KONSPEKT ZAJĘĆ KOŁA KOMPUTEROWEGO DLA KL. III

Opracowała: mgr Mariola Jasińska

TEMATYKA PROGRAMOWA: Podstawowe części składowe zestawu komputerowego.

TEMAT ZAJĘĆ: Zapoznanie z regułami pracy przy komputerze.

CEL OGÓLNY: wspomaganie wszechstronnego i harmonijnego rozwoju dziecka, rozwijanie zainteresowań i uzdolnień informatycznych.

CELE OPERACYJNE:

METODY: burza mózgów, rozmowa, pokaz (prezentacja), obserwacja, ćwiczenia praktyczne, praca indywidualna.

FORMY ORGANIZACYJNE: zbiorowa (jednolita), indywidualna (jednolita), samodzielna praca przy stanowisku komputerowym.

POMOCE DYDAKTYCZNE: duży arkusz papieru, karta pracy i koperty z rozsypanką dla każdego dziecka, regulamin pracowni komputerowej, sprzęt komputerowy do prezentacji.

PRZEBIEG ZAJĘĆ:

  1. Część organizacyjna - sprawdzenie obecności.

  2. Podanie tematu lekcji i zapoznanie z nim uczniów.

  3. Ogólna prezentacja sprzętu komputerowego. Dzieci podchodzą do komputerów
    i oglądają urządzenia w zestawie komputerowym.

  4. Swobodne wypowiedzi uczniów na temat przydatności komputera w życiu codziennym, pracy, nauce, zabawie poprzez wykorzystanie metody burzy mózgów.

  5. Zaprojektowanie i uzupełnianie schematu możliwych zastosowań komputera na dużym arkuszu papieru i zawieszenie go na gazetce ściennej (załącznik nr 1).

  6. Zapoznanie uczniów z regulaminem szkolnej pracowni komputerowej. Wspólna interpretacja każdego z punktów regulaminu.

  7. Zapoznanie uczniów z zasadami bezpiecznego i higienicznego korzystania
    z komputera. Praca indywidualna - uczniowie otrzymują koperty z rozsypanką wyrazową i układają 6 zasad korzystania z komputera, a następnie naklejają je na karcie pracy (załącznik nr 2).

  8. Uczniowie zasiadają przy stanowiskach komputerowych i przestrzegając poznanych zasad prezentują prawidłową postawę podczas siedzenia w oparciu o zdobyte informacje.

  9. Podsumowanie pracy. Wyciągnięcie wniosków końcowych.

  10. Praca domowa: pokolorowanie obrazka na karcie pracy.


ZAŁĄCZNIK NR 1 (schemat po wypełnieniu)

0x08 graphic

0x01 graphic




ZAŁĄCZNIK NR 2 (karta pracy po wypełnieniu)

0x08 graphic

0x01 graphic

ZASADY PRACY Z KOMPUTEREM

0x08 graphic
0x08 graphic
0x08 graphic
0x08 graphic
0x08 graphic
0x08 graphic
0x08 graphic

  1. 0x08 graphic
    0x08 graphic
    0x08 graphic
    0x08 graphic
    0x08 graphic
    0x08 graphic
    0x08 graphic
    Używanie bezpiecznych monitorów o zmniejszonym promieniowaniu.

  2. 0x08 graphic
    0x08 graphic
    0x08 graphic
    0x08 graphic
    0x08 graphic
    0x08 graphic
    0x08 graphic
    Stosowanie filtrów ochronnych zmniejszających szkodliwe promieniowanie.

  3. 0x08 graphic
    0x08 graphic
    0x08 graphic
    0x08 graphic
    0x08 graphic
    0x08 graphic
    0x08 graphic
    0x08 graphic
    Zachowanie maksymalnej odległości monitora od oczu.

  4. 0x08 graphic
    0x08 graphic
    0x08 graphic
    0x08 graphic
    0x08 graphic
    Odpowiednie meble z krzesłem o regulowanej wysokości.

  5. 0x08 graphic
    0x08 graphic
    0x08 graphic
    0x08 graphic
    Właściwe oświetlenie eliminujące odbicia.

  6. Wykonywanie ćwiczeń relaksacyjnych.

KONSPEKT ZAJĘĆ KOŁA KOMPUTEROWEGO DLA KL. III

Opracowała: mgr Mariola Jasińska

TEMATYKA PROGRAMOWA: Praca z edytorem grafiki Paint.

TEMAT ZAJĘĆ: Rozpoznawanie i kreślenie figur geometrycznych z wykorzystaniem poznanych narzędzi programu graficznego Paint.

CEL OGÓLNY: wspomaganie wszechstronnego i harmonijnego rozwoju dziecka, rozwijanie zainteresowań i uzdolnień informatycznych.

CELE OPERACYJNE:

METODY: rozmowa, pokaz (prezentacja), obserwacja, ćwiczenia praktyczne, praca indywidualna.

FORMY ORGANIZACYJNE: zbiorowa (jednolita), indywidualna (jednolita), samodzielna praca przy stanowisku komputerowym.

POMOCE DYDAKTYCZNE: program graficzny Paint, wykreślanka, dyskietka
z konturami figur geometrycznych, karta pracy do uzupełnienia.

PRZEBIEG ZAJĘĆ:

  1. Sprawy organizacyjno-porządkowe:

  • Wprowadzenie do głównego tematu zajęć poprzez rozwiązanie wykreślanki (załącznik nr 1)

  • Polecenie: Wykreślcie w każdym z poziomych rzędów nazwy związane
    z komputerem (monitor, myszka, dyskietka, klawiatura), a pozostałe litery utworzą rozwiązanie (koło, prostokąt, trójkąt, kwadrat).

    1. Uruchomienie przez nauczyciela dyskietki z przygotowanym w programie Paint rysunkiem figur geometrycznych (załącznik nr 2).

    2. Samodzielna praca uczniów według wskazówek nauczyciela:

    Polecenie: Popatrzcie na ekran i powiedzcie jakie figury geometryczne się tam znajdują?

    Polecenie: Z lewej strony okna odszukajcie ikonę - słoik . Przypomnijcie, co oznacza ta ikona? ( wylewa kolor i zamalowuje płaszczyznę ).W jaki sposób i gdzie zmieniamy kolory?

    Polecenie: Odszukajcie na ekranie koło i zamalujcie je na kolor zielony. Szukamy teraz kwadratu i zamalowujemy go na czerwono. Trójkąt zamalujemy na niebiesko. Prostokąt zamalujemy na żółto.

    1. Kontrola wykonywanej pracy.

    2. Nauka rysowania figur geometrycznych (koła, prostokąta, kwadratu, trójkąta):

    Polecenie: Odszukajcie po lewej stronie ekranu ikonę prostokąta. Wciśnijcie ją lewym przyciskiem myszki, a następnie ustawcie krzyżyk na środku kartki. Wciskając przez cały czas lewy przycisk myszki spróbujcie przesunąć ją
    w dowolnym kierunku (wszyscy uczniowie rysują prostokąt). Aby otrzymać kwadrat należy w trakcie jego rysowania przez cały czas wciskać przycisk SHIFT, który znajduje się z lewej strony klawiatury (wszyscy uczniowie rysują kwadrat).

    Polecenie: Odszukajcie po lewej stronie ekranu ikonę koła (rysunek elipsy).Wciśnijcie ją lewym przyciskiem myszki, a następnie ustawcie krzyżyk na środku kartki. Wciskając przez cały czas lewy przycisk myszki spróbujcie przesunąć ją w dowolnym kierunku. Czy wszystkim udało się narysować koło? ( uczniowie stwierdzają, że nie). Aby otrzymać koło należy w trakcie jego rysowania przez cały czas wciskać przycisk SHIFT, który znajduje się z lewej strony klawiatury (wszyscy uczniowie rysują koło).

    Polecenie: Odszukajcie teraz po lewej stronie okna wielokąt i wciśnijcie tę ikonę lewym przyciskiem myszki. Przesuwamy myszkę na białą kartkę ekranu, wciskamy lewy przycisk i przesuwamy linię w prawą stronę. Wybieramy teraz dowolny punkt nad narysowaną linią i klikamy lewym przyciskiem. Otrzymaliśmy drugą linię, która połączyła się z poprzednią. Aby zakończyć rysowanie trójkąta musimy ustawić krzyżyk w miejscu od którego zaczynaliśmy rysować i kliknąć dwa razy( nauczyciel wykonuje rysunek razem z dziećmi pokazując kolejne etapy powstawania trójkąta na tablicy).

    1. Kontrola i ewentualna pomoc przy wykonywaniu poleceń.

    2. Wykonanie rysunku w programie Paint - dowolny obrazek składający się wyłącznie
      z kolorowych figur geometrycznych (przykład - załącznik nr 3).

    3. Podsumowanie zajęć.

    Polecenie: Czego nowego nauczyliśmy się na dzisiejszych zajęciach? Przy pomocy jakiej ikony rysujemy prostokąt i trójkąt? Przy pomocy jakiej ikony
    i jakiego przycisku na klawiaturze rysujemy koło i kwadrat?

    1. Praca domowa: uzupełnij kartę pracy (załącznik nr 4).


    ZAŁĄCZNIK NR 1

    K

    O

    M

    O

    N

    Ł

    I

    T

    O

    R

    O

    M

    P

    Y

    R

    S

    Z

    O

    S

    K

    A

    T

    O

    K

    Ą

    T

    T

    R

    D

    Y

    S

    Ó

    J

    K

    I

    K

    E

    T

    Ą

    K

    A

    T

    K

    L

    A

    K

    W

    A

    W

    I

    A

    D

    R

    T

    U

    A

    T

    R

    A


    ZAŁĄCZNIK NR 2 (po wykonaniu)

    0x08 graphic

    ZAŁĄCZNIK NR 3 ( po wykonaniu)

    0x08 graphic
    0x08 graphic
    0x08 graphic
    0x08 graphic
    0x08 graphic
    0x08 graphic

    ZAŁĄCZNIK NR 4

    0x08 graphic
    0x08 graphic

    0x08 graphic
    Aby narysować muszę wcisnąć ikonę ..................................... lewym .......................................... myszki.

    0x08 graphic
    Aby narysować muszę wcisnąć ikonę ..................................... lewym .......................................... myszki i jednocześnie wcisnąć przycisk ...................

    0x08 graphic
    Aby narysować muszę wcisnąć ikonę ..................................... lewym .......................................... myszki i jednocześnie wcisnąć przycisk ...................

    Aby narysować muszę wcisnąć ikonę ..................................... lewym .......................................... myszki.


    7

    praca w biurze

    nauka w szkole

    gry komputerowe

    wydawanie czasopism

    prace projektowe

    tworzenie grafiki

    internet

    biblioteka