Konspekt lekcji matematyki w klasie I gimnazjum z grą dydaktyczną, Konspekty szkolne i zadania z fizyki oraz matematyki (haslo- kwazar)


Konspekt lekcji matematyki w klasie I gimnazjum,

z wykorzystaniem gry dydaktycznej

Temat lekcji:

DZIAŁANIA NA LICZBACH WYMIERNYCH

Cele lekcji:

٭ utrwalenie własności liczb wymiernych,

٭ kształcenie umiejętności wykorzystania poznanych wiadomości

w różnorodnych sytuacjach,

٭ ćwiczenie biegłego wykonywania działań na liczbach wymiernych,

kolejność wykonywania działań,

٭ wyrabianie umiejętności organizowania pracy w grupie,

٭ zapoznanie uczniów z dominem matematycznym (dydaktycznym).

Metody:

gra dydaktyczna- domino matematyczne,

pogadanka heurystyczna .

Formy pracy:

♦ praca w grupach,

♦ praca indywidualna.

Pomoce dydaktyczne:

tablica i kreda,

podręcznik i zbiór zadań,

plansza z zadaniem,

krzyżówka dla każdego ucznia(na pracę domową).

Przebieg lekcji:

♥ Sprawdzenie listy obecności.

♥ Podział na grupy. Uczniowie losują przynależność do grupy (liczby

naturalne, liczby całkowite dodatnie, liczby całkowite ujemne, ułamki zwykłe, ułamki dziesiętne) i zajmują swoje miejsce (na stołach leżą nazwy ww. grup). Wybór liderów grup.

♥ Sprawdzenie pracy domowej .(oceniamy stopniem zadanie dodatkowe)

Treść pracy domowej:

  1. Oblicz:

    1. 40x01 graphic
      0x01 graphic
      + 30x01 graphic
      • (-0x01 graphic
      ) =

b) 3 •(-0,5)2 • (-1) 3 •4 •(-0x01 graphic
) =

  1. Cena detaliczna towaru wynosi 1348,25 zł. Cena hurtowa jest niższa

o 4 % ceny detalicznej. Jaka jest cena hurtowa tego towaru?

Zadanie dodatkowe:

NWD dwóch liczb wynosi 3 . Czy najmniejsza wspólna wielokrotność

(NWW) tych liczb może wynosić 100? Odpowiedź uzasadnij.

Odpowiedź: Nie, ponieważ 100 nie dzieli się przez 3.

♥ Powtórzenie wiadomości o liczbach wymiernych (wykorzystujemy

planszę z zadaniami).

Treść zadań:

  1. Dany jest zbiór liczb:

Z:{ -7; 4,5; -3; 0; 1,25; 0x01 graphic
; - 1,25; 0,(3); 7; \-2\ }

2 . (zadanie utrwalające przybliżenia )

Ile łokci wzrostu miał król Władysław Łokietek?

( około 140 cm, jeden łokieć wynosi około 59,6 cm)

♥ Zapisanie tematu lekcji i określenie jej celu.

♥ Praca w grupach.

Określenie zasad gry w domino matematyczne i porównanie

z tradycyjnym dominem. Opracowane domino składa się z 17

kostek. Uczniowie mają do wykonania 32 działania na liczbach

wymiernych w grupach 5 osobowych. Która grupa pierwsza ułoży wszystkie kostki, ta wygrywa.(otrzymuje ocenę) Przykłady są identyczne we wszystkich grupach.

Dla łatwiejszego sprawdzenia poprawności obliczeń, na odwrocie

można napisać litery tworzące sensowne hasła.

♥ Praca domowa.(treść przygotowana na kartce dla każdego ucznia)

Treść zadania: Rozwiąż krzyżówkę.

A

B

C

D

E

F

G

1

2

3

4

5

Poziomo:

A-1 6+ (60x01 graphic
+4) : 0x01 graphic
;

A-4 12,75+ 50x01 graphic
0x01 graphic
;

B-3 167: 0x01 graphic
+500 - 46 :(-0x01 graphic
);

B-5 9• (0x01 graphic
+ 90x01 graphic
);

E-5 0x01 graphic
0x01 graphic
+ 0,4;

F-1 66 - 121•0x01 graphic
.

Pionowo:

A-1 (3 •100x01 graphic
-7): 2,5;

B-3 (-0x01 graphic
) : 0,1 + 360;

C-1 (0x01 graphic
+ 2 0x01 graphic
) •84;

E-2 600x01 graphic
+ 10x01 graphic
: 10,25;

F-4 5:0x01 graphic
+ 2;

G-1 5 + 102 •3.

Rozwiązanie:

A

B

C

D

E

F

G

1

1

0

2

6

3

3

2

0

5

6

0

3

3

3

0

1

5

4

2

5

5

5

9

0

4

7

2

DOMINO MATEMATYCZNE

- LICZBY WYMIERNE -

0x01 graphic
0x01 graphic

1-0,09

0x01 graphic
: 5

-5+ 12· 0x01 graphic

(-0x01 graphic
) + (-0x01 graphic
)

0x01 graphic
· 0x01 graphic

(7,29-1,29):2

-1,7 +0,2

0x01 graphic
·4 -2

10x01 graphic
·0x01 graphic
:0x01 graphic

-1,2 · (-20)

12 - 17

(0x01 graphic
-0x01 graphic
) :0x01 graphic

8 : 0x01 graphic

7· (-0,4)

0x01 graphic
: 0x01 graphic
- 0x01 graphic
: 0x01 graphic

0x01 graphic
z 60

-10x01 graphic
- 10x01 graphic

(-2- 6 ) : 8

5· 23 - 22

0x01 graphic
· (1,2-0,6) + 4,8

-2 - ( -1 )

2,125 -0,125

2: ( 0,8 - 0,4 )

-2 : (7-11)

0,75 + 1,25

3,2 · 1,6

(- 4 ) : ( -8)

2,4 :10

3,07 +2,05

0,0024 · 100

91: 100

Nauczyciel matematyki: Dziura Zdzisław


