Scenariusz zajęć prowadzonych w grupie dzieci trzyletnich
Temat kompleksowy: Poznajemy wieś.
Temat dnia: Na wsi zawsze jest wesoło, tyle pól i zwierząt wkoło.
Cel główny: zaznajomienie dzieci ze zwierzętami hodowanymi na wsi,
Cele szczegółowe:
dziecko zna zwierzęta hodowane na wsi,
dziecko naśladuje odgłosy wydawane przez zwierzęta hodowane na wsi,
dziecko wie gdzie mieszkają zwierzęta oraz jak wyglądają,
dziecko odróżnia po wyglądzie osobniki dorosłe od młodych,
dziecko prawidłowo reaguje na umówione sygnały,
dziecko uczy się cierpliwości czekając na swoją kolej,
dziecko w skupieniu słucha nauczycielki,
śpiewa piosenkę ilustrując jej tekst ruchem,
rozwiązuje zagadki słowno - obrazkowe,
wie, jak należy się zachowywać w gospodarstwie rolnym,
doskonali swą sprawność manualną,
jest sprawne ruchowo,
uważnie słucha,
doskonali swą sprawność manualną,
Cele wychowawcze:
kształtowanie więzi między dziećmi poprzez wspólne pozytywne przeżycia,
aktywne i bezpieczne uczestniczenie w zabawach w sali i na podwórku,
Metody:
słowna,
czynna,
aktywizująca,
Formy:
indywidualna,
grupowa.
Środki dydaktyczne:
płyta CD z piosenką „Gimnastyka to zabawa”, wiersz „Witaj”, ilustracje ze zwierzętami, magnesy, szarfa, hula hop, zagadki, tabliczki ze zwierzętami, płyta CD z nagraniem, ilustracje domów, ilustracja zwierzęta dla każdego dziecka, słomka, obrazek krowy, kawałki bibuły dla każdego dziecka, historyjka obrazkowo - słowna, ilustracje zwierząt, nagranie CD z piosenką „Dziwne rozmowy”, obrazki zwierząt, produkty (jajka, mleko, wełna, pióra), obrazki ze zwierzętami, kolorowy papier, nożyczki, klej, kredki, wełna.
Literatura:
piosenka „Gimnastyka”,
piosenka „Dziwne rozmowy”,
wiersz „Witaj”,
Cz. Cyrański, W. Żaba- Żabińska „Przewodnik metodyczny do pracy z dziećmi trzyletnimi z wykorzystaniem książki Moje 3 lata”, część 2. MAC EDUKACJA S.A., Kielce, 2003.
U. Stadnik, E. Januchta, W. Żaba- Żabińska „Trzylatek. Bawię się i uczę”. Przewodnik metodyczny, część 2. MAC EDUKACJA S.A., Kielce, 2006.
Przebieg:
Godzina |
Czynności nauczyciela |
Czynności ucznia |
Czas |
Uwagi |
6.00-7.00 |
Przychodzenie dzieci do przedszkola. Zabawy dowolne. Praca indywidualna z dziećmi rozwijająca zdolności i zainteresowania, wspierająca działalność twórczą w różnych dziedzinach aktywności dzieci. |
Swobodna zabawa wynikająca z inicjatywy dzieci.
|
60min |
|
7.00-7.15 |
Porządkowanie sali. |
Dzieci sprzątają sale po zabawie. |
15min |
|
7.15-7.25 |
Zestaw ćwiczeń porannych. N tłumaczy i pokazuje dzieciom jak należy wykonać ćwiczenia. |
„Jestem clownem”. Dzieci ustawione są w rozsypce. Dzieci chodzą na miękkich nogach. - Bieganie dookoła jeziora. Dzieci biegają po obwodzie dywanu. - Wielkoludy i krasnoludki. Dzieci chodzą na przemian - po cichu (krasnoludki), a potem głośno, uderzając o podłogę całymi stopami (wielkoludy). - Turlanie po łące. Dywan jest łąką, po której dzieci same turlają się, a potem turlają się wzajemnie. „Gimnastyka to zabawa” - zabawa ruchowa, ilustracja ruchem piosenki. |
10min |
- płyta CD z piosenką „Gimnastyka to zabawa” (załącznik nr 1) |
7.25-7.40 |
Sprawdzenie obecności, przypomnienie pory roku, miesiąca i dni tygodnia. |
Dzieci siedzą na dywanie w dwóch rzędach. N sprawdza obecność, dziecko, którego N wyczyta wstaje i odpowiada, że jest obecne. Następnie dzieci wspólnie z N ustalają jaką mamy porę roku, miesiąc i dzień tygodnia, jaki był wczoraj i jaki będzie jutro. Przypomnienie wszystkich dni tygodnia. |
15min |
|
7.40-7.55 |
Zabawa dydaktyczna „Jakie zwierzęta mieszkają na wsi?” N zaprasza dzieci do zabawy, która ma na celu zorientowanie się czy dzieci wiedzą jakie zwierzęta można spotkać na wsi. |
Dzieci siedzą w dwóch rzędach. Losują ze stosu ilustracji zwierzęta, które mogą spotkać na wsi i przypinają je tablicy. Następnie opisują ich wygląd. |
15min |
- ilustracje ze zwierzętami, - magnesy, |
7.55-8.05 |
Zabawa ruchowa „Jastrząb i kury”. N tłumaczy zasady zabawy. |
„Jastrząb i kury” - zabawa bieżna. Wyznaczone z boku sali małe koło (obręcz), a w nim jastrząb oznaczony szarfą. Kury swobodnie poruszają się w różnych kierunkach (dzieci biegają). Na sygnał, jastrząb wylatuje z koła i łapie uciekające kury. Kura, która przysiadzie, jest bezpieczna, jastrząb nie może jej dotknąć. Kura, złapana przez jastrzębia zostaje jastrzębiem. |
10min |
- szarfa, - hula hop, |
8.05-8.20 |
Czynności porządkowe w sali. Doskonalenie czynności samoobsługowych w łazience. Przygotowanie miejsca do śniadania. |
Czynności higieniczne- dzieci myją rączki, po czym nakrywają do śniadania. |
15min |
|
8.20-8.50 |
Śniadanie, N przypomina jak należy siedzieć podczas jedzenia i jak należy się zachowywać. Kształcenie nawyków estetycznego, kulturalnego i samodzielnego spożywania posiłków. |
Dzieci przed rozpoczęciem śniadania powtarzają razem z N: „Przy jedzeniu się nie gada, bo się w brzuszku źle układa”. |
30min |
|
8.50-9.05 |
Doskonalenie czynności samoobsługowych w łazience. |
Czynności higieniczne- dzieci myją rączki, buzię i ząbki. |
15min |
|
9.05-9.25 |
Odpoczynek z maskotką. |
Dzieci leżą na dywanie z maskotką, N czyta bajkę. |
20min |
- maskotki, |
9.25-9.40 |
Zajęcia edukacyjne bezpośrednio kierowane przez nauczyciela wyzwalające aktywność dzieci w różnych sferach rozwoju.
Zabawa na powitanie „Witaj”.
|
N razem z dziećmi stoi w kole. N uczy dzieci wierszyka na powitanie, którego poszczególne elementy są pokazywane.
Czy wszyscy już są wśród nas? Jeśli tak, na zabawę nadszedł czas. Wszystkie dzieci dziś wokoło Będą bawić się wesoło! |
15min |
|
|
Zabawa dydaktyczna „Zagadki o zwierzętach” (wprowadzenie do tematu dnia). N czyta dzieciom zagadki oraz pokazuje tabliczkę ze zwierzętami.
|
Bawię się w błocie. Krzyczę: kwiku, kwiku. I mieszkam sobie w małym chlewiku. (świnka)
Dwa rogi, ogon mam. Zdrowe mleko daję wam. (krowa)
Ciężko pracuję na wsi cały dzień.
Często wołam: me,me,me. |
|
- zagadki, - tabliczki ze zwierzętami, |
9.40-9.45 |
Zabawa muzyczno-ruchowa „Konik”. N tłumaczy zasady zabawy.
|
Dzieci zamieniają się w konie i dostosowują tempo ruchu do słyszanej muzyki (galop i stęp). |
5min |
- płyta CD z nagraniem, |
9.45-9.55 |
Zabawa dydaktyczna „Mój dom”. N na tablicy wiesz ilustracje z domami zwierząt oraz rozdaje dzieciom ilustracje ze zwierzętami.
|
Na tablicy wiszą ilustracje: chlewik, obora, kurnik oraz stajnia. Każde z dzieci otrzymuje po jednej ilustracji zwierząt i po kolei podchodzą do tablicy przypasowując zwierzęta do swoich domów. |
10min |
- ilustracje chlewika, obory, kurnika, i stajni, - ilustracja zwierzęta dla każdego dziecka, |
9.55-10.05 |
Zabawa ruchowa ze śpiewem „Baloniku nasz malutki”.
|
N wraz z dziećmi powtarza słowa oraz wykonuje do nich stosowne ruchy. „Baloniku nasz malutki, rośnij duży, okrąglutki. Balon rośnie że aż strach, Przebrał miarę, no i trach!” |
10min |
|
10.05-10.10 |
Ćwiczenia oddechowe „Głodna krowa”.
|
Każde z dzieci otrzymuje na dywanie słomkę, obrazek krowy oraz 3 koniczyny (kawałki bibuły). Dzieci poprzez użycie słomek, starają się przenieść jedzenie do brzucha krowy. |
5min |
- słomka, obrazek krowy, kawałki bibuły dla każdego dziecka, |
10.10-10.25 |
Przygotowanie dzieci do wyjścia na wycieczkę do gospodarstwa rolnego. N zwraca uwagę na zachowanie w takim miejscu. |
Dzieci ubierają się do wyjścia na wycieczkę do gospodarstwa rolnego. |
15min |
|
10.25-11.35 |
Wycieczka do gospodarstwa rolnego. |
Dzieci oglądają zwierzęta, które znajdują się w gospodarstwie rolnym (krowy, świnie, kury, konie, indyki, koń). Słuchają właściciela, który opowiada im na temat karmienia i hodowania zwierząt. |
70min |
|
11.35-11.55 |
Doskonalenie czynności samoobsługowych w łazience. Przygotowanie miejsca do obiadu. |
Dzieci rozbierają się. Czynności higieniczne- dzieci myją rączki, po czym nakrywają do obiadu. |
20min |
|
11.55-12.25 |
Obiad, N przypomina jak należy siedzieć podczas jedzenia i jak należy się zachowywać. Kształcenie nawyków estetycznego, kulturalnego i samodzielnego spożywania posiłków. |
Dzieci przed rozpoczęciem obiadu powtarzają razem z N: „Przy jedzeniu się nie gada, bo się w brzuszku źle układa”. |
30min |
|
12.25-12.40 |
Doskonalenie czynności samoobsługowych w łazience. |
Czynności higieniczne- dzieci myją rączki, buzię i ząbki.. |
15min |
|
12.40-13.00 |
Leżakowanie z maskotką |
Dzieci leżą na leżakach z maskotką, N czyta bajkę. |
20min |
- maskotka, |
13.00-13.15 |
Zabawa dydaktyczna „Czy znasz głosy zwierząt?” Na tablicy wisi historyjka obrazkowo-słowna. Obrazki zastępujemy słowami lub dźwiękami wydawanymi przez zwierzęta.
|
(Kot) mleka miskę miał Pyszne było - miauknął: - (miał!) (Pies) by pewnie (kość) chciał Szczeka w budzie: - (hau, hau, hau!) Małej (myszce) ser się śni. Przez sen piszczy: - (pi, pi, pi!) (Kura) zniosła (jajek) sto, Gdacze o tym: (ko, ko, ko!) (Kogut) właśnie był w kurniku. - Ale (jajka!) Kukuryku! (Kaczka) śliczne pióra ma, Kwacze dumnie: - (kwa, kwa, kwa!) A za (płotem) żabek tłum Kumka sobie: - (kum, kum kum!)
|
15min |
- historyjka obrazkowo - słowna, |
|
Zabawa dydaktyczna „Ja i mama”
|
Dzieci siedzą w kole na dywanie i oglądają ilustracje zwierząt dorosłych i młodych, następnie rozpoznają, które są mamą, a które dzieckiem. Następnie nazywają: koń - źrebak, świnia - prosiak, krowa - cielak. |
|
- ilustracje zwierząt, |
13.15-13.20 |
Zabawa muzyczno-ruchowa „Zwierzęta”.
|
Dzieci ruchem naśladują zwierzęta, o których jest mowa w piosence „Dziwne rozmowy”.
|
5min |
- nagranie CD z piosenką „Dziwne rozmowy” (załącznik nr 2), |
13.20-13.30 |
Zabawa dydaktyczna „Co dzięki mnie masz?”
|
Dzieci siedzą w kręgu na dywanie. Następnie dopasowują obrazki zwierząt do produktów, które od nich pochodzą: kura-jajka, krowa-mleko, owca-wełna, kaczka-pióra. |
10min |
- obrazki zwierząt, - produkty (jajka, mleko, wełna, pióra), |
13.30-13.35 |
Zabawa ruchowa „Ruszaj się tak jak ja”
|
Dzieci naśladują ruchy zwierząt, o których mówi nauczycielka: kogut - dostojnie, konik - szybko, krowa - wolno. |
5min |
|
13.35-13.55 |
Praca plastyczna „Kolorowe zwierzęta”
|
Dzieci wykonują prace plastyczną „Kolorowe zwierzęta” poprzez przyklejanie kawałków kolorowego papieru oraz wełny do obrazków zwierząt, które otrzymały od nauczycielki.
|
20min |
- obrazki ze zwierzętami, - kolorowy papier, - nożyczki, - klej, - kredki, - wełna, |
13.55-14.55 |
Zabawy samorzutne w kącikach zabaw oraz inne formy aktywności podejmowane z własnej inicjatywy. |
Swobodna zabawa wynikająca z inicjatywy dzieci.
|
60min |
|
14.55-15.10 |
Porządkowanie Sali. |
Dzieci sprzątają sale po zabawie. |
15min |
|
15.10-15.25 |
Przygotowanie do wyjścia na plac zabaw. |
Dzieci ubierają się do wyjścia na plac zabaw. |
15min |
|
15.25-16.00 |
Pobyt na placu zabaw. Przypomnienie o bezpiecznej zabawie, bezpiecznym korzystaniu z urządzeń znajdujących się na podwórku. Rozchodzenie się do domu. |
Wyjście na podwórko. Zabawy na placu przedszkolnym. |
35min |
|
Załącznik nr 1
„Gimnastyka”
Gimnastyka to zabawa
To dla dzieci fajna sprawa
Ręce w górę, w przód i w bok
Skłon do przodu, przysiad, skok.
Głowa, ramiona, kolana, pięty
Kolana-pięty, kolana-pięty
Głowa, ramiona, kolana, pięty
Oczy, uszy, buzia, nos.
Głowa, ramiona, kolana, pięty
Kolana-pięty, kolana-pięty
Głowa, ramiona, kolana, pięty
Oczy, uszy, buzia, nos.
Gimnastyka to zabawa
To dla dzieci fajna sprawa
Ręce w górę, w przód i w bok
Skłon do przodu, przysiad, skok.
Głowa, ramiona, kolana, pięty
Kolana-pięty, kolana-pięty
Głowa, ramiona, kolana, pięty
Oczy, uszy, buzia, nos.
Załącznik nr 2
„Dziwne rozmowy”
W chlewiku mieszka świnka I trąca ryjkiem drzwi
Gdy niosę jej jedzenie To ona „ kwi, kwi, kwi”
Opodal chodzi kaczka Co krzywe nóżki ma
Ja mówię jej „Dzień dobry” A ona „ kwa, kwa, kwa”
Na drzewie siedzi wrona Od rana trochę zła
Gdy pytam „Jak się masz” To ona „kra, kra, kra”
Przed budą trzy szczeniaki Podnoszą straszny gwałt
Ja mówię cicho pieski A one „hau, hau, hau”
4
Często wołam: me, me, me.
Czy ktoś wełnę moją chce?
( owca)