zajęcia adaptacyjne, przedszkole


PROPOZYCJE SCENARIUSZY ZAJĘĆ ADAPTACYJNYCH

SCENARIUSZ 1

TEMAT: Poznajmy się.

Cele;

- poznanie sali, łazienki i szatni młodszej grupy

- poznanie imion dzieci i rodziców podczas wspólnych zabaw,

- wzbudzenie zaufania do nauczycieli,

- zapewnienie bezpieczeństwa podczas pobytu w przedszkolu,

- wprowadzenie miłej i przyjaznej atmosfery,

- zachęcanie do wspólnej zabawy,

- poznanie różnych zabaw i piosenek przedszkolnych.

Przebieg spotkania:

1. Przywitanie rodziców i dzieci, wręczenie im wyciętych z folii samoprzylepnej naklejek - rodzic pisze na nich imię dziecka

( przygotowane mazaki ).

Dowolne zabawy dzieci w sali - 10 - 15 min.

2. Powitanie dzieci:

- Witam wszystkich, którzy dzisiaj chętnie przyszli do przedszkola

( n-cielka macha do dzieci ręką, a dzieci jej odpowiadają ).

- Witam tych, którzy trochę nie chcieli przyjść do przedszkola.

- Witam wszystkich, którzy mają dobry humor.

- Witam wszystkich, którzy mają trochę zły humor.

- Witam wszystkich, którzy chcą się z nami bawić.

3. Nauczyciel śpiewa piosenkę ,, Kolorową piłkę mam''.

Kolorową piłkę mam,

dobrym dzieciom piłkę dam,

skacze piłka tap, tap, tap

tu ją złap, tam ją złap.

Po piosence n-ciel pokazuje 2 piłki małą i dużą, pyta dzieci jaka to piłka, po odpwiedzi dzieci skaczą jak małe piłeczki, potem skaczą jak duże piłki. ( zabawę powtórzyć kilka razy ).

4. Zabawa integracyjna ,, Piłka przyjaźni''.

Rodzice wraz z dziećmi siedzą na podłodze ( rodzic za dzieckiem ).

N-cielka mówi swoje imię i rzuca piłkę do dziecka, np. jestem Wiesia i lubię lody…Para, która złapie piłkę odrzuca innemu dziecku i przedstawia się mówiąc co lubi dziecko. Zabawa trwa do momentu prezentacji wszystkich uczestników.

5. Zabawa z wierszem ,, Paluszki'' z jednoczesnym wykonywaniem odpowiednich ruchów.

Bawiły, bawiły się dzieci paluszkami,

jak pierwszy nie może to drugi mu pomoże,

bawiły, bawiły się dzieci paluszkami,

jak drugi nie może, to trzeci mu pomoże,

bawiły, bawiły się dzieci paluszkami,

jak trzeci nie może to czwarty mu pomoże,

bawiły, bawiły się dzieci paluszkami,

jak czwarty nie może to piąty mu pomoże,

bawiły, bawiły się dzieci paluszkami,

jak piąty nie może to piąstka mu pomoże.

6. Zabawa ze śpiewem z pokazywaniem - ,, W leśniczówce za lasem''.

W leśniczówce za lasem spoglądając przez okno,

szmer usłyszał leśniczy, zajączek stuka w drzwi,

o, o pomóż mi bo mnie inny leśniczy - pif, paf,

chodź zajączku tu do mnie ja ciebie ja ciebie obronię.

7. Zabawa orientacyjno - porządkowa ,, Słońce świeci - deszcz pada''. p. tamburino lub pianino.

Dzieci maszerują ( podskakują, biegają ) zgodnie ze słyszanym rytmem wystukiwanym na tamburinie ( wtedy świeci słońce ), a gdy n-cielka mówi deszcz pada wtedy dzieci biegną do rodzica aby się schronić przed deszczem ( rodzic jest ,, parasolem'' ).

8. Zabawy w kole np. ,, Balonik'', ,, Karuzela''.

9. Słuchanie przez dzieci piosenki ,, Jestem sobie przedszkolaczek'' ( nagranie na płycie SD - 3 - 4 latki ).

( dzieci w tym czasie siedzą na dywanie, a na słowa ,, na bębenku marsza gram - ram tam tam, ram tam tam - stukają dłońmi o podłogę)

10. Pożegnanie dzieci śpiewem.

Do widzenia, do widzenia

Do miłego zobaczenia ( n-cielka macha do dzieci ręką, a dzieci i rodzice odmachują ).

11. Zaproponowanie rodzicom i dzieciom zabawy na placu przedszkolnym.

SCENARIUSZ 2

TEMAT: Moja buzia chce się bawić.

Cele:

- przypomnienie imion podczas wspólnego śpiewu oraz w zabawie

,, Piłka przyjaźni'',

- omówienie zasad korzystania z urządzeń sanitarnych,

- eliminowanie napięć poprzez zabawy relaksacyjne,

- nawiązanie komunikacji niewerbalnej.

- zachęcanie do wspólnej zabawy.

Przebieg spotkania:

Rodzice na nalepkach wpisują imię dziecka.

  1. Piosenka na powitanie:

Wszyscy są, witam was

Zaczynamy już czas

Jestem ja, jesteś ty

Raz, dwa, trzy ( klaszczemy w ręce )

  1. Zabawa integracyjna ,, Piłka przyjaźni''. ( opis zabawy w scenariuszu 1 ).

  2. Słuchanie opowiadania ,, Przygody Języczka Wędrowniczka'' połączone z ćwiczeniami narządów artykulacyjnych.

-Zapowiedź n-cielki

W kółeczku razem siadamy

zabawę zaczynamy

będziemy buzię ćwiczyli,

żebyśmy ładnie mówili.

Opowiem wam o przygodach Języczka Wędrowniczka ( jedna

n-cielka opowiada, a druga pokazuje )

,, W małym domku mieszkał sobie Języczek Wędrowniczek

( otwieranie ust, wysuwanie i chowanie języka ).Kiedy tylko się obudził, rozpoczynał swoje ulubione wędrówki. Wchodził po schodach ( przesuwanie języka po górnych zębach ) na piętro swojego małego domku, zaglądał tu i tam ( przesuwanie języka po górnej wardze, od prawego do lewego kącika ). Wyglądał przez uchylone okno ( wysuwanie języka w kierunku nosa ) i oglądał małego kucyka biegającego po łące ( kląskanie językiem ). Potem schodził schodami w dół ( przesuwanie języka po dolnych zębach ). Zaglądał do kuchni ( wypychanie językiem prawego policzka ), a potem do pokoju ( wypychanie językiem lewego policzka ). Otwierał drzwi wejściowe i spoglądał na rosnące kwiaty

( wykładanie języka na brodę ). A kiedy już się bardzo zmęczył, zamykał drzwi ( zaciskanie warg ) i odpoczywał w swoim małym, przytulnym domku.

-Poślijcie mu całusa na dobranoc ( składanie warg do pocałunku i cmokanie ).

  1. Ćwiczenia oddechowe :

- zdmuchiwanie z rąk rodzica kulki waty,

- potem rodzic zdmuchuje z rąk dziecka kulkę waty ( zabawę powtórzyć kilka razy ).

  1. Zabawa ,, Co mówi moja twarz''.

Rozpoznawanie na ilustracjach min - mina smutna, mina wesoła, groźna, zmartwiona ( po rozpoznaniu jaka to mina dzieci próbują zrobić taką samą ).

  1. Zabawa relaksacyjna - masażyk ,, Deszczyk''. ( jedna n-cielka mówi wiersz, a druga demonstruje czynności ).

Dziecko siedzi przed rodzicem i rodzic rysuje mu na plecach.

*Tędy płynie rzeczka ( rysujemy na plecach wijącą się rzeczkę )

* idzie pani na szpileczkach ( stukamy palcami po plecach )

* tu przebiegły konie ( stukami wszystkimi palcami na zmianę )

* tędy przeszły słonie ( stukamy pięściami )

* a tu idzie szczypaweczka ( lekko szczypiemy po plecach )

* zaświeciły dwa słoneczka ( rysujemy dwa słoneczka )

* spadł drobniutki deszczyk ( delikatne stukanie palcami )

* czy przeszedł cię dreszczyk ( łaskoczemy dziecko )

  1. Śpiewanie piosenki ,, Jestem sobie przedszkolaczek'' ( opis w scen 1 ).

  2. Pożegnanie dzieci śpiewem

-,, Do widzenia, do widzenia,

do miłego zobaczenia `'.

  1. Zabawy na placu przedszkolnym - zabawa z chustą animacyjną.

SCENARIUSZ 3

TEMAT: Co potrafią moje rączki

Cele:

- pobudzenie wyobraźni i inwencji dziecka,

- próby samodzielnego rysowania,

- próby przeliczania swoich palców,

- poznawanie nowych zabaw i wyliczanek.

Przebieg spotkania:

Rodzic wpisuje na nalepce imię dziecka.

  1. Powitanie:

  2. ,, Kłębek przyjaźni''- zabawa integracyjna.

  3. Taniec z rodzicem ,, Podajmy sobie ręce''.

Podajmy sobie ręce i zróbmy kółka dwa,

I uszko do uszka więc bawmy się,

I brzuszek do brzuszka więc bawmy się,

I tak do białego dnia zabawa nic nie kosztuje,

masz dłonie dwie, więc klaśnij

w nie - zabawa niechaj trwa.

5. Zabawa ,, Do czego potrzebne są palce rąk''.

Dzieci siadają na podłodze i wyciągają dłonie do przodu. Następnie poruszają tak palcami dłoni, na słowa które wypowiada nauczyciel.

- na dół,

- w jedną stronę,

- w drugą stronę.

I popatrzcie to jest pan kciuk, pan kciuk poszedł spać, może go obudzimy abyśmy mogli się dalej bawić paluszkami.

  1. Zabawa ,, Stu puk czy jest pan kciuk''. ( kciuk schowany w dłoni najpierw w prawej potem w lewej).

Stu puk czy jest pan kciuk - ciii pan kciuk śpi ( stukamy palcem w zamkniętą dłoń i mówimy szeptem).- powtarzamy tak 3 razy

Stuk puk czy jest pan kciuk - pan kciuk spał ale wstał.

( otwieramy dłoń i pokazujemy kciuka ).

  1. Rysowane wierszyki ,, Jeżyk'', ,, Kurczaczek'', ,, Słoneczko dla kolegi'', wg. E. M. Skorek z książki ,, Rysowane wierszyki''.

p. kartki, kredki.

,, Jeż'' ( jedna n-cielka mówi, a druga rysuje na kartce, rodzic rysuje razem z dzieckiem trzymając rękę dziecka w swojej, potem jest wodzenie palcem po narysowanym zwierzaku przy drugim mówieniu wiersza ).

Dla każdego, kto chce zwierza,

narysuje dzisiaj jeża,

najpierw kreskę i półkole,

w środku kolec, kolec, kolec,

kolec, kolec, kolec,

potem oko, no i nos,

w sali mamy jeży stos.

,, Kurczątko''

Kurczątko z jajka się wykluło,

główkę najpierw wychyliło,

na dwie nóżki wyskoczyło,

czarne oczko otworzyło,

dziobek mały wychyliło,

że jest głodne zakwiliło.

,, Słoneczko dla kolegi `'.

Najpierw jedno duże koło,

Potem kreski rób dokoła,

Kreska duża potem mała

I promyków masa cała.

Jeszcze buzia uśmiechnięta

I śmiejące się oczęta.

  1. Zabawa w liczenie ,, Jest w lesie chateńka''.

( Naśladowanie czynności nauczyciela w trakcie mówienia wierszyka).

Jest w lesie chateńka,

a przy niej sarenka

i zając jest szary i drugi do pary,

sosna jak wielkolud,

maleńki krasnolud pod grzybkiem się schował,

Zwierzęta rachował:

- ten gruby to dziadziuś,

- a przy nim babunia,

- ten duży to tatuś,

- a przy nim mamusia,

- a to jest dziecinka mała,

- a to moja rączka cała.

  1. Utrwalenie piosenki ,, Przedszkolaczek'' - dzieci i rodzice maszerują po kole, na słowa - ram, tam tam, zatrzymują się i klaszczą w ręce.

  2. Pożegnanie dzieci piosenką ,, Do widzenia, do widzenia `' ( jak w scen. 2 )

11. Zabawy na placu przedszkolnym.

SCENARIUSZ 4

TEMAT: Co potrafią moje nóżki.

Cele:

- uczenie poprzez zabawę komunikacji, okazywania pozytywnych uczuć, odreagowywania negatywnych przeżyć, osiągania stanu relaksu przez zabawę,

- pogłębienie więzi uczuciowej z rodzicami,

- poznanie nowych zabaw relaksacyjnych, zabaw ze śpiewem,

- utrwalenie poznanej piosenki.

Przebieg spotkania:

Rodzice na nalepkach wpisują imię dziecka.

  1. Powitanie rodziców i dzieci.

- Witaj Zosiu, witaj Zosiu ( imię poszczególnych dzieci ),

- jak się masz, jak się masz,

- wszyscy cię kochamy,

- wszyscy cię kochamy,

- bądź wśród nas, bądź wśród nas.

  1. Rymowanka M. Bogdanowicz ,, Prawa - lewa'', a do niej zabawa relaksacyjna

( rodzic masuje nogi i palce odpowiednio do wypowiadanych słów ).

- Posmaruje prawą nogę, żeby poszła w długą drogę. Nakremuję lewą nogę, bo na jednej iść nie mogę. Twoją małą prawą nóżkę wnet położę na poduszkę. A dla twojej lewej nóżki mam masażyk na paluszki. Posmaruję ci paluszki u twej małej lewej nóżki.

  1. Zabawa ruchowa ,, Rowerek''.

Dziecko leży na dywanie i robi rowerek ( lub rodzic pomaga swemu dziecku robić rowerek ), rowerek jedzie do słów wypowiadanych przez n-cielkę - raz szybko( jedzie z górki ), raz wolno ( jedzie po górkę ).

  1. Zabawa ruchowa ,, Spacer z mamą `'.

Rodzic stawia stopy dziecka na swoje i tak razem spacerują po sali.

  1. Obrysowywanie stóp dziecka przez rodzica ( opiekuna ), potem dziecko obrysowuje stopy rodzica z jego pomocą.

p. szary papier.

  1. Zabawa ze śpiewem ,, Pingwin''.

- O jak przyjemnie

i jak wesoło w pingwina bawić się, się, się,

raz nóżka lewa, raz nóżka prawa,

do przodu do tyłu i obróć się.

  1. Zabawa ze śpiewem i z pokazywaniem na utrwalenie poszczególnych części ciała ,, Moje rączki klaskają''.

Moje rączki klaskają,

Moje nóżki tupają,

Paluszek wskazuje jak mój sąsiad tańcuje,

Paluszek wskazuje jak mój sąsiad tańcuje.

  1. Utrwalenie I zwrotki piosenki ,, Przedszkolaczek''. ( w ref. każde dziecko gra na bębenku ).

  2. Zabawy na placu z chustą animacyjną.

Spotkania adaptacyjne

grupy 3-latków

27 - 31 sierpnia 2007

PLAN SPOTKAŃ ADAPTACYJNYCH DLA DZIECI I RODZICÓW 27-31.08.2007

Cele ogólne:

►Ułatwienie nowoprzyjętym do przedszkola dzieciom startu przedszkolnego,

►Aktywny udział rodziców w życiu przedszkola.

Cele szczegółowe:

Dziecko:

- poznaje swoją salę, panie i kolegów,

- aktywnie uczestniczy w zabawach zorganizowanych,

- przełamuje strach przed nowym i nieznanym otoczeniem.

☼ DZIEŃ I - 27.08.2007, poniedziałek, godz. 9.00 - 11.00.

Zabawy wspólne z rodzicami.

Czas się poznać moi mili, po to żeśmy tu przybyli!

Przebieg dnia:

1. Powitanie.

2. Zapoznanie z kącikami w sali, wspólne zabawy.

3. Zabawa integrująca: „Gadająca piłka”.

4. Zabawa integrująca: „Cześć”.

5. Zabawa ruchowa : „ Lustro”.

6. Zabawa ruchowa: „Słonko świeci deszczyk pada”.

7. Przytulanki, kołysanki - zabawy wg V. Sherborne.

8. Zabawa plastyczna - „Narysuj mnie mamo”.

9. Tworzymy obraz naszej grupy przypinając obrazki na tablicy.

10. Pożegnanie utrwalające imiona.

☼ DZIEŃ II - 28.08.2007, wtorek, godz. 9.00 - 11.00.

Początkowo zabawy wspólne z rodzicami, potem dzieci pozostają w sali a

rodzice udają się na spotkanie z logopedą.Bez rodziców nie jest źle, sami też bawimy się!

Przebieg dnia:

1. Powitanie.

2. Zapoznanie z kącikami w sali, wspólne zabawy.

3. Zabawa integracyjna: „Podaj swoje imię…”

4. Zabawa integracyjna przy piosence: „Podajmy sobie ręce”.

5. Zabawa ruchowa „Samochody”.

6. Zabawa : „Zanieś krążek”.

7. Spotkanie rodziców z logopedą.

8. Swobodne kontakty nauczycielek z dziećmi podczas zabaw dowolnych.

9. Wspólne pożegnanie w kole.

☼ DZIEŃ III - 29.08.2007, środa, godz. 9.00- 13.00.

Dzieci zostają same w przedszkolu. O godzinie 12.00 jedzą obiad, rodzice

odbierają dzieci o godzinie 13.00.

Moi mili, wszyscy wiecie, że chwile spędzone w przedszkolu najlepsze są na świecie!

Przebieg dnia:

1. Zabawy dowolne w kącikach zainteresowań.

2. Powitanie : „Witam wszystkich którzy…”

3. Zabawa dramowa: „ Co będziemy robić w przedszkolu?”

4. Zabawa z wierszem M. Bogdanowicz: „ Idzie pani”.

5. Zabawa ruchowa : „Moja Julianko”.

6. Zabawa przy piosence: „Mam chusteczkę haftowaną”.

7. Taniec : „Jawor, jawor”.

8. Zabawy dowolne.

9. Kolorowanie ilustracji - Zajęcia w przedszkolu?

☼ DZIEŃ IV - 30.08.2007, czwartek, godz. 8.00 -15.00.

Dzieci zostają same w przedszkolu. O godzinie 8.30 śniadanie, 12.00 - obiad,

12.30 do 14.00 - leżakowanie (na kocykach bez rozbierania w piżamki), 14.30 -

podwieczorek.

Bawić się, śpiewać i rysować, nie grymasić, uśmiech trzymać -

bardzo lubimy w przedszkolu bywać!

Przebieg dnia:

1. Zabawy dowolne w kącikach zainteresowań.

2. Powitanie: „Witają się rączki…”

3. Pląs: „Kotek”.

4. Utrwalenie zabaw z dnia poprzedniego.

5. Taniec: „Dwóm tańczyć się zachciało”.

6. Opowieść ruchowa: „Idziemy na spacer”.

7. Zabawy plastyczne z wykorzystaniem gazet.

8. Zabawy dowolne.☼ DZIEŃ V- 31.08.2007, piątek, godz. 9.00 - 11.00.

Pobyt dzieci w przedszkolu z rodzicami.

Za ten czas spędzony razem czeka nas nagroda wielka,

ale znowu się spotkamy i będziemy już prawdziwymi przedszkolakami.

Plan dnia:

1. Zabawy dowolne.

2. Powitanie w kole.

3. Zabawa z wierszem: „Idzie pani” M . Bogdanowicz.

4. Zabawa: „Balonik”.

5. Zabawa: „Kółko graniaste”.

6. Zabawa z piosenką: „Tu paluszek”.

7. Masaż : „Uśmiechnięte buzie”.

8. Wręczenie dyplomów za udział w spotkaniach adaptacyjnych.

9. Słodki poczęstunek dla dzieci i rodziców.

9. Ankieta do wypełnienia przez rodziców.

Nauczycielki grupy 3-latków „Listeczki”:

☺Milena Bąkowska - Grześkowiak

☺ Magdalena Kunda- Starzecka

Koszt Spotkań adaptacyjnych: 25,00 zł. od dziecka.

Scenariusz spotkań:

☼ DZIEŃ I - 27.08.2007, poniedziałek, godz. 9.00 - 11.00.

Zabawy wspólne z rodzicami.

Czas się poznać moi mili, po to żeśmy tu przybyli!

Pomoce: identyfikatory - pomarańczowe listeczka, piłka, nagrania, kartki papieru , kredki.

Przebieg dnia:

1. Powitanie. Bezpośrednio przy wejściu nauczycielka wręcz rodzicom i

dzieciom wizytówki z imieniem i wita się indywidualnie.

2. Zapoznanie z kącikami w sali, wspólne zabawy dzieci z rodzicami

(około20 min).

3. Zabawa integrująca: „Gadająca piłka”. Ustawienie w kole, na przemian

dziecko i rodzic. Otrzymujące piłkę dziecko mówi swoje imię a rodzic

swoje imię i to co jego dziecko lubi najbardziej.

4. Zabawa integrująca: „Cześć”. Witamy się z osobami stojącymi najbliżej,

podając rękę i mówiąc swoje imię.5. Zabawa ruchowa : „ Lustro”. Dorosły pokazuje różne dziwne miny i ruchy

a dziecko go naśladuje. Po chwili zmiana ról.

6. Zabawa orientacyjno - porządkowa: „Słonko świeci deszczyk pada”. Na

hasło „słonko” wszyscy spacerują i kłaniają się innym mówiąc „dzień

dobry”. Na hasło „deszczyk” dziecko biegnie do swojego rodzica i chroni

się pod parasolem, który robi rodzic.

7. Przytulanki, kołysanki - zabawy wg V. Sherborne.

fotelik - dziecko siedzi pomiędzy nogami dorosłego,

jest obejmowane i kołysane,

plecki - siadamy plecami do siebie i pocieramy się wzajemnie,

domek - dorośli wykonują klęk podparty, głowami do środka

koła, dzieci przechodzą pod takimi domkami,

tunel - dorośli tworzą parami, z rąk tunel pod którym dzieci

przechodzą,

łódeczki - relaks podczas którego dorosły leży na plecach a

dziecko na nim.

8. Zabawa plastyczna - „Narysuj mnie mamo”. Dzieci zanoszą swoim

rodzicom kartkę papieru i kredki. Rodzice rysują szybki szkic dziecka i

siebie. podpisują go imieniem dziecka i swoim aby potem ułatwić

odnalezienie właściwego wizerunku.

9. Tworzymy obraz naszej grupy przypinając obrazki na tablicy. Dzieci

kolejno zanoszą rysunki nauczycielce która przypina je na tablicy obok

swojej podobizny. Taki plakat pozostaje przez cały tydzień w sali - dziecko

pozostawia tam coś swojego.

10. Pożegnanie utrwalające imiona. Stojąc w kole każda osoba po kolei

wychodzi krok do przodu i mówi swoje imię z pięknym ukłonem

☼ DZIEŃ II - 28.08.2007, wtorek, godz. 9.00 - 11.00.

Początkowo zabawy wspólne z rodzicami, potem dzieci pozostają w sali a

rodzice udają się na spotkanie z logopedą.

Bez rodziców nie jest źle, sami też bawimy się!

Pomoce: identyfikatory, krążki - tyle ile dzieci, nagrania.

Przebieg dnia:

1. Powitanie. Początek dnia jak dnia pierwszego.

2. Zapoznanie z kącikami w sali, wspólne zabawy z rodzicami.

3. powitanie w kole: „Podaj swoje imię…” Dziecko podające imię

podskakuje, rodzic kuca.

4. Zabawa integracyjna z piosenką: „Podajmy sobie ręce..” Rodzic z

dzieckiem w parze wykonują ruchy wynikające ze słów piosenki. Potem

zmiana partnerów dzieci z dziećmi, rodzice z rodzicami.

Podajmy sobie ręce i zróbmy kółka dwa,

I nosek do noska , i łokieć do łokcia zabawa niech dzisiaj trwa.

Wiec bawmy się, więc bawmy się, zabawa nas nic nie kosztuje, Masz ręce dwie wiec klaśnij w nie

Zabawa niech dzisiaj trwa.

5. Zabawa ruchowa „Samochody”. Dzieci otrzymują krążki. Rodzice -

drzewa stoją w rozsypce. Dzieci jeżdżą omijając drzewa. Potem następuje

zamiana ról.

6. Zabawa : „Zanieś krążek”. Ustawienie w dwu szeregach naprzeciw siebie.

Podchodzenie z krążkiem na głowie do rodzica. Zamiana ról.

7. Spotkanie rodziców z logopedą.

8. Swobodne kontakty nauczycielek z dziećmi podczas zabaw dowolnych.

9. Wspólne pożegnanie w kole.

☼ DZIEŃ III - 29.08.2007, środa, godz. 9.00- 13.00.

Dzieci zostają same w przedszkolu. O godzinie 12.00 jedzą obiad, rodzice

odbierają dzieci o godzinie 13.00.

Moi mili, wszyscy wiecie,

że chwile spędzone w przedszkolu najlepsze są na świecie!

Pomoce: tamburyno, ilustracje dnia w przedszkolu, do zawieszenia na tablicy i kolorowania

dla każdego dziecka, kredki.

Przebieg dnia:

1. Zabawy dowolne w kącikach zainteresowań.

2. Powitanie : „Witam wszystkich którzy…” Witają się te dzieci, które

posiadają określone cechy wymienione przez nauczycielkę np.- czerwone

bluzeczki…

3. Zabawa dramowa: „ Co będziemy robić w przedszkolu?” Nauczycielka

pokazuje czynności w rytmie dnia w przedszkolu, dzieci zgadują co będą

robić, odgadnięte obrazki wieszamy na tablicy (śniadanie, zabawa,

nauka, spacer, obiad, odpoczynek, podwieczorek, zabawy).

4. Zabawa z wierszem M. Bogdanowicz: „ Idzie pani”. Dzieci ilustrują

ruchem słowa wiersza:

Idzie pani puk, puk, puk,

Dziadek laską stuk, stuk, stuk,

Skacze malec hop, hop, hop

Żaba robi długi skok.

5. Zabawa ruchowa : „Moja Julianko”. Dzieci odzwierciedlają ruchem

słowa piosenki: Moja Julianko klęknij na kolanko,

Podeprzyj się w boczki,

Złap się za warkoczki,

Umyj się, uczesz się,

I wybieraj kogo chcesz.

6. Zabawa przy piosence: „Mam chusteczkę haftowaną”. Chętne dziecko

chodzi w kole z chusteczką i od słów piosenki wybiera jedna osobę :

Mam chusteczkę haftowaną co ma cztery rogi,

Kogo kocham, kogo lubię rzucę mu pod nogi, tej nie kocham, tej nie lubię,

tej nie pocałuję

a chusteczkę haftowaną tobie ja daruję.

7. Taniec : „Jawor, jawor”. Dwoje dzieci robi most reszta przechodzi pod

nim, pod koniec piosenki dwie nowe osoby zamknięte pod mostem robią

nowy most.

Jawor, jawor, jaworowi ludzie

Co wy tu robicie

Budujemy mosty dla pana starosty

Wszystkie dzieci przepuszczamy a ostatnie zatrzymamy.

8. Zabawy dowolne. Zabawa w dom.

9. Kolorowanie ilustracji - Zajęcia w przedszkolu.

☼ DZIEŃ IV - 30.08.2007, czwartek, godz. 8.00 -15.00.

Dzieci zostają same w przedszkolu. O godzinie 8.30 śniadanie, 12.00 - obiad,

12.30 do 14.00 - leżakowanie 9 na kocykach bez rozbierania w piżamki), 14.30

- podwieczorek.

Bawić się, śpiewać i rysować, nie grymasić, uśmiech trzymać -

bardzo lubimy w przedszkolu bywać!

Pomoce: gazety, taśma samoprzylepna, tamburyn.

Przebieg dnia:

1. Zabawy dowolne w kącikach zainteresowań.

2. Powitanie: „Witają się rączki…” Dzieci stoją w kole i witają się z

sąsiadami częścią ciała wymienioną przez nauczycielkę.

3. Pląs: „Kotek”. Dzieci ilustrują ruchem słowa piosenki:

Tak cichutko chodzi, że go nikt nie słyszy,

ale za to bardzo boją się go myszy,

Małe kółeczko, duże kółeczko,

Jedno ucho, drugie ucho,

Trzy wąsiki z jednej strony,

Trzy wąsiki z drugiej strony,

I ogonek zakręcony,

To jest kotek tyłem odwrócony.

4. Utrwalenie zabaw z dnia poprzedniego.

5. Taniec: „Dwóm tańczyć się zachciało”. Taniec dzieci w parach:

Dwóm tańczyć się zachciało,

lecz im się nie udało fari, fari fara,

kłócili się ze sobą ja nie chce tańczyć z tobą,

poszukam sobie innego,

do tańca zgrabniejszego…

6. Opowieść ruchowa: „Idziemy na spacer”.

7. Zabawy plastyczne z wykorzystaniem gazet. Dzieci, drą gazety na małe

kawałeczki, robią kulki zgniatając papier, celują nimi do kosza,

nauczycielka pomaga im zrobić czapki z gazety które zabierają do domu.

8. Zabawy dowolne w kącikach zainteresowań.

☼ DZIEŃ V- 31.08.2007, piątek, godz. 9.00 - 11.00.

Pobyt dzieci w przedszkolu z rodzicami.

Za ten czas spędzony razem czeka nas nagroda wielka,

ale znowu się spotkamy i będziemy już prawdziwymi przedszkolakami.

Plan dnia:

1. Zabawy dowolne do czasu zejścia się wszystkich dzieci z rodzicami.

2. Powitanie w kole. Rodzic z dzieckiem podaje swoje imię i podskakuje

wysoko.

3. Zabawa z wierszem: „Idzie pani” M . Bogdanowicz.

4. Zabawa: „Balonik”. Dzieci z rodzicami uczestniczą w zabawie:

Baloniku nasz malutki,

rośnij duży okrąglutki,

Balon rośnie że aż strach,

przebrał miarę no i trach.

5. Zabawa: „Kółko graniaste”. Jak wyżej:

Kółko graniaste,

czworo kanciaste,

kółko nam się połamało,

cztery grosze kosztowało,

a my wszyscy bęc.

6. Zabawa z piosenką: „Tu paluszek”. Dzieci i rodzice wykonują ruchy

zgodne ze słowami piosenki:

Tu paluszek, tu paluszek,

Kolorowy mam fartuszek,

Tu jest raczka a tu druga,

A tu oczko do mnie mruga,

Tu jest buzia tu ząbeczki,

Tu wpadają cukiereczki,

Tu jest nóżka i tu nóżka,

Choć zatańczę jak kaczuszka.

7. Masaż : „Dreszczyk”. Rodzic wykonuje dziecku masaż na plecach do

słów:

Pisze pani na maszynie a, b, c,

Przebiegły słonie, a po nich konie ,

Przeszła pani na szpileczkach,

Z gryzącymi psami, świeciło słonko

Padał deszczyk

Przeszedł dreszczyk.

8. Wręczenie dyplomów za udział w spotkaniach adaptacyjnych.

9. Słodki poczęstunek dla dzieci i rodziców.

9. Ankieta do wypełnienia przez rodziców.List do Rodziców

Debiut w przedszkolu to niełatwa sprawa! Malucha czekają poważne zmiany w

życiu często trudne do zaakceptowania. Ale, to co nowe wcale nie musi być niedobre!

Do trudnych sytuacji trzeba po prostu siebie i dziecko przygotować.

Dziecku, Rodzicom i sobie życzymy aby ten pierwszy krok do samodzielności łączył

się z miłymi przeżyciami.

Co do przedszkola?

 Ubiór na cebulkę - (ważniejsza wygoda od elegancji),

 Majtki i spodnie na zmianę (gdyby zdarzyła się wpadka),

 Fartuszek (gdy przy zupie zadrży ręka)

 Podpisana piżamka i ręcznik

 Pasta do zębów, kubeczek , szczoteczka, mydło, duża paczka chusteczek,

 Ukochana zabawka, dzięki której łatwiej rozstać się z Rodzicem.

Nadaje się na przedszkolaka:

 Zostają trochę bez rodzica,

 Umiem ubrać siei rozebrać (jeszcze nie całkiem samodzielnie),

 Umiem się sam załatwić i umyć ręce (czasami ktoś mi pomaga),

 Sam jem (chociaż nie robię tego szybko),

 Mówię zdaniami (to nie jest największy problem, bo w przedszkolu się nauczę)…

KTO NAJTROSKLIWIEJ ZAJMIE SIĘ DZIECKIE


