Scenariusz zajęć zorganizowanych w przedszkolu w grupie dzieci 6letnich
Data: 16.12.2010
Grupa wiekowa: 6-latki
Prowadzący: Kinga Gostek, Agnieszka Karczewska
Temat kompleksowy: Święta tuż tuż ..
Temat zajęcia: Zabawy ruchowe przybliżające do świąt Bożego Narodzenia
Cele ogólne:
Troska o zdrowie dzieci i ich sprawność fizyczną, zachęcanie do uczestniczenia w zabawach i grach sportowych.
Rozwijanie umiejętności społecznych dzieci, które są niezbędne w poprawnych relacjach z dziećmi i dorosłymi.
Cele szczegółowe:
poznawcze:
nauka piosenki i układu tanecznego do niej
poznanie utworu z repertuaru muzyki klasycznej
kształcące:
doskonalenie poczucia rytmu
doskonalenie koordynacji wzrokowo-słuchowej
rozwijanie umiejętności poruszania się zgo
dnie z rytmem muzyki
wdrażanie do chętnego udziału w zbiorowym śpiewie, tańcach i zabawach
doskonalenie umiejętności rzucania do celu
doskonalenie motoryki dużej
wychowawcze:
kształcenie zdolności przestrzegania reguł zabaw
wdrażanie umiejętności reagowania na polecenia
wdrażanie do współpracy grupy
Pomoce dydaktyczne:
- płyta CD z muzyką
- gazety
- szarfy w różnych kolorach
- instrumenty muzyczne (tamburyno, grzechotka, dzwonek)
- emblematy (Mikołaja, renifera, choinki, śnieżynki, prezentu, elfa, aniołka)
- kolorowanki
- krzyżówka na szarym papierze
- zagadki
Bibliografia:
1. M. Bogdanowicz, D. Okrzesik "Opis i planowanie zajęć według Metody Ruchu Rozwijającego Weroniki Sherborne" Wydawnictwo Harmonia, Gdańsk 2009
2. M. Bogdanowicz ”W co sie bawić z dziećmi”, Wydawawnictwo Harmonia, Gdańsk 2007
3. Internet
ETAP |
PRZEBIEG |
CELE OPERACYJNE |
UWAGI (po przeprowadzeniu) |
PORANEK
Zabawa integracyjna „Wesoły balon”
|
Nauczycielka zaprasza dzieci do koła, następnie zaprasza do środka koła jedno dziecko, które zaprasza do siebie kolejne dziecko wołając go po imieniu, tworząc drugie koło. Dzieci wołają się po kolei imionami, dopóki wszyscy nie znajdą się w jednym kręgu.
|
Dziecko zna i wymienia imiona kolegów i koleżanek. |
|
Zabawa ruchowa „Jestem słońcem” |
Dzieci w pozycji kucznej kulą się, głowy mają schowane. Za poleceniami nauczyciela, powoli podnoszą się, rozprostowują ręce, nogi, tułów, wyciągają ramiona w górę, przechodzą kilka kroków i znów wracają do pozycji kucznej. Powtarzamy ćwiczenie kilka razy.
|
Dziecko rozciąga wszystkie partie ciała. |
|
Zabawa ruchowa „Rowerek” |
Dzieci dobierają się w pary. Kładą się do siebie przodem, na plecach na podłodze z nogami uniesionymi w górę i ugiętymi w kolanach, stopy opierają o stopy partnera. Wykonują za poleceniem nauczyciela tzw. „Rowerek” (ruchy koliste na zewnątrz i do wewnątrz)
|
Dziecko współpracuje z partnerem.
Dziecko słucha poleceń nauczyciela. |
|
Zabawa ilustracyjno - ruchowa „Stary Abraham” |
Dzieci siedzą w kole i śpiewają z nauczycielką piosenkę:
Stary Abraham miał siedmiu synów, W tym miejscu nauczycielka wskazuje część ciała, którą należy poruszać i śpiewają pioseknę od początku, za każdym razem poruszając inną część ciała. Powtarzamy kilkakrotnie.
|
Dziecko śpiewa piosenkę.
Dziecko wykonuje ruchy wskazane przez nauczyciela.
Dziecko rozróżnia części ciała. |
|
ZAJĘCIA WŁAŚCIWE
1.Zabawa ilustracyjno-ruchowa ze śpiewem „Uśmiechnij się” (Na melodię zabawy „Taniec pingwina”)
|
Celem zajęć będzie rozwiązanie przez dzieci krzyżówki świątecznej. Na tablicy nauczyciel wiesza nieuzupełnioną krzyżówkę, w trakcie zajęć, po każdej zabawie dzieci będą odgadywać zagadkę. Odpowiedź do krzyżówki wpisuje nauczyciel. Hasło brzmi „Idą Święta”.
Nauczyciel uczy dzieci piosenki i pokazuje ruchy jakie mają wykonywać podczas śpiewania.
Tekst piosenki i ruchy:
O jak przyjemnie i jak wesoło (wysuwamy do przodu na zmianę nogi) Być razem w ten świąteczny czas. (wysuwamy do przodu na zmianę ręce) Raz uśmiech w lewo, (odwracamy głowę w lewo) Raz uśmiech w prawo, (odwracamy głowę w prawo) Uśmiechnij, uśmiechnij, uśmiechnij się! (podskakujemy 3 razy)
Kilka razy śpiewamy poruszając się w kole. ---------------------------------------------- Pierwsze hasło do krzyżówki, zagadka: Przynieśli ją z lasu, pięknie przystroili. Teraz będzie z nami, by święta umilić. (chonika)
|
Dziecko uczy się słów i melodii piosenki oraz ruchów.
|
|
2. Zabawa ruchowo - ilustracyjna „Wyprawa po choinkę”
|
Dzieci stoją w kole i słuchają opowieści nauczycielki oraz naśladują jej ruchy ilustrujące opowiadanie. - Idziemy do lasu po choinkę, jest dużo śniegu - imitacja chodzenia po dużej ilości śniegu - Szukamy odpowiedniego drzewka - rozglądanie się dookoła -Ścięcie drzewa - naśladowanie ruchów siekiery - Powrót do domu z choinką - udawanie niesienia choinki na plecach -Postawienie choinki w domu - ruch stawiania na podłodze czegoś ciężkiego.
Powtarzamy kilka razy ze zmianą tempa przedstawiania historyjki.
--------------------------------------------- Drugie hasło do krzyżówki, zagadka: W dzień ich nie widzisz, a tylko nocą. Jak srebrne świeczki, w górze migocą. (gwiazdeczki)
|
Dziecko poprawnie naśladuje realne odruchy.
Dziecko reaguje na zmianę tempa.
Dziecko ilustruje ruchem opowiadanie nauczyciela.
|
|
3. Zabawa ruchowa „Ubieramy choinkę”
|
Nauczyciel naprowadza na następne zadanie. Mianowicie skoro choinkę mamy już w domu to należy ja przystroić. Na dane hasło nauczyciela, dzieci wykonują daną czynność w rytm muzyki „Jingle Bells”:
Bombki- dzieci wykonują ruch zawieszania bombki na choince
Lampki- dzieci podnoszą ręce do góry i udają święcące lampki
Łańcuch- dzieci pokazują ruch obtaczania choinki łańcuchem.
Gwiazda- dzieci podnoszą ręce do góry jak najwyżej potrafią i udają, że kładą gwiazdę na czubek choinki.
Taniec -dzieci tańczą w kole
Klaśnij - rytmicznie klaszczą
-------------------------------------------- Trzecie hasło do krzyżówki, zagadka: W kościele w Boże Narodzenie mszę odprawia, a potem z kropidełkiem w domu wizytę składa. Kto to jest? (ksiądz)
|
Dziecko reaguje w odpowiedni sposób na polecenie nauczycielki.
Dziecko rytmicznie wykonuje ruchy do muzyki.
Dziecko dba o bezpieczeństwo swoje i innych w czasie zabawy.
|
|
4. Zabawa ruchowa z elementem biegu - ”Renifery”
|
Do muzyki dzieci naśladują ruchem bieg reniferów, unoszą wysoko kolana - muzyka jest szybka i wolna i dzieci dostosowują swoje ruchy do tempa. -------------------------------------------
Czwarte hasło do krzyżówki, zagadka: Co to są za gwiazdki, |
Dziecko porusza się wg tempa muzyki.
Dziecko dba o bezpieczeństwo swoje i innych podczas zabawy.
|
|
5. Zabawa ruchowa „Śnieżki”
|
Dzieci formują z gazet śnieżne kule. Kiedy są już gotowe, dzieci wstają i podrzucają nimi do góry. Na dźwięk tamburyna dzieci stają na jednej nodze i przekładają śnieżki pod uniesioną nogą. Zmiana nogi przy następnym powtórzeniu. Na dźwięk grzechotki dzieci przekładają kule śnieżne wokół głowy. Na dźwięk trójkąta dzieci dobierają się parami, stają tyłem do siebie, jedno dziecko nie ma kuli, a drugie ma dwie i ono najpierw podaje kule śnieżne partnerowi, obracając się do niego z lewej strony. Drugie dziecko po otrzymaniu kul robi to samo - oddaje patentowi kule i tak na każdy dźwięk dzwonka.
---------------------------------------------- Piąte hasło do krzyżówki, zagadka:
Jakiż to dzień świąteczny
|
Dziecko reaguje właściwie na ustalone sygnały dźwiękowe.
Dziecko przestrzega zasad bezpiecznej zabawy.
Dziecko doskonali sprawność ruchową.
|
|
6. Zabawa ruchowa z elementami celowania „Rzucamy śnieżkami”
|
Dzieci dzielą się na cztery zespoły, poprzez odliczanie do czterech. Każdy zespół tworzy rząd za wskazaną przez nauczyciela osobą. Nauczyciel rozkłada na końcu dywanu cztery szarfy. Po przeciwległej stronie dywanu stoją rzędy dzieci ze śnieżkami z wcześniejszej zabawy. Dziecko rzuca do szarfy śnieżką, po czym odchodzi na koniec rzędu, umożliwiając następnemu dziecku rzut. Sprawdzamy, który zespół wrzucił najwięcej śnieżek do szarfy. Zabawę można powtórzyć parę razy.
---------------------------------------------- Szóste hasło do krzyżówki, zagadka: Długi sznurem choinkę oplatają i ją pięknie oświetlają. (lampki)
|
Dziecko rzuca do wyznaczonego celu.
Dziecko zna zasady gry fair - play. |
|
7. Zabawa ruchowa z elementem równowagi - „Omiń śniegowe kule”.
|
Dzieci bawią się dalej w tych samych grupach, co w poprzedniej zabawie. Ustawiają się w rzędach i kładą swoje kule przed ich szeregiem wzdłuż sali. Dzieci mają za zadanie poruszać się między kulami, tak, aby żadnej z nich nie dotknąć. Nauczycielka daje polecenia, w jaki sposób dzieci mają poruszać się miedzy kulami: - na jednej nodze - obunóż podskakując - na czworakach Zmiana sposobu poruszania się następuje po przejściu toru przeszkód każdego członka drużyny.
---------------------------------------------- Siódme hasło do krzyżówki, zagadka: Co roku wyrusza w długą drogę. Czerwoną ma czapę i długą białą brodę. Wyraz twarzy uśmiechnięty. Czy już wiecie, kto to taki to... (Mikołaj Swięty)
|
Dziecko potrafi współpracować w grupie.
Dziecko doskonali sprawność fizyczną.
Dziecko słucha poleceń nauczyciela.
Dziecko przestrzega zasady bezpiecznej zabawy.
|
|
8. Zabawa ruchowa „Świąteczna gonitwa”
|
Dzieci siadają w kole. Z koszyczka losują emblematy(mikołaja, renifera, choinki, śnieżynki, prezentu, elfa, aniołka), które przyklejają sobie do koszulek. Na hasło nauczycielki, wskazane dzieci obiegają koło i wracają na swoje miejsce.
---------------------------------------------- Ósme hasło do krzyżówki, zagadka: W centralnym miejscu stołu leży, Między siankiem i stosem talerzy. Wśród karpia, stroika i mazurka, nim się dzielą tata, mama oraz córka. (opłatek)
|
Dziecko reaguje na polecenie nauczycielki.
Dziecko bawi się według zasad ustalonych przez nauczyciela
|
|
9. Zabawa muzyczna „Zima”
|
Do utworu „Zima” A. Vivaldiego dzieci poruszają się z białą szarfą w rytm muzyki.
----------------------------------------------
Dziewiąte hasło do krzyżówki, zagadka: W święta grudniowe,
|
Dziecko ilustruje ruchem słyszaną muzykę.
|
|
10. Zabawa plastyczna „Kolorowanka”
|
Odczytanie hasła. Podziękowanie i pogratulowanie dzieciom za sprawne zrealizowanie zadania.
Rozdanie dzieciom w nagrodę kolorowanek. Dzieci siadają przy stolikach i kolorują świąteczny obrazek.
|
Dziecko odczytuje hasło krzyżówki.
Dziecko zna zasady dobrego wychowania.
Dziecko starannie koloruje rysunek, dbając o to by nie wychodzić za linię podczas kolorowania.
|
|