Konspekt zajęć dla klasy I (zajęcia zintegrowane)

Edukacja polonistyczna i plastyczna


BLOK TEMATYCZNY: Wiersze Juliana Tuwima

Temat : Kłopoty słonia Trąbalskiego

Cele:

Główne:

- przybliżenie dzieciom twórczości Juliana Tuwima;

- poszerzenie wiedzy uczniów na temat słoni;

- ćwiczenia w dzieleniu wyrazów na sylaby.

Operacyjne:

Uczeń:

- słucha ze zrozumieniem czytanych wierszy;

- swobodnie wypowiada się na temat wysłuchanego tekstu;

- wyodrębnia bohatera opowiadania lub wiersza;

-zauważa różnice między słoniem indyjskim a afrykańskim;

-potrafi ułożyć puzzle;

-dzieli wyrazy na sylaby;

-tworzy proste rymy.

Formy pracy:

- zbiorowa jednolita;

- indywidualna jednolita;

- grupowa.

Metody pracy:
Praca z tekstem, metody audiowizualne, rozmowa kierowana, wykład, techniki plastyczne.

Środki dydaktyczne:

Tekst wiersza J. Tuwima „Słoń Trąbalski”, film „Kąpiel słonia” ze strony: (http://www.youtube.com/watch?v=L0UHtucq9BE) oraz „Słonie indyjskie” ze strony: (http://www.youtube.com/watch?v=-kgXZCNgmps) pocięte zdjęcia słoni (puzzle) , duży rysunek konturowy słonia, farby.

Przebieg zajęć

  1. Powitanie dzieci.

  2. Rozmowa z dziećmi na temat wierszy, które poznały w przedszkolu. (Z pewnością nie wszystkie dzieci będą pamiętały, będzie to powodem do rozmowy o zapominaniu).

  3. Nauczyciel zadaje dzieciom pytania dotyczące ćwiczenia pamięci, np. jak zapamiętać wiersz? (powtarzać), jak jeszcze można ćwiczyć pamięć? (gry memory).

  4. Nauczyciel nawiązując do zapominania przez dzieci o różnych sprawach nawiązuje do słonia, który miał właśnie kłopoty z pamięcią. Wyjaśnienie, że jest on bohaterem wiersza Juliana Tuwima, który jest autorem wielu innych wierszy dla dzieci.

  5. Słuchanie czytanego przez nauczyciela wiersza J. Tuwima „Słoń Trąbalski”.

  6. Rozmowa kierowana z uczniami na temat wysłuchanego utworu.

-Jak nazywały się dzieci słonia Trąbalskiego?

-Jak wołał na nie tata?

-Przypomnijcie, o czym mówiliśmy na początku lekcji o ćwiczeniu pamięci, co poradzicie bohaterowi tego wiersza?

-Opowiedzcie o czym zapominał na co dzień słoń?

-Jakie kłopoty wynikały z zapominania?

-Jak próbował sobie radzić z kłopotami?

7. Wyszukiwanie rymujących się wyrazów w wierszu:

dziewczynkę-słoninkę, Ząbek-Bąbek, Kachna-Wielgachna, słonięta-pamięta.

-Wyjaśnienie nauczyciela, że wyrazy wtedy się rymują, gdy w każdej parze powtarza się końcowa cząstka (sylaba).

-Ćwiczenia w dzieleniu wyrazów na sylaby.

-Wyszukiwanie przez dzieci innych rymujących się wyrazów.

8. Oglądanie filmu z zasobów internetowych „Kąpiel słonia” , (wiersz w tle obrazu rec. Piotr Fronczewski).

-Krótka informacja n-la na temat słoni ze strony http://zwierzaki.lj.com.pl/zwierzaki.html

Słoń Afrykański

Na Ziemi żyją dwa gatunki słoni: słoń indyjski oraz słoń afrykański. Słonie afrykańskie to największa żyjące obecnie zwierzęta lądowe. Gdy urodzi się słoniątko waży ono ponad 100 kg. Dorosły słoń waży do 6 ton i będzie miał prawie 4 m wzrostu. Słoń jest tak ciężki, że musi spać w pozycji stojącej. Nie jest w stanie przeskoczyć przez najmniejsza przeszkodę. Słonie uwielbiają wodę. Nabierają jej trąbą i urządzają sobie prysznic. Uszy słonia mają dla niego dużą wartość, gdyż umożliwiają mu chłodzenie się. Je i pije trąbą zakończoną dwoma bardzo ruchliwymi wyrostami. Posługują się trąbą jak rękami. Równie łatwo mogą podnieść ogromną kłodę i mały listek. Małe słoniki lubią ssać swoją trąbę - zupełnie jak dzieci, które wkładają do buzi palec. Niekiedy pomaga sobie kłomi. Kły zbudowane są z nie pokryte szkliwem zębiny. Chcąc zjeść korę, zdzierają ją z drzew kłami. Słoń jest zwierzęciem spokojnym, lecz gdy czuje się zagrożony nie zawaha się zaatakować (nawet lew mu ustąpi).

9. Oglądanie filmu z zasobów internetowych „ Słonie indyjskie”.

10. Układanie puzzli ze zdjęć słoni (praca indywidualna), złożone puzzle dzieci wklejają do zeszytu.

11. Zabawa ruchowa: Wesoły słoń, zmęczony słoń.

( Dzieci - słonie maszerują w rytmie muzyki. Muzyka szybka -

słonie podskakują, kręcą trąbami (głowami) - muzyka wolna - idą ociężale, spokojnie).

12. Podział klasy na grupy czteroosobowe: grupy wykonują pracę plastyczną.
Wypełniają kolorami rysunek konturowy słonia.

13. Podsumowanie zajęć.

(Usystematyzowanie zdobytych wiadomości).

Na zakończenie jeszcze raz oglądają film „Kąpiel słonia” .

0x01 graphic