Scenariusz zajęć przeprowadzonych przez Monikę Ciarkowską 22.09.2008 r. w grupie dzieci 3 - letnich.
Temat kompleksowy: Dbamy o porządek
Temat dnia: Czystość na co dzień
Cele ogólne:
- Pogłębianie wiadomości dotyczących przyborów toaletowych
- Wyrabianie nawyków higienicznych
- Rozwijanie wyobraźni dziecka
- Ukazanie prawidłowego sposobu trzymania kredki
- Wdrażanie do zgodnej współpracy
- Wdrażanie do porządkowania miejsca pracy po skończonym zadaniu
Cele operacyjne: Dziecko:
- Rozpoznaje i nazywa przybory toaletowe oraz podaje ich przeznaczenie
- Dba o higienę osobistą
- Rysuje kredkami na temat dowolny
- Prawidłowo trzyma kredkę
- Dzieli się kredkami z kolegami
- Porządkuje miejsce pracy po skończonym zadaniu
Metody wg Okonia:
- Podająca (opis czynności do wykonania podczas zabawy usprawniającej dłonie, zabawy ruchowej oraz zadania przy stolikach)
- Eksponująca (ekspozycja ilustracji przedstawiających przybory toaletowe, ekspozycja ręczników)
- Problemowa (dyskusja dydaktyczna, zabawy ruchowe)
- Praktyczna (udział w zabawach ruchowych, wykonanie zadania przy stoliku)
Formy:
- Zbiorowa
- Indywidualna
Środki dydaktyczne:
- Ilustracje przedstawiające przybory toaletowe
- Zagadka słowna
- Kolorowe ręczniki
- Płyta CD z piosenką „Kolorowe kredki”
- Kredki świecowe
- Kartki z bloku
Przebieg zajęć:
a) część wstępna:
1. Nauczycielka zaprasza dzieci do kręgu.
2. Zabawa usprawniająca dłonie. Nauczycielka podaje czynności, a dzieci je naśladują.
* Naśladujemy nożyczki - ruszamy jednocześnie palcem wskazującym i środkowym.
* Naśladujemy nóż - „tniemy powietrze” dwoma złączonymi palcami - wskazującym i środkowym.
* Naśladujemy widelec - poruszamy trzema „rozczapierzonymi” palcami.
* Naśladujemy grabie - zginamy wszystkie palce i „drapiemy podłogę”.
* Naśladujemy szczypce - szczypiemy siebie.
* Naśladujemy piórko - dzieci zamykają oczy i głaszczą siebie, a następnie kolegę siedzącego obok.
Źródło: „Sześciolatek. Bawię się i uczę. Przewodnik metodyczny.” Wyd. MAC Edukacja
b) część właściwa:
1. Nauczycielka rozkłada na dywanie ilustracje przyborów toaletowych (mydło, pasta i szczoteczka do zębów, szampon do włosów, szczoteczka do paznokci, szczotka do włosów, grzebień, lusterko) Pyta dzieci, czy wiedzą jak nazywają się te przedmioty i do czego służą. Zwraca uwagę na konieczność dbania o higienę osobistą w celu utrzymania zdrowia.
2. Nauczycielka mówi dzieciom, że wśród omówionych przyborów toaletowych czegoś brakuje. Jeśli dzieci nie wiedzą czego - zadaje im zagadkę o ręczniku. Następnie prezentuje kolorowe ręczniki. Rozmowa na temat ich wielkości, kolorów, wzorków.
3. Zabawa ruchowa: „Do czego służy ręcznik?”. Dzieci prezentują sposób wycierania rąk, stóp, pleców, twarzy. Następnie pranie ręcznika, jego wyciskanie i wieszanie na lince.
4. Nauczycielka zaprasza dzieci do kręgu. Mówi, że przy stolikach czekają na nie kolorowe kredki oraz kartki. Mogą narysować to, co zechcą. Nauczycielka prezentuje prawidłowy sposób trzymania kredki i przypomina o zasadzie dzielenia się kredkami. Następnie zaprasza dzieci do stolików a sama włącza piosenkę „Kolorowe kredki”. Podczas rysowania podchodzi do dzieci i jeszcze raz pokazuje, jak należy trzymać kredkę.
c) część końcowa:
1. Nauczycielka zaprasza dzieci na dywan.
2. Rozmowa na temat dzisiejszych zajęć (O czym rozmawialiśmy?, Co potrzebne jest nam do utrzymania czystości?, Dlaczego musimy dbać o higienę osobistą? Co robiliście przy stolikach?).
3. Dzieci prezentują swoje prace i opowiadają, co narysowały.
4. Pytanie do dzieci czy podobały im się zajęcia.
5. Podziękowanie za ładny udział w zajęciach i zapewnienie dzieci o wywieszeniu ich prac na wystawie.
Ilustracje do wykorzystania:
Opracowała Monika Ciarkowska