Kształcenie zintegrowane.
Andrzejkowe tradycje-scenariusz zajęć.
Data :30.XI.
Klasa :3
Czas trwania:3 godziny lekcyjne.
Temat dnia: Andrzejkowe tradycje.
Cele :
Uczeń:
-wykorzystuje znajomość tabliczki mnożenia w sytuacjach praktycznego działania;
-czyta ze zrozumieniem;
-zna i szanuje zwyczaje i obrzędy związane z wieczorem andrzejkowym;
-zna rolę tradycji w życiu codziennym;
-szanuje tradycje i zwyczaje innych ludzi;
-kształtuje szacunek dla własnych obyczajów i kultury ;
-uczestniczy w zabawach i wróżbach andrzejkowych;
-potrafi współdziałąć w grupie.
Metody :
-słowna
-czynnościowa
-praktycznego działania
-gra dydaktyczna.
Środki dydaktyczne:
-tekst opowiadania o tradycji andrzejkowej,
- popularne wróżby ,
-tekst oraz karty pracy do strategii „prawda czy fałsz”,
-gra dydaktyczna .
Formy pracy:
-indywidualna ,
-zbiorowa,
-grupowa.
Tok zajęć.
1.Rozpoczęcie zajęć.
Uczniowie stają w kole. Przekazując sobie po kolei kłębek wełny jednocześnie mówią coś miłego swojemu sąsiadowi(np. „Cieszę się, że będę dziś z Tobą bawić się na przerwie” .)
2.Rozmowa na temat tradycji i jej roli w naszym życiu .
-Co to jest tradycja i skąd się wzięła?
-Skoro tradycja jest pamiątką po naszych przodkach, ich specjalnym dla nas darem, czy należy ją szanować?
-Jak należy traktować różne od naszych tradycje, takie, które dla nas są obce ,ale dla innych ludzi ważne?
-Dlaczego podtrzymywanie tradycji może być trudne?
-Jeśli podtrzymywanie tradycji bywa trudne, to może lepiej byłoby z niej zrezygnować?
-Jak zmienia się nasze życie dzięki tradycji?”
-Dlaczego dzisiejszy dzień jest dniem szczególnym? Jakie zwyczaje i tradycje są z nim związane?.
3.Opowiadanie nauczyciela o pochodzeniu andrzejkowego wieczoru oraz o najpopularniejszych wróżbach z nim związanych.
tekst o pochodzeniu andrzejkowej nocy(załącznik nr 1)
omówione wróżby: horoskop , charakterystyka znaków zodiaku,
wróżba kwiatowa (załącznik nr 2 ), wróżba z odkrywaniem przedmiotów ukrytych pod odwróconymi kubeczkami , rzucanie obierkami z jabłek, ustawianie butów , losowanie kartek „przepowiadających” wydarzenia najbliższej przyszłości.
Objaśnianie każdej z wróżb zilustrowane jest wykonaniem jej przez 1-2 uczniów.
4.Praca w grupach -czytanie ze zrozumieniem.
Każda z 4-5 osobowych grup otrzymuje tekst dotyczący andrzejkowych tradycji oraz karty pracy(załącznik nr 3 ) . Po dokonaniu prawidłowych wyborów (strategia „prawda czy fałsz”) uczniowie powinni otrzymać hasło: ”Andrzejki” .
5.Gra dydaktyczna.
Zasady gry.
W grze bierze udział 3 graczy. Grę rozpoczyna zawodnik, który wyrzuci szóstkę. Przesuwa się pionkami o tyle pól, ile wyrzuci kostką. Jeżeli zawodnik stanie na polu z zaznaczonym działaniem, musi je wykonać(Reszta graczy dokładnie sprawdza, czy działanie zostało wykonane poprawnie).Następnie gracz wybiera kopertę , na której znajduje się wynik wykonanego przez niego przed chwilą działania i ..wykonuje wróżbę, która ukryta jest w kopercie. Oczywiście w czasie wróżenia towarzyszą mu pozostali dwaj gracze. Przystanek na polu żółtym oznacza rozpoczęcie gry od pola nr1, pole czerwone to premia- gracz przesuwa się o 6 pól do przodu. Wygrywa gracz, który jako pierwszy dotrze do mety.
Gra-załącznik nr 4.
6.Podsumowanie zajęć.
Uczniowie swobodnie wypowiadają się na temat atrakcyjności mijających zajęć oraz oceniają swój w nich udział.
Załącznik nr 1.
Opowiadanie o pochodzeniu andrzejkowego wieczoru.
W zamierzchłych czasach ludzie wierzyli nie w jednego, a w wielu bogów. Potem, nawet w czasach, kiedy Polska była już ochrzczona i Polacy czcili jednego Boga, ludzie nadal wierzyli, ze oprócz niego istnieją inne, różne od ludzi, niezwykłe stworzenia. Wierzono , że w jeziorach i rzekach mieszkają wodne panny- rusałki, że w stawach mieszkają wodniki i utopce , że świat roi się od stworzeń obdarzonych czarodziejskimi mocami. Ludzie najczęściej bali się ich. Od dawien dawna próbowali wkupić się w ich łaski, a przede wszystkim -poznać przyszłość, żeby móc się ustrzec przed nieszczęściami i żyć spokojnie .Z takich właśnie starodawnych tradycji wywodzi się wieczór andrzejkowy. Najpierw to tylko panny spotykały się 30 listopada i wtedy wróżyły sobie przyszłość. Kawalerowie mieli własny wieczór-25 listopada obchodzili Katarzynki.Wtedy to wróżyli i bawili się w ściśle męskim gronie .Dopiero od stosunkowo niedawna połączono oba te wieczory i teraz już i kawalerowie, i panny wróżą i bawią się razem 30 listopada.
Załącznik nr 2- wróżby .
HOROSKOP -Najbardziej chyba powszechny sposób poznawania przyszłości i cech człowieka, znany od dawien dawna. Wróżba polega na zapoznaniu się ze znaczeniem danego znaku zodiaku. Wystarczy wiedzieć, spod jakiego dana osoba jest znaku zodiaku i…już wiemy wszystko.. W dawnych czasach ludzie przywiązywali olbrzymią rolę do położenia i układu gwiazd na niebie; władcy i ludzie bogaci zatrudniali astrologów, którzy specjalnie dla nich budowali horoskopy ..Bywało, że królowie rozpoczynali wojny dlatego, że ich astrolog uznał to za potrzebne i dobre..
CO ZNACZY TWOJE IMIĘ- W „Księdze Imion” każde imię ma swoje pochodzenie , każdemu też przypisane są pewne cechy. Wystarczy poszukać danego imienia w „Księdze” aby dowiedzieć się, jakim człowiekiem jest jego posiadacz naprawdę..
SERDUSZKA - Do wróżby potrzebne są 2 duże serca z czerwonego kartonu. Na jednym z nich znajdują się wyłącznie żeńskie, na drugim tylko męskie imiona. Osoba, która chce poznać imię swojego przyszłego ukochanego musi przekłuć igłą serce z imionami płci przeciwnej. Serca przekłuwamy po stronie czystej, nie widząc imion.
KUBECZKI - Na stoliku stoją kubki , pod każdym z nich leży przedmiot: różaniec, koronka, moneta, chleb, obrączka ślubna, klucz, cukierek, papier, Wylosowane przedmioty oznaczają: różaniec-życie zakonne, koronka -staropanieństwo, moneta- bogactwo, obrączka-wczesne zamążpójście, cukierek-dużo radości i słodkie życie, chleb-dobrobyt ,papier-karierę naukową, klucz- tajemnicze wydarzenia w najbliższym czasie.
WRÓŻBA KWIATOWA - Należy przygotować kolorowe zdjęcia kwiatów(tulipan, stokrotka, róża, fiołek , irys, goździk, frezja, bratek ,konwalia, itd. .). Każdy kwiat ma określoną symbolikę, którą odczytujemy po jego wylosowaniu. Osoba, która dany kwiat wybrała, ma takie same cechy charakterystyczne, jak wybrany przez siebie kwiatek.
Wróżba kwiatowa
.*Stokrotka- jesteś osobą nieśmiałą, nie lubisz być w centrum uwagi .Zachwycasz swoja skromnością i naturalnością.
*Tulipan- podobnie jak ten wiosenny kwiat zwracasz uwagę otoczenia barwami :lubisz żywe, mocne kolory .Jesteś energiczna i żywiołowa.
*Irys-jesteś osobą wyrafinowaną w swoich gustach :lubisz wyszukane potrawy, starannie dobierasz sobie przyjaciół. Trudno nawiązujesz przyjaźnie.
* Konwalia-niby niepozorna, ale zawsze skupiasz na sobie uwagę otoczenia swoją żywotnością i radosnym usposobieniem. Potrafisz rozweselić każdego ponuraka.
*Róża -lubisz być w centrum zainteresowania, potrzebujesz uwagi i aprobaty otoczenia jak kwiat wody. Jesteś łagodna, ale w razie potrzeby potrafisz też „ukłuć”.
*Bratek -jesteś osobą skromną , łagodną, cierpliwą. Wszyscy wiedzą, że w razie potrzeby można na ciebie liczyć.
*Goździk-nie lubisz się wyróżniać z tłumu, uważasz, że nie ma w tobie nic szczególnego. Niesłusznie-Twoi przyjaciele bardzo cię cenią.
*Frezja- roztaczasz wokół siebie niezwykły czar, ludzie lubią przebywać w Twoim towarzystwie. Każdemu potrafisz doradzić , nikogo nie zostawisz w potrzebie .Dobrze jest być twoim przyjacielem!
WRÓŻBA Z BUTELKĄ- uczestnicy zabawy powinni usiąść w kole. Na jego obwodzie układa się poskładane karteczki z wróżbami na najbliższy rok. W środku leży butelka. Uczestnik wprawia w ruch butelkę. Karteczka , która wskaże szyjka zatrzymanej butelki informuje, co przydarzy się nam w ciągu najbliższego roku. Karteczki zawierają informacje typu :”Wyjedziesz w dalekie kraje:”, „Będziesz mieć mnóstwo nauki w szkole”, „Czeka Cię wielka niespodzianka”, ”Będziesz mieć powodzenie w sprawach sercowych”, „Czeka Cię wizyta kogoś, kogo bardzo lubisz”,” Spotka Cię zawód w miłości” .. itd .
Załącznik nr 3.
Strategia „Prawda czy fałsz”
Tekst bazowy.
Tradycja wieczoru andrzejkowego sięga czasów, kiedy Polska była jeszcze krajem pogańskim. Najpierw to tylko panny spotykały się 30 listopada i wtedy wróżyły sobie przyszłość. Kawalerowie mieli własny wieczór- 25 listopada obchodzili Katarzynki .Wtedy to wróżyli i bawili się w ściśle męskim gronie .Dopiero od stosunkowo niedawna połączono oba te wieczory i teraz już i kawalerowie, i panny wróżą i bawią się razem 30 listopada. Najbardziej znane wróżby to lanie wosku i wróżenie z jego cienia oraz magiczne kubki( w tej wróżbie odkrycie obrączki wróży szybkie zamążpójście a monety-bogactwo.) Wszyscy już wiemy, że wróżby andrzejkowe należy traktować jako zabawę . Wieczór ten jest pełen radości, śmiechu i tańca.
|
PRAWDA |
FAŁSZ |
„Andrzejki `' obchodzimy w połowie listopada. |
B |
A |
Obchodzą je tylko panny. |
M |
N |
Odpowiednik wieczoru andrzejkowego dla kawalerów nazywał się „Katarzynki”. |
D |
P |
„Andrzejki `' są wieczorem pełnym powagi i zadumy. |
L |
R |
We wróżbie z czarodziejskimi kubkami odkrycie monety chodzi o to, kto pierwszy wyjdzie za mąż. |
S |
Z |
Andrzejkowe wróżby pochodzą z czasów pogańskich. |
E |
T |
Wszystkie wróżby „Andrzejkowe” należy traktować bardzo serio. |
W |
J |
Jedna z najpopularniejszych wróżb andrzejkowych jest lanie wosku i wróżenie z jego cienia. |
K |
O |
Zabawa i tańce najczęściej nie towarzyszą wieczorowi andrzejkowemu. |
M |
I |
Załącznik nr 4.
Gra dydaktyczna
Wróżby do gry dydaktycznej:
6- wróżba kwiatowa;
7-horoskop;
8-mowa imion;
9-wróżba z butelką;
36-czarodziejskie kubeczki;
48-wróżba z butami;
54-wróżba z serduszkami;
81-lanie wosku.
59
58
57
56
55
54
36:9
52
51
50
49
48
47
48:8
45
44
43
42
41
40
META
4x9
38
37
36
35
9x9
42:6
32
31
30
29
28
27
8x6
25
24
23
22
21
63:7
19
18
17
16
9x6
14
13
12
11
10
56:7
8
7
6
5
4
3
2
1
START