Prowadzący Warszawa,12 maja 2010 r.
Ewa Bałdyga, Ewa Tomczak-Słomka
Scenariusz zajęć w klasie 1c
Temat: Gry i zabawy matematyczne-dodawanie i odejmowanie w zakresie 17
bez przekroczenia progu dziesiątkowego.
I. Umiejętności
W zakresie tego standardu uczeń:
-Dodaje i odejmuje w zakresie 17;
-Porządkuje liczby rosnąco;
-Układa, ilustruje i rozwiązuje zadanie z treścią;
-Układa domino, puzzle, odczytuje szyfr;
-Układa zdania z rozsypanki sylabowej.
II .Cel rewalidacyjny.
W zakresie tego standardu uczeń:
-uważnie słucha tekstu
-integruje zmysły
-przezwycięża nadwrażliwość
III. Postawy
W zakresie tego standardu uczeń:
-Zgodnie i twórczo współpracuje w grupie;
-Wykazuje aktywną postawę w czasie zajęć;
-Jest tolerancyjny wobec kolegów;
-Chętnie pomaga innym.
III. Metody: problemowa, działań praktycznych.
IV. Środki dydaktyczne: puzzle, szyfr, rozsypanka zdaniowa ( treść zadania),ilustracje do zadania, rozsypanka sylabowa, domino liczbowe, karty pracy ucznia, kartoniki z działaniami, liczbami, płyta „Rymowana gimnastyka dla smyka”.
V. Formy pracy uczniów: indywidualna, indywidualna zróżnicowana, zbiorowa, grupowa.
Przebieg zajęć
1.Czynności organizacyjne-przygotowanie do zajęć:
-elementy „Gimnastyki mózgu”
-iskierka
-określenia dnia tygodnia, temperatury,
-plan dnia dzieci autystycznych.
2.Rachunek pamięciowy-praca zbiorowa.
A) Domino liczbowe. (Załącznik nr 1)
-uczniowie siedzą w kręgu, nauczyciel rozdaje każdemu dziecku kartoniki z działaniami i wynikami. Zadaniem uczniów jest dopasowanie kartonika tak, aby wynik był zgodny z działaniem. Odwrócenie domina i odczytanie zdań z rozsypanki sylabowej.
B) Zgaduj-zgadula „Jaką jestem liczbą?”- praca zbiorowa.
-jestem liczbą nieparzystą mniejszą od 13, ale większą od 11
Przykład podaje nauczyciel, następnie uczniowie losują kartoniki z liczbami i podają własne zagadki kolegom.
3. Rozwiązywanie zadania z treścią- praca zbiorowa. (Załącznik nr 2)
Na tablicy przyczepione są zdania i ilustracje. Zadaniem uczniów jest odrzucenie niepotrzebnych danych, wybór ilustracji do treści, rozwiązanie i podanie odpowiedzi.
4.Zabawa ruchowa.
5. Praca uczniów w grupach. (Załącznik nr 3)
-układanie puzzli (rysunek motyla)
-odczytanie szyfru (nazwa motyla)
-rozwiązanie działań matematycznych (praca indywidualna zróżnicowana)
-ułożenie otrzymanych wyników działań rosnąco (uczniowie w grupie wspólnie układają a następnie odwracają karteczki i odczytują zdanie dotyczące występowania podanego gatunku motyla).
Po każdym etapie pracy następuje przyklejenie wykonanego zadania na szary karton. Po wykonaniu wszystkich zdań - sprawdzenie poprawności i ocena pracy grup.
6.Karta pracy indywidualnej zróżnicowanej.(załącznik nr 4)
7. Ewaluacja zajęć.
Uczniowie otrzymują ilustracje motyli, a następnie przyczepiają je na ilustracji kwitnącej łąki (jeżeli zajęcia się podobały) lub na pustej kartce (jeżeli się nie podobały).
8. Ocena pracy uczniów według ustalonych zasad- kolorowe kółka.
Załącznik nr 1
Uczniowie dopasowują wyniki do działań a następnie odwracają kartoniki i odczytują zdanie utworzone z rozsypanki sylabowej.
Wi-ta-my mi-łych goś-ci na na-szych za-ję-ciach. Ucz-nio-wie kla- sy 1 c
2+2 |
4 |
1+1 |
2 |
1+2 |
3 |
5+2 |
7 |
6-1 |
5
|
16 |
14+2 |
1 |
13-12 |
17 |
16+1 |
6 |
9-3 |
14 |
10+4 |
10-2 |
8 |
17-5 |
12 |
3+6 |
9 |
8-8 |
0 |
17-7 |
10 |
|
18 |
10+8 |
15 |
13+2 |
13 |
10+3 |
11 |
12-1 |
Załącznik nr 2
Zdania do zadania z treścią.
Mama kupiła 12 tulipanów.
Pajac Joli podskakuje wysoko.
Malutki kotek mruczy cichutko.
Tata kupił 5 żonkili.
Odpowiedź: Rodzice kupili…………………..kwiatów.
Wkrótce będą wakacje.
Ile kwiatów kupili rodzice?
Załącznik nr 3
1. Pocięte zdjęcie motyla -puzzle Grupa 1
2.Odczytanie szyfru-nazwa motyla.
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
A K R Z
C Ń W Ż
E O Y
CZERWOŃCZYK ŻAREK
3.Obliczanie wyników, układanie ich rosnąco, wpisywanie sylab, odczytywanie zdania-miejsce występowania motyla.
3-2=…….
|
Mo |
4-2=…….
|
tyl |
1+2=…….
|
ten |
8-4=…… |
lu |
15-10=…… |
bi |
3+4=…… |
po |
4+4=…… |
la |
12-1=…… |
peł |
14-2=…… |
ne |
10+4=…… |
szcza |
11+5=…… |
wiu |
12+5=…… |
. |
Wynik |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Sylaba |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1. Pocięte zdjęcie motyla -puzzle Grupa 2
2.Odczytanie szyfru-nazwa motyla.
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
A M
D R
I S RUSAŁKA ADMIRAŁ
K U
Ł
3. Obliczanie wyników, układanie ich rosnąco, wpisywanie sylab, odczytywanie zdania-miejsce występowania motyla.
|
Mo |
|
tyl |
|
ten |
8-4=…… |
lu |
15-10=…… |
bi |
9-3=…… |
o |
3+4=…… |
gro |
4+4=…… |
dy, |
5+4=…… |
sa |
12-1=…… |
dy, |
14-2=…… |
la |
13+0=…… |
sy |
10+4=…… |
i |
14+1=…… |
par |
11+5=…… |
ki |
12+5=…… |
. |
Wynik |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Sylaba |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Grupa 3
1. Pocięte zdjęcie motyla -puzzle
2.Odczytanie szyfru-nazwa motyla.
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
A L R
E O W
J Ó Ź
K P
PAŹ KRÓLOWEJ
3. Obliczanie wyników, układanie ich rosnąco, wpisywanie sylab, odczytywanie zdania-miejsce występowania motyla.
3-2=……. |
Mo |
4-2=……. |
tyl |
1+2=……. |
ten |
8-4=…… |
lu |
15-10=…… |
bi |
9-3=…… |
o |
3+4=…… |
gro |
4+4=…… |
dy |
5+4=…… |
gdzie |
12-1=…… |
roś |
14-2=…… |
nie |
13+0=…… |
mar |
10+4=…… |
chew |
14+1=…… |
i |
11+5=…… |
ko |
12+5=…… |
per. |
Wynik |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Sylaba |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Grupa 4
1. Pocięte zdjęcie motyla -puzzle
2.Odczytanie szyfru-nazwa motyla.
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
A O
C P
E W
I Z
K
PAWIE OCZKO
3. Obliczanie wyników, układanie ich rosnąco, wpisywanie sylab, odczytywanie zdania-miejsce występowania motyla.
3-2=……. |
Mo |
4-2=……. |
tyl |
1+2=……. |
ten |
8-4=…… |
lu |
15-10=…… |
bi |
9-3=…… |
sa |
3+4=…… |
dy, |
4+4=…… |
o |
5+4=…… |
gród |
12-1=…… |
ki |
14-2=…… |
dział |
13+0=…… |
ko |
10+4=…… |
we |
14+1=…… |
i |
11+5=…… |
par |
12+5=…… |
ki. |
Wynik |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Sylaba |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Załącznik nr 4
Praca indywidualna zróżnicowana
Oblicz wyniki, a następnie przenieś do tabelki litery, które są przy obliczeniach.
15+2=……………(W) 13-2=……….(E) 4+5=……..(P) 17-1=…….(S)
12-2=………..(A) 15+0=……..(L) 16-4=……..(I) 3+5=…….(N)
Wynik |
17 |
16 |
9 |
10 |
8 |
12 |
10 |
15 |
11 |
Litera |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1+1=…….(W) 3-2=……(E) 4+4=……..(P) 7-1=………(S)
5+5=…….(A) 3+2=…….(L) 2+2=…….(I) 3+4=……(N)
Wynik |
2 |
6 |
8 |
10 |
7 |
4 |
10 |
5 |
1 |
Litera |
|
|
|
|
|
|
|
|
|