Konspekt zajęć dla klasy I (zajęcia zintegrowane)
nauczyciel: Lucyna Kuryło
Edukacja plastyczna
BLOK TEMATYCZNY: Wyprawa w kosmos
Temat : Spotkanie z kosmitą
Cele:
Główne:
- rozwijanie wyobraźni i umiejętności stosowania środków plastycznych w przedstawianiu
fantastycznej postaci;
-kształcenie umiejętności wypowiadania się na określony temat.
Operacyjne:
Uczeń:
- tworzy kompozycję z wykorzystaniem różnych materiałów;
- przedstawia wyobrażoną postać, posługując się wybranymi technikami wyrazu plastycznego;
- prowadzi dialog z postacią fantastyczną;
- potrafi opowiedzieć o swojej klasie.
Formy pracy:
- indywidualna;
- grupowa (grupy dwuosobowe).
Metody pracy:
pogadanka, pokaz, dialog, ćwiczenia praktyczne
Środki dydaktyczne:
model Układu Słonecznego, kolorowy papier, klej, nożyczki, inne materiały (tasiemki, guziki, nitki, sznurki itp.)
Przebieg zajęć
Powitanie dzieci. Zabawa integracyjna: „Witam was”.
Przypomnienie, jak wygląda Układ Słoneczny ( nauczyciel pokazuje model US).
Informacja n-la, że jednym z celów lotów kosmicznych jest poszukiwanie życia na innych planetach.
Wymienianie przez chętnych dzieci nazw planet Układu słonecznego.
Krótka rozmowa na temat: Jak wyobrażacie sobie przybysza z innej planety.
Dzieci w grupach dwuosobowych projektują, a następnie wykonuję na płaszczyźnie postać Kosmity.
Nadają też imię dla swojego Kosmity.
Prezentacja wykonanych prac. (Prace przypięte są do tablicy, a uczniowie wskazują na ich charakterystyczne cechy).
Zabawa dydaktyczna: „Spotkanie z Kosmitą”:
(Nauczyciel przygotowuje karteczki. Na połowie jest statek kosmiczny, a na połowie zdjęcie Ziemi widzianej z kosmosu. Dzieci losowo wybierają karteczki. Te, które wylosują statek kosmiczny odgrywają role kosmity, te z Ziemią są Ziemianinami. Dzieci prowadzą dialog. Zasada dialogu: Kosmita chce zdobyć jak najwięcej informacji na temat szkoły i klasy. Zadaje pytania, Ziemianin stara się zaspokoić jego ciekawość.)
Podsumowanie zajęć:
Wspólne rozmowy na temat prac.
1