Propozycja metodyczna - dotyczy sposobu przeprowadzenia hospitacji diagnozującej w klasie I szkoły ponadgimnazjalnej (liceum ogólnokształcącego z rozszerzonym zakresem nauczania z języka polskiego). Propozycja obejmuje :
konspekt lekcji,
arkusz do obserwacji hospitacji diagnozującej,
kontrakt zawarty pomiędzy uczniami a nauczycielem, dotyczący realizacji projektu,
ankietę ewaluacyjną dla uczniów,
kartę obserwacji lekcji wraz z ankietą ewaluacyjną (dla zaproszonych na hospitację diagnozującą nauczycieli).
Lekcja według załączonych poniżej materiałów została przeprowadzone przez mnie w Zespole Szkół Ogólnokształcących w Rybniku w dniu 10 października 2003 r. w obecności zaproszonych gości. Jestem autorką wszystkich przedstawionych poniżej materiałów.
Katarzyna Nogły
doradca metodyczny ds. języka polskiego
Zespół Szkół Ogólnokształcących w Rybniku
HOSPITACJA DIAGNOZUJĄCA -
KLASA I (LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE)
Program nauczania : „Pamiętajcie o ogrodach...” ( DKOS - 4015 - 16/02 )
Hospitacja obejmuje :
jedną z umiejętności kluczowych zawartych w PODSTAWIE PROGRAMOWEJ - „Planowanie, organizowanie i ocenianie własnej nauki;
następujące treści w zakresie kształcenia (język polski) -
Kształcenie w zakresie podstawowym |
Kształcenie w zakresie rozszerzonym |
|
(a) intencje komunikacyjne (illokucja) |
osiągnięcia :
Kształcenie w zakresie podstawowym |
Kształcenie w zakresie rozszerzonym |
3.Czytanie:
5.Samokształcenie: (a)syntetyzowanie poznanego materiału: scalanie zebranych informacji w problemowe całości |
1.Słuchanie i mówienie: (a)próby wystąpień publicznych (podsumowanie dyskusji)
2.Odbiór dzieł sztuki (a)rozumienie przyjętej metodologii |
Procedury osiągania celów:
Praca metodą projektu (realizowanego indywidualnie)
Dyskusja
Analiza i interpretacja tekstu poetyckiego pod kątem sugestii interpretacyjnej (związanej z zagadnieniami hospitacyjnymi)
Informacja dotycząca realizacji materiału nauczania w klasie I :
Hospitacja diagnozująca została zaplanowana na zakończenie zajęć
z nauki o języku w zakresie semiotyki i teorii komunikacji. Uczniowie po raz pierwszy zetknęli się z metodą projektu (żaden z uczniów nie pracował w ten sposób w gimnazjum). Metoda projektu została zastosowana ze względu na jej przydatność w kształceniu umiejętności kluczowej założonej w hospitacji diagnozującej, pozwala ona bowiem :
nauczyć planowania, organizowania i oceniania własnej nauki, zbierania i selekcjonowania informacji, rozwiązywania problemów;
kształcić umiejętność efektywnego porozumiewania się w różnych sytuacjach;
prezentować własny punkt widzenia;
wykorzystać zdobytą wiedzę w praktyce.
Uczniowie zostali zapoznani z metodą pracy, jaką jest projekt. Wszyscy otrzymali do realizacji ten sam temat, przedstawione zostały im także cele zadania. Wspólnie z nauczycielem ustalony został termin pierwszej konsultacji oraz kontrakt dotyczący wykonania projektu.
Wybrany do egzemplifikacji schematu komunikacji językowej wiersz „Na wieży Babel” Wisławy Szymborskiej nie był omawiany na lekcji. Analiza i interpretacja tego tekstu - ze względu na specyfikę lekcji z nauki o języku - będzie fragmentaryczna i prowadzona pod kątem sugestii interpretacyjnej.
Przebieg lekcji:
FAZA WSTĘPNA
Powitanie uczniów i gości, sprawdzenie obecności.
Przedstawienie tematu lekcji i jej celów.
TEMAT: W świecie znaków i komunikatów
CELE: ZGODNIE Z TABELĄ ZAWIERAJĄCĄ TEMATYKĘ HOSPITACJI
3 ) Ekspozycja przyniesionych przez uczniów materiałów w ramach realizacji projektu „Jak ulica rozmawia z przechodniem?”
Przypomnienie kontraktu zawartego pomiędzy nauczycielem i uczniami, dotyczącego realizacji projektu
Skierowanie prośby do obecnych na hospitacji nauczycieli o zapoznanie się z jedną, wybraną przez siebie teczką.
FAZA REALIZACYJNA
Sprawdzenie sposobu zrealizowania tematu - wypowiedzi trzech uczniów , dotyczące techniki wykonania teczki itd.
Dyskusja na temat:
ilości i różnorodności komunikatów nadawanych przez ulicę;
rozróżnienia symptomów i sygnałów;
funkcji tych komunikatów;
nadawcy i odbiorcy;
różnego rodzaju kodów;
językowego obrazu świata zawartego komunikatach słownych.
3 ) Sformułowanie wniosków z dyskusji - praca w parach (uczniowie wspólnie redagują wnioski )
4) Odczytanie wiersza Wisławy Szymborkiej „Na wieży Babel” (bez podawania tytułu)
próba wskazania toposu biblijnego (motyw wieży Babel) i uzasadnienie odwołania się do tego motywu
określenie znaczenia tego toposu w przekazach dotyczących pochodzenia i początków języka
5)Rozdanie uczniom tekstów, ponowne odczytanie utworu
6) Analiza i interpretacja wiersza pod kątem sugestii interpretacyjnej:
Zbadaj , czy komunikacja językowa pomiędzy bohaterami wiersza była skuteczna.
Etapy analizy i interpretacji:
przypomnienie schematu komunikacji językowej
określenie (w odwołaniu do wiersza) poszczególnych elementów w schemacie komunikacji językowej
wskazanie zakłóceń komunikacyjnych pomiędzy nadawcą i odbiorcą aktu mowy
rozpoznanie przyczyn nieskuteczności tego aktu komunikacji językowej
wskazanie illokucyjnego i perlokucyjnego aspektu aktu mowy
7)Sformułowanie wniosków z analizy i interpretacji wiersza
PODSUMOWANIE
1) Podsumowanie lekcji przez uczniów i nauczyciela:
Próba samooceny własnych wiadomości i umiejętności przez uczniów
Ocena stopnia zrealizowania założonych celów przez nauczyciela
2)Ankieta ewaluacyjna
Czego nauczyłeś się na tej lekcji? ............................................................................................................................
Czy warto pracować metodą projektu? Zapisz mocne i słabe strony takiej metody pracy.
Mocne strony pracy metodą projektu |
Słabe strony pracy metodą projektu |
|
|
3. Czy przeszkadzała Ci obecność zaproszonych gości?
TAK NIE
ARKUSZ OBSERWACJI LEKCJI DO HOSPITACJI DIAGNOZUJĄCEJ - KLASA I H
Objasnienia dotyczące arkusza hospitacyjnego:
kształcenie w zakresie podstawowym - tekst napisany normalną czcionką
kształcenie w zakresie rozszerzonym - czcionka pogrubiona
Zagadnienie hospitacyjne |
Cele - uczeń: |
Monitoring - uczeń: |
Planowanie, organizowanie i ocenianie własnej nauki |
Realizuje projekt związany z określonym tematem
Selekcjonuje materiał
Rozwiązuje problem w twórczy sposób Wykorzystuje zdobytą wiedzę w praktyce |
1.1. Wykonał teczkę, napisał wypracowanie na zadany temat. 2.1. Grupuje zebrane materiały według rodzajów znaków (symptomów, sygnałów, znaków prostych i złożonych) 3.1.Realizuje własną koncepcję rozwinięcia tematu (stosuje różne formy, np. rozprawkę ilustrowaną załącznikami, pisze opowiadanie, przygotowuje prezentację plastyczną opatrzoną komentarzem) 4.1.Operuje pojęciami z nauki o języku i semiotyki (znak, symptom, sygnał, akt komunikacji językowej, schemat komunikacji językowej, nadawca, odbiorca, kod, kontakt, kontekst, funkcje wypowiedzi - informatywna, impresywna, ekspresywna, fatyczna, przedstawiająca (prezentacyjna) 4.2.Stosuje ww. terminy w odniesieniu do rzeczywistości językowej i pozajęzykowej. |
Język jako zjawisko semiotyczne |
5, Kompetencja językowa i komunikacyjna
6. Model komunikacji językowej. |
1.1.Postrzega znak jako czynność lub przedmiot funkcjonujące w danej zbiorowości ludzkiej na zasadzie umowy odnoszącej ww. przedmiot lub czynność do określonego fragmentu rzeczywistości. 1.2.Rozróżnia rodzaje znaków (symptomy, sygnały) 2.1.Wskazuje funkcję komunikatywną, informatywną ekspresywną, impresywną, fatyczną, prezenatacyjną (przedstawiającą) w tekstach i komunikatach 3.1. Rozpoznaje mówioną i pisaną odmianę języka 3.2. Próbuje określić cechy stylu wypowiedzi poszczególnych bohaterów wiersza Szymborskiej. 4.1.. Dostrzega specyficzny obraz świata zawarty w przekazach reklamowych zaobserwowanych na ulicy (wizja konsumenta) 5.1. Wypowiada się poprawnie, z zachowaniem etykiety językowej. 5.2. Formułuje logiczne wypowiedzi 6.1. Przedstawia schemat komunikacji językowej (nadawcę, odbiorcę, kod, komunikat, kontekst, kontakt) 6.2. Odnosi ww. terminy do rzeczywistości (analizuje na przykładach) |
Wypowiedź językowa - intencje komunikacyjne (illokucja) |
1. Rozpoznaje intencje wypowiedzi w aktach mowy |
1.1. Określa intencje wypowiedzi bohatera i bohaterki wiersza Szymborskiej (wyrażenie przez nadawcę i odbiorcę swojego stanu psychicznego i emocjonalnego) |
Rozumienie różnych kodów w przekazach kultury masowej |
1. Rozróżnia różne kody |
|
Syntetyzuje poznany materiał |
1. Grupuje poszczególne przykłady znaków i kodów w problemowe całości |
|
Podejmowanie prób wystąpień publicznych |
|
2.1. Uzasadnia własne zdanie. |
Rozumienie przyjętej metodologii |
1. Dostosowuje koncepcję projektu do określonych przez nauczyciela celów |
|
KONTRAKT
DOTYCZĄCY REALIZACJI PROJEKTU
„ JAK ULICA ROZMAWIA Z PRZECHODNIEM?”
Projekt realizujemy indywidualnie.
Forma realizacji projektu jest dowolna - z zastrzeżeniem, iż zawierać powinna różne rodzaje znaków oraz próbę usystematyzowania zebranego materiału.
Każdemu uczniowi przysługuje jedna konsultacja z nauczycielem w uzgodnionym terminie. Konsultacja nie jest obowiązkowa.
Poszczególne projekty zostaną wykorzystane podczas hospitacji diagnozującej 10. 10. 2003 r.
Wykonawca projektu powinien przygotować się do przedstawienia własnej pracy na forum klasy.
Każdy projekt zostanie oceniony według skali stopni szkolnych po hospitacji diagnozującej (w terminie do dwóch tygodni). Waga stopnia : 1 (zgodnie z przedmiotowym systemem oceniania).
Kryteria oceny projektu:
wartość merytoryczna pracy (jakość, nie zaś ilość materiału rzeczowego);
estetyka projektu;
oryginalność ujęcia zagadnienia.
Karta obserwacji lekcji wraz z ankietą ewaluacyjną
KONTRAKT
DOTYCZĄCY REALIZACJI PROJEKTU
„ JAK ULICA ROZMAWIA Z PRZECHODNIEM?”
Projekt realizujemy indywidualnie.
Forma realizacji projektu jest dowolna - z zastrzeżeniem, iż zawierać powinna różne rodzaje znaków oraz próbę usystematyzowania zebranego materiału.
Każdemu uczniowi przysługuje jedna konsultacja z nauczycielem w uzgodnionym terminie. Konsultacja nie jest obowiązkowa.
Poszczególne projekty zostaną wykorzystane podczas hospitacji diagnozującej 10. 10. 2003 r.
Wykonawca projektu powinien przygotować się do przedstawienia własnej pracy na forum klasy.
Każdy projekt zostanie oceniony według skali stopni szkolnych po hospitacji diagnozującej (w terminie do dwóch tygodni). Waga stopnia : 1 (zgodnie z przedmiotowym systemem oceniania).
Kryteria oceny projektu:
wartość merytoryczna pracy (jakość, nie zaś ilość materiału rzeczowego);
estetyka projektu;
oryginalność ujęcia zagadnienia.
Karta obserwacji lekcji wraz z ankietą ewaluacyjną
HOSPITACJA DIAGNOZUJĄCA W KLASIE I ....
Przygotowanie przez nauczyciela (materiałów) narzędzi) do hospitacji diagnozującej .....................................................................................................
...................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................
Funkcjonalność dobranych metod i form pracy ............................................................................................................................
..................................................................................................................................................................................................................................................................
Ocena poziomu wiadomości i umiejętności uczniów ...........................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................
Atmosfera na lekcji ..........................................................................................
.................................................................................................................................
Czego nauczył/a się Pan/i na tej lekcji ?
.......................................................................................................................................................................................................................................................
........................................................................................................................................................................................................................................................
........................................................................................................................................................................................................................................................
Czy warto zapraszać na hospitację diagnozującą innych nauczycieli ?
TAK |
NIE |
|
|
...............................................................................
(PODPIS NAUCZYCIELA)
Katarzyna Nogły
Zespół Szkół Ogólnokształcących w Rybniku