Scenariusz zajęć katechetycznych
i bibliotecznych
Opracowanie: Ewa Orłowska
Temat: Internet jako źródło informacji o Bogu
- cykl: Internet jako źródło wiedzy wszelakiej
W przygotowaniu: Internet jako źródło informacji o:
- judaizmie, - buddyzmie, - hinduizmie, - islamie
Propozycja zadania do wykonania przez ucznia: Album na podstawie wiadomości zebranych w internecie - Wielkie religie świata
Poziom nauczania: gimnazjum
Czas: 135min. (praca w laboratorium komp.123 min,
dwie przerwy 6 minutowe;
razem 3 godz. lekcyjne)
Uwaga wstępna: Zajęcia zaproponowane w scenariuszu to projekt przeprowadzenia spotkania w ramach szkolnego Koła Przyjaciół Biblioteki, które może skupiać uczniów z różnorodnych poziomów nauki szkolnej od kl. I do kl. III gimnazjum. Poziom umiejętności posługiwania się komputerem będzie w takim wypadku również zróżnicowany, zależny od klasy ucznia, jego indywidualnych zainteresowań oraz możliwości dostępu do sprzętu. Z racji wykonywanego zawodu katechetki temat związany z ewangelizacją i katechizacją szkoły jest dla mnie szczególnie bliski, a zintegrowanie wiedzy religijnej z umiejętnościami posługiwania się nowoczesnym źródłem informacji - jakim jest internet - to moja odpowiedź pedagoga na potrzeby nowego szkolnictwa dyktowane rozwojem techniki i cywilizacji przy zachowaniu korelacji ścieżek przedmiotowych.
Cel ogólny:
zapoznanie uczniów z możliwościami wykorzystania zasobów internetu przy wyszukiwaniu wiadomości z różnych dziedzin nauki, w przypadku danego spotkania z dziedziny religii katolickiej;
utrwalenie wiadomości na temat różnych form wymiany informacji (druk, książka on-line, portale).
Cele szczegółowe (operacyjne):
Wymagania podstawowe:
uczeń wymienia źródła wiedzy o Bogu i religii katolickiej;
definiuje, czym jest każde ze źródeł: Pismo Święte, Katechizm Kościoła Katolickiego, modlitewnik, encyklopedia;
wyróżnia, czym jest internet jako źródło wiedzy;
uczeń wyjaśnia, na czym polega ogólna dostępność i szeroki zasięg przepływu informacji poprzez internet;
wybiera konkretny sposób wyszukiwania wiadomości w internecie: encyklopedia internetowa, wyszukiwarka, portale tematyczne, adresy stron internetowych;
udziela konkretnych odpowiedzi, precyzyjnie wyjaśnia rozwiązany problem.
Wymagania ponadpodstawowe:
uczeń rozwiązuje przykładowe zadania przy pomocy wiadomości zdobytych poprzez internet;
demonstruje i omawia zawartość poszczególnych stron związanych z danym zagadnieniem;
uczeń rozpoznaje zgodność treści stron religijnych z nauka Kościoła Katolickiego;
tworzy kategorie informacji na temat Boga i religii katolickiej, które są dostępne w internecie.
Materiały dydaktyczne:
kłębek sznurka, wełny do ćwiczenia wprowadzającego „Pajęczynka”;
książki zawierające informacje związane z tematem: Pismo Święte, Katechizm Kościoła Katolickiego, katechizmy do nauki religii w gimnazjum, Katechizm Bierzmowanych, modlitewnik, encyklopedie, albumy i inne pozycje religijne dostępne w szkolnej bibliotece;
komputery z oprogramowaniem (szkolna pracownia komputerowa lub centrum multimedialne w szkolnej bibliotece);
kartki z wydrukowanymi adresami portali i wyszukiwarek - dla każdego zespołu inny adres (zespołu dwuosobowe, tak jak siedzą uczniowie przy komputerach);
duży arkusz kartonu i mazaki (tyle mazaków, ile grup uczniów);
plakaty informacyjo-utrwalające zasady BHP w pracowni komputerowej.
Formy pracy:
indywidualna;
zespołowa;
pozalekcyjna;
informacyjno-usługowa.
Metody (wg J. Andrzejewskiej):
oglądowa;
słowna;
praktyczna;
utrwalenia materiału.
Zasady:
integracji nauczania i wychowania;
świadomego i aktywnego udziału ucznia w uczeniu się;
przyjemności uczenia się;
poglądowości;
związania teorii z praktyką.
Bibliografia:
Literatura:
Andrzejewska J., Edukacja czytelnicza i medialna, Wydawnictwo SBP, Warszawa 2003
Babicz Z., Jabłoński Z., Stachurski S., Słownikowy poradnik użytkownika komputera, Biłystok 2002
Bremer A., Sławik M., ABC użytkownika komputera, Videograf Edukacja Sp. z o.o., Chorzów 2004
Buckley P., Clark D., Podręczny przewodnik. Internet, Wydawnictwo RM, Warszawa 2006
Kubik Wł. ks., Zarys dydaktyki katechetycznej, Kraków 1990
Sawicka T., Edukacja czytelnicza i medialna, Wydawnictwo Bea-Bleja, Toruń [200]
Sawicka T., Edukacja czytelnicza i medialna w gimnazjum I-III: program, Wydawnictwo Bea-Bleja, Toruń [2000]
Starczewska K. i in., Świat człowieka: program bloku humanistycznego dla gimnazjum, Wydawnictwo Szkolne PWN, Warszawa 1999
Zeman E., Edukacja czytelnicza i informacyjna, Wydawnictwa Szkolne i Pedagogiczne Spółka Akcyjna, Warszawa 1999
Internet:
Altavista, <http://www.altavista.com> [dostęp 16.08.2007]
Amen. Zasoby internetowe ks. W. Mroza, <http://www.amen.pl> [dostęp 15.08.2007]
Biblia - prywatna strona o Piśmie Świętym, <http://biblijna.strona.pl/> [dostęp 10.08.2007]
Biblia Tysiąclecia ONLINE, <http://www.biblia.poznan.pl> [dostęp 11.08.2007]
Elżbieta Kortkowicz - Białowąs i Ewa Patkowska, PROGRAMY MULTIMEDIALNE I ZASOBY INTERNETU JAKO ŹRÓDŁO DO PRACY SAMOKSZTAŁCENIOWEJ. Scenariusz zajęć dla uczniów klas gimnazjalnych, <http://www.bib.edu.pl/lekcja31.html> [dostęp 10.08.2007]
E-multi - uniwersalna wyszukiwarka, <http://emulti.pl> [dostęp 16.08.2007]
Google.Polska, <http://www.google.pl> [dostęp 10.08.2007]
Internetowa Liturgia Godzin, <http://brewiarz.pl/index.php3> [dostęp 12.08.2007]
Jaźwiecka-Belter, M., 12 października Dzień Bezpiecznego Komputera, <http://www.bibliotekawszkole.pl/inne/gazetki/68/index.php> [dostęp 26.08.2007]
Katechizm Kościoła Katolickiego, <http://www.katechizm.diecezja.elk.pl/> [dostęp 11.08.2007]
Katolik - portal katolicki dla wierzących, wątpiących i poszukujących, <http://www.katolik.pl> [dostęp 17.08.2007]
Lycos, <http://www.lycos.com/> [dostęp 16.08.2007]
Nadzieja - serwis chrześcijański, <http://www.nadzieja.pl> [dostęp 17.08.2007]
Netsprint wyszukiwarka internetowa, <http://www.netsprint.pl/serwis/> [dostęp 10.08.2007]
Niech będzie Bóg uwielbiony - Prawdziwy Bóg i Prawdziwy Człowiek, <http://www.kossak.diecezja.elk.pl> [dostęp 26.08.2007]
Opoka - laboratorium wiary i kultury, <http://opoka.org.pl> [dostęp 17.08.2007]
Pismo Święte, <http://online.biblia.pl/index.php> [dostęp 10.08.2007]
Podstawa programowa kształcenia ogólnego. Edukacja czytelnicza i medialna. Gimnazjum, <http://biblioteka.oeiizk.waw.pl> [dostęp 10.08.2007]
Podstawowe informacje o sieci internet, <http://eduseek.interklasa.pl/artykuly/artykul/ida/1309/ > [dostęp 29.10.2007]
Pomoc duchowa - portal katolicki, <http://www.adonai.pl> [dostęp14.08.2007]
Standardy jakości pracy biblioteki szkolnej, <http://scholaris.pl/cms/index.php/news/show_art?id=7D50LH8JOM5I132LKO5G7108&cat_id=255 > [dostęp 24.08.2007]
Strona księdza Radosława Pawłowskiego, <http://pawlowski.dk/> [dostęp 12.08.2007]
Wiara - portal Gościa Niedzielnego, <http://www.wiara.pl/> [dostęp 14.08.2007]
Webcrawler, <http://www.webcrawler.com/> [dostęp 16.08.2007]
Wirtualna Polska, <http://www.wp.pl> [dostęp 10.08.2007]
Interia - portal młodych bez względu na wiek, <http://interia.pl> [dostęp 10.08.2007]
Xcite, <http://www.xcite.com/> [dostęp 17.08.2007]
Yahoo, <http://www.yahoo.com/> [dostęp 16.08.2007]
Zespół portalu interklasa, Publikacje interklasy - internet w szkole, <http://www.interklasa.pl> [dostęp 10.08.2007]
Spis załączników:
Zał. 1
Por. P. Buckley, D. Clark, Podręczny przewodnik. Internet, Wydawnictwo RM, Warszawa 2006, 3-10s.
Zał. 2A
Por. P. Buckley, D. Clark, Podręczny przewodnik. Internet, wydawnictwo RM, Warszawa 2006, 17-19s., 32s., 94s., 111s., 253s., 275s.
Zał. 2B
Plakat do wydruku ze strony internetowej:
Jaźwiecka-Belter, M., 12 października Dzień Bezpiecznego Komputera, <http://www.bibliotekawszkole.pl/inne/gazetki/68/index.php> [dostęp 26.08.2007]
Zał. 3
Zadania dla uczniów z wykorzystaniem podanych stron internetowych.
Zał. 4
Tabelka: Kościół Katolicki
Zał. 5
Zadania dla uczniów związane z Katechizmem Kościoła Katolickiego
Zał. 6
Zadania dla uczniów związane z oceną danej strony.
Zał. 7
Tabelka: Portale tematyczne: religia.
Zał. 8
Biblia w sieci.
Przebieg zajęć:
WPROWADZENIE:
1. Powitanie uczestników spotkania, zajęcie właściwych miejsc - utworzenie kręgu. (1 min.)
2. Ćwiczenie wprowadzające w zagadnienie spotkania:
Zabawa „Pajęczynka” z powtarzaniem pytanie: „Gdzie szukam wiadomości o Bogu i religii?” Uczniowie podają sobie kłębek wełny, sznurka zadając to samo pytanie, tak, aby powstała pajęczyna. Demonstrują pajęczynkę podnosząc ręce trzymające wełnę, sznurek do góry. Następnie po opuszczeniu rąk nauczyciel krótko omawia udzielone odpowiedzi, podkreślając rangę każdej z nich, jako źródła, w którym możemy szukać informacji na dany temat. Ważne w tym ćwiczeniu jest zwrócenie uwagi na element pajęczyny, która istnieje dzięki poszczególnym osobom trzymającym wełnę, sznurek. Zwracamy uwagę na wzajemną łączność wszystkich odpowiedzi. W rezultacie najwięcej informacji znajdziemy, kiedy dotrzemy do wszystkich źródeł podanych w pajęczynie. (4 min.)
Prezentacja książek, które zostały wymienione przez uczniów w ćwiczeniu „Pajęczynka” (Pismo Święte, Katechizm Kościoła Katolickiego, modlitewnik, encyklopedie, albumy i inne pozycje religijne). (4 min.)
Krótkie omówienie innych odpowiedzi na pytanie, w których uczniowie zwracali uwagę, że wiadomości o Bogu szukają m.in. w sobie, u kolegów, w Kościele, u rodziców, na lekcji religii. (2 min.)
Podział na zespoły dwuosobowe, które będą tworzyły partnerów dalszej pracy uczniów, poprzez odliczenie do dwóch; jedynki łączą się z jedynkami, dwójki z dwójkami. (2 min.)
Uczniowie wybierają dowolną pozycję książkową i wyszukują w niej: spisu treści, autora, dowolnego i uznanego przez dany zespół za ważny, fragmentu wybranej pozycji, uzasadniają wybór. (5 min.)
3. Wyjaśnienie, dlaczego spotykamy się w centrum multimedialnym (pracowni komputerowej), nawiązanie do głównego wątku spotkania: internet źródło wiedzy wszelakiej.
Pogadanka na temat poszukiwań dokonywanych przez uczniów w internecie: czego szukali, jak szukali, co znajdowali, jaka była wartość tych informacji, czy było coś niepokojącego w ich poszukiwaniach, w tym, co znajdowali. Zaakcentowanie, że internet jako źródło wiedzy wszelakiej jest również źródłem wiedzy o Bogu i religii katolickiej. (5 min.)
ROZWINIĘCIE: CZĘŚĆ ZASADNICZA:
4. Rozmowa z uczniami na temat internetu.
Wzajemna wymiana wiedzy. (7 min) (zał.1)
Krótki wykład przypominający, ewentualnie wprowadzający niektórych uczniów z młodszych klas, wymagania związane z używaniem komputera mającego dostęp do sieci internetu, posiadania zabezpieczeń przed wirusami, hakerami, legalności używanych programów. (3 min.)
Rozmowa na temat zasad BHB w pracowni komputerowej z wykorzystaniem plakatu. ( 2 min.) (zał.2A i zał.2B)
5. Praca uczniów przy komputerach.
Uczniowie siadają przy stanowiskach komputerowych w ustalonych wcześniej zespołach dwuosobowych. Włączają komputery, logują się. ( 1 min.)
Każdy zespół otrzymuje adres innej strony do znalezienie oraz zadanie wspólne do wykonania dla wszystkich zespołów. (10 min) (zał.3)
Uczniowie wykonują zadanie. Na ławce umieszczonej centralnie w pomieszczeniu leży duży arkusz kartonu i mazaki (tyle, ile pracujących zespołów przy komputerach). Karton jest podzielony na tyle pól, ile jest zespołów uczniów. Uczniowie wykonują zapis odnalezionych informacji na jednym z pól umieszczając tam efekty swoich poszukiwań w internecie. (5 min.) (zał.4)
Po zakończeniu pracy w zespołach uczniowie prezentują, omawiają swoje wyniki, dzielą się spostrzeżeniami na temat własnych poszukiwań. (12 min.)
W toku wykonywania zadania przez uczniów nauczyciel podchodzi do zespołów i w przypadku konieczności udziela pomocy, przy zachowaniu dbałości o jak najbardziej samodzielną pracę uczniów.
Uczniowie otrzymują kolejne zadania do wykonania. (5 min.) (zał.5)
Uczniowie szukają części III „Życie w Chrystusie”, działu I „Powołanie człowieka: Życie w Duchu Świętym”, rozdziału I „Godność osoby ludzkiej”, artykułu III „Wolność człowieka”, numeru 1731. Nauczyciel podobnie jak w poprzednim zadaniu służy pomocą.
Po zakończeniu ćwiczenia uczniowie omawiają jego wykonanie oraz w przypadku zainteresowania sprawdzają wersję książki on-line z wersją książki drukowanej - wykorzystanie egzemplarza Katechizmu Kościoła Katolickiego. (12 min.)
Nauczyciel prezentuje tematyczne portale katolickie i wyszukiwarkę religijną ( http://www.amen.pl ) podkreśla potrzebę gruntownego wczytywania się w dane na stronach głównych, tak, aby z treści uczeń umiał wywnioskować o jakiej religii lub wyznaniu mowa. (4 min.)
Uczniowie otrzymują następne zadanie do wykonania, jakim jest szukanie portali tematycznych. (10 min.) (zał.6)
Podobnie jak przy zadaniu związanym z Kościołem Katolickim uczniowie zapisują efekty swojej pracy na dużym kartonie leżącym centralnie w pomieszczeniu. Po skończonej pracy przedstawiają swoje notatki. (12 min.) (zał.7)
PODSUMOWANIE:
6. Uczniowie w tej części spotkania zamykają otwarte strony, wylogowują się i wyłączają komputery. Po zakończeniu pracy przy komputerach zasiadają podobnie jak to było na początku spotkania w kręgu. (2 min.)
Nauczyciel w krótkiej pogadance przypomina czym dzisiaj zajmowaliśmy się, uczniowie mają za zadanie dopowiedzieć, dlaczego? Warto zwrócić uwagę, na rolę internetu w poszukiwaniu wiedzy z dziedzin nie tylko stanowiących nasze hobby, ale traktowanie komputera jako narzędzia pomocniczego przy zgłębianiu, utrwalaniu i powtarzaniu materiału z różnych szkolnych przedmiotów. Warto wiedzieć, jak szukać, czego szukać i w jaki sposób czytać informacje zdobywane poprzez sieć. (5 min.)
Jako ćwiczenie podsumowujące spotkanie uczniowie wymieniają najważniejsze dla siebie informacje o religii, które samodzielnie odkryli przy pomocy internetu. (5 min.)
Dla dalszego zgłębiania tematyki religii katolickiej w internecie nauczyciel rozdaje uczniom adresy stron biblijnych, które samodzielnie przez nich poznawane mogą posłużyć jako pomoc przy nauce religii, języka polskiego, historii. Poprzez rozmowę uczniowie utrwalają wiedze na temat sposobów wyszukiwania wiadomości w internecie - przypomnienie głównych wyszukiwarek i portali tematycznych. (4 min.) (zał.8)
Nauczyciel proponuje zainteresowanym uczniom wykonanie zadania dodatkowego, które może posłużyć jako materiał na wystawkę szkolną, na gazetkę, jako pomoc dydaktyczna na lekcjach, aby na podstawie wiadomości zebranych w internecie wykonać album poświęcony wielkim religiom świata. (2 min.)
7. Wzajemne pożegnanie się nauczyciela i uczniów. Zaproszenie na kolejne spotkanie Koła Przyjaciół Biblioteki, na którym... i tu nauczyciel znacząco ścisza głos kończąc zdanie - będziemy odkrywać kolejne tajemnice NOWOCZESNEJ BIBLIOTEKI. (1 min.)
Uwaga organizacyjna:
Ponieważ spotkanie jest przewidziane na dłuższy odcinek czasu to ważne jest, aby po zakończeniu części wstępnej zrobić przerwę, tak aby uczniowie mogli wyjść z sali, odetchnąć przed kolejną dawką pracy. Podobnie przerwę można zrobić po zakończeniu części zasadniczej. Często uczniowie pochłonięci pracą nie pamiętają o wymaganym odpoczynku dla oczu, kręgosłupa, o higienie pracy.
Załączniki:
Zał. 1
Internet to sieć komputerowa o zasięgu globalnym łącząca ze sobą setki tysięcy małych i dużych sieci lokalnych oraz pojedyncze komputery. Dzisiaj internet jest dostępny dla każdego użytkownika, aby korzystać z sieci internetowej trzeba mieć: komputer, dostęp do sieci poprzez linię telefoniczną i modem lub stałe łącze, odpowiednie oprogramowanie i dużo czasu. Możliwości wykorzystania sieci internetu: przesyłanie korespondencji do bardzo odległych miejsc w bardzo krótkim czasie; przesyłanie nie tylko tekstu, ale również zdjęć, filmów, dźwięków; korzystanie z informacji znajdujących się na innych komputerach, np. z serwisów informacyjnych, z zasobów bibliotecznych; uczestniczenie w dyskusjach „na żywo” z innymi użytkownikami sieci; zamawianie towarów w specjalnych sklepach internetowych; korzystanie z porad innych użytkowników internetu w ramach tak zwanych: grup dyskusyjnych”. Najważniejsza usługa oferowana to: www (ang. World Wide Web) określana mianem pajęczyny, umożliwia czytanie tekstów tzw. stron internetowych znajdujących się na różnych komputerach. Często strona zawiera odsyłacze hipertekstowe - odnośniki do innych stron www, zwane tez linkami.
Por. P. Buckley, D. Clark, Podręczny przewodnik. Internet, Wydawnictwo RM, Warszawa 2006, 3-10s.
Zał. 2A
Zasady bezpiecznego użytkowania komputera:
a) korzystanie z zapory połączenia internetowego;
b) pobieranie aktualizacji;
c) korzystanie z oprogramowania antywirusowego;
d) używanie silnych haseł lub technologii silnego uwierzytelniania;
e) przeglądanie sieci Web zachowując ostrożność;
f) korzystanie z poczty e-mail w bezpieczny sposób;
g) regularne tworzenie kopii zapasowych i odtwarzanie danych
Por. P. Buckley, D. Clark, Podręczny przewodnik. Internet, wydawnictwo RM, Warszawa 2006, 17-19s., 32s., 94s., 111s., 253s., 275s.
Zał. 2B
Plakat do wydruku ze strony internetowej:
Jaźwiecka-Belter, M., 12 października Dzień Bezpiecznego Komputera, <http://www.bibliotekawszkole.pl/inne/gazetki/68/index.php> [dostęp 26.08.2007]
Załączniki dla uczniów przygotowano dla 6 zespołów po dwie lub trzy
Zał. 3
I zespół
Na podstawie podanego adresu znajdź wymaganą stronę.
Przy pomocy znalezionego portalu lub wyszukiwarki znajdź linki do hasła: Kościół Katolicki.
Wypisz ilość znalezionych linków.
Wybierz jeden i na jego podstawie odpowiedz na pytania:
czym jest Kościół,
czemu służy,
do czego jest potrzebny.
Zapisz adres wybranej przez siebie strony źródłowej.
Wypisz ze strony głównej wybranego linku najważniejsze poruszane tam zagadnienia.
II zespół
Na podstawie podanego adresu znajdź wymaganą stronę.
Przy pomocy znalezionego portalu lub wyszukiwarki znajdź linki do hasła: Kościół Katolicki.
Wypisz ilość znalezionych linków.
Wybierz jeden i na jego podstawie odpowiedz na pytania:
czym jest Kościół,
czemu służy,
do czego jest potrzebny.
Zapisz adres wybranej przez siebie strony źródłowej.
Wypisz ze strony głównej wybranego linku najważniejsze poruszane tam zagadnienia.
III zespół
Na podstawie podanego adresu znajdź wymaganą stronę.
Przy pomocy znalezionego portalu lub wyszukiwarki znajdź linki do hasła: Kościół Katolicki.
Wypisz ilość znalezionych linków.
Wybierz jeden i na jego podstawie odpowiedz na pytania:
czym jest Kościół,
czemu służy,
do czego jest potrzebny.
Zapisz adres wybranej przez siebie strony źródłowej.
Wypisz ze strony głównej wybranego linku najważniejsze poruszane tam zagadnienia.
IV zespół
Na podstawie podanego adresu znajdź wymaganą stronę.
Przy pomocy znalezionego portalu lub wyszukiwarki znajdź linki do hasła: Kościół Katolicki.
Wypisz ilość znalezionych linków.
Wybierz jeden i na jego podstawie odpowiedz na pytania:
czym jest Kościół,
czemu służy,
do czego jest potrzebny.
Zapisz adres wybranej przez siebie strony źródłowej.
Wypisz ze strony głównej wybranego linku najważniejsze poruszane tam zagadnienia.
V zespół
Na podstawie podanego adresu znajdź wymaganą stronę.
Przy pomocy znalezionego portalu lub wyszukiwarki znajdź linki do hasła: Kościół Katolicki.
Wypisz ilość znalezionych linków.
Wybierz jeden i na jego podstawie odpowiedz na pytania:
czym jest Kościół,
czemu służy,
do czego jest potrzebny.
Zapisz adres wybranej przez siebie strony źródłowej.
Wypisz ze strony głównej wybranego linku najważniejsze poruszane tam zagadnienia.
VI zespół
Na podstawie podanego adresu znajdź wymaganą stronę.
Przy pomocy znalezionego portalu lub wyszukiwarki znajdź linki do hasła: Kościół Katolicki.
Wypisz ilość znalezionych linków.
Wybierz jeden i na jego podstawie odpowiedz na pytania:
czym jest Kościół,
czemu służy,
do czego jest potrzebny.
Zapisz adres wybranej przez siebie strony źródłowej.
Wypisz ze strony głównej wybranego linku najważniejsze poruszane tam zagadnienia.
Zał. 4
I zespół |
II zespół |
III zespół |
Kościół Katolicki
|
||
IV zespół |
V zespół |
VI zespół |
Zał. 5
I zespół
Przy pomocy dowolnej wyszukiwarki lub portalu znajdź stronę poświęconą Katechizmowi Kościoła Katolickiego.
Sprawdź, czy jest to wersja książki on-line.
W spisie treści odszukaj rozdział na temat: „Godności osoby ludzkiej”,
a w nim artykuł o „Wolności człowieka”.
W tym artykule wyszukaj definicję wolności człowieka.
Podświetl ją.
Po wykonaniu zadania zgłoś jego realizację do nauczyciela.
II zespół
Przy pomocy dowolnej wyszukiwarki lub portalu znajdź stronę poświęconą Katechizmowi Kościoła Katolickiego.
Sprawdź, czy jest to wersja książki on-line.
W spisie treści odszukaj rozdział na temat: „Godności osoby ludzkiej”,
a w nim artykuł o „Wolności człowieka”.
W tym artykule wyszukaj definicję wolności człowieka.
Podświetl ją.
Po wykonaniu zadania zgłoś jego realizację do nauczyciela.
III zespół
Przy pomocy dowolnej wyszukiwarki lub portalu znajdź stronę poświęconą Katechizmowi Kościoła Katolickiego.
Sprawdź, czy jest to wersja książki on-line.
W spisie treści odszukaj rozdział na temat: „Godności osoby ludzkiej”,
a w nim artykuł o „Wolności człowieka”.
W tym artykule wyszukaj definicję wolności człowieka.
Podświetl ją.
Po wykonaniu zadania zgłoś jego realizację do nauczyciela.
IV zespół
Przy pomocy dowolnej wyszukiwarki lub portalu znajdź stronę poświęconą Katechizmowi Kościoła Katolickiego.
Sprawdź, czy jest to wersja książki on-line.
W spisie treści odszukaj rozdział na temat: „Godności osoby ludzkiej”,
a w nim artykuł o „Wolności człowieka”.
W tym artykule wyszukaj definicję wolności człowieka.
Podświetl ją.
Po wykonaniu zadania zgłoś jego realizację do nauczyciela.
V zespół
Przy pomocy dowolnej wyszukiwarki lub portalu znajdź stronę poświęconą Katechizmowi Kościoła Katolickiego.
Sprawdź, czy jest to wersja książki on-line.
W spisie treści odszukaj rozdział na temat: „Godności osoby ludzkiej”,
a w nim artykuł o „Wolności człowieka”.
W tym artykule wyszukaj definicję wolności człowieka.
Podświetl ją.
Po wykonaniu zadania zgłoś jego realizację do nauczyciela.
VI zespół
Przy pomocy dowolnej wyszukiwarki lub portalu znajdź stronę poświęconą Katechizmowi Kościoła Katolickiego.
Sprawdź, czy jest to wersja książki on-line.
W spisie treści odszukaj rozdział na temat: „Godności osoby ludzkiej”,
a w nim artykuł o „Wolności człowieka”.
W tym artykule wyszukaj definicję wolności człowieka.
Podświetl ją.
Po wykonaniu zadania zgłoś jego realizację do nauczyciela.
Zał. 6
I zespół
Znajdź strony o podanych adresach.
Przeglądnij stronę główną każdego portalu
i oceń, czy zawarte tam treści są z dziedziny nauki Kościoła Katolickiego.
Nadaj tytuł każdemu adresowi w taki sposób, aby czytający wiedział, czego może tam szukać.
II zespół
Znajdź strony o podanych adresach.
Przeglądnij stronę główną każdego portalu
i oceń, czy zawarte tam treści są z dziedziny nauki Kościoła Katolickiego.
Nadaj tytuł każdemu adresowi w taki sposób, aby czytający wiedział, czego może tam szukać.
III zespół
Znajdź strony o podanych adresach.
Przeglądnij stronę główną każdego portalu
i oceń, czy zawarte tam treści są z dziedziny nauki Kościoła Katolickiego.
Nadaj tytuł każdemu adresowi w taki sposób, aby czytający wiedział, czego może tam szukać.
IV zespół
Znajdź strony o podanych adresach.
Przeglądnij stronę główną każdego portalu
i oceń, czy zawarte tam treści są z dziedziny nauki Kościoła Katolickiego.
Nadaj tytuł każdemu adresowi w taki sposób, aby czytający wiedział, czego może tam szukać.
V zespół
Znajdź strony o podanych adresach.
Przeglądnij stronę główną każdego portalu
i oceń, czy zawarte tam treści są z dziedziny nauki Kościoła Katolickiego.
Nadaj tytuł każdemu adresowi w taki sposób, aby czytający wiedział, czego może tam szukać.
VI zespół
Znajdź strony o podanych adresach.
Przeglądnij stronę główną każdego portalu
i oceń, czy zawarte tam treści są z dziedziny nauki Kościoła Katolickiego.
Nadaj tytuł każdemu adresowi w taki sposób, aby czytający wiedział, czego może tam szukać.
Zał. 7
I zespół |
II zespół |
III zespół |
|
||
IV zespół |
V zespół |
VI zespół |
Zał. 8
Biblia w sieci:
Biblia w sieci:
Biblia w sieci:
Biblia w sieci:
Biblia w sieci:
Biblia w sieci:
Biblia w sieci:
Biblia w sieci:
Biblia w sieci:
Biblia w sieci: