KVIa09.03- ARKUSZ KALKULACYJNY CD., Konspekty dydaktyka


KONSPEKT Z LEKCJI INFORMATYKI

Prowadząca: Sylwia Krystowczyk

Data: 09.03.2006

Klasa: VI a (II g), VI b (II g)

Temat: Arkusz kalkulacyjny - cd.

Czas trwania lekcji: 45min.

Cel ogólny lekcji: Zapoznanie uczniów z zasadami działania programu Microsoft Excel.

Cele dydaktyczne:

Cele wychowawcze:

Typ lekcji: poznawcza, sprawdzająca

Metody nauczania: pogadanka,

Forma organizacji: indywidualna, zbiorowa.

Środki dydaktyczne: tablica, komputer

Ogniwa lekcji

Czynności nauczyciela

1. Czynności porządkowo organizacyjne

  • Powitanie uczniów

  • Sprawdzenie obecności

2. Powtórzenie wiadomości

  • kartkówka (załącznik 1)

2. Uświadomienie celu lekcji

  • Do czego służy formatowanie komórek

  • Wykorzystanie formuł

4. Podanie tematu lekcji

  • Arkusz kalkulacyjny

5. Analiza nowego tematu

  • Omówienie opcji programu (każdy uczeń ma przed sobą otwarte okno programu)

  • Objaśnienie jak wstawiać i usuwać kolumn i wierszy

  • Notatka

Wstawianie kolumn i wierszy

Wybieramy miejsce, w którym chcemy wstawić kolumnę lub wiersz. Zaznaczamy kolumnę, która ma się znaleźć na prawo od nowo wstawionej lub wiersz, nad którym chcemy umieścić nowy. Klikamy Wstaw/Wiersze lub Kolumny. Gdy chcemy usunąć wiersze lub kolumny klikamy Edycja/Usuń

  • Dostosowanie szerokości kolumn

  • Notatka

Dopasowanie szerokości kolumn

  1. Chwycić pionowa linię nagłówka kolumny i odsunąć ją w prawo aż pojawi się pełna zawartość we wszystkich komórkach

  2. Dwukrotnie kliknąć lewym przyciskiem myszy miejscu przecięcia kolumny

  3. Zaznaczyć daną kolumnę i wybrać Format/Kolumna/Autodopasowanie obszaru

6. Opracowanie nowego tematu

  • Formatowanie komórek (podanie zadań do wykonania z objaśnieniem)

  • Zadanie

Format/ Komórki /Wyrównanie

Zaznaczyć Poziomo - środek

Zaznaczyć zawijaj tekst i OK.

Wpisać do komórki swoje imię i nazwisko

Format/komórki/czcionka

Format/komórki/deseń

  • Notatka

Formuły

suma - =C2+C3 lub =suma(C2:C5)

różnica - = C2-C3

iloczyn - = C2*C3 lub =iloczyn(C2:C5)

iloraz - = C2/C3

  • wykonanie prostego zadania

(załącznik 2)

7. Podsumowanie

  • Powtórzenie wiadomości

Załącznik 1

Imię: ………………………………………..

Nazwisko: …………………………………..

Klasa: ….

1 . Wyjaśnij znaczenie klawiszy lub wstaw odpowiedni skrót w brakujące miejsca

2. Wyjaśnij znaczenie strzałek lub narysuj odpowiednią strzałkę w brakujące miejsce

0x01 graphic
…………………………………………………………………………………………

0x01 graphic
…………………………………………………………………………………………

…………….. - Zaznaczenie komórek

…………….. - Kopiowanie zawartości komórek do obszarów przyległych

punktacja

8 - bdb

7 - db

5-6 - dst

3-4 - dop

0-2 - ndst

Karta odpowiedzi

Imię : ………………………………………..

Nazwisko: …………………………………..

Klasa: ….

1 . wyjaśnij znaczenie klawiszy lub wstaw odpowiedni skrót w brakujące miejsca

2. wyjaśnij znaczenie strzałek lub narysuj odpowiednią strzałkę w brakujące miejsce

0x01 graphic
Zmiana szerokości kolumn

0x01 graphic
Przenoszenie zawartości komórek

0x01 graphic
- Zaznaczenie komórek

0x01 graphic
- Kopiowanie zawartości komórek do obszarów przyległych

punktacja

8 - bdb

7 - db

5-6 - dst

3-4 - dop

0-2 - ndst

załącznik 2

0x01 graphic


