Konspekty lekcji(1), metodyka


Konspekty lekcji: Scenariusz zajec zintegrowanych dla klasy I o budzacej sie przyrodzie Wysłany przez Marl dnia 10-03-2004 o godz. 10:30:00

Dostrzeganie przez ucznoiw zwiazkow miedzy pora roku, a zmianami w przyrodzie.

0x01 graphic

0x01 graphic

Scenariusz zajęć zintegrowanych w klasie pierwszej.


Temat dnia: Wiosna już jest!


Temat: Kilkuzdaniowe wypowiedzi uczniów o budzącej się przyrodzie na podstawie wiersza „Wiosenne czynności” i własnych obserwacji. Wykonywanie wiosennej ilustracji inspirowanej wysłuchanym utworem A. Vivaldiego.


Cele ogólne:
Uczeń:
- dostrzega związek między porą roku, a zmianami w przyrodzie
- poprawnie wypowiada się na dany temat
- stosuje zdobytą wiedzę w praktyce
- dokonuje samokontroli
- aktywnie uczestniczy w pracach zespołu, grupy

Cele operacyjne:
Uczeń:
- potrafi nazwać zmiany jakie zachodzą wiosną w przyrodzie
- rozumie samodzielnie czytany tekst
- umie udzielić odpowiedzi na pytania
- potrafi odgadnąć zagadki
- wie jakie ptaki przylatują z ciepłych krajów
- umie nazwać pierwsze wiosenne kwiaty
- umie uzupełnić luki z zdaniach
- umie zaśpiewać poznaną piosenkę
- potrafi w skupieniu wysłuchać utworu muzycznego
- potrafi środkami plastycznymi wykonać ilustrację inspirowaną wysłuchaną muzyką

Metody:
- aktywizująca: twórcze rozwiązywane problemów
- słowna: rozmowa
- praktyczna: ćwiczenia

Formy:
- aktywność indywidualna ( jednolita, zróżnicowana )
- aktywność zbiorowa ( jednolita z całą klasą, jednolita grupowa )


Środki dydaktyczne:
kartki z wierszem pt. „ Wiosenne porządki”, rozsypanka wyrazowa, zdania z lukami, ilustracje ptaków i kwiatów, podpisy do nich, płytka z utworem A. Vivaldiego i piosenką pt. „Przyszła wiosna”


Przebieg zajęć:
1. Wspólne zaśpiewanie piosenki pt.: „Przyszła wiosna”.

2. Krótka analiza piosenki.
O jakiej porze roku opowiada piosenka? ( Przywieszenie postaci pani Wiosny.)
Kiedy przywitaliśmy wiosnę? (Ułożenie z rozsypanki wyrazowej odpowiedzi na to pytanie. Przywieszenie zdania na tablicy)

21 marca przywitaliśmy wiosnę.

3. Ciche czytanie wiersza pt. „Wiosenne czynności”

Udzielanie odpowiedzi na pytania.
- Jaka jest pogoda na początku wiosny?
- Jakie są pierwsze oznaki wiosny?

4. Czytanie zagadek o ptakach i kwiatach wiosennych.
Zagadki
Nogi ma czerwone, cienkie jak patyki, a po nasze żabki przybył aż Afryki.(bocian)
Gniazdko z błota lepi, pod dachu okapem. Przylatuje wiosną, aby uciec z latem.(jaskółka)
Przyleciał szary ptaszek, nad polem zaśpiewa jak dzwonek. Znają go dobrze dzieci - to
jest............ .(skowronek)
Jeszcze prawie nic nie kwitnie, ani w polu, ni w ogrodzie, a on przebił śnieg i zakwitł białym
rankiem. (przebiśnieg)
Młody góral w górach, chwycił się za głowę, gdy zobaczył w śniegu kwiaty fioletowe.(krokus)
W krótkiej nazwie kwiatów mieszczą się „ sanki”, a te kwiatki kwitną w marcu, w mroźne
ranki.(sasanki)

Odgadywanie zagadek. Odszukiwanie nazw ptaków i kwiatów, dobieranie do odpowiedniej
ilustracji i umieszczanie w tabelce.
Podpisywanie części tabelki - nazwy zwierząt i nazwy roślin.


5. Uzupełnianie luk w zdaniach.(praca zróżnicowana)

Karta pracy 1

Przyszła upragniona ................ . Słońce ................ mocniej. ................. wracają z ciepłych

krajów. .................. pierwsze kwiaty. Piękna i radosna jest ta ........................... .

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------
świeci wiosna Zakwitły Ptaki pora roku

Karta pracy 2

Przyszła upragniona ................ . Słońce świeci mocniej. ................. wracają z ciepłych

krajów. .................. pierwsze kwiaty. Piękna i radosna jest ta pora roku.

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------
wiosna Zakwitły Ptaki

5. Sprawdzenie pracy.

6. Słuchanie utworu A. Vivaldiego.
Wyobrażenie sobie wiosennej ilustracji.

7. Losowanie znaczków z wiosennymi kwiatami - podział na grupy.

8. Wykonywanie wiosennej ilustracji - malowanie farbami na szarym papierze - praca
w grupach.

9. Prezentacja prac- wystawa

10. Ewaluacja
Lubię wiosnę za ... .

Marlena Antecka

Wiosnę witamy, zimę żegnamy - scenariusz zajęcia


Grupa: 5, 6 latki

Cele:
- stymulowanie i aktywizowanie operacji umysłowych dzieci i ich zainteresowań,
- wdrażanie dzieci do obserwacji przyrody,

Cele operacyjne:
-Dziecko zna ludowe zwyczaje pożegnania zimy ( topienie Marzanny jako symboliczne).
-Potrafi twórczo uczestniczyć w zabawie inscenizacyjnej,
-Potrafi słuchać instrukcji i według niej wykonać kukiełkę Marzanny.

Metody pracy:
- słowne: rozmowa, oglądowe,
- działań praktycznych, problemowe,
- burza mózgów,

Formy pracy: indywidualna i grupowa.
Pomoce: Słomiana kukła Marzanny, nożyczki, klej, kolorowa wełna, folia samoprzylepna, duża kartka z kalendarza -21 marca, wiosenna koperta,
zagadki wiosenne, płyta CD z piosenką ,, Przyszła do nas wiosna” , wiersz M. Kownackiej.

Przebieg zajęcia:

1. Dzieci siedzą na dywanie w kole. Trzymają się za ręce. Na przywitanie,,puszczają” iskierkę - uścisk dłoni.

2. Zabawa ruchowa na podstawie utworu M. Kownackiej pt. „Słonko po deszczu”.
Przebieg zabawy:

Na słowa:,, Pada deszczyk! Pada deszczyk! I po liściach tak szeleści...

Dzieci siedzą na dywanie, paluszkami stukają o podłogę - naśladują spadające kropelki deszczu, przy jednoczesnym powtarzaniu grup spółgłoskowych: szszszszs, szszszs.

Na słowa: Zatuliły kwiatki płatki, główki chylą do rabatki! Kap! Kap! Kap!

Dzieci chowają główki między kolana- nisko, jednocześnie powtarzają kap, kap, kap.

Na słowa: Deszcz ustaje - płyną chmury - Kwiaty wznoszą się do góry!
Ho! Ho! Ho!

(Dzieci bardzo powoli wstają- wznoszą się do góry)

Na słowa: Wiatr tu pędzi na wyścigi. Wiatr kołysze nam łodygi! Wiuuu! Wiuu! Wiuuu!

( Dzieci stoją i kołyszą się, przy jednoczesnym powtarzaniu wiuuuu wiuuu)

Na słowa: Biegną dzieci tu z ochotą: Uważajcie - takie błoto! Hyc! Hyc! Hyc!
(Dzieci na paluszkach biegają po sali w różnych kierunkach)

Na słowa: Byle słonko nam nie zgasło - róbmy prędko z błota - masło!
Chlap! ciap! ciap! Teraz - baczność - kroki duże -przeskoczymy przez kałużę! Hop! Hop! Hop!
(dzieci swobodnie podskakują)
]
Na słowa: Już pogoda - słonko świeci, maszerują w pole dzieci -Raz - Dwa- trzy!
(Dzieci maszerują z wysokim unoszeniem kolan).

2.Wprowadzenie do tematu. Rozmowa kierowana na temat zbliżającej się wiosny i kończącej się zimy.

3.Rozwiązywanie zagadek o tematyce wiosennej w formie mini teleturnieju. Za każdą dobrą odpowiedz - rozwiązanie zagadki dziecko otrzymuje punkt.
Może nim być kolorowa samoprzylepna karteczka, którą można dziecku przylepić do bluzeczki.
Przykłady zagadek.
Przybył z ciepłych krajów
W czerwonych trzewikach,·Gdy go ujrzy żabka
Do wody umyka. ...
(bocian)

Co to za ludki?
Na drzewach siedzą, myszy nie łowią,
Ptaszków nie jedzą.
Myszek nie łowią, ptaszków nie jedzą,
te kotki szare, co na drzewie siedzą. ( bazie)
Jeszcze śpi wszystko, co żyje,
jeszcze nic nie rośnie,
a on śmiało śnieg przebije
- powie nam o wiośnie! (przebiśnieg)
Wiosną słyszysz jej kukanie,
je gąsienice na śniadanie. ...
(kukułka)

4. Nauczycielka zadaje dzieciom pytanie - w jaki sposób, możemy pożegnać zimę? Zadaniem dzieci jest podać jak najwięcej przykładów. Burza mózgów- dzieci podają przykłady.
5.Zabawa ruchowa ,,Bociek i żabki”
6. Nauczycielka pokazuje dzieciom dużą, kolorową kopertę. Wybrane, lub chętne dziecko otwiera ją i wyciąga jej zawartość. Jest to kartka z kalendarza 21 marca. N-ka wyjaśnia, co oznacza ta data - pierwszy dzień wiosny.
7.Prezentacja słomianej kukły Marzanny- symbolu odchodzącej zimy i ludowego zwyczaju.( Krótkie omówienie zwyczaju- topienia Marzanny ).
8. Inscenizacja wypowiedzi kierowanej do słomianej kukły. Nauczycielka zwraca się do kukły słowami:
,,Słomiany chochole - związany powrozem
Dość nas namęczyłeś i śniegiem i mrozem.
Marzanno, Marzanno! Zimy koleżanko!
Do widzenia łyżwy i narty i sanki.
Wędrujemy z tobą do głębokiej wody.
Już wiosenne słonko wzbija się na niebie.
W tej wezbranej rzece utopimy ciebie.
8. Dzieci idą do stoliczków, gdzie z różnego rodzaju materiałów i instrukcji nauczycielki wykonają kukiełkę marzanny.
9.,, Co nam powiesz Marzanno?'' Dzieci stoją w kole z wykonanymi kukłami. Chętne lub wybrane dziecko idzie do środka, trzyma w ręku Marzannę. Mówi do wszystkich to, co jego zdaniem powiedziałaby zima na pożegnanie.
10.Wspólne zabawy przy piosence.

Piosenka,, Przyszła do nas wiosna”
Już nie musisz brać szalika Nawet chochoł już się zbudził
Śnieg topnieje po chodnikach Chce podobnym być do ludzi,
Dłuższe dni i krótsze noce Ciepły deszczyk leje z nieba,
Czasem motyl zatrzepoce. Słońce grzeje kiedy trzeba....
Ref. Wiosna, wiosna, wiosna przyszła do nas
Cała kolorowa, ukwiecona,
Będą śpiewać ptaki, kwitnąć róże,
Zostań wiosno, zostań, śliczna,
Zostań z nami jak najdłużej tu!

Marcowe kaprysy


CEL GŁÓWNY:
-uwrażliwienie na wysokości dźwięku, w wysokim i niskim rejestrze, dynamikę i przerwę w muzyce.
CELE OPERACYJNE:
-potrafi dostosować ruch do melodii, tempa, dynamiki;
- potrafi rozwiązać zagadkę słuchową;
-nabywa umiejętność naśladowania szumu wiatru, spadających kropli wody;
-potrafi skupić uwagę podczas recytacji wiersza , odpowiada na pytania;
-potrafi zaśpiewać piosenkę;
-rozróżnia muzykę smutną od wesołej;
-potrafi liczyć do czterech;
-potrafi grać na instrumentach ( grzechotka, kołatka);
- potrafi zgodnie i bezpiecznie bawić się przy muzyce.
METODY:
- czynna: zadań stawianych do wykonania,
kierowana własną działalnością dziecka;
-słowna: rozmowa, objaśnienia, instrukcje;
-oglądowa: pokaz, obserwacja;
-pedagogika zabawy ,,Klanza”.
FORMY: praca z całą grupą, praca w małych zespołach, indywidualna;
POMOCE DYDAKTYCZNE: nagrania szumu wiatru, deszczu, burza, nagrania innych melodii, wiersz ,,Żabia pogoda”, gazety, nagrania piosenek, zabawka ,,słońce”, ,,mrozik” instrumenty perkusyjne( kołatki, grzechotki, tamburyno, bębenek)

PRZEBIEG ZAJĘCIA:
1) Powitanie przy piosence ,,Dzień dobry”.

Dzień dobry, witam was! - machamy raz prawą, raz lewą ręką
Zaczynamy, bo już czas. -wysuwamy do przodu raz prawą ,raz lewą nogę
Jestem ja, jesteś ty -podajemy partnerowi najpierw prawą , potem lewą rękę
Razem to jesteśmy my. - trzymając się za ręce przechodzimy 4 kroki na miejsce partnera.

2) Słuchanie nagranej na magnetofon melodii przedstawiającej zjawiska przyrodnicze ( padający deszcz, wiatr, burza).
- O czy będziemy rozmawiać na zajęciach, to posłuchajcie?

3)Taniec integracyjny„Deszczyk” wyrażanie za pomocą gestów charakter
melodii.
- pada deszcz ( ruch rąk i palców z góry na dół, oburącz )
- wieje wiatr ( jednoczesny ruch ramion i rąk na prawo i lewo )
- błyskawica ( klaśnięcie w dłonie )
- grzmot ( tupnięcie nogą )
- tęcza ( jednoczesne rozłożenie rąk i ramion od środka na boki )

4) Słuchanie wiersza ,, Żabia pogoda” - przy muzyce spokojnej.

,,Żabia pogoda”
Na niebie chmura, pod chmurą góra
A w rynnie deszcz dzwoni kap, kap, kap
Wiatr w komin dmucha
Smutno gdy plucha
Jakby szedł niebem orszak żab.

5) Rozmowa na temat wiersza:
- co było na niebie?
- pod chmurą?
- kto w rynnę dzwonił?
-kto dmuchał w komin?
-gdy tak ciągle pada i pada to jest nam ,jak?

6) Zabawa przy muzyce „Smutno- wesoło” uwrażliwienie na muzykę .
Zabawa przy muzyce - naśladowanie ruchem. Dzieci w zależności
od słyszanej muzyki, wykonują określone ruchy:
- muzyka wesoła - podskakują radośnie ,cieszą się że jest piękna pogoda.
- muzyka smutna - chodzą po sali z opuszczona głową, smucą się że znowu pada.

7) Zabawa z gazetami naśladowanie padającego deszczu i nazywanie go,
(ulewa, kapuśniaczek, mżawka).

8) Zabawa ruchowa przy muzyce ,,Kropelki deszczu”.
Dzieci reagują na uderzenie bębenka tworzą kółeczka. Jedno uderzenie - tańczą sami; dwa- dwoje dzieci; trzy -tańczy troje dzieci; cztery razy tańczą po czworo.

9) Słuchanie piosenki ,,Maszeruje wiosna”.

10) Zabawa przy muzyce ,,Kropla wody i promyk słońca”.
Dzieci ,,krople wody” biegają się po sali. Nauczycielka w roli zimnego wiatru chodzi między kropelkami deszczu i dotknięciem zamraża krople. Kropelki zamrożone stoją w bezruchu lub przykucają. Gdy po chwili słychać dźwięk dzwoneczków wychodzi słoneczko .Nauczycielka w roli słonka biega między kropelkami i dotknięciem rozmraża krople, zapraszając je do zabawy.
Każda dotknięta kropelka biegnie a słonkiem, aż do momentu pojawienia
się kilku głośnych dźwięków. Oznaczają one , że znów powrócił zimny wiatr i zmienił krople w lód.

11) Śpiewanie piosenki ,,Cicho - głośno” .
Zabawa rytmiczna: „Cicho - głośno”, uwrażliwiająca na zmianę dynamiki.
Dzieci śpiewają piosenkę ,, Maszeruje wiosna”- raz cicho, raz głośno w zależności od ułożenia ręki N. ( ręka uniesiona do góry- głośno, w dół -cicho).

12) Zabawa przy piosence ,,Maszeruje wiosna”
Spacer w luźnej gromadce po sali. Na przerwę w muzyce - wąchanie kwiatków- głęboki wdech.

13) ,,Wiosenny koncert” - gra na instrumentach perkusyjnych przez dzieci do piosenki ,,Maszeruje wiosna”.

Powitanie wiosny


Piosenka - Miła wiosna już nadchodzi

Wiosna:

Przychodzę do was kochane dzieci
niech już będzie ciepło
niech słoneczko świeci.
Rzucę kwiatki pachnące
w ogrodzie ,na łące.

Dzieci :

Witamy cię wszyscy,
dobrze, że przybyłaś
i po długiej zimie
świat ze snu zbudziłaś.
Bardzo cię prosimy
zostań razem z przedszkolakami,
niechaj wszyscy wiedzą, że już jesteś z nami.

Wiosna:

Wietrzyku Psotniku leć w przestworza,
zbudź już każdy kwiat i krzew.

Piosenka : Wietrzyk psotnik

Wietrzyk:

Jestem wiatr, wiosenny wiatr!
Lecę tu, lecę tam. Z kim zatańczyć mam?
Drzewa, krzewy, kwiaty
przyszedł wiosny czas,
skoro trzeba - budzę was!

Piosenka - Pierwszy obudził się pierwiosnek

Pierwiosnek:

Nie budź mnie wietrzyku,
swawolny psotniku
na mnie jeszcze czas , mrozem szumi las.

Przebiśnieg:

Pod wiatru tchnieniem,
pod słońca ciepłym promieniem
budzą się kwiaty, wstają i rosną,
aby powitać wiosnę radosną.

Sasanka:

Wietrzyk z wiosną chodzi,
ciepłe są już ranki, a za wioską w lesie
zakwitłyśmy my - sasanki.

Dziecko I

Słoneczko ze snu też już wstało,
bo czasu aby zbudzić kwiaty jest już mało.

Słoneczko:

Ze snu już wstaję, we mgłach wyzłacam różowe gaje.
Promyki drżące po drzewach wieszam i budzić śpiące
kwiaty pośpieszam.

Krokus:

Przychodzę do was z dalekich gór,
przez śnieg się przebijam, fioletowe płatki swe wychylam.

Kwiaty:

Witamy cię w naszym kwietnym gronie!

Piosenka : Wiosna w błękitnej sukience

Stokrotka:

Ja - stokrotka mała
w trawie się schowałam,
jasnym oczkiem mrugam skromnie
każdy się uśmiecha do mnie

Konwalia :

Ja bieluchna konwalia, w gaju wśród liści
w wilgotnej ustroni
w dzwoneczki swe dzwonię.

Niezapominajka:

Jestem - niezapominajka, oczy mam jak błękit nieba.
Rosnę w trawie koło drogi i tak sobie śpiewam:
- Nie niszcz nigdy kwiatka, drzewa, przyjacielu mały,
Przecież one tu dla ciebie, co rok zakwitały!

Żonkil:

Mam zielone liście, w środku żółte dzwonki,
a o wiośnie, że już przyszła do nas,
powiedziały mi skowronki.

Słonecznik:

Ja słonecznik złoty
zza krzywego płotka jasną główkę wznoszę,
nawet gdy mnie przykrość spotka.

Piosenka : Deszczyk

Deszczyk :

Jestem wiosenny deszczyk.
Ożywiam drzewa w ogrodzie, w lesie
schylone główki kwiatów podnoszę.
Na krzaku róży rozkwitną pąki,
świeżą zielenią pokryję łąki.

Róża:

Oj wiosno ty droga!
Ty boży zielniku,
na polach, na łąkach masz kwiatów bez liku.

Dziecko II

Kwiatki kupujcie na wiosny straganie,
z kwiatów piosenkę każdy dostanie.

Dziecko III:

Wiosna obsypała łąki, ogrody kwiatem
i w blasku słońca czeka na spotkanie z latem.

Piosenka: Rosną kwiatki na łące

POWITANIE WIOSNY - SCENARIUSZ ZAJĘĆ 
Z DZIEĆMI KLAS MŁODSZYCH

Opracowanie: Małgorzata Konicka, Ewa Chlabicz

        Proponowany scenariusz to kilkugodzinna uroczystość powitania wiosny zorganizowana dla klas pierwszych. Po wprowadzeniu niewielkich zmian w scenariuszu, zajęcia takie można przeprowadzić z dziećmi klas zerowych, jak również drugich i trzecich. Głównym celem zajęć jest próba integracji uczniów tych klas. W zintegrowanym systemie kształcenia dzieci przebywają większość czasu wśród kolegów z własnej klasy, a kontakty z pozostałą społecznością szkolną są bardzo sporadyczne. Organizując takie zajęcia uczniowie mają możliwość poczucia się członkami nie tylko klasy, ale również całej szkoły.

Ośrodek tematyczny: Wiosna w przyrodzie i życiu ludzi.

Temat dnia: Powitanie wiosny.

Cele ogólne: - integrowanie zespołu uczniów klas pierwszych,
   
                 - kultywowanie tradycji związanych z powitaniem wiosny.

Cele szczegółowe:

Uczeń potrafi:

- wymienić kilka zwyczajów i obrzędów związanych z pierwszym dniem wiosny,

- recytować wiersz “Śniegu nie chcemy”, interpretując go,

- wspólnie z kolegami przygotować krótką scenkę na temat zachowania się
     niektórych zwierząt (niedźwiedź, bocian, żaba),

- przedstawić środkami plastycznymi swoje nastroje związane z pożegnaniem         zimy,

- odczytać teksty informacyjne dotyczące zadań do wykonania,

- zaobserwować zmiany zachodzące w przyrodzie wiosną,

- uczestniczyć w zabawach zachowując zasady bezpieczeństwa,

-zauważyć potrzebę utrzymania czystości w najbliższym otoczeniu.

Metody: problemowe - aktywizujące ( integracyjne, gry dydaktyczne, inscenizacja, odgrywanie ról, pytania i odpowiedzi),

eksponujące (słuchanie muzyki),

działań praktycznych (ćwiczeń).

 Formy: indywidualna jednolita, zbiorowa, grupowa jednolita, grupowa zróżnicowana, wycieczka.

Środki dydaktyczne: nagranie “Wiosna” Vivaldiego, wiosenna scenografia sali gimnastycznej, kartki z wiosennymi symbolami, kartki na wizytówki, Koperty z zadaniami, kartki z drogami dojścia, listy do grup, worki na śmieci, Marzanny, wiosenne przebrania dzieci, “termometr uczuć”.

 PRZEBIEG ZAJĘĆ

Etapy postępowania dydaktycznego

Realizacja

Rodzaj edukacji

Metody

Wprowadzenie w nastrój, powitanie integracyjne

Dzieci wchodzą do udekorowanej wiosennie sali gimnastycznej, w sali rozbrzmiewa utwór Wiosna Vivaldiego. Losują karteczkę z jednym z symboli: bocian, jaskółka, konwalia, rozglądają się, zajmują miejsca.

Prowadzący wita wszystkich w szczególny sposób, kto poczuje się powitany wstaje i kłania się:

- witam wszystkich, którzy mają imię rozpoczynające się głoską “K”,

- witam wszystkich, którzy mają okulary,

- witam wszystkich, którzy są dzisiaj w spodniach,

- witam wszystkich, którzy mają długie włosy,

- witam wszystkich, których jeszcze nie powitałam.

muzyczna

 

 

 

 

 

 

społeczna

 

 

 

 

 

aktywizująca:

integracyjna

Podanie celu spotkania

 

 

 

 

Inscenizacja

Prowadzący prowadzi krótką rozmowę z chętnymi osobami.

- Co czuliście wchodząc do sali?

- Jak myślicie dlaczego spotkaliśmy się tutaj?

- Spotkaliśmy się aby wspólnie powitać wiosnę.

- Klasa I przygotowała w związku z tym krótką inscenizację.

polonistyczna

aktywizujące

pytania i odpowiedzi

 

inscenizacja

Nauka przez dzieci klasy I

wiersza: Śniegu z lodem już nie chcemy

Po zakończonej inscenizacji proponujemy wspólną naukę fragmentów ( odpowiedzi do pytań) wiersza z inscenizacji: Śniegu z lodem już nie chcemy.

Uczeń prowadzący zadaje pytanie, klasa I odpowiada, pozostałe dzieci powtarzają odpowiedź.

polonistyczna

ćwiczeń

Plastyczne przedstawienie “dziecięcych problemów”

Zanim pójdziemy wspólnie utopić Marzannę, prowadzący proponuje aby każde dziecko narysowało na kartce, to co wraz z zimą chciałoby utopić, co przeszkadza, jakiś problem, smutek...

plastyczna

działań praktycznych

Zwrócenie uwagi na potrzebę dbania o środowisko

Zebranie rysunków do worków na śmieci i ustalenie, że nie możemy ich wrzucić do wody , ponieważ ją zanieczyszczą, ustalenie, że “śmieci” należy wrzucać do specjalnych pojemników.

ekologiczna

aktywne pytania i odpowiedzi

Podział na grupy zadaniowe

Zadaniem uczestników jest teraz odszukanie symbolu jaki wylosowali wchodząc, na terenie sali oraz pozostanie w tych miejscach.

motoryczno - ruchowa

działań praktycznych

Wykonanie wizytówek

Członkowie nowo powstałych grup wykonują na przygotowanych przez prowadzącego kartkach wizytówki
(każda grupa ma inny kształt wizytówek).

plastyczna

działań

praktycznych

Zabawy integrujące grupy.

Każda grupa siada w kręgu i rozpoczyna się zabawa integrująca, mająca na celu wzajemne poznanie się. Nauczyciele , którzy również są członkami poszczególnych grup rozpoczynają przedstawianie się..

Jestem..... lubię..... .

Przedstawiciele poszczególnych grup losują koperty z zadaniami za pomocą których mają zaprezentować swoją grupę. Zadanie odczytuje nauczyciel, wspólnie przygotowują

krótki występ, następnie prezentują się pozostałym dzieciom, które mają odgadnąć, co przedstawiają.

Zadania:

I gr. - Przedstawcie przylatujące bociany.

II gr. - Przedstawcie niedźwiedzi budzących się ze snu.

III gr. - Naśladujcie zachowanie się żab.

społeczna

 

 

 

 

 

 

przyrodnicza

ruchowa

polonistyczna

aktywizująca: integracyjna

 

 

 

odgrywanie ról

Marsz na orientację

Nauczyciele odpowiedzialni za poszczególne grupy otrzymują opisane drogi dojścia na miejsce utopienia Marzanny.

Grupy zabierają ze sobą Marzannę oznaczoną ich symbolem.

Po przebraniu się w szatni, spotykają się na placu przed szkołą i ze swoimi opiekunami wędrują nad rzekę , kierując się planem otrzymanym od prowadzących.

motoryczno
- ruchowa

środowiskowa

działań praktycznych

Odnalezienie listu i wykonanie przewidzianych w nim zadań.

Grupy dochodzą do trzech różnych punktów, na każdą grupę czeka ukryty list (Aneks). Po odnalezieniu listu i odczytaniu, dzieci wykonują, zawarte w nim zadania.

muzyczno - ruchowa

ekologiczna

działań

praktycznych

Powrót do szkoły i podsumowanie pracy

Po powrocie do szkoły wszyscy spotykają się znowu na sali gimnastycznej, gdzie poszczególni uczniowie powracają do swoich klas.

W kręgu klasy mają dokończyć zdanie:

Dzisiejszy dzień był ....

Przed wyjściem każde dziecko przykleja “cenkę” na termometrze uczuć

społeczna

aktywizująca:

integracyjna

 źródło: opracowanie własne na podstawie bibliografii

Aneks

List do uczestników

Witamy was Kochane dzieci, jesteśmy bardzo zadowolone, że szczęśliwie dotarłyście nad rzekę i udało wam się odnaleźć ten list. Mamy jeszcze dla was kilka zadań.

Po pierwsze:

- uważajcie , aby nic złego wam się nie przytrafiło nad rzeką, zachowajcie szczególną ostrożność i słuchajcie się pań.

Po drugie:

- wraz z paniami powiedzcie wiersz żegnający zimę, i spalcie przyniesioną kukłę.

Po trzecie:

-wrzućcie jej resztki do wody wypowiadając przy tym zaklęcie: np.: Zmykaj za góry i lasy, zła zimo, odpływaj do morza!

Po czwarte:

- wykrzyczcie to co chcecie utopić wraz z Marzanną, swój smutek, troskę, czego nie chcecie aby było wiosną.

Po piąte:

- zaśpiewajcie jakąś piosenkę o wiośnie.

Po szóste:

- poszukajcie oznak wiosny,

 i po siódme:

- do załączonego worka zbierzcie spotkane śmieci i wyrzućcie je do śmietnika.

Po powrocie do domów przedstawcie za pomocą ilustracji to co podobało wam się podczas dzisiejszego dnia . Praca może być wykonana dowolną techniką. Gotowe prace przynieście do szkoły, zorganizujemy wystawę.

Życzymy miłej zabawy: organizatorki

Bibliografia:

1. Chomczyńska - Miliszkiewicz M, Pankowska D, Polubić szkołę, WSiP, Warszawa 1995.

2. Daraszkiewicz S, (wybór i opracowanie), Nauczyłem się w przedszkolu, wiersze i inscenizacje dla dzieci, Biuro Wydawniczo Reklamowe, Białystok 1993.

3.Kruk H, Wybór literatury do zabaw i zajęć w przedszkolu, WSiP, Warszawa 1985.

4. Krzyżewska J, Aktywizujące metody i techniki w edukacji wczesnoszkolnej, AU “Omega”, Suwałki 1998.

5. Reichel G, Rebenstein R, Thanhoffer M, Grupa i ruch, Centrum Animacji Kultury, Warszawa 1997.

6.Śnieciński M, Malowane wierszem, Wydawnictwo Żak, Warszawa 1997.

Scenariusz zajęć zintegrowanych dla dzieci z grupy "0": "Spotkanie z Wiosną"


Temat bloku: Wiosna wokół nas
Temat dnia: Spotkanie z Wiosną

Cele ogólne:
•pogłębienie doświadczeń i przeżyć związanych z przyrodą w działalności plastycznej
•pobudzanie wyobraźni i ekspresji twórczej
•rozwijanie umiejętności językowych

Cele szczegółowe:

Dziecko potrafi:
•ułożyć cyfry od najmniejszej do największej
•odczytać rebus, proste litery
•podzielić wyraz na sylaby
•wypowiadać się na temat poznanego utworu muzycznego
•ruchem, gestem i słowem zaprosić Wiosnę
•w skupieniu wysłuchać wiersza i nagrania muzycznego
•rozróżnić fikcje od rzeczywistości
•tworzyć własne pomysły i przenosić je na papier
•przestrzegać właściwego posługiwania się przyborami plastycznymi w trakcie pracy
•utrzymywać porządek na stanowisku pracy

Metody: problemowa, praktycznych działań, oglądowa, słowna

Formy pracy: indywidualna, z całą grupą, w grupach

Środki dydaktyczne: rozsypanka obrazkowa „WIOSNA”, postać Wiosny zrywającej kwiaty, utwór „Cztery pory roku” Vivaldiego -część „Wiosna”, portret Antonio Vivaldiego, przykłady zapisu nutowego z okresu Baroku i współczesnego, zestaw wyrazów związanych z wiosną, kotyliony do zabawy ruchowej dla każdego dziecka, materiały do zajęć plastycznych, farby, kredki, kreda, klej, kolorowa krepina, papier kolorowy, papier rysunkowy


PRZEBIEG ZAJĘCIA:

1.Rozwiązanie rebusu.
Zadaniem dzieci jest ułożenie kartoników tak, aby napisane na nich cyfry były ułożone od największej do najmniejszej.

W I O S N A
6 5 4 3 2 1

Odczytanie powstałego rebusu.
Pokaz wyrazu napisanego literami pisanymi, podział wyrazu na sylaby(rozcięcie nożyczkami) . Uzasadnienie pisowni wyrazu „Wiosna” wielką literą. Rozwiązanie rebusu wskazuje na tematykę zajęcia.

2.Słuchanie wiersza „Pierwszy dzień wiosny” D. Gellner.

3.Rozmowa w oparciu o wiersz.
•kto przyprowadził Wiosnę?
•jaki kolor włosów miała Wiosna?
•a jaki kolor miała Wiosna sukienki?

4. Zestawienie portretu wiosny z obrazkiem w książce „Wesoła Szkoła”
•co mamy przedstawione na tym obrazku?
•czym różni się Wiosna z obrazka od Wiosny z wiersza?
•jakie mają wspólne cechy?
•a jak wy wyobrażacie sobie Wiosnę?
•gdzie można spotkać Wiosnę?
•czy myślicie , że naprawdę można spotkać Wiosnę w takiej postaci jak przedstawił ją malarz i autor wiersza?
•dlaczego my nie możemy jej spotkać w takiej postaci?

5.Ćwiczenia werbalne - dokończenie przez dzieci rozpoczętych zdań np. gdy słyszę słowo wiosna, to myślę o...

6.Przedstawienie scenek darmowych „Zapraszamy Wiosnę”
•czy pamiętacie jak autor w wierszu zapraszał Wiosnę?
•a kto pokaże jak sam zaprosiłby Wiosnę? Co by jej powiedział?

7.Słuchanie fragmentu utworu „Wiosna” Vivaldiego w dowolnie przybranej przez dzieci postaci (zamknięte oczy, położenie się na dywanie)

8.Rozmowa na temat wysłuchanego utworu.
•o czym myślałeś słuchając utworu?
•jakie odgłosy zwróciły twoją uwagę podczas słuchania muzyki?

9.Pokaz portretu kompozytora utworu oraz kopii fragmentu rękopisu utworu.

10.Zabawa ruchowo - muzyczna „Wiosenny bal z kotylionem?
Każde z was ma przypięty jakiś znaczek, kwiat lub liść. Teraz możecie znaleźć sobie partnera z takim samym znaczkiem. Będziecie tańczyć w parach walczyka ,a gdy muzyka zaprosi was do marsza opuszczacie swoją parę, spacerujecie a gdy muzyka znowu zaprosi was do tańca szukacie następnego partnera z takim samym znaczkiem jak wasz, ale to musi być inna osoba.

11.Ćwiczenia językowe
•wybór ze zgromadzonych wyrazów tych które pasują do słowa „Wiosna”.
12. Zapoznanie dzieci z tematem pracy.
Tak dużo mówiliście o wiośnie, o tym jak ona wygląda, gdzie ją można spotkać. Wy teraz zamienicie się w takich artystów i z materiałów ,które macie przygotowane na stolikach zrobicie wiosnę taką jaką sobie wyobrażacie, czy jaką chcielibyście spotkać. Możecie ją malować , rysować, wycinać. Ale zanim usiądziecie do stolików każdy z was wybierze sobie karton na którym będzie pracował.

13. Praca dzieci.

14. Omówienie i ocena prac dzieci.


