Scenariusz zajęć popołudniowych przeprowadzonych
w ramach Klubu ,,Przyjaciele Kapitana Muzyczki”
przez Marzenę Bielecką w dniu 29.05.08r.
Temat: Wesołe zabawy przy piosence ,,Radosny poranek”.
(,,Kapitan Muzyczka” nr 37)
Cel główny Klubu: rozwijanie aktywności plastycznej inspirowanej muzyką.
Cele operacyjne zajęcia: (Dzieci:)
potrafią słuchać muzyki, reagują na nią;
wykonują wybrane przez siebie elementy do wspólnego obrazu współdziałając zgodnie w zespole;
rozwijają sprawność manualną, ćwicząc palce podczas pracy z plasteliną;
czerpią radość z zabawy.
Pomoce: kaseta magnetofonowa, magnetofon, czasopismo ,,Kapitan Muzyczka”, kartka papieru, chusty relaksacyjne, bańki mydlane, plastelina.
Formy pracy: indywidualna, zbiorowa.
Metody pracy: słowna, czynna, aktywności twórczej, relaksacyjna.
Przebieg:
Rozpoczęcie zajęć hymnem.
Prezentacja piosenki ,,Radosny poranek”.
Rozmowa na temat piosenki.
Ekspresja ruchowo-muzyczna.
Dzieci podzielone są na dwie grupy. W trakcie I zwrotki jedna grupa na dywanie to śpiące dzieci, druga trzymająca w dłoniach chusty to promyki słońca, których zadaniem jest łaskotanie śpiących dzieci. Na żywą muzykę refrenu wszyscy tańczą i cieszą się ,,rozbijając” bańki mydlane robione przez nauczycielkę. Podczas II zwrotki następuje zamiana ról.
5. Plastyka przy melodii piosenki:
Dzieci wykonują wspólny obraz z plasteliny pt. ,,Radosny poranek” doklejając wybrane przez siebie elementy kojarzące się im z poranną radością w okresie wiosny.
Scenariusz zajęć przeprowadzonych
w ramach Klubu ,,Przyjaciele Kapitana Muzyczki”
przez Marzenę Bielecką w dniu 29.05.08r.
Temat: Wesołe zabawy przy piosence ,,Radosny poranek”.
(,,Kapitan Muzyczka” nr 37)
Cel główny Klubu: rozwijanie aktywności plastycznej inspirowanej muzyką.
Cele operacyjne zajęcia: (Dzieci:)
potrafią słuchać muzyki, reagują na nią;
wykonują wybrane przez siebie elementy do wspólnego obrazu współdziałając zgodnie w zespole;
rozwijają sprawność manualną, ćwicząc palce podczas pracy z plasteliną;
czerpią radość z zabawy.
Pomoce: kaseta magnetofonowa, magnetofon, czasopismo ,,Kapitan Muzyczka”, kartka papieru, chusty relaksacyjne, bańki mydlane, plastelina.
Formy pracy: indywidualna, zbiorowa.
Metody pracy: słowna, czynna, aktywności twórczej, relaksacyjna.
Przebieg:
Rozpoczęcie zajęć hymnem.
Prezentacja piosenki ,,Radosny poranek”.
Rozmowa na temat piosenki.
Ekspresja ruchowo-muzyczna.
Dzieci podzielone są na dwie grupy. W trakcie I zwrotki jedna grupa na dywanie to śpiące dzieci, druga trzymająca w dłoniach chusty to promyki słońca, których zadaniem jest łaskotanie śpiących dzieci. Na żywą muzykę refrenu wszyscy tańczą i cieszą się ,,rozbijając” bańki mydlane robione przez nauczycielkę. Podczas II zwrotki następuje zamiana ról.
5. Plastyka przy melodii piosenki:
Dzieci wykonują wspólny obraz z plasteliny pt. ,,Radosny poranek” doklejając wybrane przez siebie elementy kojarzace się im z poranną radością w okresie wiosny.
Scenariusz zajęć przeprowadzonych w ramach
Klubu ,,Przyjaciele Kapitana Muzyczki”
przez Marzenę Bielecką w dniu 15.02.08 r.
Temat: Założenie Klubu z piosenką ,,Smoczy sen”.
(,,Kapitan Muzyczka” nr 17)
Cel główny Klubu: rozwijanie aktywności plastycznej inspirowanej muzyką.
Cele operacyjne zajęcia: (Dzieci:)
poznają główny cel klubu, wiedzą że będą tworzyły dzieła plastyczne;
otrzymują medale zostając członkami Klubu;
zapraszają do członkowstwa rytmików;
ćwiczą sprawność posługiwania się kredką ołówkową;
czerpią radość z zabawy.
Pomoce: medale, kaseta magnetofonowa, magnetofon, kredki ołówkowe, czasopismo ,,Kapitan Muzyczka”, kartka papieru, sylweta smoka, ogon z bibuły.
Formy pracy: indywidualna, zbiorowa.
Metody pracy: słowna, czynna, aktywności twórczej.
Przebieg:
Rozpoczęcie zajęć tańcem z rytmikami ,,Krakowiaczek”.
Założenie Klubu, rozmowa na temat jego działalności.
Wręczenie dzieciom i zaproszonym gościom medali.
Założenie tablicy Klubu.
Rozmowa na temat piosenki ,,Smoczy sen”.
Ekspresja ruchowo-muzyczna.
Dzieci stoją jedno za drugim, pierwsze z nich to głowa smoka, ostatnie z przyczepionym ogonem to smoczy ogon. W trakcie trwania piosenki głowa goni ogon. Zdobywca przechodzi na koniec i zabawa trwa nadal.
7. Plastyka przy melodii piosenki:
Dzieci wykonują wspólny obraz pt. ,,Smoczy sen niekoniecznie zielonego smoka” poprzez kolorowanie sylwetki smoka kredkami ołówkowymi.
Scenariusz zajęć przeprowadzonych w ramach
Klubu ,,Przyjaciele Kapitana Muzyczki”
przez Marzenę Bielecką w dniu 05.03.08 r.
Temat: Praca techniczno-plastyczna z piosenką ,,W murowanej piwnicy”.
(,,Kapitan Muzyczka” nr 63)
Cel główny Klubu: rozwijanie aktywności plastycznej inspirowanej muzyką.
Cele operacyjne zajęcia: (Dzieci:)
poznają sposób wykonania czapy Janosika, którą sami malują;
ćwiczą sprawność posługiwania się pędzlem;
czerpią radość z tańca.
Pomoce: kaseta magnetofonowa, magnetofon, pędzle, farby, czasopismo ,,Kapitan Muzyczka”, kartka papieru z bloku technicznego, zszywki, piórko, nożyczki, ciupagi.
Formy pracy: indywidualna, zbiorowa.
Metody pracy: słowna, czynna, aktywności twórczej.
Przebieg:
Rozpoczęcie zajęć okrzykiem ,,HEJ”.
Prezentacja piosenki ,,W murowanej piwnicy”.
Rozmowa na temat piosenki.
Ekspresja ruchowo-muzyczna.
Dzieci uczą się wybranych elementów tańca góralskiego z wykorzystaniem ciupag.
5. Plastyka przy melodii piosenki:
Dzieci wykonują wspólną pracę techniczną pt. ,,Czapa Janosika” poprzez wycinanie szablonu po linii, malowanie go farbami, zszycie zszywkami, umocowanie pióra.
Scenariusz zajęć przeprowadzonych w ramach
Klubu ,,Przyjaciele Kapitana Muzyczki”
przez Marzenę Bielecką w dniu 11.03.08 r.
Temat: Tworzymy tablicę Klubu.
Cel główny Klubu: rozwijanie aktywności plastycznej inspirowanej muzyką.
Cele operacyjne zajęcia: (Dzieci:)
dbają o wygląd tablicy, dekorują i aktualizują ją;
prezentują właściwą postawę członka klubu;
czerpią radość z pracy na rzecz klubu.
Pomoce: czasopismo ,,Kapitan Muzyczka”, kartki papieru z bloku technicznego, chusta animacyjna, nożyczki, klej, kwiatki, sylwetki postaci z ,,Kapitana Muzyczki”.
Formy pracy: indywidualna, zbiorowa.
Metody pracy: słowna, czynna, aktywności twórczej, zadaniowa, relaksacyjna.
Przebieg:
Rozpoczęcie zajęć zabawą integracyjną ,,Czy chudy, czy gruby”.
Rozmowa na temat wyglądu tablicy naszego klubu.
Ekspresja ruchowo-muzyczna.
Zabawa ,,Muzyczna chusta” z wykorzystaniem chusty animacyjnej ( KLANZA)
4. Plastyka przy piosenkach Kapitana Muzyczki:
Zamieszczenie na tablicy wykonanego materiału dekoracyjnego, zdjęć, czasopism, piosenek i prac dotyczących działalności klubu.
PRACA WIDOCZNA NA ZDJĘCIACH W PAMIĘTNIKU GRUPY.
Scenariusz zajęć przeprowadzonych w ramach
Klubu ,,Przyjaciele Kapitana Muzyczki”
przez Marzenę Bielecką w dniu 28.03.08 r.
Temat: Wiosenne zabawy w Klubie z piosenką ,,Pa ra pa pa”.
(,,Kapitan Muzyczka” nr 13)
Cel główny Klubu: rozwijanie aktywności plastycznej inspirowanej muzyką.
Cele operacyjne zajęcia: (Dzieci:)
malują farbą dowolne kwiaty, stosując dowolne kolory;
ćwiczą nadal sprawność posługiwania się pędzlem;
tworzą wspólne dzieło;
czerpią radość z pracy plastycznej.
Pomoce: kaseta magnetofonowa, magnetofon, pędzle, farby, czasopismo ,,Kapitan Muzyczka”, kartka papieru, chusta.
Formy pracy: indywidualna, zbiorowa.
Metody pracy: słowna, czynna, aktywności twórczej, pedagogika zabawy.
Przebieg:
Rozpoczęcie zajęć zabawą słuchową ,,Echo”.
Prezentacja piosenki ,,Pa ra pa pa”.
Rozmowa na temat piosenki.
Ekspresja ruchowo-muzyczna.
Zabawa ,,KWIAT LOTOSU ” z wykorzystaniem chusty animacyjnej ( KLANZA)
5. Plastyka przy melodii piosenki:
Dzieci wykonują wspólną pracę plastyczną pt. ,,Wiosenne kwiaty” poprzez malowanie farbami na dużej powierzchni.
Scenariusz zajęć przeprowadzonych w ramach
Klubu ,,Przyjaciele Kapitana Muzyczki”
przez Marzenę Bielecką w dniu 03.04.08 r.
Temat: Wiosenne poszukiwania w Klubie z piosenką ,,Gdzie jest wiosna”.
(,,Kapitan Muzyczka” nr 10)
Cel główny Klubu: rozwijanie aktywności plastycznej inspirowanej muzyką.
Cele operacyjne zajęcia: (Dzieci:)
rysują wiosnę , stosując jasne kolory;
ćwiczą nadal sprawność posługiwania się kredka woskową;
rozwijają wyobraźnię i aktywność twórczą;
czerpią radość z wykonywanej pracy.
Pomoce: kaseta magnetofonowa, magnetofon, kwiaty bibułowe, kredki woskowe, czasopismo ,,Kapitan Muzyczka”, kartka papieru, chusta.
Formy pracy: indywidualna, zbiorowa.
Metody pracy: słowna, czynna, aktywności twórczej, pedagogika zabawy.
Przebieg:
Rozpoczęcie zajęć zabawą tropiącą ,,Szukamy wiosny”.
2. Prezentacja piosenki ,,Gdzie jest wiosna”.
3.Rozmowa na temat piosenki.
Ekspresja ruchowo-muzyczna.
Zabawa ,,KWIAT LOTOSU ” z wykorzystaniem chusty animacyjnej ( KLANZA)
5. Plastyka przy melodii piosenki:
Dzieci wykonują wspólną pracę plastyczną pt. ,,Wiosna” poprzez rysowanie wiosny z wyobraźni.
Scenariusz zajęć przeprowadzonych w ramach
Klubu ,,Przyjaciele Kapitana Muzyczki”
przez Marzenę Bielecką w dniu 10.04.08 r.
Temat: Nauka Hymnu Klubu z udziałem rytmików.
Cel główny Klubu: rozwijanie aktywności plastycznej inspirowanej muzyką.
Cele operacyjne zajęcia: (Dzieci:)
znają słowa hymnu;
śpiewają hymn na każde rozpoczęcie zajęć;
prezentują właściwą postawę podczas jego odśpiewywania.
ćwiczą pamięć odtwórczą;
Pomoce: kaseta magnetofonowa, magnetofon.
Formy pracy: zbiorowa.
Metody pracy: słowna, czynna.
Przebieg:
Rozpoczęcie zajęć zabawą integracyjną ze śpiewem ,,Dzień dobry”.
Prezentacja hymnu Klubu ,,Kapitan Muzyczka”.
Rozmowa na temat hymnu.
Nauka hymnu.
Zabawa kołowa ,,Karuzela”.
TEKST I ZAPIS NUTOWY HYMNU ZNAJDUJE SIĘ W PAMIĘTNIKU
GRUPY.
Scenariusz zajęć przeprowadzonych w ramach
Klubu ,,Przyjaciele Kapitana Muzyczki”
przez Marzenę Bielecką w dniu 19.05.08 r.
Temat: Spotkania w Klubie z piosenkami ,,Rege dla mamy”, ,,Skąd się biorą mamy'', ,,Tatusiu żeby deszcz nie zmoczył Ci uszu” (,,Kapitan Muzyczka” nr 61, 14 i nr 15).
Cel główny Klubu: rozwijanie aktywności plastycznej inspirowanej muzyką.
Cele operacyjne zajęcia: (Dzieci:)
rysują portret rodziców;
ćwiczą nadal sprawność posługiwania się kredką, pisakiem;
wykonują prezent dla rodziców;
czerpią radość z przygotowania upominku.
Pomoce: kaseta magnetofonowa, magnetofon, kredki, czasopismo ,,Kapitan Muzyczka”, kartka papieru, pisaki.
Formy pracy: indywidualna, zbiorowa.
Metody pracy: słowna, czynna, aktywności twórczej.
Przebieg:
Rozpoczęcie zajęć hymnem.
Prezentacja piosenki.
Rozmowa na temat piosenek ,,Rege dla mamy”, ,,Skąd się biorą mamy'', ,,Tatusiu żeby deszcz nie zmoczył Ci uszu” .
Ekspresja ruchowo-muzyczna.
Zabawa kołowa ze śpiewem ,,Ojciec Wirgiliusz”.
5. Plastyka przy melodii piosenki:
Dzieci wykonują portret rodziców za pomocą kredek i pisaków.
Scenariusz zajęć przeprowadzonych w ramach
Klubu ,,Przyjaciele Kapitana Muzyczki”
przez Marzenę Bielecką w dniu 07.05.08 r.
Temat: ,,Na łące koncert” (,,Kapitan Muzyczka” nr 22).
Cel główny Klubu: rozwijanie aktywności plastycznej inspirowanej muzyką.
Cele operacyjne zajęcia: (Dzieci:)
potrafią wykonać biedronkę z orzecha włoskiego;
ćwiczą nadal sprawność posługiwania się nożyczkami, pędzlem;
wykonują prezent dla kogoś kogo lubią;
czerpią radość z wręczania upominku.
Pomoce: kaseta magnetofonowa, magnetofon, pędzle, farby akrylowe, korektor, nożyczki, szablon biedronki, łupinka orzecha, czasopismo ,,Kapitan Muzyczka”, kartka papieru- listek.
Formy pracy: indywidualna, zbiorowa.
Metody pracy: słowna, czynna, aktywności twórczej.
Przebieg:
Rozpoczęcie zajęć hymnem.
Prezentacja piosenki.
Rozmowa na temat piosenki ,,Na łące koncert”.
Ekspresja ruchowo-muzyczna.
Zabawy ruchowe ćwiczące skoki przy piosence ,,Kle kle boćku”.
5. Plastyka przy melodii piosenki:
Dzieci wykonują pracę techniczną pt. ,,Biedronka”. Za pomocą nożyczek wycinają listek, przyklejają na niego czarny szablon z nóżkami biedronki, naklejają na niego pomalowaną na czerwono skorupkę orzecha, na którym czarnym markerem rysują kropki. Białym korektorem zaznaczają oczka.
Scenariusz zajęć przeprowadzonych w ramach
Klubu ,,Przyjaciele Kapitana Muzyczki”
przez Marzenę Bielecką w dniu 18.06.08 r.
Temat: Zabawy w stemplowanie przy piosence ,,Po łące biega lato” (,,Kapitan Muzyczka” nr 44).
Cel główny Klubu: rozwijanie aktywności plastycznej inspirowanej muzyką.
Cele operacyjne zajęcia: (Dzieci:)
potrafią stemplować za pomocą kawałka gąbki;
tworzą dowolną kompozycję;
utrwalają nazwy kolorów;
pracują na szablonie sukni Pani Lato;
porządkują swoje stanowisko po skończonej pracy.
Pomoce: kaseta magnetofonowa, magnetofon, gąbka, farby akwarelowe, chusty, czasopismo ,,Kapitan Muzyczka”, szablon sukienki.
Formy pracy: indywidualna, zbiorowa.
Metody pracy: słowna, czynna, aktywności twórczej, relaksacyjna.
Przebieg:
Rozpoczęcie zajęć hymnem.
Prezentacja piosenki ,,Po łące biega lato”.
Rozmowa na temat piosenki.
Ekspresja ruchowo-muzyczna.
Zabawy relaksacyjne z chustami przy opowieści nauczycielki ,,Suknia Pani Lato”.
5. Plastyka przy melodii piosenki:
Dzieci wykonują pracę plastyczna ,,Suknia Pani Lato” poprzez stemplowanie na powierzchni szablonu sukni. Tworzą wybrany wzór i dobierają odpowiednie kolory do kolorystyki lata.
Scenariusz zajęć przeprowadzonych w ramach
Klubu ,,Przyjaciele Kapitana Muzyczki”
przez Marzenę Bielecką w dniu 24.05.08 r.
Temat: Spotkanie z Panią bibliotekarką i piosenką ,,Strach” (,,Kapitan Muzyczka” nr 9).
Cel główny Klubu: rozwijanie aktywności plastycznej inspirowanej muzyką.
Cele operacyjne zajęcia: (Dzieci:)
ozdabiają kukłę stracha na wróble bibułą;
włączają Panią z biblioteki do Klubu;
ćwiczą nadal sprawność posługiwania się nożyczkami;
pokonują swoje lęki.
Pomoce: kaseta magnetofonowa, magnetofon, bibuła, farby akwarelowe, kukła stracha, czasopisma ,,Kapitan Muzyczka”, ,,Miś” , ,,Pentliczek”.
Formy pracy: indywidualna, zbiorowa.
Metody pracy: słowna, czynna, aktywności twórczej, relaksacyjna.
Przebieg:
Rozpoczęcie zajęć hymnem.
Prezentacja piosenki ,,Strach”.
Rozmowa na temat piosenki.
Oglądanie i słuchanie fragmentów z czasopism prezentowanych przez Panią bibliotekarkę.
Włączenie gościa do Klubu- wręczenie medala .
Ekspresja ruchowo-muzyczna.
Tańce ze strachem ,,Podaj dalej stracha”, ,,Nie taki straszny strach”.
7. Plastyka przy melodii piosenki:
Dzieci wykonują pracę przestrzenną ,,Strach” wraz z gościem. Ozdabiają stracha z kącika przyrody za pomocą pasków wyciętych z bibuły.
PRACA ,,STRACH” ZNAJDUJE SIĘ W KĄCIKU PRZYRODY
W GRUPIE.
Scenariusz zajęć przeprowadzonych w ramach
Klubu ,,Przyjaciele Kapitana Muzyczki”
przez Marzenę Bielecką w dniu 04.06.08 r.
Temat: Kolorowanki z ,,KAPITANA MUZYCZKI”.
Cel główny Klubu: rozwijanie aktywności plastycznej inspirowanej muzyką.
Cele operacyjne zajęcia: (Dzieci:)
potrafią lepiej, dokładniej kolorować sylwety;
ćwiczą sprawność manualną.
Pomoce: kaseta magnetofonowa, magnetofon, pisaki, kredki, kolorowanki.
Formy pracy: indywidualna.
Metody pracy: praca wyrównawcza z Filipem i Wiktorem.
Przebieg:
Plastyka przy piosenkach Kapitana Muzyczki:
Dzieci kolorują postacie z Kapitana Muzyczki z wykorzystaniem kredek i pisaków. Zamieszczają je na tablicy.
Scenariusz zajęć przeprowadzonych w ramach
Klubu ,,Przyjaciele Kapitana Muzyczki”
przez Marzenę Bielecką w dniu 27.06.08 r.
Temat: ,,Latawce” (,,Kapitan Muzyczka” nr 23).
Cel główny Klubu: rozwijanie aktywności plastycznej inspirowanej muzyką.
Cele operacyjne zajęcia: (Dzieci:)
potrafią sprawniej posługiwać się nożyczkami;
tworzą dowolną kompozycję;
dbają o estetykę pracy.
Pomoce: kaseta magnetofonowa, magnetofon, nożyczki, klej, bibuła, czasopismo ,,Kapitan Muzyczka”, papier kolorowy, piórka.
Formy pracy: indywidualna, zbiorowa.
Metody pracy: słowna, czynna, aktywności twórczej, relaksacyjna.
Przebieg:
Rozpoczęcie zajęć hymnem.
Prezentacja piosenki ,,Latawce”.
Rozmowa na temat piosenki.
Ekspresja ruchowo-muzyczna.
Zabawy relaksacyjne z piórkami. Dzieci dmuchają piórka w różne strony podczas słuchania muzyki.
5. Plastyka przy melodii piosenki:
Dzieci wykonują pracę plastyczno-techniczną ,,Latawiec” poprzez ozdabianie szablonu latawca papierem kolorowym, kredkami, bibułą.