SCENARIUSZ LEKCJI
III ETAP EDUKACYJNY
Temat: Rozwój gospodarczy Niemiec.
TREŚCI KSZTAŁCENIA
8.2.: uczeń wyjaśnia przyczyny dynamicznego rozwoju gospodarczego Niemiec.
CELE ZOPERACJONALIZOWANE:
Uczeń:
pozna warunki naturalnych Niemiec i ich wpływ na rozwój gospodarczy tego kraju,
zna inne czynniki, które wpłynęły na wysoki poziom gospodarki Niemiec,
zna główne kierunki gospodarki,
uczeń zna przyczyny przemian we współczesnej gospodarce.
NABYWANE UMIEJĘTNOŚCI:
Uczeń:
uczeń określa na podstawie map tematycznych cechy środowiska przyrodniczego Niemiec,
wyjaśnia przyczyny problemów ludnościowych tego kraju,
analizuje wykres udziału Niemiec w produkcji przemysłowej Europy,
wskazuje na mapie okręgi przemysłowe, główne miasta,
wyjaśnia przyczyny degradacji środowiska i sposoby jego rekultywacji,
porównuje wartość eksportu i importu Niemiec wyciągając wnioski,
udowadnia znaczenie Niemiec w gospodarce europejskiej i światowej,
kształtowanie umiejętności korzystania ze źródeł informacji,
kształtowanie umiejętności komunikowania się w grupie oraz uczenia innych.
Etapy lekcji |
Nauczane przedmioty |
Kompetencje kluczowe |
Przebieg zajęć |
Środki dydaktyczne |
Metody nauczania |
Formy pracy |
Etap wstępny |
geografia, wiedza o społeczeństwie |
porozumiewanie się w języku ojczystym, umiejętność uczenia się
|
Czynności organizacyjne, nauczyciel informuje o celach lekcji, przewidywanych osiągnięciach uczniów, wprowadza do tematu. |
atlasy, mapy |
pogadanka, praca w grupach, ćwiczenia |
indywidualna i zbiorowa, praca w grupach
|
Etap realizacji |
geografia, wiedza o społeczeństwie |
porozumiewanie się w języku ojczystym, kompetencje informatyczne, umiejętność uczenia się. |
Omówienie za pomocą map - cech środowiska naturalnego Niemiec - demografia - urbanizacja gr 1: rozmieszczenie surowców mineralnych gr 2: rozwinięte gałęzie produkcji gr 3: eksport i import kraju gr 4: inne dziedziny gospodarki gr 5: znaczenie Niemiec w rozwoju gospodarczym Europy i świata gr 6: stan środowiska
Zasób nr 1 Galeria zdjęć
Praca w grupach - zagadnienia dla grup 1,2,3,4,5,6
|
podręcznik, atlasy, mapy, słownik, tablice statystyczne, zdjęcia, plansze.
|
pogadanka, wykład, praca w grupach ćwiczenia.
Zdj 1dyskusja |
praca w grupach indywidualna i zbiorowa, praca w grupach metodą aktywizującą uczniów
|
Etap podsumowujący |
geografia, wiedza o społeczeństwie |
porozumiewanie się w języku ojczystym, kompetencje matematyczne, kompetencje informatyczne, umiejętność uczenia się.
|
Nauczyciel ocenia pracę uczniów i zadaje pytania podsumowujące i utrwalające wiadomości sprawdza stopień opanowania zagadnienia
ZASÓB 2 jako zadanie domowe.
|
atlasy, mapa.
|
pogadanka, praca w grupach, ćwiczenia |
praca w grupach indywidualna i zbiorowa. |
3