Konspekt zajęć teoretycznych (plan lekcji)
Schemat
Temat zajęć
Czas trwania zajęć: (w godzinach lekcyjnych lub minutach)
Cele
(określa się cele ogólne oraz szczegółowe - dydaktyczne i wychowawcze, wyrażone najczęściej w kategoriach czynności, jakie w wyniku lekcji mają być opanowane przez uczniów (cele operacyjne)
Metody pracy (np. pogadanka, dyskusja, wykład,, opowiadanie, wyjaśnienie)
Formy pracy (np. praca indywidualna, grupowa, zespołowa; w nauczaniu teorii na kursach prawa jazdy przeważa forma zespołowa)
Środki dydaktyczne (np. plansze ze znakami, film pt.:”….”, prezentacja multimedialna pt.:”…”, program multimedialny: ”Vademecum wykładowcy” itp.)
Źródła informacji (np. „Prawo o ruchu drogowym”, Rozporządzenie…., www…..)
Przebieg zajęć (lub: tok lekcji)
(można określić przewidywany czas realizacji poszczególnych etapów lekcji)
1. Część wstępna (lub: faza wstępna)
a) Czynności organizacyjno - porządkowe (lub: przygotowawcze)
sprawdzenie listy obecności, wpisanie tematu do dziennika
b) Kontrola wiadomości z poprzedniej lekcji (lub/i kontrola pracy domowej)
należy wypisać pytania kontrolne
c) Pogadanka powtórzeniowa (w przypadku niezrozumienia przez uczniów poprzedniego
tematu lekcji)
d) Nawiązanie i wprowadzenie nowego tematu lekcji
podanie planu realizacji nowego tematu
nawiązanie do reguł i praw opanowanych na lekcji poprzednie z omawianego lub innych przedmiotów
podanie i uświadomienie celów lekcji i zadań, znaczenia teoretycznego i praktycznego treści zawartych w temacie (uświadamianie uczniom celów i zadań nauczania ukształtowanie prawidłowej motywacji uczenia się)
2. Część główna (lub: faza realizacji) - polega na podaniu nowego materiału nauczania w sposób zapewniający jak najlepsze jego zrozumienie; materiał nauczania podany w punktach, obok punktów instruktor umieszcza nazwy i sformułowania techniczne, konkretne pozycje literatury, pytania zasadnicze i pomocnicze, wykaz środków dydaktycznych, czas przeznaczony na realizację
3. Cześć końcowa (lub: faza podsumowująca)
a) Podsumowanie i/lub utrwalenie materiału
gdzie:
podsumowanie materiału lub rekapitulacja (streszczenie, zwięzłe powtórzenie treści; zestawienie zdarzeń, faktów, wyłożonych, wypowiedzianych myśli, podsumowanie i wyciągniecie wniosków; zapisujemy wnioski)
utrwalenie materiału (utrwalanie zdobytych wiadomości - wyróżnia się bierne oraz czynne utrwalanie wiadomości; bierne polega na powtarzaniu, przypominaniu i uczeniu się na pamięć a czynne na przeprowadzaniu ćwiczeń);
b) Ewaluacja (kontrola osiągnięć, sprawdzenie, czy słuchacze zrozumieli przerobiony materiał, czy cele zajęć zostały osiągnięte, np. poprzez pytania kontrolne, wypełnienie ankiety ewaluacyjnej, rozwiązanie pytań testowych itp.)
c) Ocena słuchaczy
d) Wyznaczenie pracy domowej (lub wyznaczenie materiału do przygotowania w domu)
Do konspektu można dołączyć różne materiały informacyjne: wyciąg z prawa o ruchu drogowym, schematy, rysunki, tabele, notatki własne itp.
Przykład konspektu zajęć teoretycznych
Konspekt zajęć teoretycznych z przepisów ruchu drogowego
Temat zajęć: Znaki ostrzegawcze
Czas trwania zajęć: 30 minut
Cele lekcji
Cel ogólny: poznanie znaczenia znaków ostrzegawczych oraz zasad postępowania w sytuacjach drogowych z ich udziałem
Cele szczegółowe:
kursant:
przedstawia hierarchię znaków i sygnałów drogowych
wymienia rodzaje znaków i sygnałów
omawia znaczenie znaków ostrzegawczych z uwzględnieniem znaczenia dodatkowych tablic
przedstawia odległość umieszczenia znaków ostrzegawczych w zależności od dopuszczalnej prędkości na drodze
omawia zachowanie się uczestników ruchu w wybranych sytuacjach z udziałem znaków ostrzegawczych
Metody pracy: pogadanka, wykład
Środki dydaktyczne:
Program multimedialny „Vademecum wykładowcy”,
plansze ze znakami
Źródła informacji
Ustawa: prawo o ruchu drogowym
Rozporządzenie w sprawie znaków i sygnałów drogowych (Dziennik Ustaw z 2002 r. nr 170 poz. 1393)
Przebieg zajęć
Faza wstępna
a) Czynności organizacyjno - porządkowe (sprawdzenie listy obecności, wpisanie tematu
do dziennika)
b) Kontrola wiadomości z poprzedniej lekcji
Pytania kontrolne:
- Co to jest hierarchia znaków i sygnałów oraz jakie ma praktyczne zastosowanie?
c) Pogadanka powtórzeniowa (w przypadku niezrozumienia przez słuchaczy
poprzedniego tematu lekcji)
d) Nawiązanie i wprowadzenie nowego tematu lekcji
Podanie planu realizacji nowego tematu oraz celów lekcji
Faza realizacji - ok. 20 min.
a) Omówienie występowania i znaczenia znaków ostrzegawczych z uwzględnieniem
zachowania się kierującego w sytuacjach drogowych z udziałem znaków
ostrzegawczych(„Vademecum wykładowcy”, plansze ze znakami)
Uwaga: w przypadku tematów o wyraźnie wyodrębnionych zagadnieniach proszę o wypisanie tych zagadnień w punktach (stopień szczegółowości zależy od indywidualnego stopnia znajomości poszczególnych przepisów)
Np. ad. wyprzedzania:
Definicja pojęcia: wyprzedzanie
Rodzaje wyprzedzania (z powrotem na wcześniej zajmowany pas ruchu i bez)
Fazy wyprzedzania wraz ze szczegółowym omówieniem ich przebiegu
Obowiązki pojazdu wyprzedzającego, m.in.
szczególna ostrożność
upewnienie się o możliwości uprzedzania (miejsce, widoczność, zachowanie innych kierujących itp.)
prędkość, dobór biegów, dobór świateł zewnętrznych
sygnalizowanie manewrów(kierunkowskazy, krótkotrwałe sygnały dźwiękowe poza obszarem zabudowanym we mgle)
odstęp od wyprzedzanych pojazdów (bezpieczny, 1 m od wyprzedzanego pojazdu jednośladowego i kolumny pieszych)
Obowiązki pojazdu wyprzedzanego
prędkość
umożliwienie wyprzedzenia przez pojazdy wolnobieżne, ciągniki rolnicze i pojazdy bez silnika
Przypadki przejeżdżania z prawej strony wyprzedzanego pojazdu:
szynowego (wyjątek: położenie torów, droga jednokierunkowa)
na skrzyżowaniu (wyjątek: pojazd sygnalizujący zamiar skrętu w lewo)
na drogach z wyznaczonymi pasami ruchu:
drogi dwukierunkowe na obszarze zabudowanym (2 pasy) i poza obszarem zabudowanym (3 pasy)
drogi jednokierunkowe(dwa pasy niezależnie od obszaru)
Zakaz wyprzedzania:
zakręty oznaczone znakami ostrzegawczymi (wyjątek: wyprzedzanie z lewej strony pod warunkiem nie wjeżdżania na pas dla ruchu przeciwnego)
dojeżdżanie do wierzchołów wzniesień (wyjątek: wyprzedzanie z lewej strony pod warunkiem nie wjeżdżania na pas dla ruchu przeciwnego)
skrzyżowania (wyjątki: skrzyżowania o ruchu okrężnym i kierowanym, pojazdy sygnalizujące zamiar skrętu)
przejścia dla pieszych(wyjątek: przejścia o ruchu kierowanym) i przejazdy kolejowe
pojazdy uprzywilejowane na obszarze zabudowanym
znaki pionowe i poziome
3. Faza podsumowująca)
a) Podsumowanie materiału (przypomnienie znaczenia wybranych znaków ostrzegawczych)
b) Ewaluacja (rozwiązywanie pytań testowych z wykorzystaniem programu „Vademecum wykładowcy”)
c) Ocena słuchaczy