Scenariusz zajęć z przyrody w klasie V
Autor: mgr Renata Pabich
1. Dział programu nauczania: Różnorodność roślin kwiatowych.
2. Temat lekcji: Typy owoców. Rozsiewanie nasion i owoców.
3. Cele lekcji:
Wiadomości dotyczące:
podziału owoców na suche i mięsiste,
przykładów ww. owoców,
nazw poszczególnych typów owoców,
budowy owocu,
roślin o trujących owocach,
terminów: „jagoda”, „pestkowiec”, „szupinka”,
przystosowań nasion i owoców do rozsiewania;
Umiejętności pozwalające:
wyjaśnić, w jaki sposób powstaje owoc,
przyporządkować typ owocu do konkretnej rośliny,
wyjaśnić różnice między owocem pojedynczym a złożonym,
wyjaśnić różnice między owocem suchym a mięsistym,
wyjaśnić różnice między owocem suchym pękającym a niepękającym,
scharakteryzować przystosowania nasion i owoców do rozsiewania,
wyjaśnić, dlaczego nie należy spożywać nieznanych sobie owoców,
Postawy świadczące:
o rozwijaniu samodzielnego myślenia,
o aktywnej pracy na lekcji,
o kształtowaniu poczucia odpowiedzialności za zdrowie swoje i bliskich.
4. Metody pracy: praca z podręcznikiem i dostępnymi na lekcji źródłami,
pogadanka, obserwacja okazów naturalnych, puzzle.
5. Formy pracy: indywidualna i grupowa.
6. Środki dydaktyczne: okazy owoców, plansza „Budowa owocu śliwy”,
plansza „Typy owoców”, podręcznik - Przyroda kl. 5,
Wydawnictwo „Żak”, instrukcje, Karty pracy, arkusze
papieru, kolorowe flamastry, ilustracje owoców.
7. Strategia: operacyjna.
8. Czas zajęć: 45 minut.
Przebieg lekcji
Faza wstępna
1. Czynności organizacyjno - porządkowe.
2. Wprowadzenie do tematu lekcji poprzez przypomnienie wiadomości o
kwiecie:
Co to jest kwiat i jaką pełni rolę?
Opisz budowę kwiatu.
Jaką rolę pełni okwiat?
Opisz budowę słupka i pręcika.
3. Wyjaśnienie celów lekcji i zapisanie tematu lekcji na tablicy i w zeszytach
uczniów.
4. Zapoznanie uczniów ze schematem podziału owoców.
5. Omówienie budowy owocu na podstawie owocu śliwy .
Faza realizacyjna
1. Uczniowie zostają podzieleni na pięć grup i otrzymują instrukcje do dalszej
pracy:
grupa I - 1, 1, 1, 1, 1
grupa II - 2, 2, 2, 2, 2
grupa III - 3, 3, 3, 3, 3 ( wg liczby uczniów w klasie )
grupa IV - 4, 4, 4, 4, 4
grupa V - 5, 5, 5, 5, 5
Uczniowie dostają identyfikatory z numerami swoich grup.
INSTRUKCJA
Na podstawie podręcznika (str.118-121) oraz dostępnych na lekcji ilustracji i zgromadzonych owoców opracujcie informacje na temat:
Grupa I - Powstawanie i budowa owocu (zad. 2, 4 w karcie pracy). Grupa II - Owoce mięsiste - jagoda i pestkowiec (zad. 3,4 w Karcie pracy). Grupa III - Owoce suche - pękające i niepękające (zad. 5 w Karcie pracy). Grupa IV - Owoce trujące (zad. 7 w Karcie pracy). Grupa V - Przystosowania nasion i owoców do rozsiewania (zad. 6 w Karcie pracy).
Zebrane informacje przedstawcie na arkuszu papieru w formie plakatu.
|
2. Po opracowaniu przez grupy przydzielonych zadań następuje inny podział na
grupy:
grupa I - 1, 2, 3, 4, 5
grupa II - 1, 2, 3, 4, 5
grupa III - 1, 2, 3, 4, 5
grupa IV - 1, 2, 3, 4, 5
grupa V - 1, 2, 3, 4, 5
Każdy z członków grupy prezentuje nowej grupie opracowane przez siebie zadania. Następnie członkowie grup poprawnie wykonują zadania w Karcie pracy.
3. Liderzy grup prezentują zadania wykonane w Kartach pracy.
4. Pozostali uczniowie i nauczyciel sprawdzają poprawność wykonania przez
uczniów zadań w Kartach pracy.
5. Nauczycie dokonuje oceny pracy poszczególnych grup.
Faza podsumowująca
1. Pogadanka na temat:
Dlaczego nie należy spożywać nieznanych sobie owoców?
Dlaczego należy pamiętać o dokładnym myciu owoców przed ich spożyciem?
2. Podsumowanie wiadomości z lekcji poprzez wykonanie zadania nr 8 w
Karcie pracy.
3. Wklejenie Kart pracy do zeszytów.
4. Nauczyciel prosi uczniów o wypowiedzi na temat: co wykonali bez
problemów, a co sprawiło im najwięcej trudności i dlaczego?
5. Zadanie pracy domowej: Rozwiąż krzyżówkę - zadanie nr 9 w Karcie pracy.
KARTA PRACY
1. Zapoznaj się ze schematem podziału owoców.
malina poziomka jabłko
pestkowiec jagoda
strąk łuszczyna orzech rozłupnia
torebka mieszek ziarniak niełupka
2. Rozpoznaj na rysunku owoc pojedynczy i zbiorowy.
Uzupełnij zdania:
Owoc pojedynczy tworzy się z .............................................................. .
Owoc zbiorowy tworzy się z ................................................................. .
3. Podkreśl pojedynczą kreską nazwy roślin, których owoce mają mięsistą
owocnię, a dwoma kreskami nazwy roślin, których owoce mają suchą
owocnię:
agrest, porzeczka, grab, łubin, mak, ogórek, pomidor, pszenica, słonecznik, śliwa, wiśnia.
Zapamiętaj:
Owoce, które zawierają wiele nasion, nazywamy JAGODĄ.
Podaj przykłady owoców zaliczanych do jagód:
............................................................................................................................
4. Oznacz części śliwki:
skórkę, owocnię mięsistą, owocnię stwardniałą, czyli pestkę z nasieniem.
Zapamiętaj:
Owoce, które zawierają jedno nasienie w pestce, nazywamy PESTKOWCAMI.
Podaj przykłady owoców pestkowych.
.................................................................................................................................
5. Podane niżej owoce podziel na pękające i niepękające. Wpisz je do tabeli.
Owoce: maku, grochu, , pszenicy, słonecznika, dębu, klonu, mniszka, leszczyny. Pomogą Ci w tym rysunki.
Owoce suche pękające
|
Owoce suche niepękające
|
|
|
6. Rozsiewanie nasion i owoców.
Podaj przykłady gatunków roślin, których nasiona są rozsiewane przez:
a) wiatr - ....................................................................................
b) wodę - ...................................................................................
c) zwierzęta - ............................................................................
Zapamiętaj:
Budowa owoców jest ściśle związana ze sposobem rozsiewania nasion.
Zapamiętaj:
Nigdy nie zrywaj nie znanych sobie owoców.
Owocami trującymi dla człowieka są:
jagody bluszczu
czworolistu pospolitego
kruszyny pospolitej
ligustru pospolitego
psianki czarnej
pokrzyku wilczej jagody
kokoryczki wonnej
wiciokrzewu
śnieguliczki
konwalii majowej
kaliny koralowej
wawrzynka wilczełyko
irgi
jemioły
7. Uzupełnij zdanie i zapamiętaj:
Przed spożyciem owoce należy dokładnie ....................................... .
8. Podaj przykłady roślin, u których występuje różny typ owoców.
a) strąk - ..................................... f) ziarniak - .....................................
b) mieszek - ............................... g) rozłupnia - .................................
c) torebka - ................................ h) pestkowiec - ..............................
d) łuszczyna - ............................ i) jagoda - ......................................
e) orzech - ................................. j) szupinka - .................................
9. Owoc jabłka jest pośrednim typem między pestkowcem i jagodą.
Posiada podobnie jak pestkowiec - pestkę i podobnie jak jagoda - wiele
nasion. Jaka jest druga nazwa owoców jabłkowych, dowiesz się po
rozwiązaniu krzyżówki.
1. Znajduje się w owocach.
2. Może być laskowy lub włoski.
3. Owoc klonu.
4. Bardzo smaczny leśny owoc zbiorowy.
5. Kwaśny czerwony pestkowiec.
6. Owoc zbóż.
7. Owoc grochu.
8. Typ owocu zawierający wiele nasion.
9. Może być mięsista lub sucha.
10. Niejadalna część śliwki.
Hasło: .........................................................
OWOCE
POJEDYNCZE
ZBIOROWE
suche
mięsiste
pękające
niepękające
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10