Politechnika Łódzka Filia w Bielsku-Białej

Wydział Budowy Maszyn

Katedra Technologii Maszyn i Automatyzacji

LABORATORIUM

OBRABIARKI

Temat: Sporządzenie charakterystyki tokarki uniwersalnej

TUM-25B

Specjalność: budowa maszyn

Studia: magisterskie

Semestr: trzeci

Rok akdemicki.: 2000

Celem ćwiczenia jest zapoznanie się z podziałem tokarek, ich zastosowaniem, rodzajami prac wykonywanymi na tokarkach, poznanie budowy tokarki, oraz ze schematem i danymi technicznymi, a także sporządzenie charakterystyki tokarki uniwersalnej TUM-25B.

Tokarka jest to obrabiarka przeznaczona do obróbki przedmiotów o kształtach obrotowych . Obróbka powierzchni zewnętrznych to toczenie , zaś obróbka powierzchni wewnętrznych to wytaczanie. Podstawowymi ruchami są : ruch główny obrotowy przedmiotu obrabianego, oraz prostoliniowy ruch posuwowy narzędzia.

Podstawowymi rodzajami robót tokarskich są:

  1. Toczenie wzdłużne,

  2. Toczenie poprzeczne,

  3. Toczenie stożków przy skręconym suporcie,

  4. Toczenie stożków przy przesuniętym poprzecznie koniku,

  5. Wytaczanie,

  6. Wiercenie i rozwiercanie,

  7. Przecinanie,

  8. Toczenie kształtowe nożem kształtowym,

  9. Toczenie kopiowe,

  10. Toczenie gwintów.

Regulacja prędkości

Najważniejsze podczas konstruowania tokarki jest osiągnięcie pewnego ciągu prędkości obrotowych, które umożliwią nam toczenie przedmiotów z prędkością bliską prędkości ekonomicznej. Możemy wyróżnić dwa rodzaje tokarek pod względem regulacji prędkości. Jeżeli napęd obrabiarki rozwiązany jest w ten sposób, że umożliwia uzyskanie dowolnych prędkości między nmin i nmax to regulację prędkości nazywamy bezstopniową. Jeżeli prędkości miedzy nmin i nmax można zmieniać tylko skokowo, mówimy o stopniowej regulacji prędkości. Zmianę obrotów można uzyskać wg dwóch podstawowych ciągów: arytmetycznego i geometrycznego.

Ciąg geometryczny:

n2 = n1 · φ

nk = n1 · φk-1

gdzie φ - iloraz ciągu

Zastosowanie ciągu geometrycznego ułatwia projektowanie stopniowych skrzynek przekładniowych, możliwość normalizacji prędkości obrotowych i prostoliniowych, mamy do czynienia z stałym względnym spadkiem prędkości skrawania δv.

Rodzaje prędkości.

Prędkość obrotowa teoretyczna nt- jest to prędkość której wartość obliczana jest ze wzoru:

ntj=(√10)j = 1.12j , gdzie j - liczba porządkowa

Prędkość obliczeniowa no określona jest wg wzoru:

no= nos ∙ i

gdzie nos - prędkość obrotowa silnika

i - przełożenie między wałem a wrzecionem

Prędkość obrotowe nominalne są to wartości prędkości teoretycznych zaokrąglone do liczb normalnych.

Prędkości obrotowe efektywne ne są to rzeczywiste prędkości wrzecion występujące przy znamionowych obciążeniu silnika napędowego.

ne = nl

gdzie nzs- znamionowa prędkość obrotowa silnika,

nls - prędkość obrotowa silnika na biegu luzem,

nl - prędkość obrotowa wrzeciona na biegu luzem.

Układ kinematyczny obrabiarki jest zaprojektowany zgodnie z normą, jeśli odchyłki prędkości obliczeniowych od wartości teoretycznych nie przekraczają od -2% do 3% jest to tzw. tolerancja mechaniczna Tm=5%. Mamy także tolerancję elektryczną wynoszącą Te=3% . A więc całkowita tolerancja wynosi od -2% do 6% .

Charakterystyka tokarki TUM-25B

Tokarka ta jest przeznaczona do prac tokarskich przy produkcji jednostkowej i seryjnej przedmiotów małych i średniej wielkości wykonanych ze stali, żeliwa, metali kolorowych i ich stopów.

Przy obróbce zgrubnej z szybkością skrawania 80 mm/min toczyć można średnice do 250 mm. Przy wydajnej obróbce wykańczającej stali zyskanie szybkości skrawania 140 mm/min możliwe jest dla średnic od 14 mm wzwyż.

Nacinanie gwintów z szybkością skrawania 10 mm/min możliwe jest dla średnicy 120 mm.

Tokarka TUM -25B odznacza się łatwą obsługą i wygodnym rozmieszczeniem elementów sterujących.

Napęd tokarka otrzymuje od silnika elektrycznego kołnierzowego, poprzez skrzynkę prędkości umieszczoną w lewej nodze podstawy.

Można uzyskać 14 różnych prędkości obrotowych przez:

1-przesuwanie kół zębatych skrzynki prędkości,

2-przełączenie odboczki.

Wrzeciono tokarki posiada końcówkę i gniazdo stożkowe utwardzone cieplnie. Ułożyskowane toczenie wrzeciono w łożyskach o podwyższonej klasie dokładności gwarantuje dobrą pracę obrabiarki. Suport tokarki wyposażonych jest w długie sanie poprzeczne, co pozwala na założenie dodatkowych tylnych imaków względnie kopiału hydraulicznego.

Niektóre wielkości charakterystyczne :

Średnica toczenia nad łożem 250mm

Średnica toczenia nad suportem 140mm

Rozstaw kłów 500÷800mm

Zakres obrotów wrzeciona 35,5÷3150 obr/min

Zakres obrotów przy włączonej odboczce 35.5÷200 obr/min

Ilość stopni prędkości obr. wrzeciona 14

Ilość posuwów wzdłużnych 9

Zakres posuwów wzdłużnych 0,04÷0,4 mm/obr

Ilość posuwów poprzecznych 9

Zakres posuwów poprzecznych 0,02÷0,2 mm/obr.

CZĘŚĆ PRAKTYCZNA

Schemat kinematyczny skrzynki prędkości tokarki TUM-25B składa się z dwóch trójek przesuwnych, przekładni pasowej (o dwóch różnych przełożeniach), odboczki (o przełożeniu 1:1 lub 1:6).Dzięki przekładni pasowej możemy osiągnąć dwa zakresy prędkości : n=35,5÷3150 obr/min albo n=28÷2500 obr/min.

Liczba stopni prędkości skrzynki wynosi k=14 bo k= p1· p2· p3=3·3·2-4 ,

gdzie p- to liczba przełożeń w grupach przekładniowych.

Iloraz ciągu geometrycznego φ oraz dobranie znormalizowaną (najbliższą) wartość.

Wyznaczamy iloraz ciągu ϕ :

0x08 graphic

ϕ=1,41

Zapis strukturalny przełożeń skrzynki prędkości : (1,φ,φ²)(1, φ³,φ6)(1,φ5)

Obliczenie prędkości obrotowych ze wzoru :

no= ns · i

gdzie ns - 1440 obr/min

i - odpowiednie przełożenie

przełożenia :

i11= 0,63 , i12= 0,87 , i13= 1,25 , i21= 0,28 , i22= 0,8 , i23= 1,58 , ip= 1,1133 ,

iodb1= 0,47 , i1odb2= 0,26

Prędkości obliczeniowe :

no1= ns · i =1440 · 0,63 · 0,28 · 1,1133 · 0,47 · 0,26 = 34,5[obr/min]

no2= 1440 · 0,87 · 0,28 · 1,1133 · 0,47 · 0,26 = 47,7

no3= 1440 · 1,25 · 0,28 · 1,1133 · 0,47 · 0,26 = 68,6

no4= 1440 · 0,63 · 0,80 · 1,1133 · 0,47 · 0,26 = 98,7

no5= 1440 · 0,87 · 0,80 · 1,1133 · 0,47 · 0,26 = 136,3

no6= 1440 · 0,63 · 1,58 · 1,1133 · 0,47 · 0,26 = 195

no6= 1440 · 1,25 · 0,80 · 1,1133 · 0,47 · 0,26 = 195,9

no7= 1440 · 0,63 · 0,28 · 1,1133 · 1 = 282,8

no7= 1440 · 0,87 · 1,58 · 1,1133 · 0,47 · 0,26 = 269,3

no8= 1440 · 0,87 · 0,28 · 1,1133 · 1 = 390,5

no8= 1440 · 1,25 · 1,58 · 1,1133 · 0,47 · 0,26 = 386,9

no9= 1440 · 1,25 · 0,28 · 1,1133 · 1 = 561,1

no10= 1440 · 0,63 · 0,80 · 1,1133 · 1 = 807,9

no11= 1440 · 0,87 · 0,80 · 1,1133 · 1 = 1115,8

no12= 1440 · 0,63 · 1,58 · 1,1133 · 1 = 1595,8

no12= 1440 · 1,25 · 0,80 · 1,1133 · 1 = 1603,1

no13= 1440 · 0,87 · 1,58 · 1,1133 · 1 = 2203.7

no14= 1440 · 1,25 · 1,58 · 1,1133 · 1 = 3166,2

Dobieramy z tablic normalne prędkości wrzeciona [obr/min]:

n1= 35,5 n8= 400

n2= 50 n9= 560

n3= 71 n10= 800

n4= 100 n11= 1120

n5= 140 n12= 1600

n6= 200 n13= 2240

n7= 280 n14= 3150

Obliczamy prędkość skrawania v dla d=40 mm , oraz odpowiednich obrotów ze wzoru :

V= πdn/1000 [m/min]

Prędkości skrawania dla odpowiednich obrotów wynoszą :

v1= 0,0044 v8= 0,0502

v2= 0,0062 v9= 0,0703

v3= 0,0089 v10= 0,1005

v4= 0,0124 v11= 0,1507

v5= 0,0175 v12= 0,2010

v6= 0,0251 v13= 0,2814

v7= 0,0351 v14= 0,3958

0x08 graphic
Obliczenie prędkości ekonomicznej dla g=1,2 mm , p= 0,16 mm/obr , Te= 25 min ze wzoru :

0x01 graphic

0x08 graphic
spadek prędkości skrawania:

0x08 graphic
względny spadek prędkości skrawania:0x01 graphic

0x01 graphic

0x01 graphic
Obliczanie prędkości obrotowych efektywnych

Prędkość ta wyznaczana jest drogą pośrednią przez pomiar prędkości obrotowej silnik njs i wrzeciona nj przy biegu jałowym obrabiarki oraz z wykorzystaniem wzoru:

0x08 graphic

,gdzie :

ne - prędkość obrotowa efektywna ( rzeczywista prędkość obrotowa wrzeciona przy znamionowym obciążeniu silnika napędowego ),

nj - prędkość obrotowa wrzeciona na biegu jałowym obr.,

nns - znamionowa prędkość obrotowa silnika podana na tabliczce znamionowej,

njs - prędkośc obrotowa silnika na biegu jałowym obrabiarki.

Dla tokarki TUM-25B : nns =1440 obr./min , njs =1485obr./min

Dla prędkości pierwszej n=35.5 obr./min :

nj = 35,5 obr./min

ne = 35,5 · 0,9696 = 34,42 obr./min

Dla prędkości drugiej n=50 obr./min :

nj =52 obr./min

ne = 52 · 0,9696 = 50,42 obr./min

Prędkości efektywne dla pozostałych prędkości zestawione są w poniższej tabelce.

0x08 graphic

0x08 graphic
Tablica prędkości obrotowych granicznych wynikających z tolerancji mechanicznej i sumarycznej.

Możemy wyciągnąć następujące wnioski :

Prędkości n4 , n5 , n8 , n10 , n11 , mieszczą tylko w tolerancji sumarycznej. Natomiast n1 nie mieści się w żadnej tolerancji.

Wynika z tego, że w jak najkrótszym czasie powinna zostać przeprowadzona regeneracja tokarki. W przeciwnym przypadku będziemy uzyskiwać przedmioty o mniejszej dokładności wykonania.

Obliczanie prędkości ekonomicznej :

CV1= 0,11 Ve1= 0,17

CV2 = 0,15 Ve2= 0,23

CV3= 0,22 Ve3= 0,34

CV4= 0,31 Ve4= 0,48

CV5= 0,43 Ve5= 0,67

CV6= 0,62 Ve6= 0,97

CV7= 0,87 Ve7= 1,37

CV8= 1,25 Ve8= 1,97

CV9= 1,75 Ve9= 2,76

CV10= 2,51 Ve10= 3,96

CV11= 3,51 Ve11= 5,54

CV12= 5,02 Ve12=7,92

CV13= 7,03 Ve13= 11,1

CV14= 9,89 Ve14= 15,6

Obliczam przyrost prędkości ΔV i spadku prędkości δV

ΔV1=Ve1( 1 - 0,7 ) = Ve10,3 = 0,051 δV1 = ΔV1/Ve1 = 0,3

ΔV2=Ve20,3 = 0,069 δV2 = ΔV2/Ve2 = 0,3

ΔV3=Ve30,3 = 0,102 δV3 = ΔV3/Ve3 = 0,3

ΔV4=Ve40,3 = 0,144 δV4 = ΔV4/Ve4 = 0,3

ΔV5=Ve50,3 = 0,201 δV5 = ΔV5/Ve5 = 0,3

ΔV6=Ve60,3 = 0,291 δV6 = ΔV6/Ve6 = 0,3

ΔV7=Ve70,3 = 0,411 δV7 = ΔV7/Ve7 = 0,3

ΔV8=Ve80,3 = 0,591 δV8 = ΔV8/Ve8 = 0,3

ΔV9=Ve90,3 = 0,828 δV9 = ΔV9/Ve9 = 0,3

ΔV10=Ve100,3 = 1,188 δV10 = ΔV10/Ve10 = 0,3

ΔV11=Ve110,3 = 1,662 δV11 = ΔV11/Ve11 = 0,3

ΔV12=Ve120,3 = 2,376 δV12 = ΔV12/Ve12 = 0,3

ΔV13=Ve130,3 = 3,33 δV13 = ΔV13/Ve13 = 0,3

ΔV14=Ve140,3 = 4,68 δV14 = ΔV14/Ve14 = 0,3

Dane do wykresu Pechana

n1 = 35,5

n2 = 35,5 * φ = 35,5 * 1,41 = 50

n3 = 50 * 1,41 = 70,5

n4 = 70,5 * 1,41 = 99,40

n5 = 99,40 * 1,41 = 140,15

n6 = 140,15 * 1,41 = 197,6

n7 = 197,6 * 1,41 = 278,6

n8 = 278,6 * 1,41 = 392,8

n9 = 392,8 * 1,41 = 553,9

n10 = 553,9 * 1,41 = 781

n11 = 781 * 1,41 = 1101,2

n12 = 1101,2 * 1,41 = 1552,6

n13 = 1552,6 * 1,41 = 2189,1

n14 = 2189,1 * 1,41 = 3086,6

d1 = 10000/n1 = 281,6

d2 = 10000/n2 = 200

d3 = 10000/n3 = 141,8

d4 = 10000/n4 = 100

d5 = 10000/n5 = 71,3

d6 = 10000/n6 = 50,6

d7 = 10000/n7 = 35,8

d8 = 10000/n8 = 25,4

d9 = 10000/n9 = 18

d10 = 10000/n10 = 12,8

d11 = 10000/n11 = 9

d12 = 10000/n12 = 6,4

d13 = 10000/n13 = 4,5

d14 = 10000/n14 = 3,2

0x01 graphic

0x01 graphic

0x01 graphic

0x01 graphic

0x01 graphic

0x01 graphic