ZADANIE A.2

  1. SPRAWDZENIE KONDENSACJI W PŁASZCZYŹNIE PRZEGRODY

Dane:

t 1= 20°C (psi=23,40hPa)

t 2= -20°C (pse=1,03hPa)

ϕ1 = 55%

ϕe= 85%

Rsi = 0,13 m2k/W

Rse = 0,04 m2k/W

0x01 graphic

WARUNKI W POMIESZCZENIU

WARSTWY

GRUBOSĆ

[m]

WSPÓŁCZYNNIK λ

LUB OPÓR CIEPLNY

OPÓR CIEPLNY

1.

Rsi

0,13

2.

tynk wapienny

0,02

λ = 0,7W/mk

0,028

3.

cegła pełna

0,25

0,77

0,325

4.

styropian

0,10

0,034

2,94

5.

cegła klinkierowa

0,12

λ = 1,05 W/mk

0,114

6.

Rse

0,04

0x08 graphic

0x08 graphic

OKREŚLENIE CIŚNIENIA STANU NASYCENIA

V1 = 20 - 0,282 (20+20) × 0,13 = 18,534°C

V2 = 18,534 - 0,282 (20+20) × 0,029 = 18,207°C

V3 = 18,207 - 0,282 (20+20) × 0,37 = 14,033°C

V4 = 14,033 - 0,282 (20+20) × 2,86 = -18,228°C

V5 = -18,228 - 0,282 (20+20) × 0,18 = -19,523°C

V6 = -19,523 - 0,282 (20+20) × 0,04 = -19,974°C

t 2= -20°C

t 1= 20°C

psi=23,40hPa

V1=18,534°C

P1=21,32hPa

V2 = 18,207°C

P2=20,91hPa

V3 = 14,033°C

P3=15,99hPa

V4 = -18,228°C

P4=1,33hPa

V5 = -19,523°C

P5=1,09hPa

V6 = -19,974°C

P6=1,04hPa

t 2= -20°C

pse=1,03hPa

Określenie limitu ciśnień rzeczywistych

Rn [m²K/W]

δ

Zn =d/ δ

d

Pw

0,13

-

-

tynk wap.

0,029

0,002

0,2

cegła pełna

0,37

0,022

0,25

styropian

2,86

0,05

0,10

Cegła klink.

0,11

0,025

0,12

Pz

0,04

-

-

0x08 graphic
0x08 graphic

W opracowaniu użyto materiały źródłowe producentów oraz normy PN-EN-ISO 6946

0x08 graphic
Obliczenie ciśnienia cząstkowego pary wodnej nienasyconej dla danej wilgoci względnej powietrza w pomieszczeniu.

0x08 graphic
0x08 graphic


Δp1 = 121,31 x 0,002 = 0,243 hpa

Δp2 = 121,31 x 0,022 = 2,669 hpa

Δp3 = 121,31 x 0,05 = 6,066 hpa

Δp4 = 121,31 x 0,025 = 3,033 hpa

p1 = 12,87 - 0,243 = 12,63

p2 = 12,63 - 2,669 = 9,961

p3 = 9,961 - 6,066 = 3,895

p4 = 3,895 - 3,033 = 0,862


0x01 graphic

0x01 graphic

0x01 graphic

0x01 graphic

0x01 graphic

0x01 graphic

0x01 graphic