SCENARIUSZ ZAJĘĆ KSZTAŁCENIA ZINTEGROWANEGOW KL. II
BLOK TEMATYCZNY: Nadchodzi świąteczny, radosny czas - na prezenty i zabawę czeka każdy z nas.
TEMAT DNIA: Wkrótce święta - piękno zwyczajów świątecznych
CEL OGÓLNY: Poznawanie zwyczajów ludowych, kształtowanie poczucia więzi rodzinnych.
CELE SZCZEGÓŁOWE:
- potrafi wymienić zwyczaje związane ze świętami Bożego Narodzenia,
- swobodnie wypowiada się na temat przygotowań do nadchodzących świąt,
- zna tradycje wigilijne kultywowane w różnych regionach Polski,
- wie jak należy przygotować się do wieczoru wigilijnego,
- umie złożyć życzenia najbliższym,
- wie, że opłatek jest najważniejszy na stole,
- pamięta o przygotowaniu upominków,
- potrafi wyrazić radość z otrzymanego prezentu,
- rozumie czytane teksty, czyta z odpowiednią intonacją,
- wie, że nazwy świąt piszemy wielką literą,
- twórczo, zgodnie współpracuje w grupie, wykonując różne zadania,
- odgrywa scenki dramowe z grupą,
- aktywnie uczestniczy w zabawach ze śpiewem,
- zna i chętnie śpiewa kolędy,
mnoży i dzieli w zakresie 30, zna kolejność wykonywania działań,
rozwiązuje zadania, w których występuje porównywanie różnicowe i ilorazowe,
potrafi za pomocą ruch i wyobraźni przedstawić wartość iloczynu i ilorazu,
sprawdza swe umiejętności w grach towarzyskich i kartach pracy.
METODY NAUCZANIA: wg W. Okonia:
podające ( opowiadanie, wyjaśnienie ),
poszukujące (dyskusja, pogadanka, gry i zabawy dydaktyczne, m. sytuacyjne ),
waloryzacyjne ( impresyjne -odczucia, wrażenia wywołane przez kontakt z działaniem ),
ekspresyjne ( organizowanie przeżyć i ocenianie ),
operatywne (praktycznego działania, ćwiczeń ).
wg Z. Zaorskiej:
ułatwiające proces uczenia: zabawy rozluźniające, gry dydaktyczne, wymiany myśli, zabawy integrujące.
FORMY PRACY: zbiorowa, indywidualna, grupowa.
METODY WYCHOWANIA: wg H. Muszyńskiego:
wpływu osobistego wychowawcy ( oddziaływanie przykładem osobistym,
sugestie, perswazje),
wpływu sytuacyjnego (nagradzanie, przydzielanie funkcji, stawianie zadań uczniom do wykonania, dostarczanie informacji , przekonywanie, kierowanie działalnością ),
- samowychowania (samokontrola, samoocena, integracji).
ŚRODKI DYDAKTYCZNE: - wzrokowe (,, plątaninka” sylabowa, teksty wierszy, zwyczajów świątecznych, życzeń, krzyżówki, napisy, ilustracje, szablony, karty pracy, monety... ),
słuchowe ( nagrania magnetofonowe )
KIERUNKI EDUKACJI: polonistyczna, przyrodniczo- społeczna, matematyczna, muzyczno - ruchowa,plastyczna.
PRZEBIEG ZAJĘĆ
.
1.Spotkanie w kręgu przy choince i zaśpiewanie kolędy ,,TRZEJ KRÓLOWIE”.
2.Odczytanie hasła z ,,plątaninki” sylabowej zapisanej na szarym papierze - piękno zwyczajów świątecznych, krótka informacja, kiedy mała i wielka litera ( święta - mała, wyjątek karty świąteczne, żeby było bardziej uroczyście, Boże Narodzenie - wielka ).
3.Swobodne wypowiedzi uczniów na temat zwyczajów i obrzędów związanych ze
świętami Bożego Narodzenia na podstawie doświadczeń uczniów.
4.Czytanie głośne przez wybranych uczniów wierszy pt.: ,,Przy wigilijnym stole”- Tadeusz Szyma, ,,Przed zapaleniem choinki ''- Konstanty Ildefons Gałczyński; udzielanie odpowiedzi na pytania: O jakich zwyczajach jest mowa? ( dzielenie się opłatkiem, składanie życzeń, śpiewanie kolęd, pozostawienie wolnego miejsca dla nieznajomego, prezenty... ),
Jaki jest nastrój wiersza?( uroczysty, podniosły, niezwykły, serdeczny...).
5.Odczytanie zwyczajów świątecznych z kartek panujących w różnych regionach Polski ( zał. nr 1).
6.Śpiewanie piosenki przy choince pt. ,,Srebrne kolczyki” sł. Krystyna Wodnicka, muz. Edward Pałasz.
7.Gromadzenie słownictwa na kartonie-zbieramy określenia rzeczowników (przymiotniki)
choinka (jaka? ) duża, wysoka, kolorowa, ładna, piękna, świąteczna,
barwna... (uczniowie zapisują na kartonach )
ozdoby ( jakie? ) kolorowe, srebrne, złote, okrągłe, podłużne...
8.Ćwiczenia dramowe ,,stop - klatka”- uczniowie w grupach wyznaczają fotografa. Udają,że ubierają choinkę. Fotograf ustawia modeli do zdjęcia. Na hasło - ,,stop - klatka”, uczniowie pozostają w nieruchomych pozycjach. Nauczyciel podchodzi do grup i musi odgadnąć, jakie czynności dzieci wykonywały - co widzi na zdjęciu ?
9.Zabawa matematyczno - ruchowa przy melodii kolęd - ubieranie choinki:
zawieście złote bombki - ich ilość to iloczyn liczb 2 i 5,
wieszamy :orzechy - iloraz liczb 12 i 1,
cukierki - iloczyn liczb 3 i 4,
gwiazdki - iloraz liczb 18 i 3 ,itd.
10.Obliczanie z ilu oczek będzie składał się łańcuch na choinkę? - np. Liczbę 12 zmniejsz 2 razy, do otrzymanego wyniku dodaj 14, otrzymaną liczbę zmniejsz 4 razy itd.
12.Praca w grupach - rozwiązanie krzyżówki, konkurs, która grupa pierwsza (zał. nr 5).
Dokończenie w grupach zdania z tablicy.
Lubimy Boże Narodzenie, ponieważ....
13.Rozmowa na temat życzeń składanych z okazji świąt. Wklejenie do zeszytów po jednym zwyczaju, który zachował się w innych regionach Polski oraz życzeń.
14.Odgrywanie przez grupy scenek dramowych - wybranego zwyczaju związanego ze świętami - pozostali muszą odgadnąć.
15.Zabawa matematyczna ,,Przezroczyste ręce” - mnożenie i dodawanie dowolnych liczb.
N - l zaprasza np. troje dzieci i prosi o ukrycie w lewej i prawej ręce po jednej monecie. Mówi, że dziś będzie ,,czarodziejem” i odgadnie w której ręce jest moneta 5 - groszowa i 10 - groszowa. Po ukryciu monet mówi:
wartość monety z prawej ręki pomnóż przez dowolną liczbę parzystą,
wartość monety z lewej ręki pomnóż przez dowolną liczbę nieparzystą,
oblicz sumę tych liczb i powiedz głośno.
Jeśli podana suma jest parzysta to moneta 5 - groszowa jest w prawej ręce, jeśli zaś nieparzysta to w lewej ręce.
16.Trening logicznego i twórczego myślenia - ,,Zaczarowane choinki”. N - l opowiada historyjkę. Na polanie rosły choinki po 2 obok siebie. Dzieci postanowiły je ogrodzić płotkami tak , aby w każdej części rosły tylko 2. Niestety miały tylko 3 płotki, pomóż im! ( zał. nr 6).
17. Sprawdzamy, co potrafimy - praca na kartach matematycznych ( zał. nr 2, 3 ).
18.Wykonanie kart świątecznych, pomalowanie otrzymanych wzorów i naklejenie na kolorowe kartki z bloku technicznego ( zał. nr 4 ).
19. Zadanie i wyjaśnienie pracy domowej.
20. Ewaluacja zajęć.
Co sobie uświadomiliście na dzisiejszych zajęciach?
Co z nich wynosicie?
Jakie to ma dla was znaczenie?
Co zastosujecie w swoim życiu?
Jakie działania podejmiecie po dzisiejszych zajęciach?
Które momenty zajęć najbardziej wam się podobały i dlaczego?
Jak oceniacie swoją i kolegów aktywność na zajęciach?( Uczniowie zaznaczają na skali od 0 do 6 oraz piszą trzy nazwiska osób według nich najaktywniejszych na zajęciach).
21. Zakończenie piosenką np. ,,Dzwonki sań”sł. Elżbieta Zechenter- Spławińska, melodia amerykańska.
Pomoce dydaktyczne:
Zał. nr 1 - zwyczaje świąteczne.
Pozostawienie części jedzenia w garnkach dla dusz zmarłych i unikanie w tym dniu ciężkich prac, by nie obrazić ,, gości” z innego świata.
Obsypywanie się wzajemnie grochem, ziarnem zboża i orzechami, aby ludziom w następnym roku dobrze się działo.
Nacieranie skóry zmoczonymi w wodzie monetami w celu uniknięcia choroby.
Obserwowanie zdarzeń podczas kolejnych dwunastu dni od Bożego Narodzenia do świąt Trzech Króli, aby przewidzieć, jakie zdarzenia nastąpią po sobie w ciągu dwunastu miesięcy roku.
Oglądanie nieba po wigilijnej wieczerzy - rozgwieżdżone niebo zapowiada pomyślny rok.