Scenariusz lekcji matematyki w klasie V
TEMAT: Diagramy procentowe.
CELE:
OGÓLNY: zapoznanie z diagramami procentowymi, kształcenie umiejętności sporządzania, odczytywania oraz interpretacji informacji odczytywanych z diagramów procentowych, kształtowanie umiejętności precyzyjnego formułowania wniosków, logicznego myślenia.
OPERACYJNE:
Uczeń potrafi przedstawić dane statystyczne w postaci ułamka
Uczeń rozumie pojęcie procentu
Uczeń potrafi zamienić ułamek na procent i odwrotnie
Uczeń wie, że całość to 100%
Uczeń potrafi przeprowadzić ankietę
Uczeń potrafi posługiwać się kątomierzem
Uczeń rozpoznaje rodzaje diagramów
Uczeń potrafi odczytać i zinterpretować diagramy procentowe
Uczeń potrafi zaprojektować i narysować diagram procentowy
Uczeń zauważa, że wokół niego (w telewizji, w prasie....) króluje matematyka.
WYCHOWAWCZY: kształcenie umiejętności efektywnego współdziałania i komunikowania się w grupie, umiejętność prowadzenia dyskusji..
ŚRODKI DYDAKTYCZNE:
plansze wykonane przez nauczyciela w programie Microsoft Excel z diagramami: kołowym, prostokątnym, kwadratowym, słupkowym, przedstawiające wyniki ostatniego sprawdzianu tej klasy z przedstawiania ułamków w postaci procentu danej wielkości
i odwrotnie ( załącznik nr 1)
wycinki z gazet z diagramami procentowymi ( załącznik nr 2)
METODA PRACY:
Dyskusja
Rozmowa dydaktyczna
„Burza mózgów”.
FORMA PRACY :
Praca z całym zespołem klasowym
Praca w grupach 5 osobowych.
TOK LEKCJI:
1. Nauczyciel wybiera temat ankiety, zapisuje go na tablicy, a uczniowie w zeszytach.
„Najbardziej lubię kiedy nauczyciel sprawdza wiedzę....”
2. Omawiamy temat ankiety.
Na tablicy zapisujemy cztery możliwe odpowiedzi na pytanie z ankiety, które podają uczniowie; np.:
Odpytując przy tablicy
Gdy piszemy karty pracy z małego zakresu materiału
Gdy piszemy sprawdzian wielopoziomowy z całego działu
Rozwiązujemy testy wyboru.
Przeprowadzamy ankietę.
Na tablicy rysujemy tabelkę, uczniowie podchodzą do tablicy i stawiają jedną kreskę przy wybranej odpowiedzi.
MOŻLIWE ODPOWIEDZI |
KRESKI POSTAWIONE PRZEZ UCZNIÓW |
SUMARYCZNA ILOŚĆ KRESEK |
UŁAMEK |
PROCENT |
a |
|
|
|
|
b |
|
|
|
|
c |
|
|
|
|
d |
|
|
|
|
4. Uzupełniamy tabelkę.
Do tablicy podchodzą kolejno uczniowie, wykonują obliczenia i uzupełniają tabelkę.
5. Analizujemy wyniki:
Który zapis jest najbardziej czytelny?
Czy taka ankieta nic Wam nie przypomina?
( oczekujemy, że uczniowie skojarzą wyniki ankiet przeprowadzane przez CBOS
i przedstawią za pomocą diagramów, a może Familiada...?)
6. Zapisanie tematu lekcji. „DIAGRAMY PROCENTOWE”
Wyjaśniamy słowo diagram
7. Nauczyciel pokazuje i omawia
diagramy: kołowy, prostokątny, kwadratowy, słupkowy z wynikami ostatniego sprawdzianu tej klasy z przedstawiania ułamków w postaci procentu danej wielkości i odwrotnie ( załącznik nr 1 ).
8. Dzielimy klasę na 5-cio osobowe grupy.
Każda grupa ma za zadanie przedstawić na jednym z diagramów procentowych wyniki ankiety: „Najbardziej lubię kiedy nauczyciel sprawdza wiedzę......”. Następnie każda grupa prezentuje swój diagram.
9. Sprawdzenie i utrwalenie umiejętności
zdobytych na lekcji: praca z wycinkami z gazet przygotowanymi przez nauczyciela ( załącznik nr 2 ):
Interpretujemy dane z diagramów
Wykonujemy diagramy
10. Zadanie domowe długoterminowe ( metoda projektu ):
Odszukać w gazetach 2 diagramy procentowe i zinterpretować je
Przeprowadzić ankietę na dowolny temat, opracować wyniki i przedstawić je na dowolnym diagramie procentowym. W ankiecie ma uczestniczyć przynajmniej 16 osób. Mają do wyboru cztery odpowiedzi. (praca w grupach 3 osobowych).
Załącznik nr 1.
Uczniowie klasy Vc z ostatniego sprawdzianu dotyczącego przedstawienia ułamków w postaci procentów danej wielkości i odwrotnie otrzymali następujące oceny |
bardzo dobry |
9 uczniów |
36% |
dobry |
10 uczniów |
40% |
dostateczny |
5 uczniów |
20% |
niedostateczny |
1 uczeń |
4% |
Wyniki te ilustrują następujące diagramy procentowe : |
|||||||||||
Prostokątny diagram procentowy
|
|||||||||||
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
||
4% |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
||
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
||
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
||
|
|
|
|
40% |
|
|
|
|
|
||
|
20% |
|
|
|
|
|
36% |
|
|
||
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
||
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
||
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
||
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Kwadratowy diagram procentowy
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
4% |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
40% |
|
|
|
|
|
|
20% |
|
|
|
|
|
36% |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Opracowała: mgr Elżbieta Maciejasz
1
Niedostateczny
Dostateczny
Dobry
Bardzo dobry
1%
Niedostateczny
Dostateczny
Dobry
Bardzo dobry
1%