CZYTANIE ZE ZROZUMIENIEM. SPRAWDZAMY GRAMAT. - ORT(1), ortografia, ortografia


SZKOŁA PODSTAWOWA

W DRUGNI

Scenariusz zajęć zintegrowanych

w klasie II

Prowadząca:

mgr Adela Pałyga


Drugnia 31 maja 2007r.

Konspekt zajęć edukacji polonistycznej

- hospitacja diagnozująca

Prowadząca zajęcia: ADELA PAŁYGA

Data: 31 maja 2007r.

Klasa: II

Czas trwania: 45 minut

Temat zajęć: Czytamy tekst ze zrozumieniem. Sprawdzamy wiadomości

i umiejętności gramatyczno - ortograficzne.

Cel główny: Zdiagnozowanie gramatyczno - ortograficznych wiadomości i

umiejętności uczniów

Cele szczegółowe:
U c z e ń:

- czyta cicho ze zrozumieniem nowy tekst;

- wybiera poprawną odpowiedź korzystając z tekstu „Wkrótce wakacje”;

- układa pytanie do podanego zdania;

- porządkuje wyrazy w kolejności alfabetyczne;

- posiada wiadomości o sylabach i samogłoskach;

- wyróżnia części mowy i prawidłowo je wpisuje do tabeli;

- tworzy liczbę pojedynczą do podanej liczby mnogiej rzeczowników z

przymiotnikami;
- zna pisownię wyrazów z rz po spółgłoskach;

- zna rodzaje rzeczowników i przymiotników;
- umie tworzyć wyrazy zdrobniałe;

Metody pracy: słowne, kreatywne pisemne, praca z tekstem, burza pytań
Formy pracy :
zbiorowa, indywidualna jednolita

Środki dydaktyczne: karta pracy dla każdego ucznia

Przebieg zajęć:

1. Powitanie uczniów i gości.
2. Praca z tekstem „Wkrótce wakacje”
.

3. Układanie i zapis pytania do wyróżnionego zdania w tekście „Wkrótce wakacje” ćw.3

- sprawdzenie (wpisanie liczby punktów do tabeli).

4. Układanie wyrazów w kolejności alfabetycznej - ćw.4 - sprawdzenie (wpisanie liczby punktów

do tabeli).

  1. Dzielenie wyrazów na sylaby i podkreślenie samogłosek na czerwono ćw.5 - sprawdzenie

(wpisanie liczby punktów do tabeli).

  1. Zapis do tabeli poznanych części mowy - ćw.6 - sprawdzenie (wpisanie liczby punktów do

tabeli).

  1. Tworzenie liczby pojedynczej do podanych rzeczowników z przymiotnikiem w liczbie mnogiej

- ćw.7 - sprawdzenie (wpisanie liczby punktów do tabeli).

  1. Wpisywanie w miejsce kropek odpowiednie spółgłoski - ćw.8 - sprawdzenie (wpisanie liczby punktów do tabeli).

  2. Określanie rodzaju rzeczownika i przymiotnika - ćw.9 - sprawdzenie (wpisanie liczby punktów do tabeli).

  3. Tworzenie i zapis wyrazów zdrobniałych do podanych rzeczowników - ćw.10- sprawdzenie (wpisanie liczby punktów do tabeli).

12. Końcowa ocena pracy uczniów - zliczenie wszystkich punktów.

13. Ewaluacja zajęć

KARTA PRACY 1 - dla obserwatorów

1. Przeczytaj uważnie tekst „ Wkrótce wakacje”.

Zbliżają się wakacje. Harcerze wyjadą na obóz w Góry Świętokrzyskie. Kamil, Marcelina, Justyna i Martyna spędzą dwa tygodnie wakacji na koloniach w Tatrach. Milena, Kamila i Mateusz pojadą z rodzicami nad morze. Dominika, Arek i Wiktoria wyjadą do cioci i wujka na wieś. Wujek i ciocia prowadzą gospodarstwo agroturystyczne.

2. Wybierz poprawną odpowiedź i podkreśl ją. /2p./

A. Zbliżają się

B. Harcerze pojadą na obóz

C. Do cioci i wujka na wieś wyjadą

D. Wujek i ciocia prowadzą gospodarstwo

3. Ułóż pytanie do wyróżnionego zdania w tekście i zapisz je. /1p./

- Jakie gospodarstwo prowadzą wujek i ciocia?

- Kto prowadzi gospodarstwo agroturystyczne?

4. Ułóż wyrazy w kolejności alfabetycznej: /5p./
jaskółka, słońce, rzodkiewka, herbata, burza
burza, herbata, jaskółka, rzodkiewka, słońce

5. Podziel na sylaby za pomocą pionowych kresek i podkreśl /6p./

samogłoski na czerwono.

sa-la, wa-ka-cje, cze-ko-la-da, jeż, pta-ki, lo-dy,

6. Z podanego zbioru wyrazów wybierz i wpisz do tabeli: /9p./
samolot, idzie, małe, komputer, ładna, rysuje, wesoły sprząta, wiewiórka

rzeczowniki

czasowniki

przymiotniki

samolot

rysuje

ładna

wiewiórka

idzie

wesoły

komputer

sprząta

małe

7. Do podanych rzeczowników z przymiotnikami w liczbie /4p./ mnogiej dopisz liczbę pojedynczą.

waniliowe lody - waniliowy lód
piękne ogrody - piękny ogród
duże słoje - duży słój
jadalne grzyby - jadalny grzyb

8. Wstaw w miejsce kropek odpowiednie spółgłoski. /8p./
O czym brzęczysz, pszczoło, gdy się kręcisz wkoło? Ujrzał chrząszcz na wrzosowisku grzeczne dzieci przy ognisku. Drzewa także się dziwiły, że dzieciaki nie śmieciły.

9. Określ rodzaj rzeczownika: /6p./
pole - r. nijaki

łąka - r. żeński

las - r. męski

czerwona - r. żeński
uśmiechnięte
- r. nijaki

zadowolony - r. męski

10. W miejsce kropek wpisz po dwa wyrazy zdrobniałe. /4p./
trawa - trawka, traweczka
głowa - główka, główeczka
ryba - rybka, rybeczka
ława - ławka, ławeczka

Razem: 45 pkt

Punktacja:

45 - 6p

44 - 40 - 5p /5/

39 - 34 - 4p /6/

33 - 27 - 3p /7/

26 - 19 - 2p /8/

18 - mniej- 1p

KARTA PRACY 1

1. Przeczytaj uważnie tekst „ Wkrótce wakacje”.

Zbliżają się wakacje. Harcerze wyjadą na obóz w Góry Świętokrzyskie. Kamil, Marcelina, Justyna i Martyna spędzą dwa tygodnie wakacji na koloniach w Tatrach. Milena, Kamila i Mateusz pojadą z rodzicami nad morze. Dominika, Arek i Wiktoria wyjadą do cioci i wujka na wieś. Wujek i ciocia prowadzą gospodarstwo agroturystyczne.

2. Wybierz poprawną odpowiedź i podkreśl ją.

A. Zbliżają się

B. Harcerze pojadą na obóz

C. Do cioci i wujka na wieś wyjadą

D. Wujek i ciocia prowadzą gospodarstwo

3. Ułóż pytanie do wyróżnionego zdania w tekście i zapisz je.

……………………………………………………………………………………………………….

……………………………………………………………………………………………………….

4. Ułóż wyrazy w kolejności alfabetycznej:
jaskółka, słońce, rzodkiewka, herbata, burza
……………………………………………………………………………………………………….

………………………………………………………………………………………………………

5. Podziel na sylaby za pomocą pionowych kresek i podkreśl samogłoski na czerwono.

sala, wakacje, czekolada, jeż, agroturystyczne, ptaki, lody,

6. Z podanego zbioru wyrazów wybierz i wpisz do tabeli:
samolot, idzie, małe, komputer, ładna, rysuje, wesoły sprząta, wiewiórka

rzeczowniki

czasowniki

przymiotniki

7. Do podanych rzeczowników z przymiotnikami w liczbie mnogiej dopisz liczbę pojedynczą.

waniliowe lody - ....................................
piękne ogrody - .....................................
duże słoje - ...........................................
jadalne grzyby - .....................................

8. Wstaw w miejsce kropek odpowiednie spółgłoski.

O czym bęczysz, pczoło, gdy się kręcisz wkoło? Ujał chąszcz na wosowisku geczne dzieci py ognisku. Dewa także się dziwiły, że dzieciaki nie śmieciły.

9. Określ rodzaj rzeczownika:
pole - ....................................
łąka- .....................................
las - ............
..........................
czerwona
- ..................................
uśmiechnięte
- .................................

zadowolony - ..............................

10. W miejsce kropek wpisz po dwa wyrazy zdrobniałe.
trawa - ......................................
głowa - ......................................
ryba - .......................................
ława - .......................................

ZBIORCZY ARKUSZ OBSERWACJI

W HOSPITACJI DIAGNOZUJĄCEJ

Nauczyciel : ADELA PAŁYGA

Klasa : II

Data : 31 maja 2007r.

Imię i nazwisko obserwatora : ...........................................................

Temat hospitacji : Czytamy tekst ze zrozumieniem. Sprawdzamy wiadomości i umiejętności gramatyczno-ortograficzne.

Standard : uczniowie potrafią wykorzystać w podanych ćwiczeniach poznane treści gramatyczno- ortograficzne

Ze względu na nieobecność jednej uczennicy zmieniono skalę:

Skala : A - wszyscy - 9

B - większość - 8 - 5

C - niewielu - 4 - 3

D - nieliczni - 2 - 1

KRYTERIA

WSKAŹNIKI

OBSERWOWANE

EFEKTY W SKALI

A

B

C

D

UWAGI

9

8-5

4 - 3

2- 1

  1. UCZEŃ POTRAFI CZYTAĆ ZE ZROZUMIENIEM

Czyta cicho ze zrozumieniem nowy tekst „Wkrótce wakacje” - ćw.1

X

Rozumie proste polecenia

Prawidłowo wybiera odpowiedź na pdst. tekstu „Wkrótce wakacje” - ćw.2

X

Układa pytanie do wyróżnionego w tekście zdania - ćw.3

X

2. UCZEŃ OPANOWAŁ WIADOMOŚCI GRAMATYCZNO-

ORTOGRAFICZNE

Porządkuje wyrazy w kolejności alfabetyczne - ćw.4

X

Dzieli wyrazy na sylaby i podkreśla samogłoski - ćw.5

X

Wyróżnia części mowy i prawidłowo je wpisuje do tabeli - ćw.6

X

Tworzy liczbę pojedynczą do podanej liczby mnogiej - ćw.7

X

Zna zasady pisowni wyrazów z rz po spółgłoskach - ćw.8

X

Określa rodzaje rzeczowników

i przymiotników - ćw.9

X

Tworzy wyrazy zdrobniałe do podanych rzeczowników - ćw.10

X

3. UCZEŃ DOKONUJE SAMOOCENY I SAMOKONTROLI

Potrafi prawidłowo sprawdzić swoją wykonaną pracę

X

Określi co już umie, wie, a co musi jeszcze

poćwiczyć KARTA EWALUACJI

X

UCZNIOWIE POTRAFIĄ:

- czytać cicho ze zrozumieniem nowy tekst;

- prawidłowo wybiera odpowiedź na pdst. tekstu;

- układa pytanie do wyróżnionego w tekście zdania;

- porządkują wyrazy w kolejności alfabetycznej;

- znają zasady pisowni wyrazów z rz po spółgłoskach;

- tworzy liczbę pojedynczą do podanej liczby mnogiej;

NALEŻY DOSKONALIĆ:

- podział wyrazów na sylaby i podkreślanie samogłosek;

- wyróżnianie części mowy i prawidłowe wpisywanie do oznaczonych tabeli;

- określanie rodzajów rzeczowników i przymiotników;

- tworzenie wyrazów zdrobniałych do podanych rzeczowników;

..................................................... ......................................................

/podpis n-la prowadzącego zajęcia// /podpis osoby hospitującej/

PRZEWIDYWANE OSIĄGNIĘCIA UCZNIÓW

Kryterium 1: UCZEŃ POTRAFI CZYTAĆ ZE ZROZUMIENIEM

- większość czyta cicho celem wyodrębnienia potrzebnych informacji

- większość rozumie proste polecenia

- większość rozumie proste polecenia

- wszyscy prawidłowo wybieraja odpowiedź na pdst. tekstu „Wkrótce wakacje”

- większość układa pytanie do wyróżnionego w tekście zdania

Kryterium 2 : UCZEŃ OPANOWAŁ WIADOMOŚCI GRAMATYCZNO - ORTOGRAFICZNE

- większość porządkuje wyrazy w kolejności alfabetyczne

- większość dzieli wyrazy na sylaby i podkreślają samogłoski

- niewielu wyróżnia części mowy i prawidłowo je wpisują do tabeli

- większość tworzy liczbę pojedynczą do podanej liczby mnogiej

- większość zna zasady pisowni wyrazów z rz po spółgłoskach

- niewielu określa rodzaje rzeczowników i przymiotników

- większość tworzy wyrazy zdrobniałe do podanych rzeczowników

Kryterium 3 : UCZEŃ DOKONUJE SAMOOCENY I SAMOKONTROLI

- większość potrafi prawidłowo sprawdzić swoją pracę

- większość potrafi określić co już umie, nad czym musi jeszcze popracować

Założyłam sobie przed hospitacją, że większość uczniów poradzi sobie z ćwiczeniami, które mieli do wykonania. Po przeprowadzonej hospitacji okazało się, że w trzech wskaźnikach moje założenia się nie potwierdziły, a mianowicie

Ogólnie, można stwierdzić, że na 12 wskaźników tylko w dwóch wyszło słabiej niż zakładałam. Należy dodać, że w grupie dzieci poddanej sprawdzeniu jest uczennica, która nie potrafi wymówić niektórych głosek z powodu wady wymowy .Odczytuje kolejne litery, ale nie potrafi złożyć ich w wyraz. Ma duże trudności w dokonywaniu analizy i syntezy słuchowo-wzrokowej i wymaga stałej pomocy nauczyciela. Potrafi pisać litery i wyrazy, uwzględniając właściwy kształt liter i poprawne ich łączenia. Przepisuje pod kierunkiem nauczyciela wyrazy, zdania, krótkie teksty z tablicy i podręcznika. Uczennica ma kłopoty z podziałem głosek na samogłoski i spółgłoski. Dziewczynka nie podejmuje nawet prób pracy samodzielnej ze względu na bardzo niskie możliwości.

........................................................... ........................................................

/Podpis n-la prowadzącego zajęcia/ /Podpis osoby hospitującej/

……………………………………………….

/ nazwisko i imię /

ZBIORCZA TABELA

ZDOBYTYCH PUNKTÓW UCZNIA

Nr zadania

Liczba możliwych

punktów

do zdobycia

Liczba

zdobytych

punktów

1

-

2

2

3

1

4

5

5

6

6

9

7

4

8

8

9

6

10

4

razem

45

Punktacja:

45 - 6p

44 - 40 - 5p /5/

39 - 34 - 4p /6/

33 - 27 - 3p /7/

26 - 19 - 2p /8/

18 - mniej- 1p

KARTA EWALUACJI

Dokończ zdania:

Najlepiej udało mi się ćwiczenie:

....................................................................................

....................................................................................

.........................................................................................................................................................................

Problemem dla mnie było ćwiczenie: ....................................................................................

....................................................................................

.........................................................................................................................................................................


