Scenariusz zajęć - wychowanie patriotyczne
Klasa III b
Prowadzący: mgr Ilona Ozimek
Temat: Polska- jej piękno i historia.
Cele ogólne:
kształtowanie szacunku dla własnego państwa oraz poczucia tożsamości narodowej,
rozwijanie u uczniów zainteresowań symbolami narodowymi,
kształtowanie postaw patriotycznych.
Cele operacyjne:
Uczeń :
- opisuje godło Polski, wykorzystując plan i zgromadzone słownictwo,
- układa zdania z rozsypanki wyrazowej,
- pisze i uzupełnia zdania na określony temat,
- opracowuje trasę wycieczki po Warszawie, projektuje folder,
- wskazuje i zaznacza na mapie miasta, krainy geograficzne, określa kierunki
na mapie,
- czyta tekst ze zrozumieniem,
- rozwiązuje krzyżówkę,
- wyjaśnia swoimi słowami pojęcie „konstytucja”,
- wyodrębnia z tekstu wybrane fakty z historii Polski dotyczące Konstytucji
3-go Maja i jej znaczenia dla narodu polskiego,
- rozwiązuje proste i złożone zadania tekstowe na dwóch poziomach,
- śpiewa z pamięci hymn narodowy,
- twórczo współpracuje w grupach rozwiązując róże problemy.
Metody pracy:
metody aktywne (twórczego rozwiązywania problemów),
praca z tekstem,
praktycznego działania,
ewaluacyjna.
Formy pracy:
indywidualna, zbiorowa, grupowa
Środki dydaktyczne :
chmurki z napisami, karty pracy grup, plansza ewaluacyjna, płyta CD
z podkładem muzycznym, znaczki za aktywność, mapa Polski, widokówki
i ilustracje o Warszawie, podręcznik, Słownik języka polskiego.
Przebieg zajęć:
Zapoznanie z tematem zajęć. Rozwiązywanie podanych działań
matematycznych, uporządkowanie wyników, odkrycie wyrazów i odczytanie tematu.
Swobodne wypowiedzi uczniów związane z tematem zajęć.
Przypomnienie zasad pracy w grupach.
Praca w grupach. Każda grupa wykonuje polecenie zgodnie z instrukcją. Grupy, które wykonały wcześniej zadania otrzymują zadania dodatkowe.
I grupa ( Białe Orły) - uczniowie opisują godło Polski, korzystając z
ilustracji, określeń pomocniczych i planu.
Układają z rozsypanki wyrazowej odpowiedzi na pytania.
Uzupełniają zdania, porządkują wpisane wyrazy w porządku alfabetycznym.
II grupa (Muzycy) - uczniowie układają tekst hymnu z rozsypanki zdaniowej.
Układają pytania do podanego tekstu.
Rozwiązują krzyżówkę z hasłem; „ Mazurek Dąbrowskiego”.
III grupa (Turyści) -uczniowie wykonują folder zapraszający turystę do odwiedzenia ciekawych miejsc w Warszawie ( co warto zobaczyć i zwiedzić w stolicy?)
Wpisują nazwy geograficzne we właściwe miejsce na mapie.
IV grupa (Historycy) - uczniowie pracują z tekstem i „ Słownikiem języka polskiego”.
Podręcznik str.76.
Odszukują w tekście pt : „ Piotrek na Zamku Królewskim” fragment związany z uchwaleniem Konstytucji 3- go Maja i udzielają odpowiedzi pisemnej na podane pytanie: Dlaczego uchwalenie Konstytucji 3 maja było ważnym wydarzeniem dla Polaków?
Rozwiązują krzyżówkę z hasłem.
5.Przerwa śródlekcyjna. Zaśpiewanie hymnu „ Mazurka Dąbrowskiego”.
6.Przedstawienie pracy poszczególnych grup przez lidera danej grupy.
7.Wykorzystanie zgromadzonego słownictwa do zredagowania wypowiedzi na temat Polski- jej piękna i historii. Zapis w zeszycie.
8.Rozwiązanie prostego i złożonego zadania tekstowego na dwóch poziomach.
9.Podsumowanie pracy w grupach- metoda ewaluacyjna za pomocą osi liczbowej i skali punktów od 1 do 5 obejmująca zagadnienia
Jak wykonałem zadania?
Jak współpracowałem w grupie?
Moje zaangażowanie na lekcji.
10.Uczniowie przyklejają kółeczka na osi liczbowej przy odpowiedniej ilości
punktów.
Grupa I - „Białe Orły”
Uważnie przeczytajcie polecenia.
1) Opisz godło Polski, korzystając z ilustracji, określeń pomocniczych
i planu
Co jest godłem Polski?
Wielkość, barwy, ozdoby.
Budowa: głowa, tułów, ogon, nogi.
Czego jest symbolem?
2) Pokoloruj godło.
3) Otwórz kopertę z rozsypanką i ułóż odpowiedź na pytanie.
Gdzie jest umieszczany symbol Orła Białego i dlaczego? Napisz.
....................................................................................................................
…………………………………………………………………………………………………………………………………………………………
4)Uzupełnij zdania. Pamiętaj o dużej literze w nazwach państw i miast.
Moją Ojczyzną jest …………………………….........................................
Nasze godło narodowe to…………………………………………………
Flaga polska jest……………………………………………………………
Stolicą Polski jest………………………………………………………….
W herbie Warszawy widnieje……………………………………………..
Uporządkuj wpisane wyrazy w kolejności alfabetycznej.
Powodzenia!
Godło Polski jest umieszczane na monetach
dowodach osobistych, paszportach, pieczęciach,
banderolach, sztandarach, medalach, tablicach
na zewnątrz budynków i urzędów państwowych
oraz w tych miejscach, które są wizytówką naszego kraju
i świadczą o naszej polskości, przynależności narodowej.
Grupa II- „ Muzycy”
Uważnie przeczytajcie polecenia.
1). Otwórz kopertę z rozsypanką i ułóż tekst naszego hymnu narodowego.
2). Otwórz czytankę na str.28 i przeczytaj tekst pt : „ Jeszcze Polska nie zginęła” i ułóż do niego trzy pytania.
…………………………………………………………………………………….
…………………………………………………………………………………….
…………………………………………………………………………………….
3). Rozwiąż krzyżówkę i napisz hasło zgodnie z kodem.
A B C D E F G H
1 |
|
|
|
|
|
|
|
|
2 |
|
|
|
|
|
|
|
|
3 |
|
|
|
|
|
|
|
|
4 |
|
|
|
|
|
|
|
|
5 |
|
|
|
|
|
|
|
|
6 |
|
|
|
|
|
|
|
|
7 |
|
|
|
|
|
|
|
|
8 |
|
|
|
|
|
|
1. Stolica Polski
2. Najstarsze miasto Polski
3. Pierwsza stolica Polski
4. W tym mieście na ratuszu są koziołki
5. Imię pierwszego władcy Polski
6. W herbie Warszawy
7. Mistrz Jan - malarz historii Polski
8. Lech, Czech i Rus to trzej ………..
1A |
6B |
8A |
2D |
8D |
2A |
3C |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Odczytaj słowo i uzupełnij nim podane zdanie.
Autorem słów naszego hymnu narodowego jest Józef …………………….. .
Powodzenia!
„Mazurek Dąbrowskiego”
Jeszcze Polska nie zginęła,
Kiedy my żyjemy.
Co nam obca przemoc wzięła,
Szablą odbierzemy.
Marsz, marsz, Dąbrowski,
Z ziemi włoskiej do Polski,
Za twoim przewodem
Złączym się z narodem.
Przejdziem Wisłę, przejdziem Wartę,
Będziem Polakami.
Dał nam przykład Bonaparte,
Jak zwyciężać mamy.
Grupa IV - „Historycy”
Uważnie przeczytajcie polecenia.
1). Wyszukaj w „Słowniku języka polskiego” wyraz konstytucja i wyjaśnij kolegom swoimi słowami znaczenie tego wyrazu.
2). Otwórz podręcznik na str. 76. Przeczytaj tekst pt. „ Piotrek na Zamku Królewskim”.
Odszukaj fragment związany z uchwaleniem Konstytucji 3-go maja
Odpowiedz na pytanie:
Dlaczego uchwalenie Konstytucji 3 maja było ważnym wydarzeniem dla Polaków?
……………………………………………………………………………………
……………………………………………………………………………………
…………………………………………………………………………………….
3).Rozwiąż krzyżówkę i uzupełnij zdanie jej hasłem.
1 |
|
|
|
|
|
|
|||||||||
2 |
|
|
|
|
|
||||||||||
|
3 |
|
|
|
|
|
|||||||||
|
4 |
|
|
|
|
|
|
|
|
||||||
5 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
||||||
|
6 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|||||
|
7 |
|
|
|
|
|
|
|
|
||||||
|
8 |
|
|
|
|
|
|
||||||||
9 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|||||||
10 |
|
|
|
|
|
||||||||||
11 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
…………………………………. 3 maja została uchwalona w 1791 roku.
Grupa III - „ Turyści”
Uważnie przeczytajcie polecenia.
1). Wpisz nazwy geograficzne we właściwe miejsce na mapie. Skorzystaj z
mapy Polski.
Wisła, Odra, Morze Bałtyckie, Warszawa, Kraków,
Gdańsk, Tatry, Pojezierze Mazurskie,
Nizina Wielkopolska, Wrocław, Kalisz
2)Wykonaj folder zapraszający turystę do odwiedzenia ciekawych miejsc w Warszawie.
3). Gdybyś był przewodnikiem co zaproponowałbyś turystom do zwiedzenia w Warszawie? Napisz.
…………………………………………………………………………………….
…………………………………………………………………………………
…………………………………………………………………………………….
…………………………………………………………………………………….
Powodzenia!
Rozwiąż zadanie.
Zadanie1.
Pod koniec roku szkolnego uczniowie klas pierwszych, drugich i trzecich wybrali się na wycieczkę do Zamku Królewskiego w Warszawie. Z klas pierwszych na zamówioną lekcję muzealną pojechało 28 uczniów. Z klas drugich pojechało o 16 uczniów więcej niż z klas pierwszych, a z klas trzecich 3 razy więcej uczniów niż z klas pierwszych. Ilu uczniów odwiedziło Zamek Królewski w Warszawie?
Obliczenia:
(sposobem pisemnym)
Odp.:
Zadanie2.
Flaga umieszczona na naszym budynku z okazji święta Konstytucji 3 maja ma kształt prostokąta o długości 128 cm i szerokości 80 cm.
Oblicz obwód flagi na naszym budynku.
Obliczenia:
Odp.:,
Powodzenia!
orzeł biały na czerwonym tle • duży, potężny ptak • na głowie ma koronę • ostry i zakrzywiony dziób • rozłożyste skrzydła • mocne nogi zakończone ostrymi pazurami • szeroki ogon • dumny ptak • symbol naszej ojczyzny • znak Polski • oznaka polskiej państwowości
1. Nasza ojczyzna.
2. Ptak w naszym godle.
3.Jedna z izb Zgromadzenia Narodowego.
4. Jest ich 460 w Sejmie.
5. Przedstawiciel rządu w Radzie Ministrów.
6. Przedstawiciel Polaków wybierany co 5 lat.
7. Jeden ze 100 w Senacie.
8. Tworzy je Zgromadzenie Narodowe, muszą być przestrzegane w państwie.
9. Warszawa dla Polski.
10. Tworzą go posłowie.
11. Rzeczpospolita Polska jest dobrem wspólnym, wszystkich…