury. Poznanie trybu życia i wyglądu niektórych z nich na podstawie
ilustracji, odczytanie wiadomości z książki przyrodniczej.
EDUKACJA MATEMATYCZNA
Mnożenie i dzielenie (karta pracy nr 3)
Obliczanie iloczynów i ilorazów na kartach pracy.
Przyporządkowywanie wynikom sylab (wynik + sylaba) umieszczone są na „kwiatkach"
na tablicy)
Odczytanie hasła: „Maja jest królową kwiatów"
Postawienie pytania: Czy hasło dotyczy lektury i dlaczego?
EDUKACJA TECHNICZNA
Wykonanie pracy plastyczno-technicznej
Omówienie materiałów i narzędzi potrzebnych do wykonania pracy.
Omówienie zasad zachowania bezpieczeństwa.
Zapoznanie z planem pracy.
Obrysowanie elementów kwiatu wg szablonu.
Ozdabianie kwiatu kredkami świecowymi topionymi nad świecą.
Podsumowanie: zorganizowanie wystawki i ocena wytworów.