SCENARIUSZ ZAJĘĆ ZINTEGROWANYCH
Dzień aktywności klasa III
Prowadząca:
Temat dnia: Ćwiczenia usprawniające prawidłowe nawyki
ortograficzne.
Metody pracy:
- twórczego rozwiązywania problemu
- pracy we współpracy
- czynnościowa
Formy pracy:
- zbiorowa jednolita
- grupowa jednolita
- grupowa zróżnicowana
Środki dydaktyczne:
- słowniki ortograficzne
- kartki zawierające słowa z luką ortograficzną
- duże karty z lukami ortograficznymi do ekspozycji na
tablicy
- krzyżówki ortograficzne
Zapis w dzienniku:
Kształcenie nawyków ortograficznych poprawnej pisowni wyrazów z „ó” i
„ u”. Doskonalenie umiejętności korzystania ze słownika ortograficznego, porządkowania wyrazów według alfabetu i rozpoznawania części mowy. Tworzenie wyrazów pokrewnych. Redagowanie kilkuzdaniowej wypowiedzi pisemnej z zastosowaniem podanych ortogramów - dyktando twórcze.
PRZEBIEG ZAJĘĆ
Cele operacyjne |
Warunki pobudzające do aktywności |
Czynności uczniów |
Formy aktywności |
Rodzaj aktywności |
ze słownika ortograficznego.
|
- słowniki ortograficzne - kartki zawierające słowa z luką ortograficzną |
1. Uczniowie sprawdzają pisownię wyrazów z lukami w słownikach ortograficznych. |
intelektualna werbalna |
polonistyczna |
|
- kartki zawierające słowa z luką ortograficzną
|
2. Porządkują wyrazy alfabetycznie , przyklejają na kartach z tytułami „ó” i „u” |
intelektualna werbalna |
polonistyczna |
|
- karty pracy z krzyżówką dla każdej grupy
|
3. Uczniowie dopasowują wyrazy z kart ortograficznych do krzyżówki i odczytują hasło.
|
intelektualna werbalna |
polonistyczna |
|
- kolorowe kredki - karty z naklejo- nymi wyrazami z „ó” i „u”
|
4. Dzieci rozpoznają rzeczowniki, przymiotniki i czasowniki - zaznaczają je umownymi kolorami.
|
intelektualna werbalna sensoryczna |
polonistyczna |
|
- karty pracy z naklejonymi wyrazami z „ó” i „u” |
5. Uczniowie dopisują po jednym wyrazie pokrewnym do wyrazów z „ó” i „u.” |
intelektualna werbalna |
polonistyczna |
|
- karty z przyklejonymi wyrazami z „ó” i „u” |
6. Redagują spójną logicznie, kilkuzdaniową wypowiedź pisemną na dowolny temat z zastosowaniem podanych ortogramów. |
intelektualna emocjonalna werbalna |
polonistyczna |
|
- karty z zapisanymi wypowiedziami pisemnymi |
7. Uczniowie prezentują wyniki twórczej pracy na forum klasy , dyskutują na temat poprawności form dyktand. |
intelektualna emocjonalna werbalna |
polonistyczna |
|
|
8. Dzieci w grupach zapisują zapamiętane wyrazy z kart i dodatkowo jeden z krzyżówki |
intelektualna emocjonalna |
polonistyczna |
SCENARIUSZ ZAJĘĆ WSPÓŁUCZESTNICZĄCYCH
DLA RODZICÓW I UCZNIÓW KLASY IA
Prowadząca: Iwona Kasprzyk- Skawska
Czas trwania: 3 godziny
Data zajęć: 30.11.2005r.
Temat dnia: Andrzejkowe wróżby
Cele:
- poznawanie tradycji ludowych
doskonalenie umiejętności współpracy i zabawy w grupie
integrowanie zespołu klasowego
wzmacnianie więzi rodzinnych prze wspólne działanie
Metody pracy:
czynnościowa
zabawowa
pracy we współpracy
słowna
Formy pracy:
zbiorowa
jednostkowa jednolita
grupowa
Środki dydaktyczne:
przybory potrzebne do lania wosku
rekwizyty do przeprowadzania wróżb
elementy do dekoracji sali
karty pracy z łamigłówką literową
Przebieg zajęć:
1.Powitanie dzieci i gości.
2.Rozwiązanie rozsypanki literowej.
Pokoloruj wyrazy z literką F, pozostałe literki czytane poziomo utworzą hasło- temat dzisiejszej lekcji.( Andrzejki)
F |
A |
F |
A |
L |
A |
N |
F |
O |
R |
A |
F |
A |
D |
R |
I |
K |
F |
Z |
F |
A |
K |
T |
L |
A |
I |
E |
F |
I |
A |
T |
M |
J |
L |
F |
E |
L |
E |
K |
K |
I |
C |
F |
O |
R |
M |
A |
T |
2. Rozmowa na temat tradycji andrzejkowych.
Andrzejki to dzień jedyny w swoim rodzaju. Tego dnia zgodnie - zgodnie z tradycją -św. Andrzej uchyla rąbka tajemnicy wszystkim pannom i kawalerom. Ludową tradycją były wróżby 24 i 29 listopada. Dzień 29 listopada rozpoczynał okres najkrótszych dni i najdłuższych nocy w roku. Późną jesienią po zakończeniu wszystkich prac polowych, rozpoczynała się na wsi pora kojarzenia małżeństw. Następował wtedy okres wróżb i zalotów.
3. Rozmowa na temat znanych dzieciom wróżb andrzejkowych.
4.Nauka andrzejkowego zaklęcia.
Oj, dadaże , oj badaże
Niechaj przyszłość się ukaże,
Czary-mary, wosku lanie,
Co ma stać się , niech się stanie.
5.Podział klasy na pięć grup, każda z nich będzie po kolei odwiedzać stoły z wróżbami. Wróżkami przy tych stołach będą zaproszone mamy.
6. Zaproszenie do wróżb.
Kolorowe kamienie
Jeśli chcesz dowiedzieć się , co czeka cię w najbliższej przyszłości, zamknij oczy i odkryj jeden z „kolorowych kamieni ”. Każdy kolor ma inne znaczenie:
Zielony - to spełnienie twoich najskrytszych marzeń
szary - mały smuteczek szkolny lub domowy
czerwony - kłótnia z koleżanką lub kolegą, spróbuj ją zażegnać
żółty - strzeż się uczucia zazdrości, może popsuć twoją przyjaźń
biały- szczęście będzie ci sprzyjać
brązowy - odniesiesz sukces w szkole
czarny - może dopaść cię pech, uważaj na drodze do szkoły, nie biegaj
niebieski - wystrzegaj się łakomstwa, unikniesz bólu brzucha
b)rzucanie kości
Narysuj okrąg o średnicy około 30 cm. Przygotuj trzy kostki do gry i wyrzuć na zaznaczone pole. Kostki wrzucone do środka okręgu mogą mieć sumę od 3 do 18. policz wszystkie oczka i odczytaj swoje przeznaczenie.
3-szczęście, 4-przykrość, 5-spełnienie życzeń, 6- zgubisz coś, 7 -kłopoty w szkole,
8-coś wisi w powietrzu, 9-poznasz nowego przyjaciela, 10- będziesz mieć rodzeństwo, 11-złapiesz katar, 12-dobre wieści, 13- smutek, 14-możesz liczyć na pomoc, 15-potrzebujesz opieki, 16- czeka cię podróż, 17-zmiana planów,
18-odniesiesz sukces
c)magiczne koło
Potrzebna jest plansza - koło z zaznaczonymi rysunkowymi wróżbami.
Każdy rzuca kostką trzy razy, ręka wróżki wędruje po planszy i odczytuje kolejne wróżby.
d) Kim będziesz w przyszłości ?
Dzieci losują karteczki z rysunkami różnych zawodów i dowiadują się kim będą w przyszłości.
e) wróżba z butami
Dzieci zdejmują but z lewej nogi i rzucają go przed siebie. Wróżka sprawdza, czy nos buta jest ustawiony do drzwi. Jeśli tak - wróży to szybkie zamążpójście pannie i szybki ożenek kawalerowi. Pięta buta oznacza - klasztor.
Każde dziecko ściąga lewy but. Chłopcy ustawiają się w jednym rzędzie, dziewczynki w drugim, w kierunku wyjścia. Następnie przestawiają buty od końca do początku. Czyj but pierwszy dotrze do drzwi i wyjdzie za próg, ta osoba jako pierwsza zmieni swój stan cywilny.
f)magiczne znaki
Uczniowie zostają poproszeni, aby uważnie przyjrzeli się różnym znakom i wskazali jeden wybrany. Następnie mama-wróżka odczytuje, jaka ze znakiem związana jest wróżba.
Spełni się twoje najskrytsze marzenie, dostaniesz wymarzony prezent.
Spodziewaj się dobrej oceny, zostanie nagrodzony twój wysiłek.
Pokłócisz się z przyjacielem. Po kilku dniach zrozumiesz, że nie miałeś racji i będziesz musiał go przeprosić.
Otrzymasz dobrą wiadomość od osoby, za którą tęsknisz.
Spotka cię coś niezwykłego, przeżyjesz fantastyczną przygodę.
Ominie cię duży kłopot. W twoim domu zapanuje radość i szczęście.
Ktoś ważny pomoże ci w trudnych chwilach.
Otrzymasz zwierzątko, o którym od dawna marzysz.
g) lanie wosku
Rozgrzany wosk lejemy przez dziurkę od klucza do miski z zimną wodą. Oglądamy zastygły wosk lub cień na ścianie. Co pokaże , to czeka daną osobę w przyszłości.
7. Tańce, zabawy rytmiczno-ruchowe połączone z konkursami.
8. Pożegnanie
Wszystkie dzieci po raz ostatni wypowiadają zaklęcie i siadają w kręgu, rozmawiają na temat zajęć. W domu każde postanawia narysować swój horoskop z wróżb, które zapamiętały.
Spełni się twoje najskrytsze marzenie, dostaniesz wymarzony prezent.
Spodziewaj się dobrej oceny , zostanie nagrodzony twój wysiłek.
Pokłócisz się z przyjacielem. Po kilku dniach zrozumiesz, że nie miałeś racji i będziesz musiał go przeprosić.
Otrzymasz dobrą wiadomość od osoby , za którą tęsknisz.
Spotka cię coś niezwykłego, przeżyjesz fantastyczną przygodę.
Ominie cię duży kłopot.
W twoim domu zapanuje radość i szczęście.
Ktoś ważny pomoże ci w trudnych chwilach.
Otrzymasz zwierzątko , o którym od dawna marzysz.
SCENARIUSZ ZAJĘĆ ZINTEGROWANYCH
Dzień aktywności klasa I
Prowadząca : Iwona Kasprzyk -Skawska
Temat dnia : Różne książki w różnych czasach
Czas trwania : 2 godziny
Data zajęć:
Cele:
-uczeń potrafi wymienić nazwy różnych form książek na przestrzeni wieków
-zna znaczenie słów: rekwizyt, kodeks, zwój, pergamin, papirus, kapsa
-potrafi uzasadnić znaczenie książki dla rozwoju kultury
-uporządkować chronologicznie zdarzenia z historii książki
-dopasować zdania do ilustracji
Metody pracy:
- rozmowa kierowana
- opowiadanie nauczyciela połączone z ekspozycją obrazów
- obserwacja pomocy dydaktycznych
- czynnościowa
Formy pracy :
- zbiorowa jednolita
- indywidualna jednolita
Środki dydaktyczne:
tekst z opowiadaniem
rysunki przedstawiające różne postaci książek w różnych epokach historycznych
skserowane ilustracje dla każdego ucznia
rozsypanka zdaniowa przedstawiająca historię książki
Zapis w dzienniku :
Czytanie przez nauczyciela opowiadania o dziejach książki , nadawanie mu tytułu.
Rozmowa na temat treści połączona z obserwacją ilustracji i rekwizytów. Porządkowanie rozsypanki zdaniowej. Przepisywanie zdań pod odpowiednią ilustracją. Wykonywanie książeczki pod tytułem „ Dzieje książki ”.
..........................................................................
Nie chciałabym się przechwalać, ale mam o wiele dłuższą i ciekawszą historię niż film.
Pradawni ludzie utrwalali swoje myśli w postaci rysunków żłobionych w kamieniu. Później nieporęczny kamień zastąpiły tabliczki gliniane albo drewniane. Znaki zamieszczane na nich nie przypominały liter i były wykuwane za pomocą młotków i dłut. Oj, ciężka to była praca!
Teraz sama się śmieję, jak wyglądałam później w postaci zwoju, najpierw papirusowego , a potem pergaminowego. Wyglądałam jak chuda szczapa zwinięta w rulon. Moi czytelnicy narzekali, że czytanie jest bardzo niewygodne.
Zaczęli więc karty pergaminowe składać ze sobą i nazwali mnie kodeksem. Byłam teraz poręczniejsza i bardziej popularna. Nadal jednak gościłam w niewielu domach, bo mnisi przepisujący moje strony robili to pięknie, ale bardzo powoli.
Kiedy myślałam , że nic piękniejszego stać się nie może, nastąpiło coś co zmieniło moje życie. DRUK! To słowo śni mi się po nocach do tej pory. Moja sława sięgnęła zenitu, a tysiące fanów rozchwytywało moje drukowane inkunabuły.
Mechanicznej produkcji moich egzemplarzy sprzyja ciągły rozwój techniki. To nieprawda, ze rozwój mnie niszczy . Wzbogaca tylko o nowe doświadczenia. Kto by pomyślał, że może istnieć „ książka mówiona”? A jednak!
Jestem wszędzie i mimo sędziwego wieku: bawię, cieszę, wzruszam , informuję i wychowuję ludzi na całym świecie.
Scenariusz zajęć:
1.Odczytanie przez nauczyciela opowiadania o dziejach książki, propozycje nadania mu tytułu.
2.Wybór i zapisanie ustalonego tytułu.
3. Rozmowa na temat historii książki połączona z pokazem rekwizytów: tabliczki, zwoju, kodeksu, współczesnej książki drukowanej.
4. Przyporządkowanie podpisów rysunkom na tablicy, uporządkowanie chronologiczne ilustracji.
5. Porządkowanie rozsypanki zdaniowej dotyczącej dziejów książki.
Kodeks rękopiśmienny. |
Rysunki na kamieniu. |
Książka na płytach CD. |
Zwój papirusowy lub pergaminowy. |
Książka drukowana. |
Tabliczka gliniana i drewniana. |
5. Wklejenie uporządkowanych chronologicznie zdań do zeszytu pod tytułem: Historia książki.
6. Tworzenie własnej książki przedstawiającej jej dzieje w postaci kodeksu- zespolonych kartek z ilustracjami i podpisami.
7. Podsumowanie zajęć- próba odpowiedzi na pytanie :
„ Dlaczego książka się nie starzeje ? ” , wyszukiwanie odpowiedniego fragmentu w tekście.
8. Zadanie matematyczne - dodawanie i odejmowanie w zakresie 10.
Odczytanie hasła : KSIĄŻKA NASZYM PRZYJACIELEM.
Kodeks rękopiśmienny
|
Rysunki na kamieniu.
|
Książka na płytach CD.
|
Zwój papirusowy lub pergaminowy.
|
Książka drukowana.
|
Tabliczka gliniana.
|
Tabliczka drewniana
|
Kodeks . |
|
Kodeks . |
|
|
Rysunki na kamieniu. |
|
Rysunki na kamieniu. |
|
|
Książka na płytach CD. |
|
Książka na płytach CD. |
|
|
Zwój . |
|
Zwój . |
|
|
Książka drukowana. |
|
Książka drukowana. |
|
|
Tabliczka gliniana i drewniana. |
|
Tabliczka gliniana i drewniana. |
|
|
Kodeks . |
|
Kodeks . |
|
|
Rysunki na kamieniu. |
|
Rysunki na kamieniu. |
|
|
Książka na płytach CD. |
|
Książka na płytach CD. |
|
|
Zwój . |
|
Zwój . |
|
|
Książka drukowana. |
|
Książka drukowana. |
|
|
Tabliczka gliniana i drewniana. |
|
Tabliczka gliniana i drewniana. |
|
|
Kodeks . |
|
Kodeks . |
|
|
Rysunki na kamieniu. |
|
Rysunki na kamieniu. |
|
|
Książka na płytach CD. |
|
Książka na płytach CD. |
|
|
Zwój . |
|
Zwój . |
|
|
Książka drukowana. |
|
Książka drukowana. |
|
|
Tabliczka gliniana i drewniana. |
|
Tabliczka gliniana i drewniana. |
|
|
Kodeks . |
|
Kodeks . |
|
|
Rysunki na kamieniu. |
|
Rysunki na kamieniu. |
|
|
Książka na płytach CD. |
|
Książka na płytach CD. |
|
|
Zwój . |
|
Zwój . |
|
|
Książka drukowana. |
|
Książka drukowana. |
|
|
Tabliczka gliniana i drewniana. |
|
Tabliczka gliniana i drewniana. |
|