Ćwiczenia usprawniające prawidłowe nawyki, teatr, Scenariusz zajęć zintegrowanych


SCENARIUSZ ZAJĘĆ ZINTEGROWANYCH

Dzień aktywności klasa III

Prowadząca:

Temat dnia: Ćwiczenia usprawniające prawidłowe nawyki

ortograficzne.

Metody pracy:

- twórczego rozwiązywania problemu

- pracy we współpracy

- czynnościowa

Formy pracy:

- zbiorowa jednolita

- grupowa jednolita

- grupowa zróżnicowana

Środki dydaktyczne:

- słowniki ortograficzne

- kartki zawierające słowa z luką ortograficzną

- duże karty z lukami ortograficznymi do ekspozycji na

tablicy

- krzyżówki ortograficzne

Zapis w dzienniku:

Kształcenie nawyków ortograficznych poprawnej pisowni wyrazów z „ó” i

„ u”. Doskonalenie umiejętności korzystania ze słownika ortograficznego, porządkowania wyrazów według alfabetu i rozpoznawania części mowy. Tworzenie wyrazów pokrewnych. Redagowanie kilkuzdaniowej wypowiedzi pisemnej z zastosowaniem podanych ortogramów - dyktando twórcze.

PRZEBIEG ZAJĘĆ

Cele operacyjne

Warunki

pobudzające do aktywności

Czynności uczniów

Formy aktywności

Rodzaj aktywności

  • Potrafi korzystać

ze słownika

ortograficznego.

- słowniki

ortograficzne

- kartki

zawierające

słowa z luką

ortograficzną

1. Uczniowie sprawdzają pisownię

wyrazów z lukami w słownikach

ortograficznych.

intelektualna

werbalna

polonistyczna

  • Umie porządkować wyrazy alfabetycznie.

- kartki

zawierające

słowa z luką

ortograficzną

2. Porządkują wyrazy alfabetycznie ,

przyklejają na kartach z tytułami

„ó” i „u”

intelektualna

werbalna

polonistyczna

  • Potrafi rozwiązywać krzyżówkę ortograficzną.

- karty pracy z

krzyżówką dla

każdej grupy

3. Uczniowie dopasowują wyrazy

z kart ortograficznych do

krzyżówki i odczytują hasło.

intelektualna

werbalna

polonistyczna

  • Rozpoznaje części mowy.

- kolorowe kredki

- karty z naklejo-

nymi wyrazami

z „ó” i „u”

4. Dzieci rozpoznają rzeczowniki,

przymiotniki i czasowniki -

zaznaczają je umownymi

kolorami.

intelektualna

werbalna

sensoryczna

polonistyczna

  • Umie tworzyć wyrazy pokrewne do podanych.

  • Stosuje zasadę ortograficzną dotyczącą pisowni wyrazów pokrewnych.

- karty pracy

z naklejonymi

wyrazami

z „ó” i „u”

5. Uczniowie dopisują po jednym

wyrazie pokrewnym do wyrazów

z „ó” i „u.”

intelektualna

werbalna

polonistyczna

  • Potrafi zredagować twórczą wypowiedź pisemną .

- karty

z przyklejonymi

wyrazami

z „ó” i „u”

6. Redagują spójną logicznie,

kilkuzdaniową wypowiedź

pisemną na dowolny temat

z zastosowaniem podanych

ortogramów.

intelektualna

emocjonalna

werbalna

polonistyczna

  • Potrafi obiektywnie ocenić efekt pracy.

- karty

z zapisanymi

wypowiedziami

pisemnymi

7. Uczniowie prezentują wyniki

twórczej pracy na forum klasy ,

dyskutują na temat poprawności

form dyktand.

intelektualna

emocjonalna

werbalna

polonistyczna

  • Potrafi zapamiętać wyrazy z kart ortograficznych i ich prawidłową pisownię.

8. Dzieci w grupach zapisują

zapamiętane wyrazy z kart

i dodatkowo jeden z krzyżówki

intelektualna

emocjonalna

polonistyczna

SCENARIUSZ ZAJĘĆ WSPÓŁUCZESTNICZĄCYCH

DLA RODZICÓW I UCZNIÓW KLASY IA

Prowadząca: Iwona Kasprzyk- Skawska

Czas trwania: 3 godziny

Data zajęć: 30.11.2005r.

Temat dnia: Andrzejkowe wróżby

Cele:

- poznawanie tradycji ludowych

Metody pracy:

Formy pracy:

Środki dydaktyczne:

Przebieg zajęć:

1.Powitanie dzieci i gości.

2.Rozwiązanie rozsypanki literowej.

Pokoloruj wyrazy z literką F, pozostałe literki czytane poziomo utworzą hasło- temat dzisiejszej lekcji.( Andrzejki)

F

A

F

A

L

A

N

F

O

R

A

F

A

D

R

I

K

F

Z

F

A

K

T

L

A

I

E

F

I

A

T

M

J

L

F

E

L

E

K

K

I

C

F

O

R

M

A

T

2. Rozmowa na temat tradycji andrzejkowych.

Andrzejki to dzień jedyny w swoim rodzaju. Tego dnia zgodnie - zgodnie z tradycją -św. Andrzej uchyla rąbka tajemnicy wszystkim pannom i kawalerom. Ludową tradycją były wróżby 24 i 29 listopada. Dzień 29 listopada rozpoczynał okres najkrótszych dni i najdłuższych nocy w roku. Późną jesienią po zakończeniu wszystkich prac polowych, rozpoczynała się na wsi pora kojarzenia małżeństw. Następował wtedy okres wróżb i zalotów.

3. Rozmowa na temat znanych dzieciom wróżb andrzejkowych.

4.Nauka andrzejkowego zaklęcia.

Oj, dadaże , oj badaże

Niechaj przyszłość się ukaże,

Czary-mary, wosku lanie,

Co ma stać się , niech się stanie.

5.Podział klasy na pięć grup, każda z nich będzie po kolei odwiedzać stoły z wróżbami. Wróżkami przy tych stołach będą zaproszone mamy.

6. Zaproszenie do wróżb.

  1. Kolorowe kamienie

Jeśli chcesz dowiedzieć się , co czeka cię w najbliższej przyszłości, zamknij oczy i odkryj jeden z „kolorowych kamieni ”. Każdy kolor ma inne znaczenie:

Zielony - to spełnienie twoich najskrytszych marzeń

szary - mały smuteczek szkolny lub domowy

czerwony - kłótnia z koleżanką lub kolegą, spróbuj ją zażegnać

żółty - strzeż się uczucia zazdrości, może popsuć twoją przyjaźń

biały- szczęście będzie ci sprzyjać

brązowy - odniesiesz sukces w szkole

czarny - może dopaść cię pech, uważaj na drodze do szkoły, nie biegaj

niebieski - wystrzegaj się łakomstwa, unikniesz bólu brzucha

b)rzucanie kości

Narysuj okrąg o średnicy około 30 cm. Przygotuj trzy kostki do gry i wyrzuć na zaznaczone pole. Kostki wrzucone do środka okręgu mogą mieć sumę od 3 do 18. policz wszystkie oczka i odczytaj swoje przeznaczenie.

3-szczęście, 4-przykrość, 5-spełnienie życzeń, 6- zgubisz coś, 7 -kłopoty w szkole,

8-coś wisi w powietrzu, 9-poznasz nowego przyjaciela, 10- będziesz mieć rodzeństwo, 11-złapiesz katar, 12-dobre wieści, 13- smutek, 14-możesz liczyć na pomoc, 15-potrzebujesz opieki, 16- czeka cię podróż, 17-zmiana planów,

18-odniesiesz sukces

c)magiczne koło

Potrzebna jest plansza - koło z zaznaczonymi rysunkowymi wróżbami.

Każdy rzuca kostką trzy razy, ręka wróżki wędruje po planszy i odczytuje kolejne wróżby.

d) Kim będziesz w przyszłości ?

Dzieci losują karteczki z rysunkami różnych zawodów i dowiadują się kim będą w przyszłości.

e) wróżba z butami

Dzieci zdejmują but z lewej nogi i rzucają go przed siebie. Wróżka sprawdza, czy nos buta jest ustawiony do drzwi. Jeśli tak - wróży to szybkie zamążpójście pannie i szybki ożenek kawalerowi. Pięta buta oznacza - klasztor.

Każde dziecko ściąga lewy but. Chłopcy ustawiają się w jednym rzędzie, dziewczynki w drugim, w kierunku wyjścia. Następnie przestawiają buty od końca do początku. Czyj but pierwszy dotrze do drzwi i wyjdzie za próg, ta osoba jako pierwsza zmieni swój stan cywilny.

f)magiczne znaki

Uczniowie zostają poproszeni, aby uważnie przyjrzeli się różnym znakom i wskazali jeden wybrany. Następnie mama-wróżka odczytuje, jaka ze znakiem związana jest wróżba.

Spełni się twoje najskrytsze marzenie, dostaniesz wymarzony prezent.

Spodziewaj się dobrej oceny, zostanie nagrodzony twój wysiłek.

Pokłócisz się z przyjacielem. Po kilku dniach zrozumiesz, że nie miałeś racji i będziesz musiał go przeprosić.

Otrzymasz dobrą wiadomość od osoby, za którą tęsknisz.

Spotka cię coś niezwykłego, przeżyjesz fantastyczną przygodę.

Ominie cię duży kłopot. W twoim domu zapanuje radość i szczęście.

Ktoś ważny pomoże ci w trudnych chwilach.

Otrzymasz zwierzątko, o którym od dawna marzysz.

g) lanie wosku

Rozgrzany wosk lejemy przez dziurkę od klucza do miski z zimną wodą. Oglądamy zastygły wosk lub cień na ścianie. Co pokaże , to czeka daną osobę w przyszłości.

7. Tańce, zabawy rytmiczno-ruchowe połączone z konkursami.

8. Pożegnanie

Wszystkie dzieci po raz ostatni wypowiadają zaklęcie i siadają w kręgu, rozmawiają na temat zajęć. W domu każde postanawia narysować swój horoskop z wróżb, które zapamiętały.

Spełni się twoje najskrytsze marzenie, dostaniesz wymarzony prezent.

Spodziewaj się dobrej oceny , zostanie nagrodzony twój wysiłek.

Pokłócisz się z przyjacielem. Po kilku dniach zrozumiesz, że nie miałeś racji i będziesz musiał go przeprosić.

Otrzymasz dobrą wiadomość od osoby , za którą tęsknisz.

Spotka cię coś niezwykłego, przeżyjesz fantastyczną przygodę.

Ominie cię duży kłopot.

W twoim domu zapanuje radość i szczęście.

Ktoś ważny pomoże ci w trudnych chwilach.

Otrzymasz zwierzątko , o którym od dawna marzysz.

SCENARIUSZ ZAJĘĆ ZINTEGROWANYCH

Dzień aktywności klasa I

Prowadząca : Iwona Kasprzyk -Skawska

Temat dnia : Różne książki w różnych czasach

Czas trwania : 2 godziny

Data zajęć:

Cele:

-uczeń potrafi wymienić nazwy różnych form książek na przestrzeni wieków

-zna znaczenie słów: rekwizyt, kodeks, zwój, pergamin, papirus, kapsa

-potrafi uzasadnić znaczenie książki dla rozwoju kultury

-uporządkować chronologicznie zdarzenia z historii książki

-dopasować zdania do ilustracji

Metody pracy:

- rozmowa kierowana

- opowiadanie nauczyciela połączone z ekspozycją obrazów

- obserwacja pomocy dydaktycznych

- czynnościowa

Formy pracy :

- zbiorowa jednolita

- indywidualna jednolita

Środki dydaktyczne:

Zapis w dzienniku :

Czytanie przez nauczyciela opowiadania o dziejach książki , nadawanie mu tytułu.

Rozmowa na temat treści połączona z obserwacją ilustracji i rekwizytów. Porządkowanie rozsypanki zdaniowej. Przepisywanie zdań pod odpowiednią ilustracją. Wykonywanie książeczki pod tytułem „ Dzieje książki ”.

..........................................................................

Nie chciałabym się przechwalać, ale mam o wiele dłuższą i ciekawszą historię niż film.

Pradawni ludzie utrwalali swoje myśli w postaci rysunków żłobionych w kamieniu. Później nieporęczny kamień zastąpiły tabliczki gliniane albo drewniane. Znaki zamieszczane na nich nie przypominały liter i były wykuwane za pomocą młotków i dłut. Oj, ciężka to była praca!

Teraz sama się śmieję, jak wyglądałam później w postaci zwoju, najpierw papirusowego , a potem pergaminowego. Wyglądałam jak chuda szczapa zwinięta w rulon. Moi czytelnicy narzekali, że czytanie jest bardzo niewygodne.

Zaczęli więc karty pergaminowe składać ze sobą i nazwali mnie kodeksem. Byłam teraz poręczniejsza i bardziej popularna. Nadal jednak gościłam w niewielu domach, bo mnisi przepisujący moje strony robili to pięknie, ale bardzo powoli.

Kiedy myślałam , że nic piękniejszego stać się nie może, nastąpiło coś co zmieniło moje życie. DRUK! To słowo śni mi się po nocach do tej pory. Moja sława sięgnęła zenitu, a tysiące fanów rozchwytywało moje drukowane inkunabuły.

Mechanicznej produkcji moich egzemplarzy sprzyja ciągły rozwój techniki. To nieprawda, ze rozwój mnie niszczy . Wzbogaca tylko o nowe doświadczenia. Kto by pomyślał, że może istnieć „ książka mówiona”? A jednak!

Jestem wszędzie i mimo sędziwego wieku: bawię, cieszę, wzruszam , informuję i wychowuję ludzi na całym świecie.

Scenariusz zajęć:

1.Odczytanie przez nauczyciela opowiadania o dziejach książki, propozycje nadania mu tytułu.

2.Wybór i zapisanie ustalonego tytułu.

3. Rozmowa na temat historii książki połączona z pokazem rekwizytów: tabliczki, zwoju, kodeksu, współczesnej książki drukowanej.

4. Przyporządkowanie podpisów rysunkom na tablicy, uporządkowanie chronologiczne ilustracji.

5. Porządkowanie rozsypanki zdaniowej dotyczącej dziejów książki.

Kodeks rękopiśmienny.

Rysunki na kamieniu.

Książka na płytach CD.

Zwój papirusowy lub pergaminowy.

Książka drukowana.

Tabliczka gliniana i drewniana.

5. Wklejenie uporządkowanych chronologicznie zdań do zeszytu pod tytułem: Historia książki.

6. Tworzenie własnej książki przedstawiającej jej dzieje w postaci kodeksu- zespolonych kartek z ilustracjami i podpisami.

7. Podsumowanie zajęć- próba odpowiedzi na pytanie :

„ Dlaczego książka się nie starzeje ? ” , wyszukiwanie odpowiedniego fragmentu w tekście.

8. Zadanie matematyczne - dodawanie i odejmowanie w zakresie 10.

Odczytanie hasła : KSIĄŻKA NASZYM PRZYJACIELEM.

Kodeks rękopiśmienny

Rysunki na kamieniu.

Książka na płytach CD.

Zwój papirusowy lub pergaminowy.

Książka drukowana.

Tabliczka gliniana.

Tabliczka drewniana

Kodeks .

Kodeks .

Rysunki na kamieniu.

Rysunki na kamieniu.

Książka na płytach CD.

Książka na płytach CD.

Zwój .

Zwój .

Książka drukowana.

Książka drukowana.

Tabliczka gliniana i drewniana.

Tabliczka gliniana i drewniana.

Kodeks .

Kodeks .

Rysunki na kamieniu.

Rysunki na kamieniu.

Książka na płytach CD.

Książka na płytach CD.

Zwój .

Zwój .

Książka drukowana.

Książka drukowana.

Tabliczka gliniana i drewniana.

Tabliczka gliniana i drewniana.

Kodeks .

Kodeks .

Rysunki na kamieniu.

Rysunki na kamieniu.

Książka na płytach CD.

Książka na płytach CD.

Zwój .

Zwój .

Książka drukowana.

Książka drukowana.

Tabliczka gliniana i drewniana.

Tabliczka gliniana i drewniana.

Kodeks .

Kodeks .

Rysunki na kamieniu.

Rysunki na kamieniu.

Książka na płytach CD.

Książka na płytach CD.

Zwój .

Zwój .

Książka drukowana.

Książka drukowana.

Tabliczka gliniana i drewniana.

Tabliczka gliniana i drewniana.


