SCENARIUSZ ZAJĘĆ ZINTEGROWANYCH W KLASIE PIERWSZEJ
TEMAT OŚRODKA TYGODNIOWEGO:Kto gdzie pracuje?
CELE OGÓLNE: Zapoznanie z nazwami zawodów ludzi i wykonywaną przez nich pracą.
Budzenie szacunku dla ludzkiej pracy.
TEMATY OŚRODKÓW DZIENNYCH:
Praca mojego taty.
Zanim wyjdę do szkoły.
Sekrety telewizji.
Co potrafi moja mama?
Ja też pracuję.
Opracowanie : Ewa Burdan i Katarzyna Bryłowska
DZIEŃ 2
Temat dnia: Zanim wyjdę do szkoły
Cele ogólne:
Nauka pisania dwuznaku ,,dz”.
Respektowanie umów i zwyczajów ustalonych w rodzinie.
Cele szczegółowe.
Uczeń:
- rozpoznaje i pisze dwuznak ,,dz”,
wskazuje sylaby, samogłoski , spółgłoski w wyrazach,
potrafi wypowiadać się na podany temat,
opowiada treść obrazków,
potrafi ułożyć dialog z rozsypanki zdaniowej,
czyta z podziałem na role,
tworzy zbiory wg podanego warunku,
potrafi dokonać pomiaru dowolną miarką,
potrafi poruszać się zgodnie z akompaniamentem,
próbuje grać na melodycznym instrumencie perkusyjnym ( dzwonki )
wie, jak tworzyć kompozycję rytmiczną w układzie pasowym,
łączy elementy papierowe za pomocą taśmy w przestrzenną formę użytkową ,
zgodnie i efektywnie współpracuje w zespole.
OGNIWA ZAJĘĆ I EDUKACJE |
KLUCZOWE KOMPETENCJE |
SYTUACJE DYDAKTYCZNE |
ŚRODKI DYDAKTYCZNE |
METODY |
Część wstępna E- społeczna / ruchowa
E - polonistyczna
E- ruchowa
E- matematyczna
CZĘŚĆ GŁOWNA E- polonistyczno/ środowiskowa
E- muzyczna/ polonistyczna
|
Nawiązywanie i podtrzymywanie więzi koleżeńskich.
Kształtowanie umiejętności tworzenia zbiorów
Kształtowanie umiejętności posługiwania się językiem ojczystym w zakresie mówienia.
Percepcja elementów akustyki środowiska człowieka |
przygotowują się do wyjścia. Zajrzyjmy do chatki. Zobaczymy co robi Laluś przed wyjściem do szkoły.
6. Wysłuchanie z kasety magnetofonowej efektów dźwiękowych ( dzwonek : do drzwi, telefon,dzwon kościelny, budzik). Po każdej prezentacji dzieci odgadują źródło dźwięku i podnoszą odpowiednią ilustrację. Nadają wspólną nazwę wysłuchanym efektom: dzwonek. 7.Wyodrębnienie wyrazu podstawowego.
|
Metalowy dzwonek
Ilustracje Załącznik - 1
Zestaw ilustracji dla każdego ucznia. Załącznik - 2
,,Mój pierwszy elementarz”
I. Tarkowska str.61
Ilustracje dla każdego ucznia. Załącznik -3 (ilust.: dzwonek do drzwi, telefon, dzwon kościelny, budzik, dzwonek ręczny) |
E- zabawa przeżywanie
A- opowiadanie n-la, pokaz
E- ekspresja ruchowa
P - problemowa. O- działanie
A- pokaz, rozmowa kierowana.
P- problem |
E- polonistyczna
E- muzyczno- ruchowa
E- polonistyczna
|
Zdobywanie wiadomości i umiejętności w zakresie pisania i czytania
Język muzyki inspiracją do różnych rodzajów aktywności.
Kształtowanie umiejętności posługiwania się językiem ojczystym w zakresie czytania. |
Wyodrębnienie wyrazu podstawowego ,, dzwonek”, wprowadzenie dwuznaku ,, dz”.
|
Ilustracja dzwonka, Nakrywki do budowania modelu wyrazu, wzór drukowany litery dz, Ruchomy alfabet dla każdego ucznia
Janczary, kołatki
Kartoniki z sylabami
|
O- ćwiczenia, P- problemowa
E- zabawa,ekspresja, O- działanie
O- działanie |
E- polonistyczna
Przerwa śródlekcyjna
E- ruchowa
E- matematyczna |
Kształtowanie umiejętności posługiwania się językiem ojczystym w zakresie pisania. Zdobywanie nowych umiejętności.
Kształtowanie więzi koleżeńskich.
Kształtowanie umiejętności dokonywania pomiarów. |
10. Nauka pisania dwuznaku,, dz”. Ćwiczenia w pisaniu. Nauczyciel pisze na tablicy wzór litery pisanej, omawia sposób kreślenia , wyjaśnia sposób łączenia liter. Ćwiczenia przygotowujące do pisania: a),, pisanie” nowej litery palcem w powietrzu,
Ćwiczenia w pisaniu w dużej i małej liniaturze. Ciche czytanie zdań w zeszycie ćwiczeń. Dobieranie zdania do osoby. Pisanie zdań Sprawdzenie - głośne czytanie z podziałem na role.
11. Zabawa ruchowa ,, Smerfy i Gargamel”. Na korytarzu dzieci naśladują zbieranie jagód , poruszają się szybko i cicho, aby nie zbudzić czarownika . Wybrane dziecko - Gargamel znienacka budzi się i wyłapuje Smerfy. Złapane dziecko staje się pomocnikiem czarodzieja. Zabawę powtarzamy kilka razy.
Dzieci otrzymują wstążkę i różne miarki ( sznurek, patyczek, kredka...) Każdy zespół ma zmierzyć wstążkę wybraną miarką . Dzieci podają wyniki.
|
Zeszyt ćwiczeń - 2 Str.18
Wstążki takiej samej długości i miarki dla zespołów 2- osobowych. |
A- pokaz
O - działanie
E- ekspresja O- działanie
P- problem O- działanie |
E- matematyczna
E- muzyczna
E- muzyczno- ruchowa
E- plastyczno/ techniczna
E- plastyczno/ techniczna
E- techniczna/ matematyczna
CZĘŚĆ KOŃCOWA |
Nabywanie wiedzy i umiejętności.
Budowanie więzi międzyludzkich.
Wykorzystywanie języka do opisywania rzeczywistości.
Projektowanie działań. Rozwiązywanie problemów w sposób twórczy.
Prezentowanie swojego zdania. |
Porównajcie długość wstążek. / taka sama/ Każdy zespół otrzymuje pasek papieru o takiej samej długości. Ponownie mierzą, podają i porównują wyniki.
Nauka gry na dzwonkach.
- Co ostrzega wioskę Smerfów przed niebezpieczeństwem? - Obejrzyjcie dzwonki .Czym się różnią ? - Co mają podobnego ? Z czego są wykonane ? - W środku znajduje się serce dzwonu, popatrzcie jak jest zamocowane. Dlaczego serce jest doczepione w środku ? Posłuchajcie jak grają.
14. Przygotowanie materiałów. Podanie zadania Pokaz modelu i papierowych pierścieni . Zespoły dwuosobowe zaprojektują i wykonają z gazet zaczarowany dzwonek. - Możecie w dowolny sposób miąć, gnieść i zwijać gazety, łączyć je za pomocą taśmy i sznurka .Na końcu zaczepimy serce dzwonu i ozdobimy kolorowym szlaczkiem.
15. Praca twórcza . Nauczyciel pomaga i doradza uczniom, jak łączyć poszczególne pierścienie papierowe. Pokaz sposobu zaczepienia serca dzwonu.
Ozdabianie dzwonka kolorowymi elementami wyciętymi z papieru kolorowego- tworzenie kompozycji rytmicznej w układzie pasowym.
16. Sprzątanie stanowiska pracy.
17.Podsumowanie dnia w kręgu. Wystawka prac, omawianie trudności z jakimi spotkały się dzieci w trakcie pracy. Ustalenie odpowiedzi na pytania : - Czego dzieci się na zajęciach nauczyły? - Jaką nową literę poznały? - Jak należy zachowywać się rano przed wyjściem do szkoły ? - Na jakim instrumencie dzieci uczyły się grać ? - Dlaczego nasz dzwon jest zaczarowany ?
18. Podanie pracy domowej : Wytnij z karty pracy zdania i ułóż we właściwej kolejności , aby powstała rozmowa Eli i mamy. Zaproś do czytania z podziałem na role swoją mamę. |
Paski papieru
Metalofon dla każdego ucznia
Metalofon
Różne dzwonki : metalowy, szklany, gliniany, słomiany ... .
Papierowy model dzwonka do demonstracji.
Gazety, taśma klejąca, sznurek, papier kolorowy, nożyce , drut miękki .
Pasek- papierowa miarka.
Prace uczniów
Karta pracy domowej
|
O- działanie P- problem
E- ekspresja muzyczna O- działanie
E- zabawa ekspresja
pogadanka
A - pokaz .
O- działanie, P- projektowanie
A- objaśnienia |
Karta pracy domowej
Zadanie: Wytnij z karty pracy zdania i ułóż we właściwej kolejności , aby powstała rozmowa Eli i mamy. Zaproś do czytania z podziałem na role swoją mamę.
- Elu , prędzej ! |
- Do widzenia mamo ! |
- Elu ! Wstawaj ! Czas do szkoły ! |
- Mamo, pyszne jedzenie ! |
- Bardzo proszę ! Jeszcze minutę poleżę . |
- Elu ! Zjedz mleko z płatkami i spakuj kanapki. |
- Mamo, już się umyłam i ubrałam. |
- Uważaj na ulicy i powodzenia w szkole. |
8